*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330070 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5740 στις: Αύγουστος 21, 2013, 03:57:48 μμ »
 
Παράθεση
Είτε, το καλύτερο, οι μετατάξεις θα έπρεπε να γίνουν πανελλαδικά ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΣΥΝΘΗΚΩΝ,
Ότι πιο απαραδεχτο και παρτάκιδο εχω δει στη ζωη μου.Πλακα μας κανεις φιλε μου ναι;Δηλαδη επειδη υπαρχουν καποια βυσματα καπου,που ειναι πολυ λιγα σε σχεση με τους υπολοιπους,να μην μετρανε τα μορια δυσμενων συνθηκων,επειδη ετσι σε βολευει εσενα που μενεις σε πολη;;
Βρε για δειτε κατι πραγματα!!!!!!!!!!Δηλαδη τοσες χιλιαδες ανθρωποι που υπηρετουν τοσα χρονια σε παραμεθοριους και νησια να θυσιαστουν και καλα για καποια βυσματα;Να τρελαθουμε εντελως τωρα;Οτι του βαρεσει του λολοστεφανη.Εμ..σε τετοιες καταστασεις ξεσκεπαζεται η σαπιλα.
Ε...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ.

Λοιπον.Βγηκαν τα νεα ωρολογια προγραμματα.
Και ως δια μαγειας,καποια μονοωρα που στο non paper που ειχε στειλει το υπουργειο στα σχολεια,και ειχαν διαρευσει στον τυπο..ειχαν καταργηθει απο την β και γ γυμνασιου,τωρα παλι επανηλθαν κανονικα στο προγραμμα.Ειναι και στις 3 ταξεις του γυμνασιου.
Βεβαια..τωρα εκαναν αιτηση αρκετοι απο αυτες τις ειδικοτητες στις υποχρεωτικες μεταταξεις,ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΜΙΖΑΝ ΟΤΙ δεν θα μπόρουν να συμπληρωνουν ωραριο στα γυμνασια.
Τα συμπερασματα δικα σας βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος kate82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5741 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:00:29 μμ »
μας εμπαίζουν κανονικότατα......
και πιστοποίηση Β2 αγγλικών στη Γ Γυμνασιου μην ξεχνιόμαστε.
απλά αναρωτιέμαι κατα πόσο η ανακοίνωση του νέου ωρολόγιου προγράμματος σχετίζεται και με τις μετατάξεις κ με το να μας δημιουργήσει και άλλο πανικό και ακόμη περισσότερους υπεράριθμους;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5742 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:00:41 μμ »
Έβγαλε ωρολόγιο πρόγραμμα γυμνασίων λυκείων...

σκέψεις:

1. όποια ομάδα/ ειδικότητα/ κλάδος έκανε μια βόλτα από το υπουργείο, κάτι πέτυχε... Όσες ειδικότητες ζουν ακόμη στη ΝΙΡΒΑΝΑ της ΑΛΑΖΟΝΙΑΣ τους και δεν είχαν ανάγκη να διαπραγματευτούν, μόλις τώρα μπορούν να δουν τι ωραία που μειώθηκαν οι ώρες τους, που πριν λίγο τους τάζαν πως θα αυξανότανε. Θαυμάσια! Τώρα αναγκαστικά θα προσγειωθούν !

2. η διαβούλευση έγινε μάλλον για να γίνουν οι παραπάνω "επισκέψεις". Πλέον, η ψήφιση του νόμου μοιάζει περιττή: μάλλον, πρώτα "διατάσσομεν" και μετά "αποφασίζομεν" !?! Αφήστε, μην τρέχετε και τους βουλευτές άδικα στη βουλή για ψιλοπράγματα ...

Το παραπάνω είναι λίγο άσχετο  με το θέμα μας αλλά όχι τελείως. Είναι όμως τόσο επίκαιρο! Άλλα περιμένουμε, άλλα βγάζουν. 2 παράλληλοι κόσμοι, οι οποίοι σε κανονική χώρα θα έπρεπε να συνεργάζονται ..........
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 04:06:07 μμ από 2013 »

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5743 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:00:53 μμ »
Δεν ξέρω πόσο άσχετο είναι αυτό δύο μέρες πριν τη λήξη αιτήσεων μετάταξης....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος kost75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5744 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:01:32 μμ »

Το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας της ΑΣΠΑΙΤΕ θα μπορούσε να προσμετρηθεί, ή όχι (λόγω του ότι είναι μονοετούς φοίτησης);

Ευχαριστώ!

Αυτό δεν είναι πτυχίο, είναι πιστοποιητικό.

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5745 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:05:36 μμ »
Να ρωτήσω κάτι, δεν ξέρω εάν έχει απαντηθεί παλιότερα. Υπάρχει κάποιο αρχείο με τα μόρια αυτών που είχαν κάνει αίτηση για τις εθελοντικές μετατάξεις;

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5746 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:10:01 μμ »
Οργασμός εξελίξεων τις 15 τελευταίες μέρες στο Υπουργείο :o. Πάντως αν δούμε ψύχραιμα (όχι με τα μάτια της ειδικότητάς μας) ΟΛΟ το πρόγραμμα σε συνδυασμό α. με το παλιό πρόγραμμα, β. αυτό που εμφανίζονταν στα πιλοτικά Νέα Σχολεία γ. με αυτό που βγήκε με non paper και με το τωρινό, εμένα η εντύπωσή μου είναι ότι το υπουργείο τρέμει το ενδεχόμενο κενών με την έναρξη των μαθημάτων
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος pankol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5747 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:10:17 μμ »
Να ρωτήσω κάτι, δεν ξέρω εάν έχει απαντηθεί παλιότερα. Υπάρχει κάποιο αρχείο με τα μόρια αυτών που είχαν κάνει αίτηση για τις εθελοντικές μετατάξεις;

Ναι, σε κάθε διεύθυνση..

googlare ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Ε. ΣΤΗΝ Π.Ε xls

και θα βρεις αρκετά

ΠΡΟΣΕΧΕ !!! , κάποια λένε τη λέξη μετάθεση στην αρχή  - είναι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος kost75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5748 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:19:16 μμ »
Παράθεση
Είτε, το καλύτερο, οι μετατάξεις θα έπρεπε να γίνουν πανελλαδικά ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΣΥΝΘΗΚΩΝ,
Ότι πιο απαραδεχτο και παρτάκιδο εχω δει στη ζωη μου.Πλακα μας κανεις φιλε μου .[/b]

Η πλάκα είναι ακριβώς αυτή: ότι τα μόρια συνθηκών διαβίωσης, δηλαδή μόρια για Μ Ε Τ Α Θ Ε Σ Ε Ι Σ (=κενά σε μια x περιοχή που δεν καλύπτονται από τους οργανικά ανήκοντες της x περιοχής) και όχι για μετατάξεις, χρησιμοποιούνται για τις μετατάξεις δίνοντας αντισυνταγματικό πλεονέκτημα για μετάταξη σε αυτούς που τα διαθέτουν. Πχ ο Γιάννης, εκπ/κος της Α' μεταθετικής με 10 έτη υπηρεσίας και ο Θανάσης, εκπ/κος της Β' μεταθετικής με επίσης 10 έτη υπηρεσίας θα έπρεπε να έχουν ίσο δικαίωμα στις μετατάξεις (ΟΧΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ) αλλά εδώ έχουμε παραβίαση του Συντάγματος (γεωγραφική διάκριση ενώ στις μετατάξεις δεν θα έπρεπε να υφίσταται). Ο Θανάσης καρπώνεται το ισχύον point system των ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ για να καβατζώσει τη μετάταξη (όχι μετάθεση). Δεν θέλουμε να καταλάβουμε τη διαφορά των εννοιών ΜΕΤΑΘΕΣΗ - ΜΕΤΑΤΑΞΗ.


Είναι που είναι πιο χρονοβόρο να τρέχω στα δικαστήρια κατά των κριτηρίων μετατάξεων παρά να κάτσω να βρω μια δεύτερη δουλειά. Αυτό έχω συμπεράνει από το Μάρτιο.

Ξέρετε γιατί στο Υπουργείο χρησιμοποίησαν το point system των ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ (δηλαδή απόδοσης κενών σε μια x περιοχή που δεν καλύπτονται από τους ανήκοντες της x περιοχής) για τις μετατάξεις?? Επειδή β-α-ρ-ι-ό-ν-τ-ο-υ-σ-α-ν να φτιάξουν άλλο point system και δεν προλάβαιναν. Επίσης υπάρχει η φήμη ότι υψηλό μέλος ενός συλλόγου ειδικότητας (οι σύλλογοι μιλούσαν με το Υπουργείο πριν το Μάρτη για τα κριτήρια) ήθελε να πάρει μετάθεση από την Κάλυμνο (τυχαία αναφέρω το νησί αυτό) στην Αθήνα και δεν μπορούσε αφού δεν υπήρχαν κενά. Μπορούσε όμως να πάρει μετάταξη με το αυτό point system:)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 04:21:53 μμ από kost75 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5749 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:20:48 μμ »
Επισης,επειδη ζητηθηκε σε προηγουμενα ποστ,να πω οτι επικοινωνησα με συναδελφο της ειδικοτητας μου,που εκανε αιτηση στις υποχρεωτικες ΣΗΜΕΡΑ,και ο αριθμος πρωτοκωλου της ηταν 11300κατι(μου το ειπε..δεν το θυμαμαι.)Αρα οι αιτησεις μεχρι στιγμης στο εντελως περιπου ειναι στις 1300 με 1500 θα πω εγω,αν οντως μετραμε σωστα,απο το 10000 δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5750 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:22:54 μμ »
Σήμερα το πρωί άκουσα τον Μητσοτάκη στο ραδιόφωνο να λέει ότι οι υποχρεωτικές μετατάξεις που γίνονται στο Υπουργείο Παιδείας δεν εντάσσονται στην γενικότερη κινητικότητα, δεν ξέρω σε ποια εκπομπή, πάντως ο δημοσιογράφος ήταν ο Πορτοσάλτε, που χαρακτηριστικά τον ρώτησε: Τι έχετε να πείτε για τους εκπαιδευτικούς που πιστεύουν ότι πληρώνουν τη νύφη;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 04:25:30 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5751 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:23:09 μμ »
Επανερχομαι λοιπον σε εμας που εχουμε κανει αιτηση στις εθελοντικες.
Σκεφτομαι τα εξης δεδομενα:
-Μπορει το κρατος,να προκηρυσει εναν διαγωνισμο(το λεω ετσι απλα για να γινει πιο καταννοητο),ενω ηδη πριν ειχε προκηρυξει παρομοιο..ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ να διεκδικουν ταυτοχρονα και οι 2 διαγωνισμοι;
Προφανως και οχι.Σωστα δεν σκεφτομαι;
Παμε παρακατω.
Αρα
-ή ο παλιος διαγωνισμος εχει ακυρωθει
-ή δεν βαζει στον νεο διαγωνισμο τισ ΙΔΙΕΣ θεσεις.
Παμε στο πρωτο σεναριο.
-Αν εχει ακυρωθει ο πρωτος διαγωνισμος,δεν ειναι υποχρεωμενο το κρατος να ΑΚΥΡΩΣΕΙ τον πρωτο διαγωνισμο;Και ΑΦΟΥ τον ακυρωσει, να το ανακοινωσει,ετσι ωστε αυτοι που συμμετειχαν στον πρωτο διαγωνισμο,να ξερουν και να τους διδεται το δικαιωμα να συμμετεχουν και στον δευτερο;
Παντως να ισχυουν 2 διαγωνισμοι για τις ΙΔΙΕΣ θεσεις,αυτο δεν μπορει να παιξει πιστευω.
Παμε στο δευτερο σεναριο
-Δεν βαζει στο διαγωνισμο τις ιδιες θεσεις.Γιατι;Αν ακυρωνε τον πρωτο,θα επρεπε να μπουν και αυτες οι θεσεις.Δεν τις βαζει,απλα γιατι τις φυλαει για τον πρωτο διαγωνισμο.Γιατι ειναι αλλος ο δευτερος διαγωνισμος και αλλος ο πρωτος.

ΠΡΟΣΟΧΗ.Ειναι οι σκεψεις μου ξαναλεωψ.Τιποτα δεν ξερω απο κανεναν.Απο αυτα που βλεπω και απο την λογικη μου τα ΄λεω.
Οποιος εχει γνωσεις γυρω απο αυτα τα ζητηματα,ας κανει τον κοπο να απαντησει στο σκεπτικο μου.

Να παραθέσω λοιπόν κι εγώ το δικό μου σκεπτικό!Λέμε τόσο καιρό ότι στις υποχρεωτικές δε δίνονται οργανικές.Σας φαίνεται τόσο λογικό όμως το υπουργείο να έκανε τη σύσταση των νλεων κλάδων στην πρωτοβάθμια,χωρίς να δώσει οργανικές?Τι σύσταση κλάδων είναι αυτή?Κάτι μου λέει ότι αυτό θα γίνει με τις εθελοντικές!!!
[/b]
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 04:34:41 μμ από vagelo »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5752 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:26:15 μμ »
Οργασμός εξελίξεων τις 15 τελευταίες μέρες στο Υπουργείο :o. Πάντως αν δούμε ψύχραιμα (όχι με τα μάτια της ειδικότητάς μας) ΟΛΟ το πρόγραμμα σε συνδυασμό α. με το παλιό πρόγραμμα, β. αυτό που εμφανίζονταν στα πιλοτικά Νέα Σχολεία γ. με αυτό που βγήκε με non paper και με το τωρινό, εμένα η εντύπωσή μου είναι ότι το υπουργείο τρέμει το ενδεχόμενο κενών με την έναρξη των μαθημάτων
Αυτο ειναι το μονο σίγουρο αλλιώς θα ειχαμε φύγει οχι 2000 αλλα 10.000 χθες. Το vukendra παρολο που αναφερει καποιες ανακρίβειες εχει πλήρη γνωση των πολιτικών σκοπιμοτήτων στο υπεπθ.
Συμπέρασμα για τις αλλαγές του ωρο λόγιου προγράμματος στα γυμνάσια : είδαν οτι μετατασουν μεγαλο αριθμο και υπήρχε κίνδυνος για φετος που δεν εχουν εφαρμοστει ακομα ολες οι αλλαγές στο λυκειο, να υπάρξουν πολλα λειτουργικα κενα ιδιαιτερα πληροφορικης και αγγλικών. Ετσι εκαναν και την ανάλογης τροποποίηση. Το προγραμμα αυτο του γυμνασιου δεν ειναι καθολου βέβαιο οτι θα ισχυει και την επομενη (οχι τη φετινή) χρονια. Ετσι εξηγείται και η μείωση των φίλολογικών μαθημάτων. Επειδη δεν παίζουν αναπληρωτες τα πραγματα θα ειναι πολυ δύσκολα για το υπουργειο αν προκύψουν κενα που δε μπορουν να καλυφθουν
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 04:33:38 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5753 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:27:54 μμ »
Συμπεράσματα (για το θέμα μας των μετατάξεων) από το Νέο Ωρολόγιο πρόγραμμα... Ότι κι αν υπολογίζατε ξεχάστε το... Ακόμα και αν οι ώρες της ειδικότητάς σας ΔΕΝ άλλαξαν έχουν προστεθεί κάποιες βιωματικές δράσεις (ΣΚΖ, Τοπική Ιστορία, ΠΕΑΑ) που από όσο ξέρω είναι πρώτες αναθέσεις σε όλους. Άρα
1. Το υπουργείο δε χρειάζεται να σπάει το κεφάλι του ποιες ειδικότητες πλεονάζουν και που: όσοι πλεονάζουν παίρνουν αυτά τα μαθήματα και ησυχάζουμε (χωρίς να χρειαστούν αναπληρωτές - λειτουργεί κάπως όπως η β' ανάθεση)
2. Ετοιμαστείτε να παίξετε ξύλο με τους συναδέλφους ποιος θα κλείνει το πρόγραμμά του παίρνοντας αυτά τα μαθήματα (βέβαια αν οι σύλλογοι και τα ΠΥΣΔΕ προσέξουν ΠΟΛΛΟΙ συνάδελφοι θα μπορέσουν να ανασάνουν βρίσκοντας κάποιες ώρες.... Δηλαδή ας μη φωνάζω εγώ αν μείνω με μείον 4 ώρες - έστω και αν υπάρχει κίνδυνος να με στείλουν σε γειτονικό σχολείο κάποια στιγμη - ας τις πάρει ο συνάδελφος που μαζί με άλλες 4 και 4 από την ειδικότητά του φτάνει στο μαγικό; ίσως 12
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.