*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4328228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5992 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:29:22 πμ »
Είναι τουλάχιστον μια μικρή παρηγοριά το ότι μιλάμε μέσω του forum. Συγγνώμη για το off topic αλλά είμαι σε απόγνωση. Πρωί πρωί της Παρασκευής είναι το αργότερο η τελευταία προθεσμία για αίτηση ώστε μετά να πάμε στην πλησιέστερη ΔΔΕ. Μέχρι τότε, αμφίβολο το αν θα βγει κάτι νέο που να διαφωτίζει επαρκώς τη σειρά αν είναι πυσδε-πυσπε, περιφέρεια επικράτεια ή καθαρά με μόρια επικράτεια...

Παρηγοριά δε θα πει τίποτα.... Δεν είμαστε και κοντά (υποθέτω) να βρεθούμε όλοι μαζί να πιούμε κανένα τσίπουρο.....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:16 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5993 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:31:04 πμ »
Είναι τουλάχιστον μια μικρή παρηγοριά το ότι μιλάμε μέσω του forum. Συγγνώμη για το off topic αλλά είμαι σε απόγνωση. Πρωί πρωί της Παρασκευής είναι το αργότερο η τελευταία προθεσμία για αίτηση ώστε μετά να πάμε στην πλησιέστερη ΔΔΕ. Μέχρι τότε, αμφίβολο το αν θα βγει κάτι νέο που να διαφωτίζει επαρκώς τη σειρά αν είναι πυσδε-πυσπε, περιφέρεια επικράτεια ή καθαρά με μόρια επικράτεια...


Μην ζητας συγνωμην καλη μου.Το ιδιο ακριβως νιωθω και εγω.Μια παρηγορια..που μιλαμε ολοι εμεις μαζι,και εκφραζουμε τις αγωνιες και τους φοβους μας. :)
Δυστυχως και εγω δεν πιστευω οτι θα βγει κατι που θα μας διαφωτισει..

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5994 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:33:08 πμ »
Ιγνάτιε:
Ούτε και στις διοικητικές συμπίπτουν πάντα πλεονάσματα και κενά. Δες π.χ. τους θεολόγους στις περιφέρειες Στερεάς Ελλάδας, Δυτικής Ελλάδας, Θεσσαλίας.

Δε με κατάλαβες. ΔΕΝ συμπίπτουν. Είναι οι πλεονάζοντες πάντα ίσος ή μεγαλύτερος αριθμός από τις προσφερόμενες θέσεις. Στην (κεντρική) Μακεδονία μάλιστα (που είπα ότι ξέρω ότι σφάζονται να πάνε) ο αριθμός είναι (σχεδόν) πάντα ίσος (με μόνη εξαίρεση τη Σαλονίκη που παρόλα αυτά ζητάει 10!)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5995 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:34:28 πμ »
Εγώ με την γυναίκα μου είμαστε και οι 2 διάθεση πύσδε. Από τους υψηλούς σε αυτό.

Όμως με το +2 ώρες στο ωράριο, και τις μετατάξεις στο ΠΥΣΠΕ μας, αν εμείς δεν κάνουμε αίτηση,

το Σεπτέμβρη, θα έχουμε 12- χρόνια υπηρεσίας, και δεν θα συμπληρώνουμε το 60% των ωρών μας
ούτε σε βθμια, λόγω +2, ούτε σε αθμια λόγω μετατάξεων, άρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ.

Δηλαδή μονόδρομος προς το χάος της αίτησης που θα κάνουμε και οι 2 μάλλον αύριο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:16 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5996 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:40:04 πμ »
Ερώτηση:
Ποιός είναι πλεονάζων: Αυτός που είναι στη διάθεση με 12+ χρόνια και 17 ώρες ή αυτός που είναι με οργανική αλλά υπεράριθμος με 12- χρόνια και 10 ώρες?
καλή ερώτηση,
βέβαια το υπουργείο επισήμως δεν έχει τοποθετηθεί σε αυτό με βάση λοιπόν αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα (και που αν συνεχίσουμε έτσι σε λίγο θα τα ξεχάσουμε) έχουμε:
οργανικά υπεράριθμος = οριστική τοποθέτηση σε σχολείο με ωράριο α ανάθεσης <12 ώρες
διάθεση ΠΥΣΔΕ = υπεράριθμος στο ΠΥΣΔΕ (χωρίς οριστική τοποθέτηση) με 0 ώρες στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς (αλλά αυτό δε λέει απαραίτητα κάτι για τη συνέχεια)
πλεονάζων = αυτός που περισσεύει
η λογική επιβάλλει να θεωρήσουμε κάποιον σε μια δουλειά πλεονάζοντα (ότι περισσεύει δηλαδή) όταν δε μπορούμε να του βρούμε ούτε 1 ώρα εργασίας,
άρα πάντα σύμφωνα με τη λογική και τον ορισμό του όρου "πλεονάζων" (ας με διορθώσει κάποιος φιλόλογος αν κάνω λάθος)
για να χαρακτηριστεί έτσι κάποιος εκπαιδευτικός πρέπει να μείνει με 0 ώρες στην επικράτεια σε α/θμια και β/θμια
μετά και τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά το Σεπτέμβρη,
κατά τη γνώμη μου εκεί θα αρχίσει το παιχνίδι,
θα δούν δηλαδή στο πέρας αυτής της διαδικασίας (θα έχουν προηγηθεί μετατάξεις/αποσπάσεις) πόσοι και από ποιούς κλάδους ουσιαστικά περισσεύουν,
και εδώ θα συμφωνήσω (για τη συνέχεια) με όσα έγραψε ο perastikos_Kav για τις διαθεσιμότητες του Δεκέμβρη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 12:44:15 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5997 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:41:14 πμ »
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/kaloyn-ekpaideytikoys-na-mhn-katathseoyn-aitisi-ypoxreotikis-metataxis

Δεν ξέρω αν το είδατε, όμως όλα τελευταία στιγμή τα θυμούνται.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5998 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:42:24 πμ »
Εγώ με την γυναίκα μου είμαστε και οι 2 διάθεση πύσδε. Από τους υψηλούς σε αυτό.

Όμως με το +2 ώρες στο ωράριο, και τις μετατάξεις στο ΠΥΣΠΕ μας, αν εμείς δεν κάνουμε αίτηση,

το Σεπτέμβρη, θα έχουμε 12- χρόνια υπηρεσίας, και δεν θα συμπληρώνουμε το 60% των ωρών μας
ούτε σε βθμια, λόγω +2, ούτε σε αθμια λόγω μετατάξεων, άρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ.

Δηλαδή μονόδρομος προς το χάος της αίτησης που θα κάνουμε και οι 2 μάλλον αύριο!!
Κάτι σημαντικό...
Θα βάλετε εντός περιφέρειας ή εκτός..?

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5999 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:43:04 πμ »
Μετά από τόσες μέρες νομίζω πως μόλις βρήκα με ποιο τρόπο πρέπει να πράξω! Υπό αυτές τις συνθήκες και με τους όρους του Υπουργείου αρνούμαι να υποβάλλω αίτηση, όχι γιατί ξεκαθάρισα πως αυτό με συμφέρει αλλά γιατί απλά δεν ανέχομαι πια τόση κοροϊδία. Αν θέλουν ας με βγάλουν σε διαθεσιμότητα, ας κάνουν ότι θέλουν. Εγώ αγωνίστηκα για να διοριστώ γιατί αγαπούσα τη δουλειά μου αλλά και γιατί ήθελα να μεγαλώσω το παιδί μου με αξιοπρέπεια. Καλή τύχη σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6000 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:45:25 πμ »
Επειδή έχουμε επιστρέψει στον τόπο κατοικίας μας από το 2005 η γυναίκα και από το 2009 εγώ,
για εντός περιφέρειας θα βάλουμε. Αλλά από υποχρεωτική μετάθεση πανελλαδικά ή διαθεσιμότητα
καλύτερο φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6001 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:45:41 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 09:38:21 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6002 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:45:58 πμ »
Εγώ με την γυναίκα μου είμαστε και οι 2 διάθεση πύσδε. Από τους υψηλούς σε αυτό.

Όμως με το +2 ώρες στο ωράριο, και τις μετατάξεις στο ΠΥΣΠΕ μας, αν εμείς δεν κάνουμε αίτηση,

το Σεπτέμβρη, θα έχουμε 12- χρόνια υπηρεσίας, και δεν θα συμπληρώνουμε το 60% των ωρών μας
ούτε σε βθμια, λόγω +2, ούτε σε αθμια λόγω μετατάξεων, άρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ.

Δηλαδή μονόδρομος προς το χάος της αίτησης που θα κάνουμε και οι 2 μάλλον αύριο!!
καλέ μου συνάδελφε,
μέχρι να πάρει φεκ το πδ των υποχρεωτικών μεταθέσεων ξέχνα την υποχρεωτική μετάθεση
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος gkg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λατρεύει η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6003 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:48:12 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι είναι απλά τα πράγματα. Γίνονται αιτήσεις από όλους ώστε νάναι όλοι στο παιχνίδι (και να μη υπάρχουν ενστάσεις) και καλύπτονται τα νούμερα του ΥΠΕΠΘ. Όλοι ευτυχισμένοι, και αυτοί που θα μπορούν να πάρουν μετάθεση απ τα νησιά και αυτοί που είναι στο νομό και δε θέλουν να παν στην α/θμια. Αν δε φτάσουν τα νούμερα σε κάποιο νομό τότε πιάνουν τους πλαονάζοντες στα ΠΥΣΔΕ από αυτά και όποιοι έχουν τα λιγότερα μόρια πάνε α/θμια υποχρεωτικά. Έτσι δε χριάζεται να δώσουν καμιά διευκρίνηση και 'ολα τα σενάρια που ακούγονται δεν υπάρχουν. Τι λέτε?
Η Ζωή είναι ωραία

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6004 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:49:49 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι είναι απλά τα πράγματα. Γίνονται αιτήσεις από όλους ώστε νάναι όλοι στο παιχνίδι (και να μη υπάρχουν ενστάσεις) και καλύπτονται τα νούμερα του ΥΠΕΠΘ. Όλοι ευτυχισμένοι, και αυτοί που θα μπορούν να πάρουν μετάθεση απ τα νησιά και αυτοί που είναι στο νομό και δε θέλουν να παν στην α/θμια. Αν δε φτάσουν τα νούμερα σε κάποιο νομό τότε πιάνουν τους πλαονάζοντες στα ΠΥΣΔΕ από αυτά και όποιοι έχουν τα λιγότερα μόρια πάνε α/θμια υποχρεωτικά. Έτσι δε χριάζεται να δώσουν καμιά διευκρίνηση και 'ολα τα σενάρια που ακούγονται δεν υπάρχουν. Τι λέτε?

Σαφώς! αρκεί να τους βγουν τα νούμερα! Το πρόβλημά τους θα αρχίσει αν δεν βγουν τα νούμερα (υπάρχει βεβαίως βεβαίως και εκείνο το "προσεγγίζει τον αριθμό...."
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6005 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:52:28 πμ »
Η ώρα πέρασε ας χαλαρώσουμε λίγο... Την Τρίτη (αφού έχει περάσει η λαίλαπα και δεν έχουμε φρικάρει) ας ανοίξουμε ένα topic αυτογνωσίας με τίτλο: υποθέσεις που έκανα και ήταν μπαρούφες.....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.