*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385674 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9044 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:31:54 μμ »
.......................  Απλά θεωρώ πιθανό συνάδελφοι που θεωρητικά δεν πλεόναζαν, σύμφωνα με το υπουργείο, έχοντας σιχαθεί την επονείδιστη διάθεση ΠΥΣΔΕ, να υπέβαλαν αίτηση μετάταξης τελικά και να την πήραν.
Πολύ σωστή επισήμανση!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:24 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9045 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:32:22 μμ »
@nikitas

>>1) Γιατί κάποιοι απορείτε που πήραν μετάταξη συνάδελφοι οι οποίοι ανήκαν σε διευθύνσεις όπου δεν υπήρχαν πλεονάζοντες >>στην ειδικότητά τους, ούτε και αντίστοιχα κενά στην α'θμια, σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου; Αφού ο πάσα εις, που >>λεν και οι διανοούμενοι, είχε τη δυνατότητα να κάνει αίτηση μετάταξης. Θα χρησιμοποιήσω για παράδειγμα τον εαυτό μου. >>Ανήκω σε μια διεύθυνση όπου είμαστε πολλά άτομα στην ειδικότητά μου στη διάθεση, παρ' όλα αυτά, το υπουργείο δεν >>εμφάνισε κανέναν από μας ως πλεονάζοντα στην εγκύκλιο, γι' αυτό και δεν έκανα αίτηση μετάταξης. Θα μπορούσα όμως >>κάλλιστα να 'χα κάνει και να 'χα μεταταγεί, σε γειτονική περιοχή σε αυτή που ανήκω. Άρα, δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό εδώ.

Επειδή από χθες είμαι αρκετά ζαλισμένος, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιες Δ/νσεις έγινε το παραπάνω που αναφέρει ο συνάδερφος, γιατί στη δική μου αγνοήθηκαν εντελώς οι αιτήσεις των εντός ΠΥΣΔΕ από την στιγμή που "δεν δηλώθηκε" αριθμός πλεοναζόντων!

Είσαι σιγουρος;; πηραν ατομα σε περιοχες οπου ΔΕΝ υπηρχαν κενα για την ειδικοτητα; Ειναι σοβαρο ας μας ενημερωσει οποιος διαπιστωσε κατι τετοιο.

Προσοχή, βασίλισσά μου, εγώ δεν είπα ότι κάποιοι πήραν μετάταξη σε περιοχές α'θμιας όπου δεν υπήρχαν κενά. Είπα ότι συνάδελφοι οι οποίοι σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου δεν πλεόναζαν στην περιοχή τους, άρα δεν ανακοινώθηκαν και κενά στην αντίστοιχη α'θμια, είναι πιθανό να υπέβαλαν αίτηση μετάταξης για ΓΕΙΤΟΝΙΚΕΣ περιοχές. Για να γίνω πιο κατανοητός:

Στην Α' Πειραιά, για παράδειγμα, σύμφωνα με το υπουργείο δεν υπήρχαν πλεονάζοντες ΠΕ06, αν και καμιά 50αριά στη διάθεση ΠΥΣΔΕ. Μπορεί όμως κάλλιστα κάποιος να υπέβαλε αίτηση μετάταξης για την α'θμια της Δ' Αθήνας, φερ' ειπείν, και να την πήρε.

Υ.Γ. Μεγάλη μορφή η Galadriel, by the way. Μα τι γίνεται εδώ μέσα; Galadriel, Golum, Aragorn! Πολλοί Lord of the Rings addicts μαζευτήκαμε.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9046 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:39:28 μμ »
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/metataxeis-tropooiitiki-apofasi.pdf

"Αντικαθιστούμε τον πίνακα του αριθμού των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται
υποχρεωτικά"
έτσι μπράβο!
αριθμός εκπαιδευτικών που μετατάσσονται=κενά
αλλιώς αν ήταν οι πλεονάζοντες=κενά τότε στο τέλος της διαδικασίας δεν θα υπήρχε κάνενας που να περισσεύει πράγμα άτοπο γιατί το υπουργείο λέει ότι στο τέλος 1300 καθηγητές δεν  θα έχουν πάρει μετάταξη..
praitor πρέπει να το καταλάβεις αυτό αλλιώς χάνουμε το καιρό μας..

Το τι λέει το υπουργείο στα δελτία τύπου δεν έχει καμιά αξία.
Το τι γράφεται στο ΦΕΚ έχει. Από εκεί θα βγουν τα λαυράκια για τους δικηγόρους.



Γράφει στην τροποποιητική:

ΘΕΜΑ : «Τροποποίηση της αριθ. 111967/Δ2/13 -08-2013 απόφασης καθορισμου αριθμού θέσεων
για μετάταξη εκπαιδευτικών Δ.Ε. ςτην Π.Ε. και σε Διοικητικές θέσεις φορέων του Υ.ΠΑΙ.Θ.»

..................

Τροποποίουμε την αριθμ. 111967/Δ2/13-08-2013 (ΦΕΚ 111967/13-08-2013 τ.Β’)
υπουργική απόφαση ως προς τα κάτωθι σημεία:
α) Αντικαθιστούμε τον πίνακα του αριθμού των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται
υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση της Περιφέρειας Αττικής
ανά διευθυνση εκπαίδευσης ανά κλάδο ή ειδικότητα της Περιφερειακής Διεφθυνσης εκπαίδευσης
ως ακολούθως:

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΛΑΔΟΣ/
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ
ΛΕΚΤΙΚΟ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ


Το θέμα της τροποποιητικής είναι η απόφαση καθορισμού θέσεων
Στο λεκτικό μιλάει για "... αριθμού των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται
υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση
..."
Ο πίνακας στην τελευταία στήλη γράφει Αριθμός Θέσεων

Η πρώτη Υ.Α. γράφει:

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

1.   Ο αριθμός του πλεονάζοντος εκπαιδευτικού προσωπικού στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση ανά κλάδο ή ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης είναι ο εξής :

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ   ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΚΛΑΔΟΣ/ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ   ΛΕΚΤΙΚΟ
ΚΛΑΔΟΥ/ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ   ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

2.   Οι κενές θέσεις στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ανά κλάδο ή ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης είναι οι κάτωθι :

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ   ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΚΛΑΔΟΣ/ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ   ΛΕΚΤΙΚΟ
ΚΛΑΔΟΥ/ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ   ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Ο πίνακας, λοιπόν της τροποποιητικής αναφέρεται στο (2) , δηλαδή στον καθορισμό θέσεων.


Τέλος πάντων, δεν θα επιμείνω άλλο. Μεγάλα παιδιά είμαστε και ξέρουμε να διαβάζουμε  ;)  ;)  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 03:41:03 μμ από christina_g »

Αποσυνδεδεμένος lilith

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9047 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:40:12 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς την τύχη των εθελοντικών μετατάξεων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:24 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9048 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:46:52 μμ »
Στην δικια μου ΔΙΔΕ,στην ειδικοτητα χ,δεν ΕΔΩΣΕ κανεναν ΠΛΕΟΝΑΖΟΝΤΑ.0 πλεοναζοντες.Εκανε ομως αιτηση μεταταξης συναδελφος,για αλλους νομους,ριχνοντας αδεια για να πιασει γεματα.Και επιασε.Πηρε μεταταξη στην δυτικη αττικη λεμε.

ΥΓ,Οσο για τον χρηστη με το νικ γαιδουρι του γειτονα (στα γρικλις),με 7 μηνυματα φιλε μου και προλαβες να μαθεις και την συμπεριφορα του γατοπαρδου;;Ο ανεπαρκης με διπλο λογαριασμο σωστα;Τι να πω πια.Καποιοι εχουν δεν ξερω ποσους λογαριασμους για να επιτιθονται σε αλλους χρηστες.Ελεος δηλαδη.Με κατι καλυτερο δενε χουν ανα σχοληθουν;Τοσο καιρο για χασιμο;

και εγώ ξέρω αντίστοιχη περίπτωση....

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9049 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:47:29 μμ »
Αγαπητοί Συνάδελφοι, βουήζουν τα σχόλια στο pde, αλλά ειδικά στο alfavita
ότι ειδικά στην Β Αθήνας, έχουν πάρει μετάταξη υπάλληλοι πολλών ειδικοτήτων,
με λίγα μόρια, οι οποίοι υπηρετούσαν αποσπασμένοι στο Υπουργείο, που είναι Β Αθήνας ως κτίριο εννοώ,
αλλά άνηκαν σε άλλα απομακρυσμένα ΠΥΣΔΕ.

Τους κατηγορούν ότι είναι σαν να δήλωσαν στην αίτηση τους ως σημείο οργανικής θέσης που υπηρετούν,
το ΠΥΣΔΕ Β Αθήνας, κάτι που φυσικά είναι ψευδές.

Εγώ επειδή σέβομαι την αγωνία σας, σας προτείνω να μπείτε και στο alfavita, και να το συζητήσετε και εδώ,
γιατί αν έχει γίνει πράγματι κάτι τέτοιο, είναι εντελώς παράτυπο και ηθελημένο λάθος!!

Δείτε και εδώ:

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-3495-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

σας εύχομαι να βγάλετε άκρη.

Στο δικό μας ΠΥΣΔΕ (Γ αθήνας),
ακόμα δεν έχω δει κάτι περίεργο (βάση των οδηγιών, δελτίων τύπου εννοώ βέβαια έτσι!)


Υ.Γ. διαβάστε τα παρακάτω από το alfavita


 Allo Ena Thima ilias
• 3 hours ago
Το υπουργείο δεν υπολογίζει την οργανική του αποσπασμένου αλλά την διεύθυνση στην οποία έχει πάρει απόσπαση!!! Όλο το βράδυ ξεσκόνισα την Β Αθήνας. Τις θέσεις κυρίως τις πήρανε αυτοί που έχουν απόσπαση στο υπουργείο. Έχω όλα τα ονόματα. Τα μόρια τους και τις οργανικές τους που είναι εκτός Αττικής!! Είναι τρελό να δίνουν οργανική σε καθηγήτρια ΠΕ06 στην Β'Αθήνας με 20 και κάτι μόρια.

 Γιάννης Allo Ena Thima
• 40 minutes ago
Υπάρχει και το ενδεχόμενο οι συγκεκριμένοι να έχουν δηλώσει στην αίτησή τους ως οργανική τον τόπο της απόσπασης, ξεγελώντας έτσι το υπουργείο.
Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που οι μετατάξεις έγιναν στο γραφείο του υπουργού, εκτιμώ ότι στηρίχθηκαν μόνο σε όσα δήλωσε ο καθένας, τόσο ως προς την οργανική όσο και ως προς τα μόρια.
Και μην ξεχνάμε ότι η αίτηση ήταν ταυτόχρονα και υπεύθυνη δήλωση



Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9050 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:48:28 μμ »
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/metataxeis-tropooiitiki-apofasi.pdf

"Αντικαθιστούμε τον πίνακα του αριθμού των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται
υποχρεωτικά"
έτσι μπράβο!
αριθμός εκπαιδευτικών που μετατάσσονται=κενά
αλλιώς αν ήταν οι πλεονάζοντες=κενά τότε στο τέλος της διαδικασίας δεν θα υπήρχε κάνενας που να περισσεύει πράγμα άτοπο γιατί το υπουργείο λέει ότι στο τέλος 1300 καθηγητές δεν  θα έχουν πάρει μετάταξη..
praitor πρέπει να το καταλάβεις αυτό αλλιώς χάνουμε το καιρό μας..

Το τι λέει το υπουργείο στα δελτία τύπου δεν έχει καμιά αξία.
Το τι γράφεται στο ΦΕΚ έχει. Από εκεί θα βγουν τα λαυράκια για τους δικηγόρους.



Γράφει στην τροποποιητική:

ΘΕΜΑ : «Τροποποίηση της αριθ. 111967/Δ2/13 -08-2013 απόφασης καθορισμου αριθμού θέσεων
για μετάταξη εκπαιδευτικών Δ.Ε. ςτην Π.Ε. και σε Διοικητικές θέσεις φορέων του Υ.ΠΑΙ.Θ.»

..................

Τροποποίουμε την αριθμ. 111967/Δ2/13-08-2013 (ΦΕΚ 111967/13-08-2013 τ.Β’)
υπουργική απόφαση ως προς τα κάτωθι σημεία:
α) Αντικαθιστούμε τον πίνακα του αριθμού των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται
υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση της Περιφέρειας Αττικής
ανά διευθυνση εκπαίδευσης ανά κλάδο ή ειδικότητα της Περιφερειακής Διεφθυνσης εκπαίδευσης
ως ακολούθως:

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΛΑΔΟΣ/
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ
ΛΕΚΤΙΚΟ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ


Το θέμα της τροποποιητικής είναι η απόφαση καθορισμού θέσεων
Στο λεκτικό μιλάει για "... αριθμού των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται
υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση
..."
Ο πίνακας στην τελευταία στήλη γράφει Αριθμός Θέσεων

Η πρώτη Υ.Α. γράφει:

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

1.   Ο αριθμός του πλεονάζοντος εκπαιδευτικού προσωπικού στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση ανά κλάδο ή ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης είναι ο εξής :

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ   ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΚΛΑΔΟΣ/ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ   ΛΕΚΤΙΚΟ
ΚΛΑΔΟΥ/ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ   ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

2.   Οι κενές θέσεις στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ανά κλάδο ή ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης είναι οι κάτωθι :

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ   ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΚΛΑΔΟΣ/ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ   ΛΕΚΤΙΚΟ
ΚΛΑΔΟΥ/ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ   ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Ο πίνακας, λοιπόν της τροποποιητικής αναφέρεται στο (2) , δηλαδή στον καθορισμό θέσεων.


Τέλος πάντων, δεν θα επιμείνω άλλο. Μεγάλα παιδιά είμαστε και ξέρουμε να διαβάζουμε  ;)  ;)  ;)


Στο ξαναλέω.

1)Πάρε το αρχικό ΦΕΚ.
2)Αντικατέστησε τον πίνακα με αυτό που λέει η τροποποιητική
3)διάβασε τι λέει το τροποποιημένο ΦΕΚ, για την περίπτωση της αττικής

Αυτός είναι ο δρόμος για να καταλάβεις. Το να μπλέκεις μεταξύ τους δελτία τύπου, ΥΑ, ΦΕΚ, το τι γράφει στο θέμα της υπουργικής απόφασης κλπ,  αυτό δεν σε βοηθάει να καταλάβεις.

3 απλά βήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 03:50:07 μμ από praitor »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9051 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:52:02 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς την τύχη των εθελοντικών μετατάξεων;

Μπες σε αυτο το νημα.http://www.pde.gr/index.php?topic=29336.0
Μιλαμε για τις εθελοντικες και το τιπρεπει να κανουμε απο εδω και περα.

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9052 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:54:54 μμ »
@nikitas

>>1) Γιατί κάποιοι απορείτε που πήραν μετάταξη συνάδελφοι οι οποίοι ανήκαν σε διευθύνσεις όπου δεν υπήρχαν πλεονάζοντες >>στην ειδικότητά τους, ούτε και αντίστοιχα κενά στην α'θμια, σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου; Αφού ο πάσα εις, που >>λεν και οι διανοούμενοι, είχε τη δυνατότητα να κάνει αίτηση μετάταξης. Θα χρησιμοποιήσω για παράδειγμα τον εαυτό μου. >>Ανήκω σε μια διεύθυνση όπου είμαστε πολλά άτομα στην ειδικότητά μου στη διάθεση, παρ' όλα αυτά, το υπουργείο δεν >>εμφάνισε κανέναν από μας ως πλεονάζοντα στην εγκύκλιο, γι' αυτό και δεν έκανα αίτηση μετάταξης. Θα μπορούσα όμως >>κάλλιστα να 'χα κάνει και να 'χα μεταταγεί, σε γειτονική περιοχή σε αυτή που ανήκω. Άρα, δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό εδώ.

Επειδή από χθες είμαι αρκετά ζαλισμένος, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιες Δ/νσεις έγινε το παραπάνω που αναφέρει ο συνάδερφος, γιατί στη δική μου αγνοήθηκαν εντελώς οι αιτήσεις των εντός ΠΥΣΔΕ από την στιγμή που "δεν δηλώθηκε" αριθμός πλεοναζόντων!

Είσαι σιγουρος;; πηραν ατομα σε περιοχες οπου ΔΕΝ υπηρχαν κενα για την ειδικοτητα; Ειναι σοβαρο ας μας ενημερωσει οποιος διαπιστωσε κατι τετοιο.

Προσοχή, βασίλισσά μου, εγώ δεν είπα ότι κάποιοι πήραν μετάταξη σε περιοχές α'θμιας όπου δεν υπήρχαν κενά. Είπα ότι συνάδελφοι οι οποίοι σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου δεν πλεόναζαν στην περιοχή τους, άρα δεν ανακοινώθηκαν και κενά στην αντίστοιχη α'θμια, είναι πιθανό να υπέβαλαν αίτηση μετάταξης για ΓΕΙΤΟΝΙΚΕΣ περιοχές. Για να γίνω πιο κατανοητός:

Στην Α' Πειραιά, για παράδειγμα, σύμφωνα με το υπουργείο δεν υπήρχαν πλεονάζοντες ΠΕ06, αν και καμιά 50αριά στη διάθεση ΠΥΣΔΕ. Μπορεί όμως κάλλιστα κάποιος να υπέβαλε αίτηση μετάταξης για την α'θμια της Δ' Αθήνας, φερ' ειπείν, και να την πήρε.

Υ.Γ. Μεγάλη μορφή η Galadriel, by the way. Μα τι γίνεται εδώ μέσα; Galadriel, Golum, Aragorn! Πολλοί Lord of the Rings addicts μαζευτήκαμε.


Ευχαριστώ Sir Nikitas :)
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος vivo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9053 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:59:16 μμ »
Είμαι ένας φρικαρισμένος καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19 που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Β' Αθήνας εδώ και 7-8 χρόνια. Στην περιοχή μου  υπήρχαν 65 κενά για την ειδικότητα μου από τα οποία τελικά καλύφτηκαν τα 57. Τα 34 ήταν από εκπαιδευτικούς που ανήκουν στη Β' Αθήνας, ενώ τα υπόλοιπα 23 από την περιφέρεια και όλη την επικράτεια, σύμφωνα με τα λεγόμενα υπαλλήλου της Δ/νσης.  Οι 9 έχουν λιγότερα μόρια από εμένα (μέχρι 12) και ανήκουν στο ίδιο ΠΥΣΔΕ με εμένα !!!.  Μόρια, προτεραιότητα στην περιοχή σου  και τρίχες κατσαρές. Σε επικοινωνία που είχα με τη Δ/νση μου είπαν "είναι λάθος, πρέπει να κάνεις ένσταση" και με παρέπεμψαν στο υπουργείο και στα γνωστά τηλέφωνα για πληροφορίες. Φυσικά δεν έβγαλα άκρη ούτε από εκεί γιατί κι αυτοί δηλώνουν ότι δεν είχαν καμιά ανάμειξη στο θέμα και ότι δεν τους έχουν δοθεί οδηγίες από ψηλά. Επόμενο βήμα είναι η κατάθεση ένστασης στη Δ/νση και επίσκεψη στο υπουργείο αύριο το πρωί γιατί από το τηλέφωνο δεν γίνεται τίποτα.

Φρικαρισμένε, και σε σένα έγινε το ίδιο που έγινε και στην Δ Αθήνας.
Κάποιοι στο υπουργείο ερμήνευσαν λάθος την τροποποιητική.


@alexxp
@praitor
και όσους άλλους ενδιαφέρει

Εγώ για ακριβώς αυτό το λόγο κατέθεσα έγγραφη ένσταση στη ΔΙΔΕ (η ένσταση είναι προς το ΥΠΑΙΘ διαμέσου της ΔΙΔΕ)
Συνιστώ να κάνετε το ίδιο, γιατί καμία τηλεφωνική απάντηση δεν θεωρείται επίσημη, ούτε θα μας δικαιώσει σε τίποτα.
Εγγράφως όμως είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν.
Όσοτο συντομότερο, τόσο καλύτερα, μήπως και γίνουν διορθώσεις στη διαδικασία.
Κατά τα άλλα, όποιος θέλει και να επισκεφθεί το Υπουργείο, καλό είναι.
Αλλά ένα τηλέφωνο δε φτάνει, ό,τι και να σας/μας πουν.



Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9054 στις: Αύγουστος 29, 2013, 04:02:30 μμ »
Οι ενστάσεις πρέπει να είναι πολλές.
Βλέπω να αλλάζουν κάποια ονόματα και δίνονται συμπληρωματικές, καθώς σε πολλές περιοχές δεν δόθηκαν όλα τα κενα που είχαν δηλωθεί.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9055 στις: Αύγουστος 29, 2013, 04:04:28 μμ »
Μπρατης.


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

για τις  αδιαφανείς διαδικασίες με τις οποίες έγιναν οι μετατάξεις εκπ/κών

της Β/θμιας στην Α/θμια

 

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

            Με πρωτόγνωρες και αδιαφανείς διαδικασίες έγιναν οι υποχρεωτικές μετατάξεις 3.495 εκπαιδευτικών της Β/θμιας στην Α/θμια.  Δυστυχώς το «αλαλούμ» που είχα καταγγείλει εδώ και μέρες επιβεβαιώθηκε.

Συγκεκριμένα :

1. Είναι πρωτοφανές να πραγματοποιούνται 3.495 υποχρεωτικές  μετατάξεις εκπαιδευτικών και να μην ανακοινώνονται τα μόριά τους, προκειμένου να υπάρχει έλεγχος και διαφάνεια. Όπως , επίσης , είναι πρωτοφανές οι υποψήφιοι να δηλώνουν τα μόριά  τους με υπεύθυνη δήλωση και να μην γίνεται κανένας έλεγχος, από την υπηρεσία, των στοιχείων που δηλώθηκαν.

2. Οι μετατάξεις έγιναν από το γραφείο του Υπουργού Παιδείας και όχι από την αρμόδια υπηρεσία, η οποία δεν γνωρίζει τίποτε ούτε για τα κριτήρια, ούτε για τον τρόπο με τον οποίο έγιναν.

3. Καταργήθηκαν,  στη συγκεκριμένη περίπτωση, τα θεσμοθετημένα Υπηρεσιακά Συμβούλια (ΠΥΣΠΕ, ΠΥΣΔΕ) και τα κενά και τα πλεονάσματα προσδιορίστηκαν από μονοπρόσωπα όργανα: Διευθυντές Εκπαίδευσης, Περιφερειακούς Διευθυντές, Υπουργό Παιδείας.

4. Ανακοινώθηκε ότι οι θέσεις αυτές είναι οργανικές χωρίς, ωστόσο, αυτές να έχουν ακόμη συσταθεί και χωρίς να έχουν  δοθεί ως κενά για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  του 2013.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

            Οι διαδικασίες αυτές είναι πρωτόγνωρες στα εκπαιδευτικά χρονικά και δεν έχουν κανένα προηγούμενο, όσο κι αν ανατρέξει κανείς στην ιστορία της εκπαίδευσης.

            Αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία να πραγματοποιεί «υπηρεσιακές μεταβολές» το γραφείο του Υπουργού Παιδείας και η αρμόδια υπηρεσία να μη γνωρίζει τίποτε.

            Τα συνδικαλιστικά όργανα των εκπαιδευτικών, η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ, πρέπει να παρέμβουν άμεσα και να μην αφήσουν να περάσει η καταστρατήγηση κατοχυρωμένων δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών και να επιστρέψουμε  στην εποχή των πελατειακών σχέσεων.

            Καλώ τους συναδέλφους της Δ.Ε. που έχουν οποιαδήποτε αμφιβολία για τα αποτελέσματα των μετατάξεων να καταθέσουν, άμεσα, ενστάσεις στις Διευθύνσεις της Δ.Ε.


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82#ixzz2dMYUF3Zr
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9056 στις: Αύγουστος 29, 2013, 04:06:16 μμ »
Εγώ για ακριβώς αυτό το λόγο κατέθεσα έγγραφη ένσταση στη ΔΙΔΕ (η ένσταση είναι προς το ΥΠΑΙΘ διαμέσου της ΔΙΔΕ)
Συνιστώ να κάνετε το ίδιο, γιατί καμία τηλεφωνική απάντηση δεν θεωρείται επίσημη, ούτε θα μας δικαιώσει σε τίποτα.
Εγγράφως όμως είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν.
Όσοτο συντομότερο, τόσο καλύτερα, μήπως και γίνουν διορθώσεις στη διαδικασία.
Κατά τα άλλα, όποιος θέλει και να επισκεφθεί το Υπουργείο, καλό είναι.
Αλλά ένα τηλέφωνο δε φτάνει, ό,τι και να σας/μας πουν.
Όλα πολύ σωστά, αλλά κυρίως το θέμα του τηλεφώνου, που δεν εξασφαλίζει τίποτα! (άσε που μπορεί να μη το σηκώσουν!)
  

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9057 στις: Αύγουστος 29, 2013, 04:12:38 μμ »
Γατοπαρδε, σε παρακαλώ. Εχεις δικιο για τις μετατάξεις οτι βρωμανε οι υποχρεωτικές αλλά μην μου πρασαπτεις πραγματα που δεν ισχυουν. Παρακολουθω εδω και καιρό το νήμα, εχω κουραστει τοσο πολύ να διαβάζω ολες αυτές τις σελίδες και αποφάσισα να φτιάξω λογαριασμο για να συμμετέχω και εγω στην κουβεντα. Δεν είμαι ο ανεπαρκής που λες, εχω μοναδικό λογαριασμό και δεν θέλω καμία αντιπαράθεση με κανέναν. Εδω μέσα νομίζω οτι ολοι βρίσκονται για να λυσουν απορίες και να συζητήσουν για θέματα που μας απασχολούν εντονα. Δεν έχω καμία ορεξη για αντιπαραθέσεις. Ισως από εδώ και στο εξης να είμαι μονολεκτική. Ερώτηση και αν παρω απάντηση καλώς...Δεν μπορώ παρεξηγήσεις και προστριβες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 747
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.