*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4358154 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9744 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 07:43:47 μμ »
Από Μπράτη 20/9/2013 7:00 μ.μ

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.ΠΑΛΙΑ ΛΕΓΑΜΕ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΛΕΜΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΣΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΕΙΣ.ΟΥΤΕ ΓΓ ,ΟΥΤΕ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ,ΟΥΤΕ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ,ΟΥΤΕ ΕΣΤΩ ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΤΟΥΣ...ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ..ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΕΤΑΖΑΝ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ ,ΤΙΠΟΤΕ.ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ, ΓΙΑ Β ΦΑΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ ..ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ..ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ,ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΕΚΠΛΗΚΤΟΙ...ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ..ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ...ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΑΣ...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ..ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΝ!!!!ΣΗΚΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ...ΤΟΙΧΟΣ ΑΔΙΑΠΕΡΑΣΤΟΣ Η "ΛΟΓΙΚΗ" ΤΟΥΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:28:55 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9745 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:03:21 μμ »
Mr Μπράτη....

αυτό με την λογική .....  σε έχουμε προλάβει μέρες τώρα....  ;D ;D ;D ;D

http://www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg701941#msg701941  (Αύγουστος 22, 2013, 08:28:12 πμ )

Στο θέμα μας τώρα, άμα δεν σε πάω και θέλω να σε ξεφτιλίσω σου εκμυστηρεύομαι ψεύτικες ειδήσεις εσύ τις ανακοινώνεις και αναλαμβάνεις το κόστος και εγώ κάνω τον Κινέζο...Γι αυτό πολλή προσοχή τι σας λένε στο Υπουργείο και τι μεταφέρετε στον κόσμο....

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9746 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:11:24 μμ »
Mr Μπράτη....

αυτό με την λογική .....  σε έχουμε προλάβει μέρες τώρα....  ;D ;D ;D ;D

http://www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg701941#msg701941  (Αύγουστος 22, 2013, 08:28:12 πμ )

Στο θέμα μας τώρα, άμα δεν σε πάω και θέλω να σε ξεφτιλίσω σου εκμυστηρεύομαι ψεύτικες ειδήσεις εσύ τις ανακοινώνεις και αναλαμβάνεις το κόστος και εγώ κάνω τον Κινέζο...Γι αυτό πολλή προσοχή τι σας λένε στο Υπουργείο και τι μεταφέρετε στον κόσμο....

Συμφωνω guestteacher... Αλλα εσυ τι ψυχανεμιζεσαι με ολα αυτά?? Τι προσπαθουν να πετυχουν μη κανοντας τιποτα εντελως??

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9747 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:16:13 μμ »
Πως δεν κάνουν ρε παιδιά...
Για δείτε λίγο σε Νομούς της περιφέρειας τι γίνεται...
Τα πάντα σε επίπεδο οικείου ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και μετά Περιφέρεια...(εννοώ αποσπάσεις "εθελοντικές" και υποχρεωτικές)
Τώρα το θέμα είναι αμα δεν χωρά κάποιον η Περιφέρεια τι γίνεται...

Με λίγα λόγια δεν ξέρω αν θα γίνουν άλλες μετατάξεις ή αποσπάσεις (πανελληνίως) αυτό που βλέπω να γίνεται είναι ότι ο κάθε Περιφερειάρχης σε συνεργασία με τους Δ/ντες Εκπαίδευσης κανονίζουν τα του οίκου τους όπως έχω ήδη πεί...(και άλλοι βέβαια το έχουν πει για να μην γίνομαι και εγώ φίκος)...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:18:42 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:28:55 »

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9748 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:24:13 μμ »
το επιασα αυτο το "κανονίζουν τα του οίκου τους "...

βεβαια νομιζω οτι αυτο γινονταν εξ απανεκαθεν που λεμε κ εμεις οι ξανθιες...  ;)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9749 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:30:23 μμ »
Γινόταν εντός ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ για διδασκαλία κυρίως και σε κάποιες αποσπάσεις (ΚΠΕ, ΠΛΗΝΕΤ, ΚΕΔΔΥ, Διοικητικές θέσεις κ.τ.λ.) σε επίπεδο Περιφέρειας
Τώρα θα γίνουν και για εκπαιδευτικες ανάγκες ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ όπου θα προηγούνται οι εντός Νομών μιας περιφέρειας....
Με λίγα λόγια θεωρώ (δεν γνωρίζω κάτι επίσημο) ότι αν γίνουν άλλες αποσπάσεις θα γίνουν με την προυποθεση ότι έχουν καλυφθεί τα κενά ΠΡΩΤΑ με τους εκπαιδευτικούς που ανήκουν εντός Περιφέρειας...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9750 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 09:41:07 μμ »
Ωραία πράγματα....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9751 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 09:58:32 μμ »
και είναι ωραίο πράγμα να δίνονται αποσπάσεις σε περιοχές που δε χωράνε ούτε οι  οργανικά ανήκοντες?
κανένα δεν εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση, αντίθετα περιπλέκει τα πράγματα περισσότερο,
το υπουργείο έπρεπε βέβαια να είχε ολοκληρώσει εδώ και ένα μήνα όλες τις υπηρεσιακές μεταβολές ώστε όλοι να ξέρουν που βρίσκονται με την έναρξη της σχ χρονιάς,
αλλά αυτά συμβαίνουν όταν τις αποφάσεις παίρνουν μυστικο/φανεροί σύμβουλοι που η τελευταία επαφή τους με το σχολείο ανάγεται στη χρονιά που τέλειωσαν το σχολείο και όταν ως υπουργείο ενδιαφέρεσαι μόνο για να σου βγουν οι αριθμοί, δε σου βγαίνουν με την πρώτη και αρχίζεις την κοπτοραπτική για να βγάλεις το επιθυμητό λογιστικό αποτέλεσμα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9752 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:27:06 μμ »
και είναι ωραίο πράγμα να δίνονται αποσπάσεις σε περιοχές που δε χωράνε ούτε οι  οργανικά ανήκοντες?
κανένα δεν εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση, αντίθετα περιπλέκει τα πράγματα περισσότερο,
το υπουργείο έπρεπε βέβαια να είχε ολοκληρώσει εδώ και ένα μήνα όλες τις υπηρεσιακές μεταβολές ώστε όλοι να ξέρουν που βρίσκονται με την έναρξη της σχ χρονιάς,
αλλά αυτά συμβαίνουν όταν τις αποφάσεις παίρνουν μυστικο/φανεροί σύμβουλοι που η τελευταία επαφή τους με το σχολείο ανάγεται στη χρονιά που τέλειωσαν το σχολείο και όταν ως υπουργείο ενδιαφέρεσαι μόνο για να σου βγουν οι αριθμοί, δε σου βγαίνουν με την πρώτη και αρχίζεις την κοπτοραπτική για να βγάλεις το επιθυμητό λογιστικό αποτέλεσμα.
Αυτό είναι ίσως το πιό στραβό του συστήματος τοποθετήσεων!
  

Αποσυνδεδεμένος annN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9753 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 11:24:07 μμ »
Εγώ έχω καταλάβει οτι έχουμε αναλωθεί σε αναλύσεις για το
που το παν αλλα στην πραγματικότητα ο σχεδιασμός του υπουργείου
ειναι επικίνδυνα πρόχειρος. ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ αλλα και
ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΙΩΣ;
πραγματικά συγκρινόμενος ο αρβι με τους προκατόχους του τα πάει χάλια.
Γνωστός μου μίλησε με το υπουργείο (γραφειο του αρβι) και παραδέχτηκαν ότι τα έχουν κάνει σκ@τ@.
Η σημαντικότερη εβδομάδα ειναι απο 28 Σεπτ. έως 5 Οκτ. αυτο κοπανάνε συνέχεια. Αυτην πάντως ήταν
λευκή εβδομάδα χωρις εξελίξεις για μας. Οσο για το τι θα γίνει με τις ενστάσεις ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.
Το πιο πιθανόν να γίνουν δεκτές όσες δικαιλογούνται συμφωνα με τα μόρια για θέσεις που υπάρχουν
λειτουργικά κενά ενω όσοι ευνοήθηκαν και πήραν με λίγα μόρια θέσεις των άλλων να μην κουνηθούν.
Το λιγότερο πιθανό σενάριο να τρέξουν με ΜΟΡΙΑ και ΠΡΟΤΙΜΙΣΕΙΣ με απίστευτες τράμπες και ισορροπία
στο πολιτικό κόστος. Αυτό το σενάριο υποστηρίζεται ως η καλύτερη διαφήμιση για Β φάση μετατάξεων.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ ΠΟΛΥ.

Αποσυνδεδεμένος kanel.m.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9754 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 11:59:05 μμ »
Πως δεν κάνουν ρε παιδιά...
Για δείτε λίγο σε Νομούς της περιφέρειας τι γίνεται...
Τα πάντα σε επίπεδο οικείου ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και μετά Περιφέρεια...(εννοώ αποσπάσεις "εθελοντικές" και υποχρεωτικές)
Τώρα το θέμα είναι αμα δεν χωρά κάποιον η Περιφέρεια τι γίνεται...

Με λίγα λόγια δεν ξέρω αν θα γίνουν άλλες μετατάξεις ή αποσπάσεις (πανελληνίως) αυτό που βλέπω να γίνεται είναι ότι ο κάθε Περιφερειάρχης σε συνεργασία με τους Δ/ντες Εκπαίδευσης κανονίζουν τα του οίκου τους όπως έχω ήδη πεί...(και άλλοι βέβαια το έχουν πει για να μην γίνομαι και εγώ φίκος)...

Αυτό φοβάμαι και εγώ, ότι δεν θα κάνουν καθόλου αποσπάσεις  από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Εγώ που είμαι οργανική υπεράριθμη στο ΠΥΣΔΕ μου, σήμερα με διέθεσαν  σε 3 σχολεία χωρίς αίτηση μου.
 Πιστεύω ότι  θέλει να δείξουν ότι όλοι είναι στη θέση τους και να δείξουν στην τρόικα ότι κάνουν δουλειά και όχι τα χατίρια μας, φέρνοντας μας στον τόπό της κατοικίας μας....τι να πω;

 Μου φαίνεται ότι πρέπει να το πάρω χαμπάρι ότι θα χρειαστώ να μετακομίσω με τα 3 μου παιδιά στον νομό της οργανικής μου. Αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και θα κάνω λίγο ακόμη υπομονή να δούμε μήπως βγει τίποτα τον Οκτώβριο. Πώς να γεμίσουν τα πολλά κενά στις μεγάλες πόλεις; Τόσοι υπεράριθμοι πια! Ειδικά για τις ειδικότητες που μπορούν να πάνε και Α/θμια.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9755 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 12:07:31 πμ »
 Που είναι τα κενά στις μεγάλες πόλεις; Γιατί αλλού διαβάζω οτι παντού έχει υπεράριθμους. Στην επαρχία υπάρχουν κενά. Αν το υπουργείο ήθελε να είναι σωστό, θα έπρεπε τα κενά να είναι ξεκαθαρισμένα. Αλλιώς δίνει την εντύπωση οτι ολα γίνονται εκ του πονηρού!
  

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9756 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 12:40:12 πμ »
Εγώ έχω καταλάβει οτι έχουμε αναλωθεί σε αναλύσεις για το
που το παν αλλα στην πραγματικότητα ο σχεδιασμός του υπουργείου
ειναι επικίνδυνα πρόχειρος. ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ αλλα και
ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΙΩΣ;
πραγματικά συγκρινόμενος ο αρβι με τους προκατόχους του τα πάει χάλια.
Γνωστός μου μίλησε με το υπουργείο (γραφειο του αρβι) και παραδέχτηκαν ότι τα έχουν κάνει σκ@τ@.
Η σημαντικότερη εβδομάδα ειναι απο 28 Σεπτ. έως 5 Οκτ. αυτο κοπανάνε συνέχεια. Αυτην πάντως ήταν
λευκή εβδομάδα χωρις εξελίξεις για μας. Οσο για το τι θα γίνει με τις ενστάσεις ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.
Το πιο πιθανόν να γίνουν δεκτές όσες δικαιλογούνται συμφωνα με τα μόρια για θέσεις που υπάρχουν
λειτουργικά κενά ενω όσοι ευνοήθηκαν και πήραν με λίγα μόρια θέσεις των άλλων να μην κουνηθούν.
Το λιγότερο πιθανό σενάριο να τρέξουν με ΜΟΡΙΑ και ΠΡΟΤΙΜΙΣΕΙΣ με απίστευτες τράμπες και ισορροπία
στο πολιτικό κόστος. Αυτό το σενάριο υποστηρίζεται ως η καλύτερη διαφήμιση για Β φάση μετατάξεων.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ ΠΟΛΥ.

Φυσικά είναι μπερδεμένοι, αφού ταλαντεύονται ανάμεσα σε χίλια σενάρια που αλληλοαναιρούνται. Για παράδειγμα, ας πούμε ότι ξεκινούν οι διαθέσεις στην α'θμια. Αυτές όμως ακυρώνουν ενδεχόμενο β' γύρο μετατάξεων, αλλά και υποχρεωτικές αποσπάσεις. Αν διατεθούν οι πλεονάζοντες της β'θμιας στην α'θμια στον τόπο διαμονής τους, και με δεδομένο ότι η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού πληθυσμού συνωστίζεται σε πέντε-έξι αστικά κέντρα, ποιοι θα καλύψουν τα κενά στις ειδυλλιακές εσχατιές; Αν πάλι υποθέσουμε ότι έχουμε 2ο γύρο αποσπάσεων, σκεφτείτε τι έχει να γίνει. Εδώ με τον 1ο, που ήταν και περιορισμένος, σε σύγκριση με άλλες χρονιές, και γίνεται χαμός με τις αστοχίες.

Θεωρώ ότι στο υπουργείο επικρατεί φόβος και ανασφάλεια. Το επιτελείο και οι παρατρεχάμενοι του υπουργού δάγκωσαν μεγαλύτερη μπουκιά απ' όση αντέχουν οι μασέλες τους. Αύξηση ωραρίου, διαθεσιμότητες, μετατάξεις, κόψιμο αποσπάσεων, υποχρεωτικές αποσπάσεις, αλλαγές στις αναθέσεις, αλλαγές στα ολοήμερα... όλα αυτά για να γίνουν, χρειάζονται ενδελεχή προγραμματισμό και άριστη οργάνωση. Κι επειδή στο υπουργείο δεν υπάρχει ούτε το 'να ούτε τ' άλλο, τώρα τα 'χουν χάσει, πλέοντας κυριολεκτικά σ' αχαρτογράφητα νερά.

Αν θέλετε όμως την άποψή μου σχετικά τι πυροδότησε αυτό το... μεταρρυθμιστικό όργιο, θα κατονόμαζα ως λυδία λίθο όλων των δεινών τη δραστικότατη μείωση των αναπληρωτών. Όλα ξεκινάνε από κει κι εκεί καταλήγουν. Ένα ακόμα δράμα, απόρροια της βίαιης αναπροσαρμογής των δημοσιονομικών της χώρας. Τα κενά αυτά κάπως πρέπει να καλυφθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 12:43:32 πμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9757 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 07:31:53 πμ »
Φυσικά είναι μπερδεμένοι, αφού ταλαντεύονται ανάμεσα σε χίλια σενάρια που αλληλοαναιρούνται. Για παράδειγμα, ας πούμε ότι ξεκινούν οι διαθέσεις στην α'θμια. Αυτές όμως ακυρώνουν ενδεχόμενο β' γύρο μετατάξεων, αλλά και υποχρεωτικές αποσπάσεις. Αν διατεθούν οι πλεονάζοντες της β'θμιας στην α'θμια στον τόπο διαμονής τους, και με δεδομένο ότι η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού πληθυσμού συνωστίζεται σε πέντε-έξι αστικά κέντρα, ποιοι θα καλύψουν τα κενά στις ειδυλλιακές εσχατιές; Αν πάλι υποθέσουμε ότι έχουμε 2ο γύρο αποσπάσεων, σκεφτείτε τι έχει να γίνει. Εδώ με τον 1ο, που ήταν και περιορισμένος, σε σύγκριση με άλλες χρονιές, και γίνεται χαμός με τις αστοχίες.

Θεωρώ ότι στο υπουργείο επικρατεί φόβος και ανασφάλεια. Το επιτελείο και οι παρατρεχάμενοι του υπουργού δάγκωσαν μεγαλύτερη μπουκιά απ' όση αντέχουν οι μασέλες τους. Αύξηση ωραρίου, διαθεσιμότητες, μετατάξεις, κόψιμο αποσπάσεων, υποχρεωτικές αποσπάσεις, αλλαγές στις αναθέσεις, αλλαγές στα ολοήμερα... όλα αυτά για να γίνουν, χρειάζονται ενδελεχή προγραμματισμό και άριστη οργάνωση. Κι επειδή στο υπουργείο δεν υπάρχει ούτε το 'να ούτε τ' άλλο, τώρα τα 'χουν χάσει, πλέοντας κυριολεκτικά σ' αχαρτογράφητα νερά.

Αν θέλετε όμως την άποψή μου σχετικά τι πυροδότησε αυτό το... μεταρρυθμιστικό όργιο, θα κατονόμαζα ως λυδία λίθο όλων των δεινών τη δραστικότατη μείωση των αναπληρωτών. Όλα ξεκινάνε από κει κι εκεί καταλήγουν. Ένα ακόμα δράμα, απόρροια της βίαιης αναπροσαρμογής των δημοσιονομικών της χώρας. Τα κενά αυτά κάπως πρέπει να καλυφθούν.



νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο..
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160950
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.