*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385716 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13804 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:29:55 μμ »
Άντε και το έλεγξαν. Μπορεί κανένας να αποδείξει ότι ο εκπαιδευτικός έφταιγε (π.χ. έβαλε βύσμα) που πήρε μετάταξη για κάποια περιοχή ενώ δήλωσε σωστά μόρια (έστω και λίγα); Από το υπουργείο (ηγεσία του 2013) θα πουν "κάναμε λάθος". Συμπέρασμα;

Και για να μην παρεξηγηθώ, έχω αρκετούς τέτοιους στο πυσπε που επιτέλους ικανοποιήθηκε η ένστασή μου. Ευτυχώς όμως πολύ κάτω από εμένα σε μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:36:17 »

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13805 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:34:44 μμ »
Μπορεί κανένας να αποδείξει ότι ο εκπαιδευτικός έφταιγε (π.χ. έβαλε βύσμα) που πήρε μετάταξη για κάποια περιοχή ενώ δήλωσε σωστά μόρια (έστω και λίγα); Από το υπουργείο (ηγεσία του 2013) θα πουν "κάναμε λάθος". Συμπέρασμα;

Δε θα του πει κανεις τίποτα αφού πρόκειται για λάθος του υπουργείου, όπως λες, αλλά και
πάλι θα πρέπει να γυρίσει πίσω στη Βθμια χωρίς βέβαια άλλες συνέπειες. Το θέμα είναι ότι
θα πρέπει να γυρίσουν κατόπιν κι αυτοί που πήραν μετάταξη βασιζόμενοι στο ότι οι πρώτοι
πήραν μεταταξη με πολύ λίγα μόρια. Χαμός....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2015, 09:39:31 μμ από founes »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13806 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:38:23 μμ »
Από λάθος του υπουργείου (είτε πραγματικό είτε μούφα) θα υποστεί συνέπειες ο εκπαιδευτικός; Και πόσες πιθανότητες δίνεις να μην το πάει δικαστικά;

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13807 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:41:20 μμ »
Ας το πάει δικαστικά, τι να λέει; Πόσοι άλλοι πήγαν δικαστικά εξαιτίας του;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:36:17 »

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13808 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:43:01 μμ »
Τελικά είναι πολύ τσάκαλος ο Αλογοουράς. Και τυπικά κάνει έλεγχο για να μην του προσάψει κανείς
τίποτα και πρακτικά δεν κάνει, αφού ελέγχει μόνο την ορθότητα των μορίων. Επομένως αν κάποιος
έχει πάρει μετάταξη με πολύ λίγα μόρια αλλά τα έχει δηλώσει σωστά δεν πιάνεται από τον έλεγχο.
Έχουν χιούμορ τελικά στο Υπουργείο...

Διακρίνω μια βιασύνη στο παραπάνω μήνυμα – για διαβάστε λίγο τι ακριβώς θα ελεγχθεί και ειδικά το σημείο α)

 Προκειμένου να προβείτε σε έλεγχο της μοριοδότησης των εκπαιδευτικών αρμοδιότητάς σας οι οποίοι υπέβαλαν αίτηση υποχρεωτικής μετάταξης σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 11 του άρθρου 82 του Ν. 4172/2013 (ΦΕΚ 167 Α’) και με βάση τα στοιχεία του προσωπικού τους φακέλου ή των καταχωρισμένων στο E-Datacenter να βεβαιώσετε ως προς την ορθότητα της μοριοδότησης που δηλώθηκε από τους εκπαιδευτικούς, σας αποστέλλουμε τα σχετικά αρχεία ως ακολούθως:
α) σε κάθε Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης το αρχείο των εκπαιδευτικών των οποίων η μετάταξη ανακλήθηκε, καθώς και των εκπαιδευτικών των οποίων η αίτηση δεν ικανοποιήθηκε,
β) σε κάθε Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης το αρχείο των εκπαιδευτικών που έχουν μεταταχθεί σε αυτές ως εκπαιδευτικοί,
γ) στις Δ/νσεις Α/θμιας Εκπ/σης και Β/θμιας Εκπ/σης, μέσω της αρμόδιας Διεύθυνσης της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ., το αρχείο των εκπαιδευτικών που μετατάχθηκαν σε αυτές σε διοικητικές θέσεις και
δ) στη Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού Τομέων Έρευνας και Τεχνολογίας, Δια Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς το αρχείο εκπαιδευτικών που μετατάχθηκαν σε υπηρεσίες αρμοδιότητάς της.


Αποσυνδεδεμένος psyxraimia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13809 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:47:33 μμ »
θα μπορούσαν (ή καλύτερα θα έπρεπε) να ελέγξουν αν αυτοί που πήραν μετάταξη είναι αυτοί
που θα έπρεπε βάσει μορίων, ΠΥΣΔΕ και περιφέρειας προέλευσης.

...Αυτό ελέγχετε πια μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις ....

... που εκδικάζονται αυτό τον καιρό στα Διοικητικά Δικαστήρια ...

... δηλαδή ενός εναντίον ενός ή ενός εναντίον πολλών και ...

... ο Δικαστής αποφασίζει αν αυτός που Ακυρωτική Αίτηση έχει δίκιο ...

... ή όχι ... και αν έχει ποιανού τη θέση παίρνει ...

Άντε και το έλεγξαν. Μπορεί κανένας να αποδείξει ότι ο εκπαιδευτικός έφταιγε (π.χ. έβαλε βύσμα) που πήρε μετάταξη για κάποια περιοχή ενώ δήλωσε σωστά μόρια (έστω και λίγα); Από το υπουργείο (ηγεσία του 2013) θα πουν "κάναμε λάθος". Συμπέρασμα;

Και για να μην παρεξηγηθώ, έχω αρκετούς τέτοιους στο πυσπε που επιτέλους ικανοποιήθηκε η ένστασή μου. Ευτυχώς όμως πολύ κάτω από εμένα σε μόρια.

 ... Μόνο ο Δικαστής μπορεί τώρα πια ....
Μήπως ο σχεδιασμός είναι να γίνει ρε επόμενη φάση?

Πάντως μου κάνει εντύπωση η σιγή των μετάταχθεντων μετά τις σημερινές εξελίξεις.. Γιατί έτσι?

... Σιγή ... ποια σιγή ... κανένα θέμα ... συνέχισε το μασούλημα και μην μας προκαλείς ...

... Να ενημερώσω τους μεταταχθέντες που έχουν μείνει άλαλοι ...

... ότι όσον αφορά τον κ. Κουράκη ... πρόκειται περί πάρα πολύ σοβαρού ατόμου ...

...που ξέρει καλά τι του ... γίνεται ...

... έχω εγκυρότατες πληροφορίες ότι οι Μεταταγμένοι δεν έχουν να φοβούνται Τ Ι Π Ο Τ Α ...

... εξαιρούνται αυτόι που δήλωσαν ψευδή στοιχεία ....

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13810 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:49:26 μμ »
κι εγώ αυτό διαισθάνομαι psyxraimia, διαδικασία ελέγχου σε ρυθμούς
Ψεκάστε, Σκουπίστε, Τελειώσατε.

Μόνο τη διορία για τον έλεγχο να δεις... 4-5 μέρες κι αυτές
μες τη Μεγαλη Εβδομάδα....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2015, 09:51:51 μμ από founes »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13811 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:00:32 μμ »
Μήπως ο σχεδιασμός είναι να γίνει ρε επόμενη φάση?

Πάντως μου κάνει εντύπωση η σιγή των μετάταχθεντων μετά τις σημερινές εξελίξεις.. Γιατί έτσι?

Καμία σιγή φίλε μου. Προσωπικά ικανοποιήθηκα με αυτή την εξέλιξη. Μάλιστα έχω ανταλλάξει σχόλια επί της εξέλιξης με τον rollo_tomassi.
Τα μόρια μου, το 2013, τα είχα αναζητήσει  στο e-data της ΔΙΔΕ της οργανικής μου. Οι οδηγίες ήταν σαφείς
Δεν έχω στοιχεία, αλλά πιστεύω ότι ελάχιστοι θα τολμούσαν, με τον θόρυβο που γινόταν με τους επίορκους, να υποβάλλουν ψευδείς δηλώσεις. Αν το εκαναν κακο του κεφαλιου τους.
Ας περιμένουμε λοιπόν τα αποτελέσματα και μην βιαζόμαστε να βγάλουμε αυθαίρετα συμπεράσματα. Το ΥΠΑΙΘ έστειλε αρχεία πράγμα που σημαίνει πως υπήρχαν στοιχεία στις αρμόδιες υπηρεσίες.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος katpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13812 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:05:17 μμ »
Επιτέλους θα γίνει έλεγχος των μορίων!Να βρεθεί ποιοί δήλωσαν ψευδή μόρια και να μη μας παίρνει όλους η μπάλα!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13813 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:16:14 μμ »
Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να δήλωσε λάθος μόρια. Ο έλεγχος που πρέπει να γίνει είναι ποιος πήγε πού, με βάση ποια μόρια, προτιμήσεις, κενά και πλεονάσματα. Αν και αποδεικνύεται εκ του αποτελέσματος ότι κακώς δόθηκε η δυνατότητα για δήλωση προτιμήσεων εκτός Περιφέρειας. Τέλος πάντων.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13814 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:23:25 μμ »
Εγω θα σας πω να μην ειστε σιγουροι για τον αλογοουρα, μην ξεχνατε τις προεκλογικες του δηλωσεις για ακυρωση των μεταταξεων, το ''καρκινωμα'' των μεταταξεων στη συναντηση με πρωτοβαθμιους -ΔΟΕ και αλλα συναφη.
Απο σημερα εκτελειται ενα απο τα πολλα σκελη που θα ακολουθησουν για τις υποχρεωτικες. Μια συμβουλη, μεταταγμενοι μην εφησυχαζετε.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13815 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:38:35 μμ »
Δηλαδή θα μπούν στο e-data θα κάνουν αναγωγή σε μόρια δευτεροβάθμιας και θα πάνε δύο χρόνια πίσω. Μέχρι την άλλη τρίτη; σωθήκαμε! Εκτός και αν δουν μόνο τα μόρια των αιτήσεων του 2013 - 2014, τα εξάγουν και κάνουν μία λίστα. 
Καλά το πρόβλημα ήταν αυτοί που δήλωσαν λάθος μόρια ή αυτοί που μπήκαν από το παράθυρο στις μετατάξεις και βρέθηκαν Β' αθήνας με ελάχιστα μόρια; αυτούς δεν πρόκειται να τους αγγίξει δηλαδή; αυτοί που μπήκαν με το χέρι στους καταλόγους χωρίς αίτηση οκ ε; ελπίζω σε επόμενη ενέργεια αλλά αφού θα αρχίσουν οι μεταθέσεις αμέσως μετά το Πάσχα νομίζω το θεμα τελειώνει κάπου εδώ.
Θα βγούν τα μόρια όπως λέγαμε, θα σταυρωθούν μερικοί (είναι και επίκαιρο) και θα γίνουν μεταθέσεις και τελείωσε το θέμα... άντε γιατί πολύ τράβηξε.... Άντε να τις νομιμοποιήσει τις μετατάξεις μας και ο ΣΥΡΙΖΑς και να συνεχίσουμε κανονικά την ζωή μας και όχι στο αέρα.

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13816 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:43:57 μμ »
@die

Aν εχεις καποια ενημερωση για τις προθεσεις του υπουργειου, καλο θα ηταν να τη μοιραστεις, ακομη κι αν δεν επαληθευτει στην πραξη.

Αποσυνδεδεμένος psyxraimia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13817 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:44:21 μμ »
Εγω θα σας πω να μην ειστε σιγουροι για τον αλογοουρα, μην ξεχνατε τις προεκλογικες του δηλωσεις για ακυρωση των μεταταξεων, το ''καρκινωμα'' των μεταταξεων στη συναντηση με πρωτοβαθμιους -ΔΟΕ και αλλα συναφη.
Απο σημερα εκτελειται ενα απο τα πολλα σκελη που θα ακολουθησουν για τις υποχρεωτικες. Μια συμβουλη, μεταταγμενοι μην εφησυχαζετε.

 ... Κοίταξε ... κατά μίαν έννοιαν ... ότι ποτέ δεν μπορείς να αποκλίσεις την προσωρινήν παράνοιαν ...

 ... θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πω ... ότι για αυτό και ο πιο σοβαρός παρακολουθεί τις εξελίξεις ...

 ... όμως επιμένω ότι πρόκειται περί πολύ σοβαρού ανθρώπου ... που κατά τα άλλα ασκεί πολιτική ...

 ... το πάθος της εξουσίας ... είναι πολύ δυνατό ...

 ... οι απόψεις και η εκφορά του λόγου του ...  όμως ...

 ... δεν αφήνουν τέτοιες πιθανότητες ...


... Συνάδελφοι μην ξοδεύετε την θετική σας ενέργεια σε άλογα σενάρια ...

 ... αλλά στο ... μήπως κάποιοι αυτή την ώρα ... μέσα σε υποομάδες σωτηρίας ...

  ... σκέφτονται για  Ε Μ Α Σ (φυσικά)  ;) ...

 ... @Die δεν υπαινίσσομαι κάτι για σένα ...

 ... αλλά θα το δείτε η αφορμή δόθηκε για νέο γύρο ανακοινώσεων ...

 ... από 5 - 6 άτυπους Συλλόγους ... >:(

 ...  ;D ;D ;D






 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162167
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 778
Σύνολο: 793

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.