*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330139 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14490 στις: Μάιος 05, 2015, 10:47:56 μμ »
Η πηγή που αναφέρεις χρησιμοποίησε τη φράση "οργανική θέση" ή "οριστική τοποθέτηση";

Με το φτωχό μου το μυαλό καταλάβαινα (παρόλα αυτά ρώτησα και ένα άτομο που γνωρίζει) πως όλοι οι διορισμένοι εκπαιδευτικοί στην εκπαίδευση διαθέτουν οργανική θέση. Απλώς κάποιοι ΔΕΝ διαθέτουν οριστική τοποθέτηση (και ανάλογα είναι στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ ή του ΠΥΣΔΕ).

Με τον 4172/2013 δινόταν μετάταξη σε κενές ή συνιστώμενες θέσεις της Πρωτοβάθμιας. Για οριστική τοποθέτηση δεν έλεγε κάτι ούτως ή άλλως.

Ή όχι;

Θα δοθεί και οριστική τοποθέτηση μέχρι το Σεπτέμβριο. Το λέω δημόσια και παίρνω την ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:50 »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14491 στις: Μάιος 05, 2015, 10:48:41 μμ »
Στην πρωτοβάθμια οι οργανικές θέσεις είναι στις σχολικές μονάδες σύμφωνα με την άποψη των αιρετών της.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14492 στις: Μάιος 05, 2015, 11:22:11 μμ »
Κοίτα να δεις που εξαφανίστηκε η ανάρτησή μου με την άποψη του υπουργείου...
Περίεργα πράγματα... Περίεργα... ::) ::) ::)

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14493 στις: Μάιος 05, 2015, 11:30:25 μμ »
Κοίτα να δεις που εξαφανίστηκε η ανάρτησή μου με την άποψη του υπουργείου...
Περίεργα πράγματα... Περίεργα... ::) ::) ::)

Ψάξε καλά λεβέντη μου που την έκανες την ανάρτηση σου και θα την βρεις.
Μην μπερδεύεσαι άλλο πλέον, μπερδεύεις που μπερδεύεις όλο τον κόσμο εδώ,
μπέρδεψες και τον εαυτό σου στο τέλος!!!

Εδώ είναι για να μην ψάχνεις :)
http://www.pde.gr/index.php?topic=29336.msg860191#msg860191

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:50 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14494 στις: Μάιος 05, 2015, 11:32:53 μμ »
Κοίτα να δεις που εξαφανίστηκε η ανάρτησή μου με την άποψη του υπουργείου...
Περίεργα πράγματα... Περίεργα... ::) ::) ::)

Εδώ ειναι συνάδελφε, αν εννοείς για την σημερινή.
http://www.pde.gr/index.php?topic=29336.448
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14495 στις: Μάιος 05, 2015, 11:50:12 μμ »
Αυτή η psyxraimia φταίει με τις παραθέσεις της.   :D
Πήρε από το άλλο νήμα...
ΟΚ γράψτε λάθος και συγγνώμη από τους mods-admins.

@clint
Η σύσταση των σχολικών οργανικών στη Βθμια γίνεται δυναμικά κάθε έτος με τις ώρες ανά σχολείο.
Στην Αθμια δε γίνεται έτσι. Αλλιώς υπολογίζονται οι οργανικές και τις προτείνει το συμβούλιο, τις εγκρίνει το ΥΠΑΙΘ.
(Στη Βθμια εγκρίνονται οι οργανικές τοποθετήσεις από την Περιφ/κή Δ/νση Εκπ/σης)
Στους ΠΕ70 βγαίνει με το μαθητικό δυναμικό, στις ειδικότητες δε γνωρίζω ακριβώς πως. Πάντως κι εκεί εισηγείται το ΠΥΣΠΕ στο Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14496 στις: Μάιος 06, 2015, 12:00:02 πμ »
Εδώ ειναι συνάδελφε, αν εννοείς για την σημερινή.
http://www.pde.gr/index.php?topic=29336.448

Δεν αναρτάς ολόκληρο το έγγραφο για να έχουμε πληρέστερη άποψη της απάντησης;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2015, 12:04:55 πμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14497 στις: Μάιος 06, 2015, 12:15:53 πμ »
Δεν αναρτάς ολόκληρο το έγγραφο για να έχουμε πληρέστερη άποψη της απάντησης;;
Το ερώτημά μου αφορούσε μόνο τις εθελούσιες και ταυτόχρονα ρωτούσα γιατί κάποιος δεν μπορεί να μεταταχθεί στις κενές θέσεις του ΦΕΚ οι οποίες δεν έχουν καταργηθεί αλλά παγώσει όπως και η διαδικασία.
Την αντιπαραβολή με τις υποχρεωτικές την έκανε το αρμόδιο τμήμα από μόνο του.
Θέλω  να πω δεν έχει κάτι άλλο σημαντικό, αλλά αύριο θα το ξαναδώ αν το θέλετε

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14498 στις: Μάιος 06, 2015, 12:39:51 πμ »
Εάν υπάρχει δικαιοσύνη, να τις ακυρώσουν και να καλέσουν εκ νέου τον κόσμο να κάνει αίτηση με κανονική εγκύκλιο. Δεν επιτρέπεται να έχει έρθει κόσμος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με πολύ λίγα χρόνια προϋπηρεσίας και χωρίς μόρια. Εμείς δηλαδή που έχουμε υποφέρει τόσα χρόνια κάνοντας θυσίες υπηρετώντας σε απομακρυσμένα μέρη τι θα κάνουμε; Είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα εκεί; Οι μετατάξεις είναι φιάσκο και δεν μπορούν να συμμαζευτούν με τίποτα. Μόρια χαμηλά, "δικαιώθηκαν" με ένσταση άτομα σε περιοχή που δεν είχαν δηλώσει στις δύο αρχικές επιλογές τους. Είναι δίκαια όλα αυτά; Εγώ όταν έπαιρνα τα μπογαλάκια μου ανά την Ελλάδα υπηρετώντας, ήξερα ότι θέλω τόσα μόρια για να έρθω στον τόπο μου. Είναι δίκαιο να μην κάνουν μεταθέσεις και να φέρνουν με "μετάταξη" στη θέση που μου ανήκει κόσμο που δεν έχει τα μόριά μου; Εάν μου απαντήσει κάποιος με το χέρι στην καρδιά, τον παραδέχομαι.

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14499 στις: Μάιος 06, 2015, 01:22:37 πμ »
Εάν υπάρχει δικαιοσύνη, να τις ακυρώσουν και να καλέσουν εκ νέου τον κόσμο να κάνει αίτηση με κανονική εγκύκλιο. Δεν επιτρέπεται να έχει έρθει κόσμος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με πολύ λίγα χρόνια προϋπηρεσίας και χωρίς μόρια. Εμείς δηλαδή που έχουμε υποφέρει τόσα χρόνια κάνοντας θυσίες υπηρετώντας σε απομακρυσμένα μέρη τι θα κάνουμε; Είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα εκεί; Οι μετατάξεις είναι φιάσκο και δεν μπορούν να συμμαζευτούν με τίποτα. Μόρια χαμηλά, "δικαιώθηκαν" με ένσταση άτομα σε περιοχή που δεν είχαν δηλώσει στις δύο αρχικές επιλογές τους. Είναι δίκαια όλα αυτά; Εγώ όταν έπαιρνα τα μπογαλάκια μου ανά την Ελλάδα υπηρετώντας, ήξερα ότι θέλω τόσα μόρια για να έρθω στον τόπο μου. Είναι δίκαιο να μην κάνουν μεταθέσεις και να φέρνουν με "μετάταξη" στη θέση που μου ανήκει κόσμο που δεν έχει τα μόριά μου; Εάν μου απαντήσει κάποιος με το χέρι στην καρδιά, τον παραδέχομαι.

Δηλαδή επειδή κάποιοι αισθάνονται αδικημένοι και ορισμένοι καπηλεύτηκαν το σύστημα εμείς που πήραμε μετατάξεις θα παίζουμε το γύρω γύρω όλοι κάθε 2ετία και ξανά μανά από την αρχή???
Βρε πλάκα που έχετε ορισμένοι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2015, 01:34:32 πμ από Λιοντάρι προς κάμπο Λαρίσης κατευθυνόμενος »

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14500 στις: Μάιος 06, 2015, 01:31:09 πμ »
Δηλαδή επειδή κάποιοι αισθάνονται αδικημένοι και ορισμένοι καπηλεύτηκαν το σύστημα εμείς που πήραμε μετατάξεις θα παίζουμε το γύρω γύρω όλοι κάθε 2ετία και ξανά μανά από την αρχή???
Βρε πλάκα που έχετε ορισμένοι!!!

''Φοβάμαι τους ανθρώπους που με καταλερωμένη τη φωλιά πασχίζουν να βρουν λεκέδες στη δική σου.''

Μανώλης Αναγνωστάκης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2015, 01:40:17 πμ από ster »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14501 στις: Μάιος 06, 2015, 09:21:00 πμ »
Εάν υπάρχει δικαιοσύνη, να τις ακυρώσουν και να καλέσουν εκ νέου τον κόσμο να κάνει αίτηση με κανονική εγκύκλιο. Δεν επιτρέπεται να έχει έρθει κόσμος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με πολύ λίγα χρόνια προϋπηρεσίας και χωρίς μόρια. Εμείς δηλαδή που έχουμε υποφέρει τόσα χρόνια κάνοντας θυσίες υπηρετώντας σε απομακρυσμένα μέρη τι θα κάνουμε; Είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα εκεί; Οι μετατάξεις είναι φιάσκο και δεν μπορούν να συμμαζευτούν με τίποτα. Μόρια χαμηλά, "δικαιώθηκαν" με ένσταση άτομα σε περιοχή που δεν είχαν δηλώσει στις δύο αρχικές επιλογές τους. Είναι δίκαια όλα αυτά; Εγώ όταν έπαιρνα τα μπογαλάκια μου ανά την Ελλάδα υπηρετώντας, ήξερα ότι θέλω τόσα μόρια για να έρθω στον τόπο μου. Είναι δίκαιο να μην κάνουν μεταθέσεις και να φέρνουν με "μετάταξη" στη θέση που μου ανήκει κόσμο που δεν έχει τα μόριά μου; Εάν μου απαντήσει κάποιος με το χέρι στην καρδιά, τον παραδέχομαι.
Αυτά που λες, φίλε-η idefix, δεν είναι δικαιοσύνη, αλλά δικαιοσύνη κατά το δοκούν. Ενδεχομένως να υπήρξαν περιπτώσεις όπως τις περιγράφεις, εκτιμώ όμως ότι ήταν πολύ λιγότερες από την πλειονότητα των συναδέλφων που μεταταχθήκαμε έχοντας υπηρετήσει για πολλά πολλά χρόνια σε πολλά σχολεία (λόγω ειδικότητας, γαλλικών) ανά την Ελλάδα ή στη μακρινή οργανική μας. Δεν είναι δίκαιο άνθρωποι που υποφέραμε κι εμείς πολλά χρόνια, κάνοντας θυσίες τόσο οικονομικές όσο και προσωπικές (απομακρυνόμενοι από την οικογένειά μας), να δούμε την υπηρεσιακή μας κατάσταση ξανά υπό μεταβολή, όταν επιτέλους, με μόρια αληθινά εγγεγραμμένα και με ενστάσεις στηριγμένες σε απτά δεδομένα (μόρια άλλων συναδέλφων που βρήκα πολύ εύκολα, δεν ήταν ποτέ κρυμμένα), καταφέραμε κάποιοι να πλησιάσουμε την οικογένειά μας.
Ελπίζω κι εύχομαι να βρεθεί λύση έτσι ώστε ν'ανοίξουν περισσότερα κενά, να δοθούν μετατάξεις σε περισσότερους συναδέλφους δικαιωματικά και με αληθινά στοιχεία. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14502 στις: Μάιος 06, 2015, 10:26:54 πμ »
Εάν υπάρχει δικαιοσύνη, να τις ακυρώσουν και να καλέσουν εκ νέου τον κόσμο να κάνει αίτηση με κανονική εγκύκλιο. Δεν επιτρέπεται να έχει έρθει κόσμος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με πολύ λίγα χρόνια προϋπηρεσίας και χωρίς μόρια. Εμείς δηλαδή που έχουμε υποφέρει τόσα χρόνια κάνοντας θυσίες υπηρετώντας σε απομακρυσμένα μέρη τι θα κάνουμε; Είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα εκεί; Οι μετατάξεις είναι φιάσκο και δεν μπορούν να συμμαζευτούν με τίποτα. Μόρια χαμηλά, "δικαιώθηκαν" με ένσταση άτομα σε περιοχή που δεν είχαν δηλώσει στις δύο αρχικές επιλογές τους. Είναι δίκαια όλα αυτά; Εγώ όταν έπαιρνα τα μπογαλάκια μου ανά την Ελλάδα υπηρετώντας, ήξερα ότι θέλω τόσα μόρια για να έρθω στον τόπο μου. Είναι δίκαιο να μην κάνουν μεταθέσεις και να φέρνουν με "μετάταξη" στη θέση που μου ανήκει κόσμο που δεν έχει τα μόριά μου; Εάν μου απαντήσει κάποιος με το χέρι στην καρδιά, τον παραδέχομαι.
Ναι,επίσης να ακυρώσουν και όλες τις αποσπάσεις-μεταθέσεις της τελευταίας εικοσαετίας τουλάχιστον αφού έπεφτε το βύσμα της αρκούδας και πάντα βολεύονταν άτομα με λίγα μόρια σε καλές περιοχές αρκεί να υπήρχε η κατάλληλη βυσμάτωση...Ετσι δεν είναι φίλε μου ή μήπως διαφωνείς??Λοιπόν,για να μην αγχώνεστε και να μην έχετε και αυταπάτες ή φρούδες ελπίδες,να σας πώ σε όλους εσάς τους εμμονικούς με την ακύρωση των μετατάξεων οτι δεν πρόκειται να γίνει καμία ακύρωση(το πολύ πολύ καμία επανεξέταση εγκυρότητας των δηλωθέντων μορίων επί των αναλογουσών θέσεων,αν και αυτό είναι σχετικά δύσκολο για διάφορους λόγους).Επίσης,θα δοθούν ή οριστικές τοποθετήσεις(πιο πιθανό) ή οργανικές(λιγότερο πιθανό) μέχρι το σεπτέμβρη στους μεταταγμένους,απλά για λόγους τσαμπουκά μεταξύ των αιρετών δοε-ολμε και για να μη θιγεί ο εγωισμός του σούπερ σταρ αιρετού της δοε,πιθανόν να προηγηθούν σε αυτές τις τοποθετήσεις οι προυπάρχοντες των μεταταχθέντων.ΑΥΤΑ!Και αλλάξτε και κάνα πλευρό όταν κοιμάστε μπας και δείτε και κάνα άλλο όνειρο....

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14503 στις: Μάιος 06, 2015, 10:44:00 πμ »
Οι διαχειριστές δεν πρωτοπρολαβαίνουν να κλειδώνουν συζητήσεις.....ας περιμένουμε όλοι να δούμε τί θα γίνει με την όλη υπόθεση...οι ακραίες δηλώσεις και από τις δύο πλευρές δεν βοηθούν και δίνουν μια απαράδεκτη εικόνα για τους εκπαιδευτικούς...ούτε όλοι οι μεταταγμένοι είναι βύσματα, οπότε οι γενικεύσεις δεν εχουν νόημα και είναι άδικη και απαράδεκτη η  αποδιδόμενη κατηγορία σε όλους τους μεταταγμένους και μάλιστα με όρους εκδίκησης του τύπου "γυρίστε τους όλους πίσω", ούτε οι συνάδελφοι μεταταγμένοι με όλα τα νόμιμα και ορθά μέσα, που γράφουν εδώ, χρειάζεται να κάνουν τον...συνήγορο όλων ανεξαιρέτως των μεταταγμένων...αλήθεια σας άρεσε που μεταταχθήκατε χωρίς να δείτε τα ονόματά σας σε κανέναν πίνακα, μολονότι, επαναλαμβάνω, μεταταχθήκατε, εσείς ειδικώς νομιμότατα.....πρώτοι εσείς θα έπρεπε να επιθυμείτε την έκδοση πινάκων με φθίνουσα σειρά μορίων κλπ κλπ....αντίθετα ακούμε μέχρι και απαράδεκτες απόψεις του τύπου ότι όλες οι οι υπηρεσιακές μεταβολές μας  γίνονται με, κατά το μάλλον ή ήττον, παρανομίες...επομένως...εεεεε ακόμη μία δεν πειράζει.... το ξέρουμε ότι υπάρχουν τέτοια φαινόμενα στο ελληνικό δημόσιο....Λίγη ψυχραιμία και από τις δύο πλευρές δεν βλάπτει...ακούγονται και γράφονται και από τις δύο πλεύρες απράδεκτα πράγματα, για ανθρώπους, δημοσίους υπαλλήλους και κυρίως εκπαιδευτικούς και δικαίως οι διαχειριστές πράττουν ό,τι πράττουν!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.