*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385520 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15120 στις: Μάιος 16, 2015, 08:38:23 μμ »
Aυτος που ανησυχει οτι δεν θα παρει εκ νεου μεταταξη ειναι αυτος που προσπερασε στα μορια δεκαδες κοσμο!????

Εγώ ζήτησα μετάταξη γιατί στην πόλη που είχα οργανική δε συμπλήρωνα και μ' έστελναν κάθε χρόνο να συμπληρώνω μακριά σε χωριά για τις μισές ώρες. Με τις μετατάξεις τοποθετήθηκα σε εαεπ στην πόλη μου και περνάω σχεδόν τους πάντες σε μόρια. ΟΜΩΣ αν ξαναγίνουν απ' την αρχή δε θα γίνουν μόνο από το πυσδε όπως έγιναν αλλά από παντού. Θεωρώ βέβαιο πως δε θα ξαναπάρω. Κανονικά θα πρέπει να ενωθούν διοικητικά α' θμια και β'θμια και η διαδικασία να γίνει με τους υπεράριθμους να προηγούνται. Όπως πάει να γίνει θα έρθουν από δυσπρόσιτα κι όσοι περισσεύουμε εδώ θα συνεχίσουμε να περισσεύουμε. Αυτό για μένα είναι άδικο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:08:29 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15121 στις: Μάιος 16, 2015, 08:41:59 μμ »
συμφωνω απλα εδω οτι κι αν εκανε το υπουργειο η μια πλευρα θα εμενε αδικημενη.πηρε το μερος αυτων που υπεστησαν την πρωτη αδικια με χρονολογικη σειρα.ακομη και μεσοβεζικη λυση να εβρισκε καποιοι θα παρεμεναν αδικημενοι..η μονη λυση ηταν να φερει ολη τη γη που ειχε τουλαχιστον 20 μορια σε ενα πυσπε (αφου η τελευταια ειχε 20) που δεν γινοτανε

θα τους τρελλανουνε στο υπουργειο..μια η οκπε και καποιοι συλλογοι στη βορεια ελλαδα αθμιων που κινηθηκαν δικαστικα μια οι μεταταγμενοι με εξωδικη διαμαρτυρια  που τωρα γινονται πραγματικα μεταλλαγμενοι με τοσες αλλαγες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 08:45:56 μμ από supernova1980 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15122 στις: Μάιος 16, 2015, 08:43:36 μμ »
συμφωνω με βασια οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα ξαναπαρει κανεις μεταταξη..ακομη πιο δυσκολο οταν αφορα σε κοινες ειδικοτητες

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15123 στις: Μάιος 16, 2015, 08:45:46 μμ »
Δεν ανήκω καν στις κοινές ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:08:29 »

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15124 στις: Μάιος 16, 2015, 08:57:42 μμ »
@anikologr είχες κάνει αίτηση για μετάταξη και λόγω παρατυπιών  δεν την πήρες;

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15125 στις: Μάιος 16, 2015, 09:01:01 μμ »
Άντε και ανακαλούνται οι μετατάξεις, άντε  και εγώ παίρνω τα μέγιστα μόρια του νομού, αυτό δεν αποτελεί παράφορη αδικία για τους συναδέλφους μου στην ΔΔΕ;  Αυτό δεν είναι παράνομο; Η αρχή της ισότητας δεν πάει περίπατο; Οι όψιμοι επαναστάτες της νομιμότητας τι λένε για αυτό;

Δεν τους νοιάζει. Να πάρουν μετάθεση οι γυμναστες και οι αγγλικοί της Α/θμιας θέλουν. Το ότι θα γίνει μπάχαλο στην Β/θμια και ότι θα διαμαρτυρυθούν και εκεί κόσμος με τη σειρά του και δίκαια μικρή σημασία έχει. Απορώ η Ολμέ πως το δέχτηκε.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15126 στις: Μάιος 16, 2015, 09:02:17 μμ »
Η ΟΛΜΕ δεν το δέχτηκε και επισήμως κάνει άλλη πρόταση, αλλά ποια είναι αυτή δεν την έχω βρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 09:03:56 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15127 στις: Μάιος 16, 2015, 09:06:10 μμ »
Προσωπικά θέλω πίσω την οργανική μου και τα 70 ευρώ που πλήρωσα στην ΔΟΕ ως "μέλος" της.


Αποσυνδεδεμένος shva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15128 στις: Μάιος 16, 2015, 09:09:55 μμ »
Δεν τους νοιάζει. Να πάρουν μετάθεση οι γυμναστες και οι αγγλικοί της Α/θμιας θέλουν. Το ότι θα γίνει μπάχαλο στην Β/θμια και ότι θα διαμαρτυρυθούν και εκεί κόσμος με τη σειρά του και δίκαια μικρή σημασία έχει. Απορώ η Ολμέ πως το δέχτηκε.

Εχεις απόλυτο δίκιο!!!!
Μόνο αυτές οι δύο ειδικότητες της Α/θμιας τους νοιάζουν.Και άραγε πόσοι είναι αυτοί για τους οποίους διαλύουν 4.000 ανθρώπους;

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15129 στις: Μάιος 16, 2015, 09:12:58 μμ »
Η ΟΛΜΕ δεν το δέχτηκε και επισήμως κάνει άλλη πρόταση, αλλά ποια είναι αυτή δεν την έχω βρει.

Οκ, το είδα δτην ανακοίνωση του Πεππέ. Τελικά, οι δάσκαλοι δεν παίζονται. Απόλυτα σύμφωνο με αυτώ που ζω δύο χρόνια στα Δημοτικά. Ποτέ δε μας δεχτήκανε, ποτέ δε θα μας δεχτούνε και στο μέλλον. 'Ωρες ώρες σκέφτομαι πως μάλλον καλύτερα σε νησί τελικά παρά  Αθήνα και Α/θμια.

Και μία προσωπική εκτίμηση. Σιγά σιγά θα αρχίσουν να καταλαβαίνουν το μπάχαλο που θα γίνει και  η προτεραιότητα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ θα ισχύσει όποτε και αν γίνουν νέες μετατάξεις γιατί θα ψάχνουν τους εκπαιδευτικούς με το κιάλια.


Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15130 στις: Μάιος 16, 2015, 09:16:50 μμ »
Η ΟΛΜΕ δεν το δέχτηκε και επισήμως κάνει άλλη πρόταση, αλλά ποια είναι αυτή δεν την έχω βρει.

Η πρόταση της ΟΛΜΕ στην επιτροπή για τις μετατάξεις:

1) Να ανακοινωθούν τα μόρια όλων των αιτήσεων, να διασταυρωθούν με στοιχεία από τις ΔΔΕ και για όσους έκαναν ψευδή δήλωση να ανακληθεί η μετάταξη.

2) Να δοθούν οργανικές θέσεις στις ειδικότητες σε ΟΛΑ τα σχολεία της πρωτοβάθμιας.

3) Να γίνουν οι μεταθέσεις στην Α/θμια με βάση ΟΛΕΣ τις οργανικές. Γίνονται οι τοποθετήσεις με τα μόρια (της Α/θμιας) και όσοι μεταταγμένοι δεν πάρουν οργανική παραμένουν στη διάθεση στο ΠΥΣΠΕ που μετατάχθηκαν.

4) Όσοι επιθυμούν να ανακαλέσουν με αίτησή τους τη μετάταξη.

http://www.ipaideia.gr/metatakseis-i-protasi-tis-olme-stin-epitropi-tou-ipopaith.htm

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15131 στις: Μάιος 16, 2015, 09:18:30 μμ »
παραθετω ενα κειμενο που γραφτηκε σε γκρουπ πληροφορικων στο fb και δειχνει το μεγεθος του αλαλουμ και αποδεικνυει γιατι μαλλον δεν μπορει να γινει ξεκαθαρισμα...
"Ποια επανεξέταση ρε παιδιά; Θα μπορούσε να γίνει επανεξέταση αν δεν είχαν γίνει εν τω μεταξύ και καμιά δεκαριά αποφάσεις ανακλήσεων και τροποποιήσεων χωρίς προηγουμένως να υπάρχει καμιά ανακοίνωση ή πρόσκληση γι' αυτές. Πως χάνονταν και δημιουργούνταν τα κενά, κανείς δε ξέρει. Εγώ μέσα στον πανικό και το κλίμα τρομοκρατίας των υποχρεωτικών μεταθέσεων (θυμάστε;;;;) έκανα αίτηση. Πήρα τη μετάταξη, δυστυχώς όχι στη περιοχή που διαμένω, αλλά δικό μου το λάθος. Αμέσως προσπαθώ να την ανακαλέσω. Το τμήμα μετατάξεων μου λέει πως κάτι τέτοιο δε γίνεται, καθότι οι μετατάξεις... υποχρεωτικές. Σε λίγες μέρες, ανακοινώνονται ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ! Στο μεταξύ λόγω αυτής της μετάταξης έχω χάσει μετάταξη σε διοικητική θέση στον τόπο μου. Στην αρχική φάση 27 τα κενά που είχαν οριστεί, μετατάσσονται 25. Σε επόμενη φάση (από που και ως που;) ακόμη ένας. Κάνω ένσταση λοιπόν για την κάλυψη του ενός εναπομείναντος κενού. Απάντηση: με νέα διαπιστωτική πράξη από την αρχική τα κενά δεν είναι πλέον 27 και δεν υπάρχει κενή θέση. Ζητάω τα στοιχεία που είχε στείλει η περιφέρεια. Τίποτα. Γενικόλογη απάντηση που απλά περιέγραφε τη διαδικασία που ήδη ξέραμε. Το τμήμα μετατάξεων δε ξέρει τίποτα. Όλα γίνονται στο γραφείο του Υπουργού! Τελικά μετά από έναν χρόνο καταφέρνω να πάρω την ανάκληση μόνο και μόνο μην προκύψει σε κάποια υπηρεσία κάποια μετάταξη και δεν μπορώ να την διεκδικήσω, μήπως και μαζευτώ με την οικογένειά μου, μετά από 10 χρόνια υπηρεσίας. Ωσπου το αποκορύφωμα. Λίγο πριν τις εκλογές (2 χρόνια μετά δηλαδή) νέες τροποποιήσεις και ω του θαύματος 2 άτομα στο νομό, με κενά που προέκυψαν λόγω ταυτόχρονων τροποποιήσεων. Καμιά ανακοίνωση ότι επίκεινται τροποποιήσεις. Όλα τα παραπάνω τα λέω απλά για να φανεί το μπάχαλο της όλης διαδικασίας και ότι διαδικασία επανεξέτασης είναι πολύ απλά αδύνατη.Το μόνο σίγουρο βέβαια είναι ότι συνάδελφοι που προγραμμάτισαν τη ζωή τους με βάση μια απόφαση του κράτους δε φταίνε σε τίποτα. Και εκεί είναι το μεγάλο κατηγορώ για την ΟΛΜΕ. Δε προστάτεψε τον κόσμο εξαρχής. Αλλά και όταν είδαμε όλοι ότι η διαδικασία εξελισσόταν σε παρωδία πάλι δεν έγινε τίποτα. Προφανώς και αν ήμουν στη θέση των συναδέλφων θα ήμουν έξω φρενών. Όπως έξω φρενών όμως είναι και συνάδελφοι που με πολύ περισσότερα μόρια είδαν να χάνουν θέσεις εξαιτίας μια πλήρους αδιαφανούς διαδικασίας που κράτησε 2 χρόνια! Μεγάλο λάθος που δεν ξεσηκωθήκαμε όλοι για να γίνουν οι μετατάξεις όπως είχαν σχεδιαστεί αρχικά, μέσω eData. Φοβισμένοι όπως ήμαστε και λίγο με τη λογική να αρπάξω την ευκαιρία και άσε το σωστό να πάει στο διάολο (άλλωστε εγώ θα σώσω το σύστημα;) πέσαμε στη παγίδα. Αυτά για να μας γίνουν μάθημα στο ξερό μας το κεφάλι (του δικού μου προεξάρχοντος) που έχει χάσει κάθε ίχνος συλλογικότητας."
κατηγορειτε αιρετους-οργανωσεις-υπουργειο ενω ταυτοχρονα εσεις οι ιδιοι παρεδεχεστε οτι η διαδικασια ειχε αδικιες και λαμογιες.... τι να σχολιασω...

στο κατω κατω:
1) αυτος που ανησυχει οτι δεν θα παρει εκ νεου μεταταξη ειναι αυτος που προσπερασε στα μορια δεκαδες κοσμο!   ::)

2) οσοι εχετε τα μορια που δικαιωματικα (με βαση τις παγιες διαδικασιες) σας βαζουν στην κορυφη της λιστας, τι αγχωνεστε;;;;;;; θα ξαναπαρετε μεταταξη και μαλιστα υπο πληρη διαφανεια.  8)

3) εσεις που προσπερασατε προυπαρχουσες ειδικοτητες (βλ. ΠΕ11, ΠΕ06) θα περιμενετε τη σειρα σας, οπως προβλεπονται επισης απο τις παγιες διαδικασιες και την νομιμοτητα.

4) εσεις που ειστε απο τις νεες ειδικοτητες ξερετε (και αν οχι να ενημερωθειτε) οτι εχουν γινει τοσες φασεις ενστασεων που δεν εχουν ξαναγινει ποτε σε αλλη υπηρεσιακη μεταβολη. αναφερετε μου μια εστω υπηρεσιακη μεταβολη που ειχε τοσες φασεις ενστασεων και παω πασο. οτι να ναι κενα εδιναν, οτι να ναι νουμερα στις διαπιστωτικες, ουτε καν αλγοριθμος διαδικασιας υπηρχε (προηγουνταν-δεν προηγουνταν του οικειου ΠΥΣΔΕ? που το εγραφε αυτο? στο δελτιο τυπου? ουαου..) εγινε το ελα να δεις...! πως περιμενετε να γινει ξεκαθαρισμα αν δεν γινει εκ νεου η διαδικασια με διαφανεια? ειναι τοσες οι καραμπολες-ανακλησεις-ενστασεις-μεταταξεις σε 0 κενες θεσεις, που δεν ξετυλιγεται το κουβαρι αλλιως. οποιος εχει τα μορια, ισχυει το 2)

5) εσεις που στεναχωριεστε που επιστρεφετε στη διαθεση και οχι στην οργανικη σας, απορω γιατι κανατε αιτηση σε υποχρεωτικες μεταταξεις αφου δεν ησασταν υπεραριθμοι το 2013 και αρα δεν ησασταν υποχρεωμενοι! αν ησασταν τοτε υπεραριθμοι, ε ωραια θα ειστε και τωρα... δηλαδη αν πιασω οργανικη σε ενα σχολειο και αυτο μετα απο 1 χρονο καταργηθει, τι θα πειτε? οτι δεν σας το ειπαν τοτε, οποτε να μεινετε για παντα με εκεινο το σχολειο αγκαλια?

6)κοσμος αποκλειστηκε απο τις υποχρεωτικες μεταταξεις ενω ηταν υπεραριθμος (επειδη καποια ΠΥΣΔΕ εδωσαν 0 πλεονασμα-0 κενα παρανομως) και θα φταναμε στο σημειο να παρουν μεταθεση φετος καποιοι μεταταγμενοι στις περιοχες αυτες!!!!!  ::)

7) σιγουρα δεν απευθυνομαι σε ολο τον κοσμο γιατι παντα υπαρχει και ενα κομματι το οποιο το αδικει το συγκεκριμενο σχεδιο αλλα και η αδικια ειναι σχετικη, οπως την βλεπει κανεις. δηλαδη δεν ειναι δυνατον να διαβαζω οτι "επειδη αφιερωσα 2 χρονια σε μαθηματα δημοτικου και etwinning αυτα πανε χαμενα γιατι επιστρεφω στην Β/μια"  :o :o :o
ή οτι "εκατσα και εκανα ολη την χρονια 24 ωρες ωραριο και τωρα θα κανω και θερινη υπηρεσια στην Β/μια"  :o :o :o
εξευτελιστικες δικαιολογιες που προκαλουν τον οικτο....

8) ξαναλεω, οτι οποιος εχει τα μορια αυτος και θα (ξανα)παρει την μεταταξη. γιατι επιμενετε να παρακαμπτετε αυτην την λογικη?
Δεν μας έχουν καταντήσει, αυτοί είμαστε...

Να πάρεις τον Θρασύβουλα τηλέφωνο. Αυτός και οι όμοιοί του ακύρωσαν τη διαδικασία των εθελοντικών και μας προέκυψαν οι υποχρεωτικές.

Εγώ πάλι λέω επειδή βρισκόμασταν παράτυπα στο σπίτι μας να βάλουν και μια ποινή -10 μόρια τη χρονιά!

Το forum αυτό αποτελεί απόδειξη της ποιότητας των εκπαιδευτικών αυτού του τόπου. Η νοοτροπία του "παρτάκια" σε όλο της το μεγαλείο.

Να τονίσω και πάλι πως πήρα μετάταξη με τις υποχρεωτικές (νεοεισερχόμενη ειδικότητα), θα έπαιρνα με τις εθελοντικές και μακάρι να τις ανακαλέσουν ΟΛΕΣ... Θά κάνω για 3η φορά τα χαρτιά μου. Piece of cake!
Πολύ ωραίες και οι 3 αναρτήσεις. Και του συναδέλφου paralia

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15132 στις: Μάιος 16, 2015, 09:20:32 μμ »
μαλλον σας μπερδεψε λιγο ο αρβανιτοπουλος που εβαζε οποιον ηθελε οπου ηθελε..
στην αθμια προηγουνται οι αθμιοι στις μεταθεσεις..δεν ειναι ενοποιημενες οι 2 βαθμιδες.
φυσικα λοιπον και αυτοι θα τους νοιαζουν γιατι αυτο ειναι το νομιμο.
μπορειτε να κανετε μεταταξη με παγιες διαδικασιες οπου ενσωματωνεστε με αθμιους

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15133 στις: Μάιος 16, 2015, 09:21:50 μμ »
σε συνομιλια με μπρατη
 δε θεωρει οτι το υπουργειο θα κανει πισω και εκτιμα οτι οι μεταθεσεις θα γινουν ιουνιο

Μην βιάζεστε οι ''αδικημένοι''να μοιράσετε τις καρέκλες...την τρίτη τα νεότερα.....

Συνάδελφοι από μετάταξη:Κανέναν συμβιβασμό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.