*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4365174 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15484 στις: Μάιος 18, 2015, 06:42:33 μμ »
κοιτα περαστικε, αν δεν θες να ενημερωνεσαι γιατι εισαι αγωνιωδης τυπος και τρως τα νυχια σου μην παρακολουθεις τις εξελιξεις και περιμενε να σε παρουν τηλεφωνο....
ασε εμας να εχουμε το δικαιωμα στην ενημερωση γιατι ετσι μας αρεσει :)

οσο για την τελευταια σου κουβεντα ειναι απλα ενα ακομη αυθαιρετο συμπερασμα οπως αυτο που προπαγανδιζες οτι η νεα διαδικασια μεταταξεων θα ειναι αδιαφανης....
δεν αξιζει να το συνεχισουμε,
φιλικα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:33 »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15485 στις: Μάιος 18, 2015, 06:48:07 μμ »
περαστικε, δεν θα κατσω να εξηγησω οτι δεν ειναι δικαιωμα του υπουργειου να βαζει φιμωτρο στους συμμετεχοντες στην επιτροπη....
δηλαδη βγαινει η ΔΟΕ, ο αιρετος του ΚΥΣΔΕ και ΚΥΣΠΕ και ανακοινωνουν (αυτη ειναι η δουλεια τους) τις πληροφοριες και σου φταιει το υποργειο που δεν τους εκανε ντα?  ???

Nym, τις δικαστικες αποφασεις περιμενε το υπουργειο. σκεψου να προχωρουσαν οι διαδικασιες και να ερχονταν μετα το μπουγιουρντι!!!
μαλλον θα αστειευεσαι οτι το θεμα δεν επρεπε να εξεταστει και να ανοιξει... , γιατι προφανως τωρα που εμαθε την δικαστικη αποφαση , τωρα το αντιμετωπιζει....  ;)
 

edit: ψυχραιμια παιδια γιατι θελετε να ξεμπερδεψουν τα κουβαρια του Αρβι μεσα σε χρονο dt... ειπαμε, 7-8 (εχει χαθει η μπαλα) φασεις ενστασεων ειχε αυτη η διαδικασια,τυχαιο?  ;D

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται πέρι φαύλου κύκλου. Αν ανακαλέσει τις μετατάξεις τότε θα βρεθεί και πάλι ενώπιον δικαστικών παρεμβάσεων, περισσοτέρων ενδεχομένως, εκ μέρους των μεταταγμένων αυτή τη φορά. Δε θεωρώ λοιπόν ότι έχει νόημα να περιμένει την έκβαση των δικαστικών υποθέσεων κάθε φορά. Πιστεύω ότι ο Κουράκης εγκλωβίστηκε στην αμετροέπεια των προεκλογικών του εξαγγελιών και τώρα δεν ξέρει πως να διαχειριστεί τα πράγματα απουσία συγκροτημένου και ολοκληρωμένου σχεδίου δράσης για την παιδεία. Βλέποντας και κάνοντας... Τρεις μήνες είχε στη διάθεσή του να επιλύσει το θέμα και αντί αυτού έπλεκε και μόνον την κουρελού, αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα ζητήματα που ο ίδιος ήγειρε μόλις ανέλαβε το υφυπουργείο, λες και η πολυδιεργασία είναι ασύλληπτη έννοια για το συγκεκριμένο υπουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 06:52:36 μμ από Nym »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15486 στις: Μάιος 18, 2015, 06:48:39 μμ »
Βέβαια, τα "μετατιθέμενα" άτομα με τα λίγα μόρια θα πάνε να διαμαρτυρηθούν κιόλας. Ήρθαν με 20αρια, 30αρια και το πολύ 40αρια μόρια στα μεγάλα αστικά κέντρα. Αυτοί που έχουν δίκαιο και πολλά μόρια θα πάρουν τη μετάταξη με τις νόμιμες διαδικασίες. Οπότε ποιοι θα διαμαρτυρηθούν; Τελικά ο καθένας το τομάρι του κοιτάζει και τίποτα άλλο. Κατά τα άλλα κόπτονται για το δίκαιο.
ΠΩΣ είναι δυνατόν να διατηρήσουν τα άτομα αυτά τη μετάταξή τους πλέον δεν ξέρω...
Όταν υπάρχουν τόσοι άλλοι από πίσω με ενστάσεις, όταν κενά και πλεονάσματα καταστρατηγούνται, όταν οι ελεγκτές καραδοκούν.
Και κρίνεται και παράνομη η προτεραιότητα ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ...

Είναι η τελευταία ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ευκαιρία για κοινή λύση. Όχι επ ωφελεία όμως των 20 30 40 μορίων αλλά για αποκατάσταση των 80-90-100-150...
Αλλιώς είναι  πασιφανής η απόφαση που θα παρθεί μετά το πόρισμα του Σ.Ε.Δ.Δ.

Δεν υπάρχει περίπτωση κουκουλώματος. ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ. Όλοι σας. Και οι νεοκολλητοί του Μπαλτά (πρώην του Αρβι)...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15487 στις: Μάιος 18, 2015, 06:49:34 μμ »
Συνάδελφε να το συνεχίσουμε και επειδή σήμερα θεωρείς λογική και υπερασπίζεσαι την απόφαση του υπουργείου μπορείς να μου πεις πως οι σημερινές σου απόψεις συμβαδίζουν με τα παρακάτω:

"Αν επιβεβαιωθεί η φήμη και οι υποχρεωτικές μετατάξεις εφαρμοστούν από το ΠΥΣΔΕ στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ/φορείς, ο χάρτης των υπηρεσιακών καταστάσεων που θα διαμορφωθεί θα έχει τον ελάχιστο δυνατό αριθμό "μετακομίσεων", δηλαδή ο καθένας θα μείνει πάνω κάτω εκεί που ήδη βρίσκεται. Μάλιστα όσοι παραμείνουν Β/μια θα έχουν πλέον πολύ καλύτερες πιθανότητες για μετάθεση ανά την Ελλάδα ενώ όσοι πάνε Α/μια θα κολλήσουν εκεί για πολλαααααααά χρόνια...

Θεωρώ ότι αυτή είναι σωστή επιλογή διότι δεν πιστεύω να υπάρχει (;) συνάδελφος που να επιθυμεί να τεθεί σε ισχύ η λύση των υποχρεωτικών μεταθέσεων (γι'αυτό τον λόγο δεν πήγαμε να κάνουμε απεργία αλλά επιστρατευτήκαμε?) ή ενδεχόμενων διαθεσιμοτήτων πλεονάζοντων συναδέλφων... Γιατί εκεί θα φτάσουμε εφόσον επιτραπεί να μεταταχθούν συνάδελφοι σε περιοχές με υπεράριθμο προσωπικό. 

Αφήστε που η κυβέρνηση μιλάει για κινητικότητα στο όλο σχέδιο. Ε τι σόι κινητικότητα είναι όταν φορτώνεις έναν ήδη φορτωμένο νομό και αδειάζεις έναν άλλο που θα παρουσιάσει ελλείψεις του χρόνου?  ???


Αφήστε που η κυβέρνηση μιλάει για κινητικότητα στο όλο σχέδιο. Ε τι σόι κινητικότητα είναι όταν φορτώνεις έναν ήδη φορτωμένο νομό και αδειάζεις έναν άλλο που θα παρουσιάσει ελλείψεις του χρόνου?"

Σήμερα θεωρείς παράνομες τις υποχρεωτικές μετατάξεις που έγιναν με αυτό τον τρόπο, ενώ τότε το θεωρούσες την ενδεδειγμένη λύση. Ίσως θα πρέπει πρώτα να τα βρεις με τον εαυτό σου και να τον ενημερώσεις τι είναι τελικά καλό και μετά να μας ενημερώνεις και εμάς για το πόσο καλά πράττει ο αξιολάτρευτος σου υπουργός.  Είμαι σίγουρος ότι αν αύριο το υπουργείο αποφασίσει κάτι διαφορετικό πάλι θα βρεις επιχειρήματα να υποστηρίξεις την πάνσοφη απόφαση του τρισμέγιστου υπουργού. Εμένα με ενδιαφέρει αν διαβάζω τις απόψεις και τις πληροφορίες των συναδέλφων που τις δίνουν αυθόρμητα και από ενδιαφέρον και όχι για να κάνουν πολιτικά παιχνίδια στην αγωνία των συναδέλφων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 06:53:36 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:33 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15488 στις: Μάιος 18, 2015, 06:52:22 μμ »
το υπουργειο με το δελτιο τυπου και την copy paste απαντηση του ΓΡΑΦΕΙΟΥ τυπου του κουρακη σε ολους στο facebook στη ουσια δεν λεει τιποτε επισημα, αλλα αερολογιες..προσωπικα μου δινει την εντυπωση ότι εχουν αποφασισει απλα δεν το λενε ακομη

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15489 στις: Μάιος 18, 2015, 06:52:35 μμ »
Κατά τη γνώμη μου πρόκειται πέρι φαύλου κύκλου. Αν ανακαλέσει τις μετατάξεις τότε θα βρεθεί και πάλι ενώπιον δικαστικών παρεμβάσεων, περισσοτέρων ενδεχομένως, εκ μέρους των μεταταγμένων αυτή τη φορά.
ΟΧΙ.

Γιατί πολύ απλά θα γίνουν περισσότερες μετατάξεις και θα μείνουν απ έξω τα 20-30-40 μόρια και τα 50-60 που δε θα βάλουν πολλές επιλογές. Γιατί δε θα έχεις μόνο 2 επιλογές αλλά 10 ή 15. Άρα εξομάλυνση και όχι λοτταρία.

Ποιος θα κάνει προσφυγή; Ο 20μοριούχος;;;

edit: Περαστικέ σε μένα απευθύνεσαι;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 06:54:26 μμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15490 στις: Μάιος 18, 2015, 06:56:06 μμ »
ΟΧΙ.

Γιατί πολύ απλά θα γίνουν περισσότερες μετατάξεις και θα μείνουν απ έξω τα 20-30-40 μόρια και τα 50-60 που δε θα βάλουν πολλές επιλογές. Γιατί δε θα έχεις μόνο 2 επιλογές αλλά 10 ή 15. Άρα εξομάλυνση και όχι λοτταρία.

Ποιος θα κάνει προσφυγή; Ο 20μοριούχος;;;

edit: Περαστικέ σε μένα απευθύνεσαι;;;

Όχι σε σένα. Δεν με ενοχλούν οι αντίθετες απόψεις. Συνάδελφε δεν υπάρχουν 20μοριούχοι, αυτό είναι ψέμα. Μόνο τα χρόνια υπηρεσίας να βάλουμε όλοι έχουμε πάνω από 20-30 μόρια. Να μην βάλουμε οικογενειακά και δυσμενών συνθηκών, μόνο τα μόρια από τα χρόνια υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15491 στις: Μάιος 18, 2015, 06:58:24 μμ »
Όχι σε σένα. Δεν με ενοχλούν οι αντίθετες απόψεις. Συνάδελφε δεν υπάρχουν 20μοριούχοι, αυτό είναι ψέμα. Μόνο τα χρόνια υπηρεσίας να βάλουμε όλοι έχουμε πάνω από 20-30 μόρια. Να μην βάλουμε οικογενειακά και δυσμενών συνθηκών, μόνο τα μόρια από τα χρόνια υπηρεσίας.
Μη με προκαλείς  ;)
Δε θα δημοσιεύσω αλλά θα σου τα στείλω με pm...

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15492 στις: Μάιος 18, 2015, 06:59:02 μμ »
τι λες χρυσε μου που δεν υπαρχουν 20 και 30 μορια?ρωτα και μενα που τα ειδα στο πυσπε που  ζηταω 10 χρονια να παω και επαθα εγκεφαλικο

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15493 στις: Μάιος 18, 2015, 07:00:25 μμ »
Μη με προκαλείς  ;)
Δε θα δημοσιεύσω αλλά θα σου τα στείλω με pm...

Κοίταξε συνάδελφε αν υπήρξαν 5; 10; πανελλαδικά; και έπεσες στην περίπτωση να σου πάρουν τη μετάταξη τέτοιες περιπτώσεις, εντάξει σε καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15494 στις: Μάιος 18, 2015, 07:01:01 μμ »
τι λες χρυσε μου που δεν υπαρχουν 20 και 30 μορια?ρωτα και μενα που τα ειδα στο πυσπε που  ζηταω 10 χρονια να παω και επαθα εγκεφαλικο

Το χρυσέ μου μου άρεσε, για να το χαλαρώσουμε και λίγο  :)

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15495 στις: Μάιος 18, 2015, 07:04:00 μμ »
ΠΩΣ είναι δυνατόν να διατηρήσουν τα άτομα αυτά τη μετάταξή τους πλέον δεν ξέρω...
Όταν υπάρχουν τόσοι άλλοι από πίσω με ενστάσεις, όταν κενά και πλεονάσματα καταστρατηγούνται, όταν οι ελεγκτές καραδοκούν.
Και κρίνεται και παράνομη η προτεραιότητα ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ...

Είναι η τελευταία ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ευκαιρία για κοινή λύση. Όχι επ ωφελεία όμως των 20 30 40 μορίων αλλά για αποκατάσταση των 80-90-100-150...
Αλλιώς είναι  πασιφανής η απόφαση που θα παρθεί μετά το πόρισμα του Σ.Ε.Δ.Δ.

Δεν υπάρχει περίπτωση κουκουλώματος. ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ. Όλοι σας. Και οι νεοκολλητοί του Μπαλτά (πρώην του Αρβι)...

Εντελώς φιλικά δεν είναι ύφος αυτο που χρησιμοποιεις εσύ και  μερικοί άλλοι. Έντονα απειλητικό μου φαίνεται
Σε ρωτω για τελευταια φορα ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΟΥΝ  ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ Η ΟΧΙ;; 
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15496 στις: Μάιος 18, 2015, 07:10:05 μμ »
περαστικε συγνωμη για τα γελια αλλα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! διαβασες ολα τα μηνυματα μου και αυτο καταλαβες? και αλλο αυθαιρετο συμπερασμα...

α μην πας τοσο παλια. τα ιδια ελεγα τοτε, τα ιδια λεω και τωρα. για δες εδω:
http://www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg862538#msg862538

να σε διευκολυνω καπως να μην αισθανεσαι ασχημα... η προσωπικη μου αποψη ειναι ΝΑΙ, οτι για πιο σωστη διαχειριση προσωπικου οι οικειου ΠΥΣΔΕ επρεπε να εχουν ενα καποιο προβαδισμα (τα εξηγουσα τοτε οπως σωστα παρεθεσες).

ΑΛΛΑ η προσωπικη αποψη του καθενος δεν σημαινει οτι ειναι και η νομιμη,
διοτι οπως αναφερω στα τοσα τελευταια μηνυματα μου, προκυπτει το εξης προφανες, οτι δηλαδη δεν υπηρχε στο ΦΕΚ των υποχρεωτικων προβλεψη για την προτεραιοτητα των οικειων ΠΥΣΔΕ. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ και γιαυτο τα δικαστηρια εκριναν ως αναλογως.

δηλαδη εκανε ο Αρβι (πρεπει  του εχεις κανει πολλα ταματα...) την μεγιστη πατατα να ΜΗΝ βαλει στο ΦΕΚ αλλα σε ενημερωτικο σημειωμα την προτεραιοτητα των εντος ΠΥΣΔΕ και εσενα σου φταινε τα δικαστηρια!!!!!!
αυτο που δεν μπορεις να χωνεψεις ειναι οτι η προσωπικη μου αποψη περι προτεραιοτητας οικειων ΠΥΣΔΕ ΔΕΝ νομοθετηθηκε!!!! παρολα αυτα δεν κανω τον παραλογο να χτυπιεμαι σαν κακομαθημενο που του πηραν το γλυφιντζουρι αλλα να αποδεχτω την ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ του δικαστηριου.

τα περι υπουργων στα επιστρεφω γιατι ειναι εντελως ασχετα με οτι γραφω τοση ωρα...

ισως τελικα να σου φαινεται παραξενο οτι καποιος μπροστα στην ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ (αγνωστη λεξη μηπως?) σεβεται την αποφαση δικαστηριου....

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15497 στις: Μάιος 18, 2015, 07:14:21 μμ »
και επειδη το τραβας πολυ και ολο φαουλ εισαι, εγω τουλαχιστον μιλαω οντως με επιχειρηματα:
 
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΦΕΚ ΤΟΥ 2013 Η ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΟΙΚΕΙΩΝ ΠΥΣΔΕ

εσυ με τι επιχειρηματα μιλας?  :P

edit: την αποφαση του υπουργου (αν ειναι αυτη οντως) δεν την υπερασπιζομαι εγω, ουτε θεωρω εγω παρανομες τις υποχρεωτικες μεταταξεις. ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΑΝΑΛΟΓΑ...  :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 07:17:32 μμ από scholar »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.