*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330423 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16632 στις: Ιούνιος 01, 2015, 06:12:07 μμ »
1ο) Γραφω καθαρα την δικη μου αποψη και δεν μου την υπαγορευουν αλλοι  για να την χρησιμοποιω σαν υπογραφη μου.
2ο) Εχεις καταλαβει τι ακριβως ζητατε σε αυτο το κειμενο και με τι ειδους επιχειρηματα;;
3ο) Η ειρωνια πισω απο ενα υπολογιστη ειναι πολυ ευκολη υποθεση, για σενα μαλιστα που ειχες ανακαλυψει οτι εγραφα με δυο και πλεον ψευδωνυμα και καλουσες τους διαχειριστες να επεμβουν.
1)  Τελείς σε πλήρη σύγχυση
2) Τελείς σε πλήρη σύγχυση
3) Τελείς σε πλήρη σύγχυση

Καλή δύναμη..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:46:06 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16633 στις: Ιούνιος 01, 2015, 06:13:27 μμ »
Μεταφορά οργανικών σημαίνει ότι δεν έχει δημοσιονομικό κόστος.
Μεταφέρεται το κονδύλι από τη Βθμια στην Αθμια.

Σύσταση οργανικών από το 0 σημαίνει ότι αυξάνεται το προσωπικό που φαίνεται ότι απαιτείται για τις πάγιες ανάγκες των σχολείων.
Η Διαμαντοπούλου όταν ίδρυσε οργανικές στις νέες ειδικότητες έγραψε ξεκάθαρα για να περάσει από το ΓΛΚ και να καταφέρει να πάρει ΦΕΚ ότι δεν έχει κόστος για το δημόσιο διότι αυτές οι θέσεις θα καλυφθούν με μεταφορά προσωπικού/κονδυλίων από τη Βθμια.
Υπάρχει περίπτωση να βγει ΦΕΚ ίδρυση οργανικών χωρίς να αιτιολογεί πως θα καλυφθούν αυτές οι θέσεις;
Ο Αρβανιτόπουλος έκανε πρώτα τη διαδικασία και μετά σκόπευε να μετατραπεί σε οργανική η θέση που ο κάθε μεταταγμένος κάλυπτε λειτουργικά. Πήρε πόδι πριν το κάνει. Ο Λοβέρδος πήγε να κάνει τη διαδικασία με τις κλασικές τοποθετήσεις (πήρε πόδι πριν καν ορίσει οργανικά κενά όσα και οι μεταταγμένοι).

Φυσικά, για κάθε ανάκληση πάει και το κονδύλι πίσω και χάνεται από την Αθμια.
Και ναι το έχουμε καταλάβει ότι μερικοί έχετε υπομονή και αρκείστε απλώς να τσακίσετε εμάς (ευτυχώς η πλειοψηφία των συναδέλφων στην πρωτοβάθμια δεν είναι κάφροι).
Και για τις αποσπάσεις:
Φίλε μου, και να γυρίσουν οι μεταταγμένοι, απόσπαση δεν παίρνεις, όπως δεν πήρες το 2011 και το 2012 που είχε ΕΑΕΠ αλλά δεν είχε μεταταγμένους.
Κι αυτό διότι οι αποσπάσεις κόβονται όχι διότι το ΠΥΣΠΕ προορισμού δεν έχει θέσεις, άλλωστε προσλαμβάνει κάμποσους αναπληρωτές, αλλά διότι δε θέλουν να αδειάσει το αρχικό ΠΥΣΠΕ από κόσμο.
Πάλι τις ίδιες θέσεις με διαθέσεις από τη δευτεροβάθμια θα τις καλύψουμε με διαθέσεις πριν τις δεις ως λειτουργικά κενά.

Άσε λοιπόν τις καφρίλες και έλα να απαιτήσουμε μαζί:
Άνοιγμα όλων των οργανικών που προκύπτουν από το ΕΑΕΠ για όλα τα σχολεία,
νομοθετική απαγόρευση πρόσληψης αναπληρωτών πλήρους ωραρίου σε περιοχές όπου δεν ικανοποιήθηκαν αιτήσεις μετάθεσης ή απόσπασης μόνιμου προσωπικού,
γενναίο αριθμό προσλήψεων άμεσα.

Αν προσλαμβάνει ίδιο αριθμό με τις συνταξιοδοτήσεις είναι απολύτως εφικτό!
Πότε πάψαμε να διεκδικούμε και αποδεχτήκαμε ότι το κράτος έχει λεφτά για όλα τα άλλα εκτός από την παιδεία;  Αυτοί προσπαθούν να κόψουν μόνιμο προσωπικό και να παίρνουν συναδέλφους μέσω ΕΣΠΑ για πάγιες θέσεις και μεις το δεχόμαστε αμάσητο; Ξυπνάτε ρε!


φιλε δεν εχουμε κατι με εσας.προσωπικα σας λυπαμαι κιολας..μακαρι να μην ειχατε ερθει ποτε αν ειναι να σας κανει ανακληση..βεβαια καποιοι μπορει να το ειδαν οτι εστω 2 χρονια ηταν σπιτι τους..απλα αν σας γυρισει πισω καταλαβαινεις δεν μπορουμε να προταξουμε τα στηθη και να πουμε θυσιαζομαστε εμεις για να μην γυρισετε πισω εσεις..
δεν ισχυει οτι δεν παιρναμε αποσπασεις..
μια χαρα πηρα αποσπαση τη χρονια πριν τις μεταταξεις και μα χαρα τοποθετηθηκα στο σχολειο διπλα στο σπιτι μου
φετος μια μεταταγμενη με 40 μορια πηγε στο σχολειο που ηθελα ενω εγω με τα 80 επρεπε να παω σε οτι σχολειο δεν ηθελε η τελευταια μεταταγμενη με τα 20 μορια.
μια χαρα γινονται αποσπασεις των αθμιων
εχετε πλακα..νομιζετε οτι η αθμια λειτουργει με εσπα, βθμιους και αντε μερικους αθμιους που εχουν οργανικες οταν διοριστηκαν στην αθμια..
δεν ειμαστε καφροι αν προσβλεπουμε στις αποσπασειςπου κοπηκαν με ανορθοδοξοο τροπο αλλα θα ημασταν χαπατα και κοροιδα αν θυσιαζαμε τον ευατο μας και την οικογενειακη μας γαληνη για χαρη της δικης σου..πολλες απαιτησεις δεν εχεις?
το σεναριο οργανικες για ολους, δεν εχω αντιρρηση φιλε, δεν τη βρισκω με το δικο σου δραμα, απλα ειναι ανεφαρμοστο και το ξερουμε και οι 2..
να στο θεσω αλλιως
παμε απο κοινου να διεκδικησουμε οργανικε για ολους (θιγμενους και μεταταγμενους0
αν μας πει οχι ο κουρακης δεχεσαι ανακληση των μεταταξεων  (ισχυον νομικο πλαισιο μεταταξεων οχι οτι του ρχοταν του αρβανιτοπουλου)η εστω αν ενοποιηθουν οι 2 βαθμιδες συνεξεταση αθμιων και μεταταγμενων και τις 60 θεσεις που κατελαβαν πχ στο πυσπε μου οι μεταταγμενοι να τις διεκδικησουν οι εχοντες τα πιο πολλα μορια? αυτο ομως σημαινει οτι καποιοιμ εταταγμενοι θα γυρισουν πισω..

γιατι την πρωτη χρονια ο αρβανιτοπουλος δεν εδωσε οργανικες (αφου διανυατε την τοποθετηση σας εκει που σας εβαλε?)ποτε μου δεν το καταλαβα..και κανεις δεν εχει μια απαντηση γι αυτο

ειχε χρονο οα ρβανιτοπουλος να το κανει..τουναντιον σας απεκλεισε απο αιτηση μεταθεσης ενω την κανατε την τοποθετηση σας..

Αποσυνδεδεμένος baxalo2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16634 στις: Ιούνιος 01, 2015, 06:17:02 μμ »

γιατι την πρωτη χρονια ο αρβανιτοπουλος δεν εδωσε οργανικες (αφου διανυατε την τοποθετηση σας εκει που σας εβαλε?)ποτε μου δεν το καταλαβα..και κανεις δεν εχει μια απαντηση γι αυτο

Μου είχε κάνει εντύπωση πριν απο ένα χρόνο όταν κάποιος απο τα γραφεία μου είπε ότι απο την αρχή το σχέδιο ήταν να δωθούν οργανικές μετά από δύο χρόνια...
Δεν ήξερε τίποτα άλλο, μόνο αυτό...
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16635 στις: Ιούνιος 01, 2015, 06:17:52 μμ »
babba4410

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως έχουν ξεχάσει την παροιμία που λέει  λαγός την φτέρη έσειε κακό του κεφαλιού του.
Δεν ζητούν πλέον ούτε δημοσίευση των μορίων (πήγε περίπατο πλέον αυτή, αν και η νέα ηγεσία του υπουργείου την είχε κάνει σημαία της, ούτε την αυτονόητη απόδοση ευθυνών σε όσους παρανόμησαν, αλλά την αποπομπή όλων των μετατασσόμενων. Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά λέει μια άλλη παροιμία. Τι εννοώ;;....Προσεχώς στην οθόνη σας........
 Έχω δε και ένα ερώτημα. Αφού είμαστε ο,τι είμαστε.... γιατί ζητούν την ψήφο μας για το συνέδριο της ΔΟΕ και επί πλέον για την εκλογή διευθυντών;; Αν μας ανακαλέσουν τελικά οι διαδικασίες θα είναι έγκυρες;;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:46:06 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16636 στις: Ιούνιος 01, 2015, 06:54:58 μμ »
αν ισχυει οτι εσκοπευε να δωσει οργανικες σε 2 χρονια?
και παλι..για ποιο λογο?
και μεταθεση να παρεις..αν υπηρετεις την τοπθετηση/οργανικη μπορεις αμεσα να κανεις αιτηση μεταθεσης..
και ο λοβερδος σκοπευε αλλα παλι δεν εκανε τιποτε
γιατιιιιιι?
μηπως υπηρχε κωλυμα και δεν το εκαναν?δεν ξερω λεω..

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16637 στις: Ιούνιος 01, 2015, 06:59:26 μμ »
Καταρχήν, είμαι 5 χρόνια στην Αθμια συνειδητά και από επιλογή μου, στο ίδιο σχολείο, μετατάχθηκα από το οικείο ΠΥΣΔΕ και δεν είμαι κοινή ειδικότητα.
Η ανάκληση με τσακίζει διότι όπως προτάθηκε αρχικά, κάλυπτε με νέους μεταταγμένους την περιοχή μου και με άφηνε στη δευτεροβάθμια χωρίς ωράριο και χωρίς πιθανότητα να το καλύψω με οποιοδήποτε τρόπο πέρα από τη μετανάστευση.
Κακά τα ψέμματα, αυτά τα 5 χρόνια "δημοσιονομικής προσαρμογής" που πετσόκοψαν τις μεταθέσεις έδωσαν σε αρκετό κόσμο μόρια που με προσπέρασε και αν ξαναμοιραστεί τώρα η πίτα οριστικά, έχω πρόβλημα. Είναι σαν να λέει σε όλους σας ότι ξεχάστε τη θέση σας, θα κάνουμε κάθε χρόνο αναδιανομή οργανικών πανελλαδικά και άμα είστε τυχεροί, θα σας πάει μία μέσα μία έξω. Έχω δουλέψει τρελά το σχολείο μου και αδυνατώ να κατανοήσω πώς μπορεί να είναι δικαιοσύνη αν εν τέλει δοθεί ως οργανικό να το πάρει οποιοσδήποτε άλλος.

Με την πρόταση της ΟΛΜΕ, μια χαρά θα βρεθείς στο σχολείο δίπλα στο σπίτι σου και με τη συνεξέταση που προτείνει, θα το πάρεις και οργανικό.
Όπου υπάρξει πλεόνασμα, μπορεί να παραμείνει στη διάθεση (μεταταγμένος ή μη). Στο χειρότερο σενάριο, θα πάει σε διπλανό νομό για μια-δυο χρονιές, αλλά θα έχει πατήσει πόδι στην περιοχή του για πάντα. Οι συνταξιοδοτήσεις και οι αποσπάσεις/άδειες θα φροντίσουν να μην υπάρξουν ιδιαίτερες μετακινήσεις, όπως γίνεται με τους ΠΕ70 στα αστικά κέντρα όπου υπάρχουν περιοχές με εκατοντάδες πλεονάζοντες.

Στη δική μου περιοχή και ειδικά στο δικό σχολείο (που λογικά δε θεωρείται φιλέτο), τα κενά καλύπτονται κυρίως από αναπληρωτές και διαθέσεις. Αποσπάσεις ξέρω ανθρώπους που ζητάνε αλλά δεν παίρνουν (το γνωστό κολπάκι με τις ελλειμματικές περιοχές προέλευσης).
Πάμε λοιπόν μαζί και αν μας πει όχι, δέχομαι συνεξέταση χωρίς γενική ανάκληση(και μάλιστα είμαι υπέρ της μόνιμης συνεξέτασης των υπηρεσιακών μεταβολών από εδώ και πέρα ή της διοικητικής ενοποίησης των βαθμίδων).
Δέχομαι να γυρίσουν πίσω κραυγαλέες περιπτώσεις που άλλαξαν περιοχή με 20-30 μόρια στους κοινούς.
Δέχεσαι να προηγηθούν λόγω της ενοποίησης όσοι είναι ήδη στην περιοχή και πλεονάζουν, κι ας έχουν λιγότερα μόρια από όποιον μετατεθεί;
Μπορώ να δεχτώ ακόμα και να προηγηθείς στις τοποθετήσεις αντί των μεταταγμένων (βασικά, εμένα σκασίλα μου, και οι δύο συνάδελφοί μου είστε) εφόσον δέχεσαι να μείνουν κάποια άτομα στη διάθεση όταν είναι λογικός ο αριθμός. Θα απορροφηθούν από τις συνταξιοδοτήσεις σε βάθος τριετίας ή τις άδειες/αποσπάσεις σε φορείς - λειτουργικά κενά που θα προκύψουν.
Παρεμπιπτόντως, με το να μας τσουβαλιάζετε όλους μας κάνετε να υπερασπιζόμαστε και περιπτώσεις που δεν έχουμε κανένα λόγο να το κάνουμε. Ξεχάστε την ολική ανάκληση και λύσεις θα βρούμε. Μη μας στοχοποιείτε.
Τώρα που βρίσκουμε κοινό τόπο, θες να ετοιμάσουμε μια κοινή ανακοίνωση μεταταγμένων και προϋπάρχοντων που να ζητά τα αυτονόητα στα οποία συμφωνούμε;

Α, όσον αφορά την απορία σου, έχω γράψει για τον λόγο που ο Αρβανιτόπουλος δεν έδωσε οργανικές όταν έπρεπε. Για να δώσει τις οργανικές, έπρεπε να τελειώσει το θέμα των ενστάσεων. Τις ενστάσεις αρνήθηκαν να τις εξετάσουν οι υπηρεσίες του υπουργείου και αφού το θέμα έγινε μπαλάκι για καιρό, ξεκίνησε να τις εξετάζει το μονομελές που τις έκανε. Φυσικά, η πρώτη χρονιά χάθηκε καθώς δεν υπήρχε περίπτωση να προλάβει λόγω όγκου. Είχε ήδη χαθεί κάμποσος χρόνος όπου πήγαιναν πέρα δώθε και κανείς άλλος δεν ήθελε να τις εξετάσει. Η εξέταση των ενστάσεων ολοκληρώθηκε επί Λοβέρδου και έβαλε μπρος τη διαδικασία των οργανικών. Έπειτα, εκλογές και μετά Κουράκης, ο οποίος δεν έχει αντιληφθεί ακριβώς τι παίζει και προσπαθεί να κάνει ότι θεωρεί σωστό, αλλά δεν τα έχει υπολογίσει διεξοδικά. Εκτός κι αν υπάρχει όντως κάτι άλλο και αντί να μας στείλουν πίσω μας στείλουν για βρούβες. Ζητάνε άλλωστε άλλους 2000 για διαθέσιμους στη θέση των παλιών. Εκεί τουλάχιστον ελπίζω να βγείτε μαζί μας στον δρόμο και όχι να περιμένετε τη σειρά σας (βλέπε κατάργηση των ΕΑΕΠ λόγω έλλειψης προσωπικού, αύξηση ωραρίου).

φιλε δεν εχουμε κατι με εσας.προσωπικα σας λυπαμαι κιολας..μακαρι να μην ειχατε ερθει ποτε αν ειναι να σας κανει ανακληση..βεβαια καποιοι μπορει να το ειδαν οτι εστω 2 χρονια ηταν σπιτι τους..απλα αν σας γυρισει πισω καταλαβαινεις δεν μπορουμε να προταξουμε τα στηθη και να πουμε θυσιαζομαστε εμεις για να μην γυρισετε πισω εσεις..
δεν ισχυει οτι δεν παιρναμε αποσπασεις..
μια χαρα πηρα αποσπαση τη χρονια πριν τις μεταταξεις και μα χαρα τοποθετηθηκα στο σχολειο διπλα στο σπιτι μου
φετος μια μεταταγμενη με 40 μορια πηγε στο σχολειο που ηθελα ενω εγω με τα 80 επρεπε να παω σε οτι σχολειο δεν ηθελε η τελευταια μεταταγμενη με τα 20 μορια.
μια χαρα γινονται αποσπασεις των αθμιων
εχετε πλακα..νομιζετε οτι η αθμια λειτουργει με εσπα, βθμιους και αντε μερικους αθμιους που εχουν οργανικες οταν διοριστηκαν στην αθμια..
δεν ειμαστε καφροι αν προσβλεπουμε στις αποσπασειςπου κοπηκαν με ανορθοδοξοο τροπο αλλα θα ημασταν χαπατα και κοροιδα αν θυσιαζαμε τον ευατο μας και την οικογενειακη μας γαληνη για χαρη της δικης σου..πολλες απαιτησεις δεν εχεις?
το σεναριο οργανικες για ολους, δεν εχω αντιρρηση φιλε, δεν τη βρισκω με το δικο σου δραμα, απλα ειναι ανεφαρμοστο και το ξερουμε και οι 2..
να στο θεσω αλλιως
παμε απο κοινου να διεκδικησουμε οργανικε για ολους (θιγμενους και μεταταγμενους0
αν μας πει οχι ο κουρακης δεχεσαι ανακληση των μεταταξεων  (ισχυον νομικο πλαισιο μεταταξεων οχι οτι του ρχοταν του αρβανιτοπουλου)η εστω αν ενοποιηθουν οι 2 βαθμιδες συνεξεταση αθμιων και μεταταγμενων και τις 60 θεσεις που κατελαβαν πχ στο πυσπε μου οι μεταταγμενοι να τις διεκδικησουν οι εχοντες τα πιο πολλα μορια? αυτο ομως σημαινει οτι καποιοιμ εταταγμενοι θα γυρισουν πισω..

γιατι την πρωτη χρονια ο αρβανιτοπουλος δεν εδωσε οργανικες (αφου διανυατε την τοποθετηση σας εκει που σας εβαλε?)ποτε μου δεν το καταλαβα..και κανεις δεν εχει μια απαντηση γι αυτο

ειχε χρονο οα ρβανιτοπουλος να το κανει..τουναντιον σας απεκλεισε απο αιτηση μεταθεσης ενω την κανατε την τοποθετηση σας..

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16638 στις: Ιούνιος 01, 2015, 07:05:06 μμ »
όλο απειλές είναι ορισμένοι που κατά τα άλλα είναι θύματα  ???

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16639 στις: Ιούνιος 01, 2015, 07:33:06 μμ »
1)  Τελείς σε πλήρη σύγχυση
2) Τελείς σε πλήρη σύγχυση
3) Τελείς σε πλήρη σύγχυση

Καλή δύναμη..

Μια πρώτη απάντηση. Επίσης σου είπα ότι πίσω από ένα υπολογιστή πουλάς εύκολα πνεύμα. Κρίμα γιατί είσαι νέος άνθρωπος
 Συνδεδεμένος anikologr
Πλήρες μέλος
***
Μηνύματα: 364
Φύλο: Άντρας

Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
Προφίλ  https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#  E-mail  Προσωπικό μήνυμα (Σε σύνδεση)

Διαμαρτυρία στο Υπουργείο ενάντια στην αδικία τω μετατάξεων. Άμεση ακύρωσή τους.
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2015, 03:17:45 μμ »
Παράθεση
Να επισημάνω πως όσον αφορά το κείμενο τα εύσημα ανήκουν στον rollo
Αναφορά στον συντονιστή     Καταγράφηκε
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16640 στις: Ιούνιος 01, 2015, 07:42:02 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι σας διαβάζω καιρό, έχω να γράψω πολύ καιρό.

Θέλω εκ των προτέρων να δηλώσω ότι δεν διαφωνώ για τις υπάρχουσες ειδικότητες ότι θα έπρεπε να έχουν
παίξει τον δικό τους ρόλο σε αυτή την διαδικασία (χωρίς όμως να συμφωνώ στην προτεραιότητα).
Ανήκω σε μη υπάρχουσα ειδικότητα, ΠΕ19-20.

Θα ήθελα να μου σχολιάσετε, αν έχετε την ευγενή καλοσύνη στο εξής σενάριο που είναι πάρα πολύ απλό.
Σε όποιο από αυτά διαφωνείτε σε παρακαλώ να μου γράψετε για το συγκεκριμένο. Γιατί αυτά έχουν συμβεί στην
Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Μην το δείτε επί προσωπικού, αλλά ως γενική κατάσταση.

1. Βρισκόμαστε στο 2000-2009 και όλοι είναι χαρούμενοι στις θεσούλες τους ΠΕ05-06-07-08-11-16-19-20-32.
2. Ενώ οι Δευτεροβάθμιοι δεν έχουν περάσει συνήθως ούτε έξω από δημοτικό, και δεν τους ενδιαφέρει εννοείται,
αρχίζουν να διορίζονται στις "υπάρχουσες" πια ειδικότητες και άλλοι συνάδελφοι και πολύ ωραία είναι πάλι όλα.
3. Αρχίζει η οικονομική κρίση. Σταματάνε οι διορισμοί από παντού. Σταματάνε οι μεταθέσεις.
4. Οι συνταξιοδοτήσεις πέφτουν βροχή, από τον φόβο μείωσης προνομίων και εφάπαξ με ρυθμό 2πλάσιο με
3πλάσιο από ότι συνήθως.
5. Επαναλαμβάνω μηδέν διορισμοί.
6. Αρχίζουν να υπάρχουν κενά, και ούτε λεφτα για τόσους αναπληρωτές, αφού δεν γίνονται διορισμοί.
7. Αρχίζουν τα δυσβάσταχτα μέτρα (οικονομικά δεν αναφέρω), κατεργήσεις-συγχωνεύσεις σχολείων,
κατεργήσεις-συγχωνεύσεις τμημάτων, αύξηση διδακτικού ωραρίου στην βθμια, και κάτι γίνεται.
Από 110.000 βθμιους, οι 90.000 που έμειναν με + 2 ώρες κάνουν 180.000 ώρες την εβδομάδα όσες έκαναν
οι μισοί από αυτούς που πήραν σύνταξη, παίρνω και αναπληρωτές, συγχωνεύω, κατεργώ, 27 ανά τμήμα,
μου έφτασαν και μου περισσεύουν κιόλας στην βθμια.
8. Ναι αλλά στην αβθμια, που έκαναν έτσι και αλλιώς πάρα πολλές ώρες. Οι συγχωνεύσεις σχολείων και τμημάτων
δεν έφτασαν για να αρκούν οι δάσκαλοι. Έχουν ρυθμό συντάξεων απίστευτα μεγάλο.
9. Ποιος θα κάνει μάθημα στα παιδιά;; Που δημιούργησα τεχνητό πλεόνασμα;;; Στην βθμια!!!!!!
10. Ναι αλλά είναι πλεόνασμα από λίγο σε πολλες ειδικότητες, πως θα τις χρησιμοποιήσω;;;
11. Βάζω πιο πολλές ώρες ΠΕ02-03-04 και να το περισσεύουν ακόμα πιο πολύ οι "κοινές" ειδικότητες.
12. Της έκανα να περισσεύουν με ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ επίτηδες. ΤΕΛΕΙΑ!!!
13. Κάνω όσο πιο πολλά δημοτικά μπορώ ΕΑΕΠ. Σε αυτά οι δάσκαλοι κάνουν λιγάκι λιγότερο ανά τμήμα. Δίνω
και ολοήμερο-φύλαξη-ζέσταμα, και ευέλικτη ζώνη όπου μπορώ, και καλύπτω ακόμα περισσότερες ώρες δασκάλων.
14. Τους ταλαιπωρώ τους δασκάλους από εδώ και από εκεί, γιατί κόβω την οργανική του ολοημέρου, καλύπτουν
ειδικότητες και ΕΣΠΑ.

15. ΣΟΣ, άρα καταλήγω εν έτη 2012-2013, να υπάρχουν ΒΘΜΙΟΙ που ποτέ δεν το επιθύμησαν, να καλύπτουν
ώρες ειδικοτήτων στην αθμια, γιατί είναι πολλές αφού δεν έχω δασκάλους και τις φούσκωσα. Τις καλύπτουν επί
2-4 χρόνια χωρίς να το θέλουν, χωρίς να το επιδίωξαν, μόνο και μόνο γιατί με ΤΕΧΝΙΚΟ τρόπο του τις έκοψαν από
την βθμια, και τους είπαν κάντες τις εκεί. ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΕΚΟΨΑΝ!!!! ΜΕ ΑΛΗΤΕΙΑ!!!! ΕΙΧΑΝ ΩΡΑΡΙΟ επί δεκαετία στην
βθμια. και είναι πια εκεί.

16. και ενώ μέχρι τότε καλύπτουν όλες αυτές τις ανάγκες, ΧΩΡΙΣ να θέλουν, τους ανάγκασαν, τους περίσσεψαν,
και όλα αυτά. ΜΑΚΑΡΙ να ΕΙΧΑΝ τις ΩΡΕΣ τους στην ΒΘΜΙΑ και δεν θέλουν μετατάξεις.

17. Τώρα τους λέμε.... κάτσε εσύ στην βθμια σου, χωρίς ώρες που με ΑΛΗΤΙΚΟ τρόπο σου τις έκοψαν,
προηγούμαι εγώ στις μετατάξεις που ΕΤΥΧΕ να διοριστώ τότε Αθμια, ή/και το ΕΠΙΘΥΜΙΣΑ, θα έρθω εγώ
στην αθμια της περιοχής σου που είμαι αθμια, θα έρθουν και άλλοι βθμιοι από αλλού που έχουν περισσότερα
μόρια, και εσύ που δεν θα πάρεις θέση στην αθμια, ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΩΡΕΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ
ΚΕΝΩΝ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ, αλλά θα μείνεις στην βθμια, διάθεση πύσδε, στον αέρα, εκεί ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ
ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΔΩΣΑΝ ΣΕ ΠΕ02-3-4 ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΣΣΕΨΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΘΜΙΑ στην οποία πια δεν χωράς.


Σκεφτείτε τα όλα αυτά και μετά συνεχίστε για το προσωπικό συμφέρον του κάθενος να σκοτώνεστε όταν αυτά
αποφασίζονται κεντρικά, και είναι απάνθρωπες διαδικασίες.

Επαναλαμβάνω ότι δεν παίρνω το μέρος κανενός (η γυναίκα μου είναι με μετάταξη αθμια, και δεν ξέρω τι είναι
καλύτερο για αυτήν), αλλά είναι φοβερό να πιστεύουν κάποιοι ότι προηγούνται από κάποιους άλλους, ένω
μας έχουν σκίσει όλους, γιατί έτυχε να ανήκουν τώρα στην αθμια, ή γιατί η μετάταξη είναι κάτι που γίνεται
πανελλαδικά (λες και υπάρχουν νόμοι μετά το μνημόνιο) και θα την πάρω εγώ την θέση από τον άλλο του
οικείου πύσδε, αφού έχω πιο πολλά μόρια, και ας την κάλυπτε αυτός τόσα χρόνια, που τον περίσσεψαν επίτηδες
να πάει εκεί γιατί δεν υπάρχουν ΔΑΣΚΑΛΟΙ.

Πάει τελείωσε είμαστε τελιωμένοι. Μας τελείωσαν αυτοί. Δεν γλιτώνουμε με τίποτα!!!!





Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16641 στις: Ιούνιος 01, 2015, 08:20:17 μμ »
Μια πρώτη απάντηση. Επίσης σου είπα ότι πίσω από ένα υπολογιστή πουλάς εύκολα πνεύμα. Κρίμα γιατί είσαι νέος άνθρωπος
 Συνδεδεμένος anikologr
Πλήρες μέλος
***
Μηνύματα: 364
Φύλο: Άντρας

Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
Προφίλ  https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#  E-mail  Προσωπικό μήνυμα (Σε σύνδεση)

Διαμαρτυρία στο Υπουργείο ενάντια στην αδικία τω μετατάξεων. Άμεση ακύρωσή τους.
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2015, 03:17:45 μμ »
Παράθεση
Να επισημάνω πως όσον αφορά το κείμενο τα εύσημα ανήκουν στον rollo
Αναφορά στον συντονιστή     Καταγράφηκε
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Δεν κρύβομαι πίσω από κανένα πληκτρολόγιο. Άλλωστε εμένα μπορεί οποιοσδήποτε να με βρει..

Εσύ μάλλον παραμένεις πίσω από το πληκτρολόγιο.

Επίσης τι σε ενδιαφέρει εσένα ποιος είναι ο συντάκτης ειδικά σε μια κίνηση που δεν συμμετέχεις?

Ευχαριστώ για την συνεχή αναφορά στο κείμενο διαμαρτυρίας. Καλό μας κάνεις.

Τέλος δεν σου κρύβω ότι έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για τα μόρια που διατυμπανίζεις συνεχώς..

Αυτά και μην με ενοχλήσεις ξανά..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16642 στις: Ιούνιος 01, 2015, 08:29:46 μμ »
Δεν κρύβομαι πίσω από κανένα πληκτρολόγιο. Άλλωστε εμένα μπορεί οποιοσδήποτε να με βρει..

Εσύ μάλλον παραμένεις πίσω από το πληκτρολόγιο.

Επίσης τι σε ενδιαφέρει εσένα ποιος είναι ο συντάκτης ειδικά σε μια κίνηση που δεν συμμετέχεις?

Ευχαριστώ για την συνεχή αναφορά στο κείμενο διαμαρτυρίας. Καλό μας κάνεις.

Τέλος δεν σου κρύβω ότι έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για τα μόρια που διατυμπανίζεις συνεχώς..

Αυτά και μην με ενοχλήσεις ξανά..


Αν κάνω ανάρτηση την προϋπηρεσία μου θα αλλάξεις για πολλά πράγματα γνώμη...... το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι το υπουργείο δεν τα ανακοινώνει....
Συνήθως όταν δεν συμφωνείς με σχόλια κάνεις καταγγελία....παλιά μου τέχνη κόσκινο.
Όσο για το κείμενο είναι μνημείο παραπληροφόρησης
Σχολιάζω ελεύθερα και δεν ζήτω άδεια.....


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2015, 08:36:14 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16643 στις: Ιούνιος 01, 2015, 08:35:17 μμ »



Αν κάνω ανάρτηση την προϋπηρεσία μου θα αλλάξεις για πολλά πράγματα γνώμη...... το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι το υπουργείο δεν τα ανακοινώνει....
Συνήθως όταν δεν συμφωνείς με σχόλια κάνεις καταγγελία....παλιά μου τέχνη κόσκινο.

Σχολιάζω ελεύθερα και δεν ζήτω άδεια.....
Σε υποθέσεις και αν δεν απαντάω. Τέλος από που πηγάζει ότι αν κάποιος είναι Μαθουσάλας της εκπαίδευσης έχει και δίκιο?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16644 στις: Ιούνιος 01, 2015, 08:36:41 μμ »
http://www.youpress.gr/sto-ipourgio-pedias-tin-triti-o-alexis-tsipras/


Στο υπουργείο Παιδείας την Τρίτη ο Αλέξης Τσίπρας
19:47   1 Ιουνίου 2015

Επίσκεψη στο υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων θα πραγματοποιήσει ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας αύριο, Τρίτη, στις 09:30, τελευταία ημέρα των Πανελλαδικών εξετάσεων για τα Γενικά Λύκεια.

Ο Πρωθυπουργός, μετά την υποδοχή, θα κατευθυνθεί στο χώρο απ’ όπου γίνεται η μετάδοση των θεμάτων.

Στη συνέχεια ο κ. Αλέξης Τσίπρας θα μεταβεί στο γραφείο του Υπουργού κ. Αριστείδη Μπαλτά όπου και θα πραγματοποιηθεί σύσκεψη της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου με τον Πρωθυπουργό

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16645 στις: Ιούνιος 01, 2015, 08:43:16 μμ »
Σε υποθέσεις και αν δεν απαντάω. Τέλος από που πηγάζει ότι αν κάποιος είναι Μαθουσάλας της εκπαίδευσης έχει και δίκιο?


Μα αυτο είναι το πρόβλημα σου ότι για σένα δεν έχει κανένας δίκιο.......μετατασσόμενος = ένοχος για σένα....
Για τους χαρακτηρισμούς δε που κάνεις.... η ίδια η ζωή θα σου τους επιστρέψει.....και σου επαναλαμβάνω κάτι....κρίμα που είσαι νέος άνθρωπος.........αν κατάλαβες κατάλαβες......
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 136
Σύνολο: 136

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.