*

Αποστολέας Θέμα: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.  (Αναγνώστηκε 62606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 06:05:48 μμ »
Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνω κι εγώ μόνιμη, το πότε άγνωστο... Θα θελα όμως να ξέρω αν οι μόνιμοι επιτρέπεται να κάνουν ιδιαίτερα (υπάρχει κάποιος νόμος?)

Κι αν απαγορεύεται , ποια είναι η "ποινή" ? Για αναπληρωτές, ισχύει κάτι άλλο ?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2007, 06:15:21 μμ από blethalassa »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:55:47 »

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 08:30:38 μμ »
Βασικά απαγορεύεται,αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι η πενιχρή αμοιβή μας μας αναγκάζει τότε τι άλλο μας μένει?
Αν έπαιρνα έναν αξιοπρεπή μισθό δε νομίζω να έκανα ποτέ ιδιαίτερο.
Βέβαια αν το πάρεις απόφαση,πρόσεχε γιατί τριγύρω κυκλοφορούν καλοθελητές που θα σπεύσουν να σε καρφώσουν...
Σου εύχομαι σύντομα να μπεις στο κλαμπ των μονίμων,σε περιμένουμε!

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 09:10:04 μμ »
O νόμος βασικά απαγορεύει την "μαύρη" εργασία. Οπότε σε αυτές τις διατάξεις εμπίπτουν και οι εκπαιδευτικοί.

Τώρα υπάρχει και το ηθικό ζήτημα, ιδιαίτερα αν το σχολείο όπου υπηρετείς είναι εκείνο που σου φέρνει και τα παιδιά για τα ιδιαίτερα, αλλά αυτό είναι στην προσωπική κρίση του καθενός.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:10:44 μμ »
Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνω κι εγώ μόνιμη, το πότε άγνωστο... Θα θελα όμως να ξέρω αν οι μόνιμοι επιτρέπεται να κάνουν ιδιαίτερα (υπάρχει κάποιος νόμος?)

Κι αν απαγορεύεται , ποια είναι η "ποινή" ? Για αναπληρωτές, ισχύει κάτι άλλο ?
Απαγορευεται ρητα, οπως και να κανεις μαθημα σε φροντιστηριο ή ιδιωτικο σχολείο. Η ποινη που μπορει να επιβληθει ειναι μου φαινεται  μεχρι και οριστικη παυση.

Βασικά απαγορεύεται,αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι η πενιχρή αμοιβή μας μας αναγκάζει τότε τι άλλο μας μένει?
Αν έπαιρνα έναν αξιοπρεπή μισθό δε νομίζω να έκανα ποτέ ιδιαίτερο.
Καο μισθος των γιατρων και των μηχανικων και παρα πολλών κλάδων ειναι πενιχρος. Αρα καλα κανουν και παιρνουν και αυτη το φακελάκι τους στα νοσοκομεια, στην πολεοδομια...


Βέβαια αν το πάρεις απόφαση,πρόσεχε γιατί τριγύρω κυκλοφορούν καλοθελητές που θα σπεύσουν να σε καρφώσουν...
Εγω παντως αν μπορουσα να το αποδειξω για καποιον οτι κανει ιδιαιτερα θα το εκανα με πολυ μεγάλη ευχαριστηση!!!! Δε σε αναγκαζει κανεις να δουλεψεις στο δημόσιο και δε νομιζω να σε ξεγελασε κανεις οτι ο μισθος ειναι υψηλός... Αν εισαι τοσο καλος καθηγητης βγαλε την αδεια οικοδιδασκαλίας για να μπορεις να εχεις και ασφάλιση....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:55:47 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:32:34 μμ »
Παρόλ'αυτά, αν είσαι μόνιμος, δεν κάνεις ιδαίτερα, αλλά πάρεις ώρες ΠΔΣ, το μεγαλύτερο ποσοστό των αδιόριστων σε θεωρεί ανήθικο και χωρίς συναδελφικό πνεύμα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:35:18 μμ »
 Τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα? Το ίδιο είναι ο φακελάκι στην πολεοδομία και στα νοσοκομεία? Δε μιλάμε να παίρνει φακελάκι ο καθηγητής για να περάσει κάποιο παιδί. Μιλάμε για την περίπτωση κάποιου καθηγητή να κάνει μαθήματα αν όχι σε άλλη περιοχή από τη δικη του τουλάχιστον όχι σε μαθητές του προφανώς. Δεν κλέβει ούτε κάνει κάτι ανήθικο, δουλεύει επιπλέον και αμοίβεται. Η βασική παρανομία του είναι ότι τα λεφτά είναι μαύρα και δεν αποδίδει φόρο. Φυσικά θα καταδικαστεί επειδή παραβιάζει τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα. Και μια και είπες για γιατρούς, δεν κατάλαβα όσοι δουλεύουν στο δημόσιο γιατί έχουν δικό τους ιατρείο? Οι δικηγόροι που είναι διορισμένοι στη δημόσια εκπαίδευση γιατί έχουν το δικαίωμα να διηγορούν?
   Δεν μπορείς να εξομοιώνεις το ιδιαίτερο μάθημα με το φακελάκι.

Καο μισθος των γιατρων και των μηχανικων και παρα πολλών κλάδων ειναι πενιχρος. Αρα καλα κανουν και παιρνουν και αυτη το φακελάκι τους στα νοσοκομεια, στην πολεοδομια...


Μπράβο, προφανώς δεν είσαι διορισμένος στο δημόσιο για αυτό τα λες αυτά, και επίσης είναι προφανές ότι δεν έχεις ιδιαίτερα γιατί στην περιοχή σου τα έχουν πάρει όλα οι καθηγητές του δημοσίου. Γιατί άραγε, μήπως επειδή στην πραγματική αγορά επιβιώνει ο καλύτερος και αυτοί που κάνουν ιδιαίτερα είναι κατά πλειοψηφία (και πληρώνονται καλά) καθηγητές του δημοσίου?
   Αυτό φυσικά ενοχλεί τα φροντιστήρια και όσους δραστηριοποιούνται σαν ιδιώτες για αυτό υπάρχουν πολλοί καλοθελητές σαν και σένα. Τέτοιες αρχές να διδάσκεις στα παιδιά σου, ξεκίνα από την αρχή της ρουφιανιάς καλά τα πας.
 
Παράθεση
Εγω παντως αν μπορουσα να το αποδειξω για καποιον οτι κανει ιδιαιτερα θα το εκανα με πολυ μεγάλη ευχαριστηση!!!! Δε σε αναγκαζει κανεις να δουλεψεις στο δημόσιο και δε νομιζω να σε ξεγελασε κανεις οτι ο μισθος ειναι υψηλός... Αν εισαι τοσο καλος καθηγητης βγαλε την αδεια οικοδιδασκαλίας για να μπορεις να εχεις και ασφάλιση....

Παρεπιπτόντος έχω και ιδιαίτερα και ΠΔΣ και είμαι μόνιμος, καλά είναι :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:36:56 μμ από jaffar »
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:50:21 μμ »
Παρεπιπτόντος έχω και ιδιαίτερα και ΠΔΣ και είμαι μόνιμος, καλά είναι :-)

Αυτος θα μαθει στα παιδια τη ρουφιανια, οπως λες, αλλά εσυ τι τους μαθαινεις? Να παρανομουν. Αν εχεις αναγκη απο χρηματα, να κανεις το νομιμο και να ζητησεις αδεια για δευτερη εργασια (πολλοι καθηγητες την παιρνουν), οχι να παρανομεις κανοντας ιδιαιτερα επι χρημασι. Γνωστη μου καθηγητρια Γαλλικης εκανε ενα σωρο ιδιαιτερα σε μαθητες της ΔΩΡΕΑΝ, μονο και μονο για να τους βοηθησει στις εξετασεις για το πτυχιο Γαλλικων. Οταν χρειαζοταν παραπανω χρηματα, εκανε το νομιμο: υπερωριες. Μακαρι να ειχαν ολοι το ηθος της.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:03:13 μμ »
Να υποθέσω οτι εσυ δεν έχεις κάνει ποτέ ιδιαιτερα ή έχεις βγάλει σχετική άδεια , σωστά ?

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:10:48 μμ »
Παρόλ'αυτά, αν είσαι μόνιμος, δεν κάνεις ιδαίτερα, αλλά πάρεις ώρες ΠΔΣ, το μεγαλύτερο ποσοστό των αδιόριστων σε θεωρεί ανήθικο και χωρίς συναδελφικό πνεύμα.
Δεκτο, αλλα αυτο τι σημαινει; Οτι πράγματι εισαι ανηθικος επειδη προτιμας να δουλευεις νομιμα και δε βγαινεις στην παρανομία κανοντας ιδιαίτερα οπως πιθανον αυτοι που σε κατηγορουν;
Ουτως η αλλως υπαρχουν και αλλες θεσεις που μπορεις να διδαξεις νομιμα πχ ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:17:32 μμ »
Τις ωρες στο ΙΕΚ τις παραχωρείτε στους μόνιμους επειδή η προυπηρεσία δεν σε διορίζει ???????

Εχω τοποθετηθεί περι ηθικής νομίζω στο θέμα με την ΠΔΣ ........

Και εγω τους ηθικούς κανόνες τους θέτω πρώτα στον εαυτό μου και τους ακολουθώ πιστά πρώτα εγώ !!!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:21:22 μμ »
Να υποθέσω οτι εσυ δεν έχεις κάνει ποτέ ιδιαιτερα ή έχεις βγάλει σχετική άδεια , σωστά ?

Το θεμα ειναι "ιδιαιτερα μαθηματα απο ΜΟΝΙΜΟΥΣ". Το τι κανει οποιος δεν ειναι μονιμος καθηγητης δε μας αφορα σ'αυτο το τοπικ. Δεν εχω κανενα ελεος για μονιμους που πληρωνονται για ιδιαιτερα.

(Υποψιν, οτι προσωπικα δε συμφωνω ουτε με τις ωρες του ΙΕΚ ουτε με τις ωρες της ΠΔΣ, αλλά αυτα ειναι νομιμα και δεν μπορω να τα καταδικασω. Ουτε χρησιμοποιησα ποτε τη λεξη "ανηθικος" για τους μονιμους που κανουν ΠΔΣ, "αντιπαιδαγωγικο" ειπα. Την παρανομια ομως την καταδικαζω, ειδικα οταν προερχεται απο καθηγητη. )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:23:00 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:24:54 μμ »
Την παρανομια ομως την καταδικαζω, ειδικα οταν προερχεται απο καθηγητη.
Μα ο εκπαιδευτικός δεν πρέπει να προετοιμαζει το μαθητη για την ομαλη του εναξη στην κοινωνία;;; Δεν πρεπει εμπρακτα να του δείξει πόσο ευκολα μπορει καποιος στην Ελλαδα τουλαχιστον να παρανομει και να μενει ατιμωρητος;;;

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:42:22 μμ »
Τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα? Το ίδιο είναι ο φακελάκι στην πολεοδομία και στα νοσοκομεία? Δε μιλάμε να παίρνει φακελάκι ο καθηγητής για να περάσει κάποιο παιδί. Μιλάμε για την περίπτωση κάποιου καθηγητή να κάνει μαθήματα αν όχι σε άλλη περιοχή από τη δικη του τουλάχιστον όχι σε μαθητές του προφανώς. Δεν κλέβει ούτε κάνει κάτι ανήθικο, δουλεύει επιπλέον και αμοίβεται. Η βασική παρανομία του είναι ότι τα λεφτά είναι μαύρα και δεν αποδίδει φόρο. Φυσικά θα καταδικαστεί επειδή παραβιάζει τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα. Και μια και είπες για γιατρούς, δεν κατάλαβα όσοι δουλεύουν στο δημόσιο γιατί έχουν δικό τους ιατρείο? Οι δικηγόροι που είναι διορισμένοι στη δημόσια εκπαίδευση γιατί έχουν το δικαίωμα να διηγορούν?
 Δεν μπορείς να εξομοιώνεις το ιδιαίτερο μάθημα με το φακελάκι.

Και ο γιατρος ειτε πάρει το φακελάκι ειτε οχι την εγχειρηση θα την κάνει το ίδιο καλα (οχι αποκλειστικα απο ανθρωπιστικους λόγους, αλλα μονο και μονο για να μη μειωσει τη φημη του λογω ενος επιπροσθετου θανατου... Απλά με καποιο πλάγιο τροπο θα παρακαμψει τη σειρα του ασθενους που δεν πληρωσε λεφτακια...

Δεν κλέβει ούτε κάνει κάτι ανήθικο, δουλεύει επιπλέον και αμοίβεται. Η βασική παρανομία του είναι ότι τα λεφτά είναι μαύρα και δεν αποδίδει φόρο. Φυσικά θα καταδικαστεί επειδή παραβιάζει τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα. Και μια και είπες για γιατρούς, δεν κατάλαβα όσοι δουλεύουν στο δημόσιο γιατί έχουν δικό τους ιατρείο? Οι δικηγόροι που είναι διορισμένοι στη δημόσια εκπαίδευση γιατί έχουν το δικαίωμα να διηγορούν?
 Δεν μπορείς να εξομοιώνεις το ιδιαίτερο μάθημα με το φακελάκι.
Ουτε ο εμπορος ναρκωτικων κλέβει και δουλευει επιλεον και αμοιβεται, οπως και χιλιες δυο παρανομες ασχολίες. Παλι και αυτος δεν αποδιδει φόρο. Εκει ομως ειναι το προβλημα;
Ομως και η φοροδιαφυγη δεν ειναι μεγαλο προβλημα; Γιατι ναπληρωνω εγω ΦΠΑ 19% επειδη καποιοι "εξυπνοι" φοροδιαφευγουν; Στην Αμερικη η φοροδιαφυγη θεωρειται εγκλημα εναντιον ολου του λαου...

Οι δικηγόροι που είναι διορισμένοι στη δημόσια εκπαίδευση γιατί έχουν το δικαίωμα να διηγορούν?
Επειδη προβλέπεται απο νόμο...


...Γιατί άραγε, μήπως επειδή στην πραγματική αγορά επιβιώνει ο καλύτερος...
Δεκτο... Δε διαφωνησε κανεις γενικα με την υπαρξη των ιδαιτερων... Μπορεις να κανεις αλλά οταν δεν εισαι στο δημόσιο...

Τέτοιες αρχές να διδάσκεις στα παιδιά σου, ξεκίνα από την αρχή της ρουφιανιάς καλά τα πας.
Η τηρηση του νόμου απο ποτε αποτελει ρουφιανια; Ολοι όσοι δηλαδη πανε μαρτυρες σε ενα δικαστηριο για ενα φόνο ειναι ρουφιανοι; Τα έχεις μπερδέψει λίγο!! Ρουφιανος εισαι όταν αποβλέπεις μόνο στο δικό σου συμφέρον και όχι στο γενικότερο... Οι μονιμοι ιδιαιτεράκηδες που αποβλέπουν άραγε; Στο συμφέρον των παιδιων ή της κοινωνίας;;

Παρεπιπτόντος έχω και ιδιαίτερα και ΠΔΣ και είμαι μόνιμος, καλά είναι :-)
Εχουμε αναγαγει την παρανομία σε "μαγκια"....

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:50:20 μμ »
Να υποθέσω οτι εσυ δεν έχεις κάνει ποτέ ιδιαιτερα ή έχεις βγάλει σχετική άδεια , σωστά ?

Το θεμα ειναι "ιδιαιτερα μαθηματα απο ΜΟΝΙΜΟΥΣ". Το τι κανει οποιος δεν ειναι μονιμος καθηγητης δε μας αφορα σ'αυτο το τοπικ. Δεν εχω κανενα ελεος για μονιμους που πληρωνονται για ιδιαιτερα.

(Υποψιν, οτι προσωπικα δε συμφωνω ουτε με τις ωρες του ΙΕΚ ουτε με τις ωρες της ΠΔΣ, αλλά αυτα ειναι νομιμα και δεν μπορω να τα καταδικασω. Ουτε χρησιμοποιησα ποτε τη λεξη "ανηθικος" για τους μονιμους που κανουν ΠΔΣ, "αντιπαιδαγωγικο" ειπα. Την παρανομια ομως την καταδικαζω, ειδικα οταν προερχεται απο καθηγητη. )

Δεν μου απάντησες όμως ........

Παράνομος δεν είναι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ κάνει ιδιαίτερα χωρίς άδεια ?

Μόνο η μόνιμοι πρέπει να είναι συνεπείς με τους νόμους ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.