*

Αποστολέας Θέμα: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.  (Αναγνώστηκε 63279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 09:55:58 μμ »
Ειδικά σήμερα με την κρίση δεν νομίζω κάποιος είτε μόνιμος είτε όχι να παίρνει 50€ την ώρα σε ιδιαίτερο.
Οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ, για να μην πω ότι λίγοι πλέον έχουν την πολυτέλεια να πηγαίνουν ιδιαίτερο.

Για μια γάζα όχι δεν θα σου πάρει λεφτά, αλλά αν τον φωνάξεις στις 11 το βράδυ γιατί δεν νιώθεις καλά και έρθει σπίτι σου (μιλάω για δημόσιο διορισμένο γιατρό) τότε κάτι δεν θα του δώσεις; Αλλιώς θα σου πει να μην με ξαναφωνάξεις και να πας στο νοσοκομείο άλλη φορά. Λογικό δεν είναι;

Απότι διάβασα πιο πάνω δεν είσαι κατά στο να κάνει ένας μόνιμος ιδιαίτερο με μέτρο και όχι εις βάρος του καθήκοντός του δηλαδή όχι να τραβάει πελατεία από το σχολείο του κι τέτοια. σωστά;
Δεν βάζω στο ίδιο σακούλι το στυγνό επιχειρηματία με αυτόν που θα κάνει μάθημα επιλεκτικά σε κάποιον γνωστό του.Είπες εξάλλου ότι είναι από την πολυκατοικία σου. Και ούτε θα μπω στη διαδικασία να κατακρίνω κάποιον.
Απλά παραδεχομαι ότι εμένα δε με συμφέρει και μου κάνει ζημιά. Πόσο μάλλον κάποιον με φροντιστήριο.
Αλλά δεν έχω δει κάποιον που να έχει κρατήσει το μέτρο και να μην το κάνει δεύτερο επάγγελμα για να είμαι ειλικρινής.
Το γεγονός ότο έπαιρναν πολλά διαχώριζε και τις κατηγορίες των "πελατων"(ξέρω, ακούγεται ασχημα,αλλά δε μπορώ να βρω άλλη λέξη αυτή τη στιγμή) Ήξερα δηλ. ότι αυτοί που δεν μπορούν να πληρώσουν τόσα, θα ρθουν σε μένα. Τώρα αν φτάσουμε να παίρνουμε σχεδον τα ίδια... 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2012, 11:33:49 μμ από lkjhgfd »
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:07:55 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 09:59:37 μμ »
Σαν το Βασιλακη Καιλα ακουγομαι άντε
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:03:30 μμ »


Στην περιοχη Δ.Θεσσαλονικης εχει πεσει και στο 8 ευρω/ωρα. :(

Δυστυχως ειδικοτητες οπως οι φιλολογοι , δασκαλοι ,νηπιαγωγοι και οι αγαπημενες μου ξενογλωσσουδες τραβουν ολους μας κατω... :'(
[/quote]
Ξέρω Φιλόλογος είμαι. Είμαστε πάρα πολλοί στον κλάδο και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:04:35 μμ »
ο πραγματικός μελισσοκόμος Μάρκο μου δε βάζει ποτέ το δάχτυλο στο μέλι ( πολλώ δε μάλλον να το γλυψει κιόλας) επειδή ξέρει σέβεται τόσο τον δικό του τον κόπο όσο και της μέλισσας που την βλέπει με σεβασμό για αυτό που κάνει ... Αν τώρα πρόκειται για ερασιτέχνη-μελισσοκόμο ε να μιλήσουμε σε άλλη βάση τότε....

όσο για το ψάρι που βρωμάει απ΄το κεφάλι ...στο χωριό μου ( και είμαι σίγουρη και στο δικό σου ) λένε και μια ακόμα παροιμια : τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και ωραίους κ.....ους!!  ;)

έγραψες!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:07:55 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:05:16 μμ »


ο πραγματικός μελισσοκόμος Μάρκο μου δε βάζει ποτέ το δάχτυλο στο μέλι


μα, δεν ειμαι μελισσοκόμος....

*** lkjhgfd  όταν η σχέση στη βαση της ειναι οικονομική "πελάτη" θα τον πεις. Τα άλλα ερχονται με τον καιρο και η οικονομικη σχεση ειναι πια τυπική  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:05:31 μμ »
Συγκρίνεις τα μαύρα εκατομμύρια του κάθε απαταιώνα, με τα μαύρα ψίχουλα (των περισσότερων) από τα ιδιαίτερα; Μην παρουσιάζεις τη μία περίπτωση ως κανόνα (αυτό λέγεται και λαϊκισμός  :) )

Όσον αφορά τους νόμους.. σε γενικές γραμμές έχουμε αρκετά καλούς νόμους, αλλά:
1) δεν εφαρμόζονται οι περισσότεροι,
2) υπάρχει πολυνομία για να καλύπτονται τα λαμόγια,
3) υπάρχει ασυλία των νομοθετών και δικαστών,
4) υπάρχουν αρκετά σοβαρά νομοθετικά κενά, ή/και νόμοι που χρήζουν άμεσης αλλαγής (και παραμένουν επί δεκαετίες).

Ας τα έχουμε όλα υπόψη πριν σκεφτόμαστε την "τυφλή υπακοή στους νόμους του κράτους".
Στην τελική (και μιλάω γενικά τώρα), ένας κακός νόμος θα (πρέπει να) καταργηθεί στην πράξη από τον λαό.

Landau λαϊκισμός είναι να φέρνεις το νόμο στα μέτρα που σε βολευει να τον βλέπεις...Στο δικό μου μυαλό δεν υπάρχει μικρή και μεγάλη παρανομια. Υπάρχει απλά παρανομία. Όπως δεν υπάρχει έγκυος και ...ολίγον έγκυος. Μπορεί να υπάρχει το μικρό και το μεγάλο λαμόγιο όμως λαμόγια είναι και τα δύο. Και να σου πω και κάτι; αν υποθέσουμε ότι οι  10 , 20, 100 μεγαλο-καρχαρίες έφαγαν απ΄το δημόσιο Χ ποσό το ίδιο Χ ποσό έφαγαν και άλλα 1000 ψαράκια γύρω γύρω .... δεν το κάνει λιγότερο ζημιογόνο όλο αυτό...

Το ότι οι νόμοι δεν εφαρμόζονται δε σημαίνει ότι πρέπει έτσι να γινεται.
Το ότι υπάρχουν παραθυράκια δε σημαίνει ότι πρέπει έτσι να γίνεται
το ότι υπάρχει ασυλία δε σημαίνει ότι πρέπει΄ετσι να γινεται
το ότι υπάρχουν πολλά νομικά κενά δε σημαίνει ότι πρέπει έτσι να γίνεται...

αντί λοιπόν να κοπτόμεθα για το ότι ....μέχρι τώρα έτσι γίνεται ας πάρουμε επιτέλους μια ξεκάθαρη θέση για το πώς θα γίνει να μη γίνεται έτσι πλέον και να γίνεται όπως ακριβώς πρέπει να γίνεται....Όλοι ξερουμε πώς πρέπει να γίνεται - γιατί δεν τολμούμε να το απαιτήσουμε;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:06:47 μμ »
Φιλολογικά 250€ το μάθημα + 150 για σημειώσεις.  ( ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ!!!) .
σύνολο 400 το μήνα για το ΕΝΑ μάθημα!!

Oh Christ and the Virgin Mary... :o
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:09:50 μμ »
killbill
όταν λέω το μάθημα εννοώ όχι την κάθε ώρα που κάνει μάθημα , εννοώ το μάθημα πχ Άλγεβρα ή Λατινικά.
Η τιμή πάει πακέτο για τον κάθε μήνα. Σου λέει πχ 4 ώρες λατινικά την εβδομάδα άρα  20 το μήνα, το πακέτο είναι 250 ευρώ + 150 για σημειώσεις. Αυτό εννοώ.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:13:56 μμ »

 Όπως δεν υπάρχει έγκυος και ...ολίγον έγκυος

 

για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις: Εγκυος υπάρχει, ολιγον εγκυος ομως δεν υπαρχει. Ανεμογκάστρι δεν ξερω...

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:15:02 μμ »
Η αίσθηση του μέτρου εξαρτάται πάντα από την κατα κεφαλήν καλλιέργεια.Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω και προηγουμένως και κάποιοι είτε λόγω συμφερόντων,είτε λόγω μειονεξίας δεν το κατάλαβαν.

Με συγκεκριμένα παραδείγματα προσπαθώ να κάνω πιο φανερή την διάσταση του ηθικού διλήμματος.Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο,αλλά ότι η υπόθεσή σου περί αριστείας,που τόσο άνετα επαναλαμβάνεις,είναι πολύ γενική,απλουστευτική και αυθαίρετη.

Δηλαδή,αν ο γείτονάς σου μείνει ικανοποιημένος από εσενα και σε συστήσει σε κάποιον άλλο μαθητή κι αυτός σε κάποιον άλλον κ.ο.κ.,εσύ θα προκρίνεις το καθήκον σου ως δημοσίου λειτουργού ή θα σκεφτείς ότι προλαβαίνεις ακόμα έναν να στριμώξεις,γιατί,πού ξέρεις,αύριο (με τέτοια κρίση) μπορεί να μην έχεις κανένα;
(Και επειδή πολλοί πιάνονται από λεπτομέρειες,όχι,οι συγκεκριμένοι γονείς δεν επιθυμούν γκρουπάκι   ;D )
Αν πραγματικά πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις,δικαίωμά σου.Απλά επισημαίνω το γεγονός ότι εξαιτίας των ιδιαίτερων έχω δει πολλούς αξιόλογους συναδέλφους να παρασύρονται στο κυνήγι του κέρδους,να κουράζονται από το χαμηλό επίπεδο μιας τάξης με 30 παιδιά,να χάνουν το ενδιαφέρον τους για το δημόσιο σχολείο και τον κλάδο ολόκληρο.

Υ.Γ.Θεωρώ ότι όλες αυτές οι συζητήσεις αναδεικνύουν ακόμα περισσότερο την ανάγκη ΠΛΗΡΟΥΣ αποσύνδεσης του Λυκείου από το πανεπιστήμιο.
Μισό λεπτό,γιατί καθένας ερμηνεύει τα λεγόμενα του άλλου έτσι όπως τον συμφέρει.
Το χειρότερο με την διαφθορά της συνείδησης από το χρήμα είναι η εφεύρεση μηχανισμών άμυνας,για να δικαιολογηθεί η ματαίωση των προσδοκιών από τον ίδιο σου τον εαυτό:ότι θα μπορούσες να ελέγξεις τα πάθη σου,ότι εσύ είσαι πιο έξυπνος ή ικανός και δεν θα κάνεις αυτά που δεν εγκρίνεις.Αν φτάσεις στο σημείο όπου έγινες αυτό που αρχικά πίστευες ότι θα αποφύγεις,τότε αναγκαστικά χάνεις σταδιακά τη διάθεση αυτοκριτικής και την επαφή με την κοινή λογική.Δεν την αντέχεις.Ετσι δεν μπορείς να δεις την πραγματικότητα καθαρά και την παραμορφώνεις σύμφωνα με το ατομικό σου Ειναι.Θεωρείς ότι όλοι συμπεριφέρονται σαν εσένα.

Νομίζω ότι η ελληνική κοινωνία έχει πια μετατραπεί σε αγέλη ζώων που κινούνται όλα μαζί μόνο για να προφυλαχθούν από εξωτερικούς εχθρούς ή για να εξασφαλίσουν την επι-βίωσή τους.Δηλαδή μας ενώνει μόνο η ανάγκη,χωρίς καμιά πραγματική επιθυμία για συμ-βίωση.Σε ένα τέτοιο περιβάλλον φοβάμαι ότι το μέτρο είναι πολύ δύσκολο να τηρηθεί.

Εξαιτίας αυτού του κινδύνου είναι απαραίτητοι οι θεσμοί και η γενική παιδεία,η διαμόρφωση ολοκληρωμένης προσωπικότητας.Συγνώμη για το ύφος,αλλά τέτοια θέματα πιστεύω ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται με ελαφρότητα.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:15:50 μμ »
Τι κάνει αυτός τα θέματα μοιράζει; Και οι σημειώσεις τι έχουν το χρυσό μελάνι;

Μάρκο έχεις δίκιο, αλλά πάλι μου φαίνεται χοντρό
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:16:59 μμ »
killbill
όταν λέω το μάθημα εννοώ όχι την κάθε ώρα που κάνει μάθημα , εννοώ το μάθημα πχ Άλγεβρα ή Λατινικά.
Η τιμή πάει πακέτο για τον κάθε μήνα. Σου λέει πχ 4 ώρες λατινικά την εβδομάδα άρα  20 το μήνα, το πακέτο είναι 250 ευρώ + 150 για σημειώσεις. Αυτό εννοώ.

καλη τιμη φαινεται....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:21:25 μμ »
Τι κάνει αυτός τα θέματα μοιράζει; Και οι σημειώσεις τι έχουν το χρυσό μελάνι;

Μάρκο έχεις δίκιο, αλλά πάλι μου φαίνεται χοντρό

οπως και να φαινεται, άλλο το φαίνεσθαι, άλλο το ειναι. Μην εχεις τυψεις τωρα και γιαυτο(?)!!!
Εξαλλου η ιστορια αυτης της λεξης (αν ανατρεξεις πισω στην ιστορια θα δεις πως θα δικαιωσει το χαρακτηρισμο) ;)

Αλλά και σημερα, αφου τα ιδιαιτερα ειναι "παρανομα" (ετσι κι αλλιως), μιλαμε για πελατες.
Στην αρχαια Αθηνα το 5ο αι. υπηρχαν οι σοφιστες επι πληρωμη. Τωρα το 2012 μας πειραξε?...
Να τους "καρφωνουν" αδιστακτα (βλ. Ατρεμις Μάτσας)
αλλά για να τον καρφωσεις τον αλλον πρεπει να κοβεις ο ιδιος αποδειξη παροχης υπηρεσιων.....συνεπως....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:26:35 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:49:54 μμ »
Ευτυχώς που έχουμε μια τέτοια ιστορία που μας προσφέρει χαρακτηριστικά παραδείγματα.Οι σοφιστές είναι ένα απ΄αυτά.
Για ποιο λόγο προσλαμβάνονταν και από ποιους;Υπήρχε δημόσια δωρεάν παιδεία τότε όπως σήμερα;Ποιά η θέση τους στην ιστορία της φιλοσοφίας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161940
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 592
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.