*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 157272 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #350 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 11:32:18 μμ »
Αν κρίνω από το google, με βάση το πιο κάτω, υπάρχει βαθμός:

http://users.sch.gr//ggiotop/cv/eap2.jpg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #351 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 09:32:43 μμ »
Υπάρχεουν σημειώσεις γα τη θεματική εκπ 50; σαν περιλήψεις για τις εξετάσεις

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #352 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 04:11:18 μμ »
Καλησπέρα σε όλους 😊
Παλιό το θέμα αλλά το επαναφερω.
Ψαχνομαι για μεταπτυχιακό από τη νέα χρονιά και επειδή δε θα έχω χρόνο για ένα συμβατικό μεταπτυχιακό, άρχισα να κοιτάζω τα μεταπτυχιακά στο εαπ. Είδα το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μου άρεσε. Αρχικά, διάβασα τις προηγούμενες σελίδες εδώ και στο φόρουμ του εαπ 😊
. Ως προς τα μαθήματα, έχω διδαχθεί μεθοδολογία έρευνας στην εργοθεραπεία (έχω φτιάξει και σχετική εργασία γραπτή, ενώ εξετάστηκα και γραπτά). Ακόμη, το μάθημα που αφορά την εξέλιξη του παιδιού, το έχω διδαχθεί 2 φορές (στη φιλολογία στο πρώτο μου πτυχίο είχα περάσει την εξελικτική ψυχολογία Ι&ΙΙ, και στην εργοθεραπεία πάλι είχα κάνει γραπτή εργασία και είχα εξεταστεί γραπτά στο μάθημα της ανάπτυξης). Ως προς τις εργασίες γενικά, γνωρίζω το σύστημα ΑΡΑ ως προς την παράθεση της βιβλιογραφίας (έχω εκπονήσει 2 πτυχιακές εργασίες, μια 15 σελίδων στη φιλολογία, και μία 70 σελίδων στην εργοθεραπεία). Τέλος, ως προς την εκπαίδευση ενηλίκων (υπάρχει ως μάθημα επιλογής), εχω παρακολουθήσει σεμιναρίων 50 ωρών (έχω μία εικόνα και σε αυτό). Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις στους απόφοιτους του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών " Επιστήμες της αγωγής " πρώην Σπουδές στην εκπαίδευση" :
1) Αν θεωρείτε ότι το γνωστικό μου υπόβαθρο μπορεί να με βοηθήσει στη φοίτηση στο μεταπτυχιακό αυτό.

2)Δεδομένου ότι δίνει παιδαγωγική επάρκεια (εγώ βέβαια ως πτυχιούχος παλιός της φιλολογίας από το 2012 την έχω ήδη) γνωρίζετε αν θεωρείται συναφές μεταπτυχιακό για θέσεις ΕΕΠ σε ειδικά σχολεία πχ εργο/λογοθεραπευτές κοκ. Ρωταω επειδή μου φαίνεται ότι είναι συναφές καθώς είναι πάνω στα παιδαγωγικά, και το περιβάλλον εργασίας είναι το σχολείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😀 καλή συνέχεια σε ο, τι κάνετε!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #353 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 06:37:15 πμ »
Καλησπέρα σε όλους 😊
Παλιό το θέμα αλλά το επαναφερω.
Ψαχνομαι για μεταπτυχιακό από τη νέα χρονιά και επειδή δε θα έχω χρόνο για ένα συμβατικό μεταπτυχιακό, άρχισα να κοιτάζω τα μεταπτυχιακά στο εαπ. Είδα το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μου άρεσε. Αρχικά, διάβασα τις προηγούμενες σελίδες εδώ και στο φόρουμ του εαπ 😊
. Ως προς τα μαθήματα, έχω διδαχθεί μεθοδολογία έρευνας στην εργοθεραπεία (έχω φτιάξει και σχετική εργασία γραπτή, ενώ εξετάστηκα και γραπτά). Ακόμη, το μάθημα που αφορά την εξέλιξη του παιδιού, το έχω διδαχθεί 2 φορές (στη φιλολογία στο πρώτο μου πτυχίο είχα περάσει την εξελικτική ψυχολογία Ι&ΙΙ, και στην εργοθεραπεία πάλι είχα κάνει γραπτή εργασία και είχα εξεταστεί γραπτά στο μάθημα της ανάπτυξης). Ως προς τις εργασίες γενικά, γνωρίζω το σύστημα ΑΡΑ ως προς την παράθεση της βιβλιογραφίας (έχω εκπονήσει 2 πτυχιακές εργασίες, μια 15 σελίδων στη φιλολογία, και μία 70 σελίδων στην εργοθεραπεία). Τέλος, ως προς την εκπαίδευση ενηλίκων (υπάρχει ως μάθημα επιλογής), εχω παρακολουθήσει σεμιναρίων 50 ωρών (έχω μία εικόνα και σε αυτό). Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις στους απόφοιτους του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών " Επιστήμες της αγωγής " πρώην Σπουδές στην εκπαίδευση" :
1) Αν θεωρείτε ότι το γνωστικό μου υπόβαθρο μπορεί να με βοηθήσει στη φοίτηση στο μεταπτυχιακό αυτό.

2)Δεδομένου ότι δίνει παιδαγωγική επάρκεια (εγώ βέβαια ως πτυχιούχος παλιός της φιλολογίας από το 2012 την έχω ήδη) γνωρίζετε αν θεωρείται συναφές μεταπτυχιακό για θέσεις ΕΕΠ σε ειδικά σχολεία πχ εργο/λογοθεραπευτές κοκ. Ρωταω επειδή μου φαίνεται ότι είναι συναφές καθώς είναι πάνω στα παιδαγωγικά, και το περιβάλλον εργασίας είναι το σχολείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😀 καλή συνέχεια σε ο, τι κάνετε!

Στην καλύτερη των περιπτώσεων, με τα κριτήρια που ισχύουν τώρα, άντε να πάρεις δύο μόρια από μεταπτυχιακό αυτό, σε καμία περίπτωση τέσσερα μόρια. Στην καλύτερη περίπτωση, δηλαδή, να σου δώσουν συνάφεια με την ειδική αγωγή αλλά συνάφεια με τον κλάδο ακατόρθωτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #354 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 07:57:22 πμ »
Αναπληρωτες ΕΕΠ λεω. Αν μοριοδοτουνται τα μεταπτυχιακα σχετικα με την εκπαιδευση για τους ψυχολογους.

Αν και θεωρώ ότι υπάρχουν θεματικές ενότητες που σχετίζονται άμεσα με τα καθήκοντα του ψυχολόγου σε δομές ΕΑΕ, ωστόσο, δεν πληροί την παράγραφο που αναφέρει "... τα 6/9 των μαθημάτων (ή οι 60 από τις 90 πιστωτικές μονάδες - ECTS) να είναι συναφή με τον κλάδο και το ειδικό καθηκοντολόγιο, με την ειδική εκπαίδευση, με ανάλογες ομάδες πληθυσμού και με σχετικές δομές διάγνωσης, υποστήριξης , εκπαίδευσης και αποκατάστασης. Στις παραπάνω πιστωτικές μονάδες να συμπεριλαμβάνονται είτε μαθήματα εξειδικευμένων τεχνικών στο αντικείμενο του Μεταπτυχιακού (θεωρία, εργαστήρια, εφαρμογή), οι οποίες να εφαρμόζονται σε χώρους όπου παρέχονται συναφείς με τον κλάδο υπηρεσίες, είτε
εποπτευόμενη πρακτική άσκηση."
Ίσως να σου δώσουν 2 μόρια, 4 πάντως δύσκολο να πάρεις. Οπότε, δεν ξέρω αν αξίζει να κάνεις αυτό το μτχ.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 11:16:37 μμ »
Γνωρίζει κανεις αν το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο με διπλωματικη πανω στη διοικηση εκπαιδευτικων μοναδων
μπορει να αναγνωριστει ως ισοδυναμο με μεταπτυχιακο στη διοικηση εκπαιδευτικων μοναδων;

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 12:52:16 πμ »
[παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση- όχι από την αρχή του νήματος. με ενδιαφέρει ακαδημαϊκά, ειδικά αν υπάρξει συγκεκριμένη απάντηση και ξεκαθάρισμα, διότι φαίνεται ότι στη μπανανία είμαστε ό,τι νάναι όπου νάναι : με άσχετη εντελώς με εκαίδευση ενηλίκων διπλωματική ως τίτλο και με μία μόνο ενότητα εισαγωγή στην εκπαίδευση ενηλίκων μοριοδοτείται κάπου ΠΑΡΑΛΟΓΩΣ ως μεταπτυχιακό εκπαίδευσης ενηλίκων... όλα τα τρελά εδώ γίνονται. είναι τίτλος πασπαρτού άραγε;;;;; δηλαδή θα μπορούσε και ως αειφορίας στις πρόσφατες προκηρύξεις ΚΕΑ να περάσει; αστειότητες ...  ]

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 11:48:35 πμ »
για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο η διαρθωση του προγραμματος εχει αλλάξει 4-5 φορές και η αρχική διάθρωση το 2009 ειχε επιλογή για 10-12 θεματικές ενότητες, δυστυχως δεν βρίσκω την αρχική διάρθωση, ειχε όμως "Διοίκιση Εκπαιδευτικών Μονάδων" , Ανοικτή και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση,Εισαγωγή στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, Εκπαιδευτική Έρευνα στην Πράξη και άλλες 7-8 θεματικές επιλογής.  Στην προκηρυξη του 2017-2018 των ΙΕΚ υπάρχει ως συναφες και στην φετινή του ΟΑΕΔ υπαρχει ως συναφες μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 05:32:06 μμ »
Στην προκηρυξη του 2017-2018 των ΙΕΚ υπάρχει ως συναφες και στην φετινή του ΟΑΕΔ υπαρχει ως συναφες μεταπτυχιακό.

μα απορώ για αυτό ακριβώς : μπορεί μια θεματική και ΜΟΝΟ να καθιστά συναφές το μεταπτυχιακό σε μεγάλη σειρά προσκλήσεων; είναι σκάνδαλο για μένα και αδικία (και μάλιστα να ΜΗΝ είναι σχετική η διπλωματική;;;; παραδείγματα σωρό ! )

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 08:48:28 μμ »
ειδες τις θεματικες; δεν ειναι μια ειναι τρεις και διπλωματικη τεσσερις

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 10:26:26 μμ »
Κι αυτό τι σημαίνει; Επειδή είναι τρεις θεματικές θα μπορεί να είναι συναφές με τρεις γνωστικούς τομείς; Μεταπτυχιακό πολθεργαλειο είναι;

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 11:45:08 μμ »
σε εμενα τι τα λες , αναφερω τα γεγονοτα, τα παραπονα στους αρμοδιους που αλλαζουν καθε χρονο τις προκηρυξεις οπως τους βολευει.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 06:52:52 μμ »
Γεια σας!
Γνωρίζετε μετά το πέρας των σπουδών ενός μεταπτυχιακού στο ΕΑΠ, σε πόσο καιρό εκδίδεται το δίπλωμα;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 07:12:50 μμ »
Παιρνεις αμεσα την βεβαιωση περατωσης σπουδων
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.