*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 157789 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BOYNO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 26, 2013, 12:26:39 πμ »
Πολύ καλές πληροφορίες θα βρείτε για το μεταπτυχιακό αυτό αν  πάτε στο eap-forum.gr νομίζω. Εκεί θα δείτε σημαντικά στοιχεία όπως παλαιότερα θέματα εργασιών, προυποθέσεις για να συμμετέχεις στις εξετάσεις, καθώς και τον τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων. Επιπλέον όποιος θέλει να πάρει 2 ενότητες την ίδια χρονιά, ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός κ.τ.λ.
Ο έξυπνος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων , ο βλάκας από τα δικά του.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:35:46 »

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 26, 2013, 12:34:42 πμ »
@nikitas...

ο συνάδελφος μάλλον εννοούσε  googl-αρα   style.....   ...δηλ. αναζήτησε στο google με τη λέξη style (πιθανόν μαζί  με τη λέξη εργασία)

Καλή αρχή

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 26, 2013, 12:39:07 πμ »
Thanks, guys. Να είστε όλοι καλά για τη βοήθεια. Σε μια άλλη εποχή, 4-5 χρόνια πριν, θα κάναμε ωραία κουβέντα για μεταπτυχιακά, ανέμελη και γεμάτη χιούμορ. Τώρα, βέβαια, είμαστε αναγκασμένοι, το φε@έκι μου, να εστιάζουμε την προσοχή μας σε άλλα θέματα, διόλου ευχάριστα και ελπιδοφόρα. Πως φτάσαμε εδώ, ρε γα@ώτο μου;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 26, 2013, 12:52:06 πμ »
Το APA style αναφερεται σε τρόπο παράθεσης της βιβλιογραφίας μεσα στην εργασία αλλα και στο τέλος στην βιβλιογραφία. Οι συναντησεις ειναι συνολικα 5 ολη τη χρονια και πεφτουν σκ, αξιζουν τον κοπο για να ερχεσαι σε επαφη face to face με τον διδασκοντα και τους συμφοιτητες ακόμα κ στις περιπτωσεις που δεν είναι τοσο... ικανοποιητικές. Παραδιδεις 4 εργασίες στο καθε μαθημα με προκαθορισμένες προθεσμιες (παραταση δεν δινεται χωρίς σοβαρο λόγο) και εχεις εξετασεις τον ιουνιο. Δυστυχως οι εργασιες μετρουν 30% και οι εξετασεις 70% του τελικου βαθμου, ρυθμιση που εγινε για προστασια απο "ετοιμες" εργασιες. Στο δικο μου του ΜΑ οι εξετασεις ειναι open book, το οποιο δεν ξερω αν ισχυει και στα υπολοιπα. Οι εργασίες ειναι βεβαια ολο το ζουμι της υπόθεσης κ το διαβασμα κ η δουλεια που εχεις κανει για αυτες ειναι που σε βοηθουν στις εξετασεις.

Τωρα για το αν εχει δουλεια, πιστευω οτι εξαρταται απο τον καθενα, δηλαδη μπορείς να γραψεις εργασια στο πόδι, με λιγες πηγες, προχειροτητα και περιορισμενη εμβαθυνση αλλα και να στρωθεις να κανεις οτι καλυτερο μπορεις.

Κατι αλλο σημαντικο ειναι η απόφαση πόσα  μαθηματα να παρεις τη χρονια, ενα ή δυο, από αποψη φορτου εργασιας οποτε και αναλογα θα κανεις 3 ή 4 ή 5 χρονια. Προσωπικα εγω παω ποοολύ αργα με 1 τον χρονο και το ευχαριστιεμαι κιολας. Γιατι να κανω κτ που θελω, βιαστικα και υπο πιεση; (η οποια υπαρχει ετσι κι αλλιως, βεβαια) Επίσης, θα δεις κι αν αντεχεις οικονομικα για 2.

Γενικά αξιζει τον κοπο-τουλαχιστον το μεταπτυχιακο της Αγγλικης που γνωριζω- βλεπεις τις σπουδες με αλλο ματι απ' οταν ησουν στα 20 και αποκτας περισοτερο αυτοσεβασμο. Εγω εκανα αιτησεις για καμια δεκαρια χρονια μεχρι να ... κατσει η μπίλια. Οποτε ηταν κατι που το περιμενα πως και πως.

Καλή αρχη, λοιπον, και καλο διαβασμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:35:46 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #242 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:07:35 πμ »
Έχει παρακολουθήσει κάποιος τη θεματική '' πολιτισμικές διαφορές και κοινωνικές ανισότητες'';
Θα ήθελα να μου πείτε πώς σας φάνηκε ,σκέφτομαι να την επιλέξω

Καλημέρα Supreme,
η συγκεκριμένη Θ.Ε. μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αλλά και ιδιαίτερα απαιτητική σε έρευνα και διάβασμα.
Θεωρείται από τις "δύσκολες" ενότητες του ΕΑΠ, ωστόσο δεν μετάνιωσα που την επέλεξα.
( για περισσότερα έλεγξε τα μνμ σου)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ 77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 01, 2013, 11:52:19 πμ »
Καλησπέρα,

Έχω παρακολουθήσει ΕΚΠ51, νομίζω τελικά και καθαρά προσωπικά ότι δεν είναι τόσο δύσκολη. Ακολουθείς τέσσερις εργασίες, στην ουσία είναι μια. Έχει σχέση με το σχεδιασμό μιας έρευνας. Πιστεύω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον ενότητα. Είχα πάρει και ένα βιβλίο άμα θες βλέπω τον τίτλο και στο λέω.
Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη. Εγώ επέλεξα για εφέτος την ΕΚΠ 51, προκειμένου να βοηθηθώ περισσότερο στην εκπόνηση της διπλωματικής που θα κάνω του χρόνου.
Επίσης -ανεξαρτήτως από το αν επιλέξει κάποιος/α την ΕΚΠ 51 ή όχι- θα ήταν καλό να διαβάσουμε όλοι/ες το βιβλίο των Cohen, Manion, Morrison "Μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας". Μάλιστα κυκλοφορεί και η αναθεωρημένη έκδοση του 2012 που είναι η πιο πρόσφατη (εκδόσεις Μεταίχμιο). Είναι πολύ καλογραμμένο, κατανοητό και αρκετά βοηθητικό (όχι μόνο για την ΕΚΠ 51, αλλά και γενικότερα για τη διπλωματική).
Δίνω εδώ τα στοιχεία του βιβλίου, όπου υπάρχει και μια συνοπτική αναφορά σε σχέση με τα περιεχόμενά του: http://www.biblionet.gr/book/185511/%CE%A3%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%BF/%CE%9C%CE%B5%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1_%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%82
Δεν υπάρχουν ανίκανοι άνθρωποι παρά μόνο αποθαρρυμένοι άνθρωποι.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:59:43 μμ »
Μόλις ανακοινώθηκε από το ΕΑΠ:

Ένταξη του ΠΜΣ «Σπουδές στην Εκπαίδευση» στις Επιστήμες της Αγωγής.

Σύμφωνα με το Νόμο υπ? αριθμ. 4186 (ΦΕΚ Α?193/17-9-2013), αρ. 37, παρ. 7   ?ο παρεχόμενος από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών του εγκεκριμένου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Σπουδές στην Εκπαίδευση» εντάσσεται στους μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών στις επιστήμες της αγωγής?. Κατά συνέπεια, οι κάτοχοι του ως άνω τίτλου διαθέτουν τη διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περίπτωση δ? της παρ. 3 του άρθρου 2 του Ν.3848/2010 «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού, καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις» (ΦΕΚ Α?71).

http://www.eap.gr/view.php?artid=3760
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 07:13:45 μμ »
ενώ μπαίνω σε άλλες ανακοινώσεις του εαπ σε αυτή, για την αναγνώριση,  μπορώ να δω μόνο τον τίτλο,το περιεχόμενο της είναι κενό.Σε άλλους συμβαίνει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 10:49:24 μμ »
αν είναι να δώσω 4.000 να κάνω στο εαπ πάω εξωτερικό σε κανά πανεπιστήμιο της προκοπής...

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 12:41:49 μμ »

  Καλησπέρα  8)
Στην σελίδα του εαπ ανακοινώθηκε το εξής:
Ένταξη του ΠΜΣ «Σπουδές στην Εκπαίδευση» στις Επιστήμες της Αγωγής.

Σύμφωνα με το Νόμο υπ? αριθμ. 4186 (ΦΕΚ Α?193/17-9-2013), αρ. 37, παρ. 7   ?ο παρεχόμενος από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών του εγκεκριμένου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Σπουδές στην Εκπαίδευση» εντάσσεται στους μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών στις επιστήμες της αγωγής?. Κατά συνέπεια, οι κάτοχοι του ως άνω τίτλου διαθέτουν τη διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περίπτωση δ? της παρ. 3 του άρθρου 2 του Ν.3848/2010 «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού, καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις» (ΦΕΚ Α?71).

  Οπότε παίδες όσοι το έχετε, πλέον έχετε και παιδαγωγική επάρκεια!
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος teacher1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 05:10:13 μμ »
Μια ερώτηση συνάδελφοι. Χρειάζεται πτυχιο Αγγλικών για την εγγραφή στο μεταπτυχιακο;

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #249 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 09:48:52 μμ »
τελικά ισχύει οτι εχει ανγωριστει σαν μεταπτυχιακό πανω στα παιδαγωγικά?δίνει παιδαγωγική επάρκεια?

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #250 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:05:48 μμ »
Ναι ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #251 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 12:45:32 μμ »
γεια σας, συνάδελφοι! Έκανα κι εγω αίτηση για το μεταπτυχιακό "Σπουδές στην εκπαίδευση" αλλά έχω έναν ενδοιασμό. Με προβληματίζει λίγο που δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο π.χ. ειδική αγωγή, λογοτεχνία, μαθηματικά, αλλά έχει πολλά και διάφορα. Εχω τελειώσει παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, οπότε το κομμάτι των παιδαγωγικών είναι κάτι που το γνωρίζω καλά. Τι παραπάνω θα μου προσφέρει αυτό το μεταπτυχιακό ως αντικείμενο σπουδών?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.