*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 158867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #280 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 07:15:40 μμ »
Καλησπερα!Κληρωθηκα κι εγω φετος για το σπουδες στην εκπαιδευση!Υπαρχει καποιος να με διαφωτισει γενικα?
το μεταπτυχιακο δινει την παιδαγωγικη επαρκεια ετσι?
Ναι, δίνει. (σου έχω στείλει μήνυμα προσωπικό προς απάντηση του δικού σου)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος MarianKarma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #281 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:39:51 μμ »
Χαίρεται! Και εγω θα ήθελα μια σχετική βοήθεια γιατι κληρώθηκα για τις Σπουδές στην Εκπαίδευση. Δεν το περίμενα και είχα αποφασίσει να κανω το μεταπτυχιακο Ειδικής Αγωγής στην Κύπρο. Δεν εχω αποφασίσει ακομα πιο αξίζει περισσότερο! Θα με βοηθούσε οποιαδήποτε γνώμη. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος MarianKarma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #282 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:42:34 μμ »
Διόρθωση : δεν εχω αποφασίσει ακομα ΠΟΙΟ αξίζει περισσότερο !!  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος chgiant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #283 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:43:17 μμ »
Γεια σας!! Είμαι στην κατηγορία Α για το μεταπτυχιακό Σπουδές στην εκπαίδευση 2014-2015. Θα ήθελα την βοήθεια σας. 
 Κάθε χρόνο γίνεται η δήλωση των Θ.Ε. που θέλω?? Δεν τις δηλώνω όλες από τώρα?? Θα δηλώσω τώρα την ΕΚΠ51 που είναι υποχρεωτική. Υπάρχει καμία εύκολη να δηλώσω και δεύτερη ή να μείνω στη μία?
Χρησιμοποιεί κανένας πιστωτική για την πληρωμή των Θ.Ε.? Οι δόσεις είναι άτοκες έτσι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #284 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 12:09:20 πμ »
Καλησπέρα, θα δηλώσεις ποιες (1-2) Θεματικές Ενότητες θα πάρεις φέτος. Του χρόνου ξαναδηλώνεις... Η ΕΚΠ51 είναι μια απαιτητική ενότητα αλλά εάν έχεις χρόνο μπορείς να πάρεις ακόμη μία ''εύκολη'' όπως λες... Πολύ βατή είναι η εκπαίδευση ενηλίκων και η εξ' αποστάσεως. ΕΚΠ64 και 65 αντίστοιχα. Εγώ 51 και 64 έχω και βγαίνει άνετα... Αλλά επαναλαμβάνω ανάλογα με τον χρόνο που διαθέτεις... Για πιστωτική δε γνωρίζω κάπου το πήρε το μάτι μου όμως, κάνε μια ερώτηση στο τηλ της γραμματείας...

Αποσυνδεδεμένος XRYSAGLD

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #285 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 05:08:10 μμ »
Καλησπέρα,
επιλέχθηκα από το ΕΑΠ για το μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση. Αφού το έψαξα, διαπίστωσα πράγματα που δεν ήξερα όπως οτι κάποιες ενότητες είναι υπερβολικά απαιτητικές, σε κάποιες χρειάζεται να διαβάσεις και ξένη βιβλιογραφία και πως αν εργάζεσαι παράλληλα είναι προτιμότερο να παίρνεις τις ενότητες μία-μία. Αυτό σημαίνει οτι μάλλον το τελειώνεις σε μια 5ετία...
Με όλα αυτά αρχίζω να σκέφτομαι οτι ίσως θα είναι καλύτερα να μην μπω σε μια τόσο αγχωτική και χρονοβόρα διαδικασία η οποία θα μου κοστίσει και 3500...
Θα ήθελα τη γνώμη σας!!! 

Αποσυνδεδεμένος Phaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Sol omnibus lucet
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #286 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 05:36:20 μμ »
Η απόφαση σου έχει να κάνει με ένα πλήθος παραγόντων:

α) Η αποφασιστικότητα σου να μπεις σε μια τέτοια τουλάχιστον 4ετή διαδικασία.
β) Η οργανoτικότητά σου. Πόσες ώρες μπορείς και θέλεις να αφιερώσεις στη μελέτη σου, ακόμη και αν εργάζεσαι.
γ) Η ανάγκη ή όχι απόκτησης ενός μεταπτυχιακού τίτλου: 
για να πεις οτι έκανες κάποιο μεταπτυχιακό,
γιατί εργαζεσαι ήδη σε ειδικότητα και εργασία εκπαιδευτικού,
γιατί σου εξασφαλίζει παιδαγωγική επάρκεια για να διεκδικήσεις κάποια θέση στην οποία είσαι πολύ κοντά,
είσαι στέλεχος της εκπαίδευσης και το θες για μοριοδότηση σε μελλοντικές κρίσεις.

Δηλαδή είσαι στην αρχή, στη μέση ή κοντά στο τέλος του εργασιακού σου βίου;

δ) Η διδακτική μεθοδολογία των προγραμμάτων του ΕΑΠ απαιτεί χρόνο μελέτης και συνήθως όχι χρόνο παρουσίας με την εξαίρεση των εξετάσεων. Έτσι μπορείς να βρίσκεσαι οπουδήποτε και να είσαι ταυτόχρονα φοιτητής. Αν θες επικοινωνείς με συμφοιτητές αν θες μόνο με τον καθηγητή σου.

Το εξ αποστάσεως  δε σημαίνει και περίπατο και πόσο μάλλον ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Δεν μπορεί να σημαίνει περίπατο.

Επίσης δεν απαιτεί συστατικές για τις οποίες αν δεν έχεις πρόσβαση σε καθηγητές μπορεί και να μην έχεις τη δυνατότητα να λάβεις σε σχέση με τα συμβατικά προγράμματα.

ε) Το κόστος επιμερίζεται σε 3 τουλάχιστον έτη. Και τώρα πλεόν έχεις τη δυνατότητα της πιστωτικής.

Οφείλεις να σκεφτείς τον προσανατολισμό σου και φυσικά την αρχική επιλογή σου και τους λόγους που σε οδήγησαν στην -επιτυχή τελικά- κατάθεση αίτησης. Η απόφαση σε σένα !

Αποσυνδεδεμένος XRYSAGLD

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #287 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 06:07:14 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...
Η αλήθεια είναι οτι είμαι μπερδεμένη και πιο πολύ αρνητική για τη μεγάλη του διαρκεια.
Δουλεύω σαν εκπαιδευτικός 6 χρόνια και μπήκα στη διαδικασία της αίτησης λόγω της αξιολόγησης με την οποία μας φοβίζουν καθημερινά...Υπο άλλες συνθήκες δεν θα το έκανα...
Με βοήθησες αρκετά, τώρα πρέπει να πάρω την απόφασή μου!

Αποσυνδεδεμένος fortuna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #288 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 10:58:55 μμ »
Καλησπερα!Εγω θα κανω το μεταπτυχιακο καθαρα για την παιδαγωγικη επαρκεια που παρεχει πλεον. Βεβαια η πιθανοτητα να γινει ΑΣΕΠ και να διοριστω (ΠΕ10) ειναι πλεον ονειρο θερινης νυκτος αλλα αν υπαρχουν εστω και λιγες πιθανοτητες θα ηθελα να δοκιμασω. ερωτηση, ξερετε αν αυτο το μεταπτυχιακο θα θεωτειται σχετικομε το πτυχιο μου? (κοινωνιολογια)*οταν λεω σχετικο εννοω για ιεκ, ασεπ κλπ που μοριοδοτεισαι περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #289 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 02:31:02 μμ »
Καλησπερα!Εγω θα κανω το μεταπτυχιακο καθαρα για την παιδαγωγικη επαρκεια που παρεχει πλεον. Βεβαια η πιθανοτητα να γινει ΑΣΕΠ και να διοριστω (ΠΕ10) ειναι πλεον ονειρο θερινης νυκτος αλλα αν υπαρχουν εστω και λιγες πιθανοτητες θα ηθελα να δοκιμασω. ερωτηση, ξερετε αν αυτο το μεταπτυχιακο θα θεωτειται σχετικομε το πτυχιο μου? (κοινωνιολογια)*οταν λεω σχετικο εννοω για ιεκ, ασεπ κλπ που μοριοδοτεισαι περισσοτερο

Σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει να κάνεις το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μόνο για την παιδαγωγική επάρκεια. Υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι τρόποι για να την αποκτήσεις όπως ΑΣΠΑΙΤΕ (1 χρόνος) ή κάποιο μεταπτυχιακό (1.5 - 2 χρόνια) σε σχέση με τα 3 χρόνια (κατ' ελάχιστον) του ΕΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #290 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 07:00:54 μμ »
Σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει να κάνεις το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μόνο για την παιδαγωγική επάρκεια. Υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι τρόποι για να την αποκτήσεις όπως ΑΣΠΑΙΤΕ (1 χρόνος) ή κάποιο μεταπτυχιακό (1.5 - 2 χρόνια) σε σχέση με τα 3 χρόνια (κατ' ελάχιστον) του ΕΑΠ.


Καλησπέρα, σωστά τα λες αλλά για να μπεις ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να είσαι πάρα πολύ τυχερός-ή και δεν είναι εξ αποστάσεως. Επίσης ποια είναι τα μεταπτυχιακά που είναι 1.5 - 2 χρόνια και δίνουν επάρκεια παιδαγωγική?

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #291 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:44:58 μμ »

Καλησπέρα, σωστά τα λες αλλά για να μπεις ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να είσαι πάρα πολύ τυχερός-ή και δεν είναι εξ αποστάσεως. Επίσης ποια είναι τα μεταπτυχιακά που είναι 1.5 - 2 χρόνια και δίνουν επάρκεια παιδαγωγική?

Χοντρικά στην ΑΣΠΑΙΤΕ μπήκε φέτος ένας στους δύο ενώ από του χρόνου προβλέπω να πέφτει και άλλο η αναλογία οπότε δεν χρειάζεται να είσαι πάρα πολύ τυχερός όπως γράφεις. Όσο για τα μεταπτυχιακά είναι σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά των παιδαγωγικών τμημάτων (με τον τίτλο Επιστήμες της Αγωγής). Εξ αποστάσεως υπάρχουν επίσης π.χ. στην Κύπρο, στην Αγγλία και νομίζω και στην Ιταλία. Αν ψάξεις λίγο εδώ το φόρουμ θα βρεις τα λινκς και περισσότερες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #292 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:57:26 μμ »
Χοντρικά στην ΑΣΠΑΙΤΕ μπήκε φέτος ένας στους δύο ενώ από του χρόνου προβλέπω να πέφτει και άλλο η αναλογία οπότε δεν χρειάζεται να είσαι πάρα πολύ τυχερός όπως γράφεις. Όσο για τα μεταπτυχιακά είναι σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά των παιδαγωγικών τμημάτων (με τον τίτλο Επιστήμες της Αγωγής). Εξ αποστάσεως υπάρχουν επίσης π.χ. στην Κύπρο, στην Αγγλία και νομίζω και στην Ιταλία. Αν ψάξεις λίγο εδώ το φόρουμ θα βρεις τα λινκς και περισσότερες πληροφορίες.


Κύπρο, Αγγλία και Ιταλία ???? αυτά είναι ποιο ακριβά από ΕΑΠ , εγώ νόμιζα θα έλεγες στην Ελλάδα ποια είναι 1,5 ??? με 2 χρόνια. Δεν βοηθάς όταν λες γενικά πράγματα , πες συγκεκριμένα ποια είναι

Αποσυνδεδεμένος fortuna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #293 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 12:26:32 πμ »
Επισης υποτιθεται πως ενα μεταπτυχιακο σου δινει και μορια που η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν δινει, στην περιπτωση μου βεβαια δεν ξερω αν ισχυει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.