*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 121945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 01:12:35 πμ »
Το κακό είναι ότι πολλοί βασίζονται στην απάντηση ενός αγνώστου σε κάποιο φόρουμ. Ακόμα και να υπάρξει απάντηση εδώ, καλό είναι να το ψάξει μόνος του. Αυτό λέμε και στα παιδιά στο σχολείο: μάθε να μαθαίνεις.

Σε αυτό συμφωνώ. Για τα υπόλοιπα καθώς και την αιτία που ρώτησε σε forum, σου εξήγησα παραπάνω. Καλό ξημέρωμα και καλή σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:21 »

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 01:23:55 πμ »
@ simple

Καλό είναι να τα διαβάσει όταν βγει η εγκύκλιος αλλά όπως τα θυμάμαι έχουν ως εξής,
1) στην αίτηση μετάθεσης που καταθέτεις ηλεκτρονικά πλέον όποτε βγει η εγκύκλιος (παλιά έβγαινε εντός Νοεμβρίου), προσμετρώνται τα μόρια μέχρι τις 31.8, δηλαδή το τέλος της σχολικής χρονιάς,
Υπολόγισε ότι αφού είναι λειτουργικά τοποθετημένος στην Α/θμια στις 22.6 επιστρέφει στη Διάθεση του ΠΥΣΠΕ, που σημαίνει ότι από 22.6 μέχρι 31.8 παίρνει τα μόρια της πλησιέστερης στη διεύθυνση που ανήκει σχολικής μονάδας, ήτοι συνήθως 1 μονάδα, δηλαδή δύο δωδέκατα επί ένα, (πλέον των δεκαπέντε ημερών λογίζεται μήνας-δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι)
2) ο υπολογισμός είναι σωστός με εξαίρεση τη χρονιά που έπαιρνε Ζ , δεν γίνεται διπλασιασμός επειδή ήταν σε δύο σχολεία. Αν ήταν σε δύο σχολεία με διαφορετικά μόρια π.χ. το ένα Α και το άλλο Β θα έπαιρνε: μήνες δια δώδεκα επί τα μόρια του σχολείου επί τις μέρες που πήγαινε δια πέντε συν το ίδιο για το άλλο σχολείο (Α*8/12*3/5 + Β*8/12*2/5), τώρα που αν κατάλαβα καλά είχαν και τα δύο Ζ απλά παίρνει Ζ*8/12,
Αν μία μέρα πηγαίνεις σε δύο σχολεία με διαφορετικά μόρια νομίζω ότι είχε στην εγκύκλιο ένα μαθηματικό τύπο υπολογισμού με βάση τις ώρες αλλά δεν τον θυμάμαι και είχες κατά κάποιο τρόπο την επιλογή να υπολογίσεις τα μόρια είτε με μέρες είτε με ώρες και έβγαιναν σχεδόν το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις, τώρα που γίνονται αυτόματα δεν νομίζω να έχει θέμα
Δε θα μου έκανε εντύπωση αν του έδιναν τελικά τα καινούρια μόρια, σε περιπτώσεις που ευνοούμαστε απλά δε μιλάμε και σε περιπτώσεις που αδικούμαστε κάνουμε ένσταση. Αυτά και καλή τύχη!

Καλησπέρα και εκ των προτέρων ευχαριστώ για τον κόπο σου. :) :)
Του έχω μεταβιβάσει τις πληροφορίες και είναι ευγνώμων, ίσως νιώθει και πιο έτοιμος με την έκδοση της εγκυκλίου μεταγενέστερα εντός της σχ. χρονιάς. Μια διευκρίνηση και μια follow back ερώτηση και από μένα:
- Δεν ήταν τοποθετημένος σε 2 σχολεία την ίδια σχ. χρονιά αλλά ως ΠΕ70 δούλεψε σε 2 διαφορετικές σχ. μονάδες με τα ίδια μόρια (κατηγορίας Ζ), τη μία την περίοδο 2013-2014 και την άλλη το 2015-2016.
- Ερώτηση αναφορικά με την μοριοδότηση του σχ. έτους 2020-2021. Αν κατάλαβα καλά, όταν εκδοθεί η εγκύκλιος μεταθέσεων, θα λάβει τα μόρια της προσωρινής του τοποθέτησης (καθότι νεοδιόριστος) από την πράξη ανάληψης στο σχολείο μέχρι 21.06.2021 και θα υπολογιστεί 1 μόριο για την περίοδο 22.06.2021 έως 31.08.2021, σωστά;
Σε υπερευχαριστώ ξανά. Εύχομαι μια δημιουργική σχολική χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 10:47:17 πμ »
Τα μόρια υπηρεσίας του καθενός υπάρχουν στο Μητρώο Εκπαιδευτικών. Μπαίνει και τα βλέπει. Πρώτα πρέπει να έχει γραφτεί στο ΕΣΔ, ενιαίο σχολικό δίκτυο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 09:55:14 μμ »
Για δύο χρονιές προφανώς παίρνει τα μόρια επί δύο.
Αλλά αυτό μού θύμισε ότι υπήρχε μία περίοδος (κάπου κοντά στο 2010 αν θυμάμαι καλά) που διπλασιάζονταν για τους μόνιμους τα μόρια για διετή παραμονή σε κάποια συγκεκριμένα δυσπρόσιτα, αυτό δεν κράτησε πολύ ούτε νομίζω ότι μπορεί με 7+7 μήνες να ισχυριστεί κάτι τέτοιο αλλά επειδή βλέπω ότι έχει πολλά σχολεία με πολλά μόρια και υποθέτω ότι ήταν περίπου εκείνες τις χρονολογίες (κάπου 2010-2012 όχι με βεβαιότητα για το πότε ίσχυε το μέτρο) ίσως να ρωτούσε προς υπουργείο μεριά ή/και σε κανένα δικηγόρο (έχουμε δει να κερδίζονται τα χαμένα και να χάνονται τα άχαστα). Δε λέω ότι έχει ελπίδες, το καταθέτω απλώς.

Για την περίοδο 22.6 - 31.8 παίρνει 2/12 επί 1 => 0,1666*1 = 0,166.  0,17, λίγα αλλά αυτά είναι.
Όπου 1 τα μόρια του σχολείου που είναι πιο κοντά στα γραφεία της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας που ανήκει (φαντάζομαι ότι σε όλη την Ελλάδα είναι 1)

Όταν βγει η εγκύκλιος,  ή και τώρα, θα μπει στο https://teachers.minedu.gov.gr/ και θα δει τις υπηρετήσεις του και τα μόρια του ανά έτος, (και εκεί θα κάνει και την αίτηση είτε οριστικής τοποθέτησης για απόκτηση οργανικής είτε μετάθεσης σε άλλο νομό) λογικά δεν έχει πλέον λάθη επειδή βγαίνουν αυτόματα μέσω των δηλώσεων στο myschool, παλιά περνούσαν από ανθρώπινο χέρι και δεν ήταν ασυνήθιστο να διαπιστώνονται αποκλίσεις. Βασικά κακώς δεν το ανέφερα πρώτο αυτό, ας ξεκινήσει από εδώ.   
Καλή σχολική χρονιά !

udp τελικά λάθος, π.χ. για Κυκλάδες και Δωδεκάνησα είναι 5, άρα 0,16*5=0.8, για Χανιά 2, 0,16*2=0,32
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2020, 10:05:43 μμ από ernie »
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:21 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 07:22:48 πμ »
Καλημέρα! Διορίστηκα με την 3εα/2019 . Θα ήθελα να ρωτήσω μετα την υποχρεωτική παραμονη 2 ετη στην οργανική οταν με το καλο ερθει η ωρα να κανουμε χαρτια για μεταθεση μεχρι ποσες επιλογες μας αφηνει να δηλωσουμε; Διαβασα την περσινή εγκύκλιο δεν ειδα καπου να λεει μεχρι ποσες επιλογές.
Και για απόσπαση μέχρι ποσες ειναι; Σας ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #593 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 09:48:37 μμ »
Για δύο χρονιές προφανώς παίρνει τα μόρια επί δύο.
Αλλά αυτό μού θύμισε ότι υπήρχε μία περίοδος (κάπου κοντά στο 2010 αν θυμάμαι καλά) που διπλασιάζονταν για τους μόνιμους τα μόρια για διετή παραμονή σε κάποια συγκεκριμένα δυσπρόσιτα, αυτό δεν κράτησε πολύ ούτε νομίζω ότι μπορεί με 7+7 μήνες να ισχυριστεί κάτι τέτοιο αλλά επειδή βλέπω ότι έχει πολλά σχολεία με πολλά μόρια και υποθέτω ότι ήταν περίπου εκείνες τις χρονολογίες (κάπου 2010-2012 όχι με βεβαιότητα για το πότε ίσχυε το μέτρο) ίσως να ρωτούσε προς υπουργείο μεριά ή/και σε κανένα δικηγόρο (έχουμε δει να κερδίζονται τα χαμένα και να χάνονται τα άχαστα). Δε λέω ότι έχει ελπίδες, το καταθέτω απλώς.

Για την περίοδο 22.6 - 31.8 παίρνει 2/12 επί 1 => 0,1666*1 = 0,166.  0,17, λίγα αλλά αυτά είναι.
Όπου 1 τα μόρια του σχολείου που είναι πιο κοντά στα γραφεία της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας που ανήκει (φαντάζομαι ότι σε όλη την Ελλάδα είναι 1)

Όταν βγει η εγκύκλιος,  ή και τώρα, θα μπει στο https://teachers.minedu.gov.gr/ και θα δει τις υπηρετήσεις του και τα μόρια του ανά έτος, (και εκεί θα κάνει και την αίτηση είτε οριστικής τοποθέτησης για απόκτηση οργανικής είτε μετάθεσης σε άλλο νομό) λογικά δεν έχει πλέον λάθη επειδή βγαίνουν αυτόματα μέσω των δηλώσεων στο myschool, παλιά περνούσαν από ανθρώπινο χέρι και δεν ήταν ασυνήθιστο να διαπιστώνονται αποκλίσεις. Βασικά κακώς δεν το ανέφερα πρώτο αυτό, ας ξεκινήσει από εδώ.   
Καλή σχολική χρονιά !

udp τελικά λάθος, π.χ. για Κυκλάδες και Δωδεκάνησα είναι 5, άρα 0,16*5=0.8, για Χανιά 2, 0,16*2=0,32

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου. Συνδέθηκε στο https://teachers.minedu.gov.gr/ αλλά διαπιστώθηκαν αρκετά λάθη ως προς τις υπηρετήσεις του (κάποια σχ. έτη δεν είχαν περαστεί καν ενώ σε 1 έτος ήταν υπολογισμένη η προϋπηρεσία με λανθασμένο τρόπο) οπότε έστειλε αίτημα για να διορθωθούν.
Καλή σου συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος pevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #594 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 11:13:22 μμ »
Καλησπέρα.

Έχω την εξής απορία: υπάρχει περίπτωση κάποιος να κάνει αίτηση οριστικής τοποθέτησης( καθώς προς το παρόν είναι προσωρινές) σε άλλη περιοχή από αυτή που είναι τοποθετημένος;
Για παράδειγμα εγώ είμαι τοποθετημένη στην Γ Κυκλάδων και θέλω να παραμείνω εκεί αλλά να με τοποθετήσουν οριστικά στη Νάξο και όχι εδώ που είμαι τώρα(εκτός Νάξου). Μπορώ πέραν αυτής της αίτησης να κάνω αίτηση για παράδειγμα για την Δ Κυκλάδων;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #595 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 12:00:26 πμ »
Οριστική τοποθέτηση κάνεις μόνο για την περιοχή που ανήκεις.
Η αλλαγή περιοχής μετάθεσης (από Γ σε Δ ή οπουδήποτε αλλού) λέγεται μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος wizard_scr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #596 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 12:17:19 μμ »
Καλημέρα! Διορίστηκα με την 3εα/2019 . Θα ήθελα να ρωτήσω μετα την υποχρεωτική παραμονη 2 ετη στην οργανική οταν με το καλο ερθει η ωρα να κανουμε χαρτια για μεταθεση μεχρι ποσες επιλογες μας αφηνει να δηλωσουμε; Διαβασα την περσινή εγκύκλιο δεν ειδα καπου να λεει μεχρι ποσες επιλογές.
Και για απόσπαση μέχρι ποσες ειναι; Σας ευχαριστώ!!!!

Για τις μεταθέσεις δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι δεν έχει όριο. Στις αποσπάσεις είναι μέχρι 5 ΠΥΣΠΕ - ΠΥΣΔΕ όχι περιοχές όπως τις μεταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #597 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 01:01:58 μμ »
Καλησπέρα.

Έχω την εξής απορία: υπάρχει περίπτωση κάποιος να κάνει αίτηση οριστικής τοποθέτησης( καθώς προς το παρόν είναι προσωρινές) σε άλλη περιοχή από αυτή που είναι τοποθετημένος;
Για παράδειγμα εγώ είμαι τοποθετημένη στην Γ Κυκλάδων και θέλω να παραμείνω εκεί αλλά να με τοποθετήσουν οριστικά στη Νάξο και όχι εδώ που είμαι τώρα(εκτός Νάξου). Μπορώ πέραν αυτής της αίτησης να κάνω αίτηση για παράδειγμα για την Δ Κυκλάδων;
Ευχαριστώ.
Εύκολα. Κανείς αίτηση βελτίωσης και πας εκεί που θες. Ξέρω περίπτωση που διορίστηκαν 2 σε ΕΕΕΕΚ με την 3ΕΑ και με αίτηση βελτίωσης πάνε σε τμήματα ένταξης και θα έρθουν σε ΕΕΕΚ αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 08:38:09 πμ »
Μέχρι ποτε θα πρέπει να έχουν περάσει τα στοιχεία μας οι δδε στο teachers.minedu;Επίσης θα ήθελα να εκφράσω την εξής απορία..βλέπω πολλούς που έχουν πρόβλημα με τη περιοχή προσωρινής τοποθέτησης...έχει γίνει κάποια κίνηση προς το υπουργείο για να συζητηθεί αν θα μπορούσε κάποιος να θεμελιώσει δικαίωμα για απόσπαση ή μετάθεση στο τελος της πρώτης χρονιάς;κάπου είχα διαβάσει ότι υπήρχε μια ομάδα..γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά;

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 10:21:17 πμ »
Καλημερα..θυμαται κανεις μηπως σε ποια πλατφορμα μπαινουν οι νεοδιοριστοι για να δουν την μισθοδοσια τους;

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 10:29:46 πμ »
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 10:32:50 πμ »
Καλημερα..θυμαται κανεις μηπως σε ποια πλατφορμα μπαινουν οι νεοδιοριστοι για να δουν την μισθοδοσια τους;

https://www.minfin.gr/-/epharmoge-eniaias-arches-pleromes

Δεν έχει ενημερωθεί ακόμα όμως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 229
Σύνολο: 229

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.