*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 122048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #630 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 01:18:56 μμ »

Ωραια αφου δεν συμφωνεις μην το υπογραφεις...επισης ακομα κι αν ισχυσει οτι μειωνεται στον ενα χρονο η υποχρεωτικη παραμονη δεν σημαινει απαραιτητως οτι οσοι υποβαλλουν αιτηση αποσπασης θα την παρουν κιολας...οποιο ποσοστο θελει ικανοποιει το υπουργειο..αυτο δεν το λεω για να πω δεν παλευουμε-να παλεψουμε ομως για ολους και οχι για 2-3-αλλα για να επισημανω οτι μπορει στο τελος το υπιουργειο να το παιξει καλο και συνεργασιμο οτι κοιταξτε σας μειωσα απο 2 σε 1 χρονο την υποχρεωτικη παραμονη , εμεις μενουμε με τη χαρα οτι την καταφεραμε την υπουργο και ερχεται ικανοποιηση 1-2% σε καθε ειδικοτητα και μενουμε μονο με τη χαρα..παντως για 2-3 εγω δεν κουνιεμαι καθολου..μπας και μαθουν ορισμενοι οτι δεν γυριζει η γη γυρω τους και πως κανεις δεν τους χρωσταει ιδιαιτερη μεταχειριση..προσωπικα βαρεθηκα να ακουω"ειμαι πολυτεκνος δεν θα υπηρετησω οργανικη , δεν θα κανω εφημεριες, δεν θα παω εκδρομες, δεν , δεν , δεν, και απο πανω κι αποσπαση θα παρω και σπιτι μου θα καθομαι να κανετε οι υπολοιποι τις ωρες μου και θα μου δινεται και τον μισθο μου γιατι ειμαι πιο ξυπνιος/α"..οποιος θελει και επιχειρει να κινητοποιησει κι αλλους σε αγωνες θα ειναι για ολους οχι για την παρταρα του και μονο ..αν καποιοι το να μην ειμαστε κοροιδα  το βαφτιζουν κακια οπως στο συντομο παρελθον-2-3μνμ παραπανω- ας ειναι μπορουμε να ζησουμε με την ανυποστατη κριτικη τους...ισως οπως ειπαν αλλωστε να ειμαστε και κοντα στον τοπο μας ή και μεσα σε αυτον οποτε δεν πολυκαιγομαστε ..ισως παλι ειμαστε μακρια αλλα μας αρεσει εκει που ειμαστε οποτε παλι ουτε κρυο ουτε ζεστη...μπορει παλι εφοσον δεν εχουμε 4 παιδια το ιδιο να μας κανει αυτο το ψηφισμα οποτε γιατι να κουνηθω αφου προσωπικα δεβν εχω οφελος κανενα ουτε καν ελπιδα;;πολλα μπορει να ισχυουν.....αυτοι ομως που εχουν το πραγματικο και σοβαρο προβλημα αν θελουν να υπαρχει πιθανοτητα να το λυσουν καλο θα ηταν να επικαλεστουν το ομαδικο πνεευμα και την συνεργασια..με τον παρτακισμο , τον εγωκεντυρισμο, τον εγωισμο και την κουτοπονηρια πιστευω κι ευχομαι δεν θα φτασουν πολυ μακρια ..

Ικανοποιηση του αιτηματος μπορει να μην εχεις ουτε μετα από δυο χρονια..τι θα αλλαξει αν οπως λες το υπουργειο δωσει λιγες αποσπασεις η μεταθεσεις..απλα κανεις τη προσπαθεια σου και οτι γινει..
Οσοι δε συμφωνουν με το συγκεκριμένο ψήφισμα και θελουν να διεκδικήσουν μείωση της διετίας που είναι και το ζητούμενο στελνουν επιστολή στη υπουργο για να πρωτοκολληθεί τουλάχιστον αυτό είδα πως κάνουν τώρα..
Συμφωνώ σε αυτό που λες να γίνει κάτι συλλογικά και να μην υπάρξουν εξαιρέσεις.Ετσι και αλλιώς σύμφωνα με τη μοριοδότηση και το κανονισμό αυτοι που εχουν παιδια θα μοριοδοτηθουν.
Το ζητουμενο νομίζω ειναι οποιος επιθυμεί να γίνει μείωση της υπηρετησης να ενημερωθεί ότι έχει ξεκινήσει μια προσπαθεια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:44 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #631 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 03:55:02 μμ »
Ικανοποιηση του αιτηματος μπορει να μην εχεις ουτε μετα από δυο χρονια..τι θα αλλαξει αν οπως λες το υπουργειο δωσει λιγες αποσπασεις η μεταθεσεις..απλα κανεις τη προσπαθεια σου και οτι γινει..
Οσοι δε συμφωνουν με το συγκεκριμένο ψήφισμα και θελουν να διεκδικήσουν μείωση της διετίας που είναι και το ζητούμενο στελνουν επιστολή στη υπουργο για να πρωτοκολληθεί τουλάχιστον αυτό είδα πως κάνουν τώρα..
Συμφωνώ σε αυτό που λες να γίνει κάτι συλλογικά και να μην υπάρξουν εξαιρέσεις.Ετσι και αλλιώς σύμφωνα με τη μοριοδότηση και το κανονισμό αυτοι που εχουν παιδια θα μοριοδοτηθουν.
Το ζητουμενο νομίζω ειναι οποιος επιθυμεί να γίνει μείωση της υπηρετησης να ενημερωθεί ότι έχει ξεκινήσει μια προσπαθεια..



τα πολλα λογια ειναι φτωχεια και προσωπικα με κουραζουν ..τοποθετηθηκα ...συμμετεχω σε αγωνες οταν αφορουν ολους κι οποιος "αξιζει " περισσοτερο βασει μοριων προηγειται..για 10 ατομα -ειδικα αν δεν ειμαι και μεσα  σε αυτα -δεν τρεχω οπως δεν το κανει αλλωστε και κανεις αλλος..γιατι οπως ειπε ο lzdg οπως κανεις δεν θα πετουσε προνομια ετσι και κανεις πιστευω δεν νοιαζεται για κατι που δεν τον αφορα...αν καποιος θελει να αγωνιζεται για αλλους μπραβο του ...αν καποιες κατηγοριες ερχοντουσαν σε συμφωνια με αλλους κι ελεγαν ναι να στερηθω καποια προνομια τα οποια μπορει να ειναι κι αδιαφορα πχ εφημεριες κλπ για να παρω κατι αλλο ναι ..δηλαδη  να χασω κατι και να κερδισω κατι αλλο..το ολα μου τα χρωστατε ολοι εγω δεν το θεωρω σωστο...δεν απαντω ξανα ..ας κανει ο καθενας οτι νομιζει...οποιος θελει πιανεται κοροιδο , οποιος ειναι ξυπνιος κανει τη δουλεια του...οσο για το οτι μπορει αιτημα σου να μην ικανοποιηθει ουτε μετα απο δυο χρονια σωστο..θα εχω δικαιωμα ομως να δοκιμασω κι εγω ενω προνομιο μονο για μια κατηγορια μπορει να μη με πιανει καν..οποτε γιατι να προσπαθησω;;τι με αφορα;;οσον αφορα το δευτερο ωραια αν θελω στελνω κειμενο και ζηταω να πρωτοκολληθει..δεν υπογραφω το συγκεκριμενο ψηφισμα αυτο λεω..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2021, 03:59:54 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος apokyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #632 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 05:54:43 μμ »
Οι πολύτεκνοι δεν εξαιρούνται από τις εφημερίες.

"Η εφημερία δεν ανήκει στις υποχρεωτικές εξωδιδακτικές υπηρεσίες που προβλέπονται στην παρ. 8 του άρθρου 13 του ν. 1566/1985 (Α΄ 167) και από την υποχρέωση άσκησής της απαλλάσσονται μόνο ο Διευθυντής καθώς και ο Υποδιευθυντής. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, μπορεί να απαλλαγεί εκπαιδευτικός από την εφημερία, όταν διαπιστώνεται ότι συντρέχει λόγος που δικαιολογεί την αδυναμία εκτέλεσης των καθηκόντων αυτών εκ μέρους του εκπαιδευτικού."
https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/genika/330-efhmeries-ekpaidevtikoi-orismos-kathhkonta-efhmerevonta

Από τις πρόσθετες υπηρεσίες (πχ προετοιμασία και πραγματοποίηση εορταστικών, αθλητικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων,  τήρηση βιβλίων του σχολείου και  εκτέλεση διοικητικών εργασιών κλπ), εξαιρούνται μόνον  "ο γονέας παιδιού μέχρι δύο ετών", όχι οι πολύτεκνοι.
άρθρο 245, Ν. 4512/2018 (ΦΕΚ Α’ 5/17.01.2018)

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #633 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 06:45:31 μμ »
μεχρι προτινος εξαιρουνταν...και ειπα κιολας σε προηγουμενο μνμ οτι το αναφερω ως παραδειγμα..κι επισης λεμε τι ζητανε , οχι τι αλλαξε , γατι στο προσφατο παρελθον αλλαξε αυτο...τελοσπαντων δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω .ειπα αυτα που πιστευω , ας πραξει ο καθενας οτι θελει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:44 »

Αποσυνδεδεμένος Apes.02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #634 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 12:43:32 μμ »
μεχρι προτινος εξαιρουνταν...και ειπα κιολας σε προηγουμενο μνμ οτι το αναφερω ως παραδειγμα..κι επισης λεμε τι ζητανε , οχι τι αλλαξε , γατι στο προσφατο παρελθον αλλαξε αυτο...τελοσπαντων δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω .ειπα αυτα που πιστευω , ας πραξει ο καθενας οτι θελει.
Πολύ σωστά το έθεσες και δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να πω ότι η πολυτεκνία δεν είναι ασθένεια αλλά επιλογή και μάλιστα λόγος να αισθάνονται τυχεροί κι ευτυχισμένοι οι πολύτεκνοι ,και όχι λόγος να απαιτούν προνομιακή μεταχείριση.
Και μια ερώτηση-απορία νεοδιόριστου: ξέρει κανείς αν είναι αλήθεια ότι οι νεοδιόριστοι δεν μπορούν να πάρουν οργανική θέση σε καλλιτεχνικά και μουσικά σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #635 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 01:51:05 μμ »
Και μια ερώτηση-απορία νεοδιόριστου: ξέρει κανείς αν είναι αλήθεια ότι οι νεοδιόριστοι δεν μπορούν να πάρουν οργανική θέση σε καλλιτεχνικά και μουσικά σχολεία;

Ναι. Οι μεταθέσεις σε μουσικά και καλλιτεχνικά γίνονται ξεχωριστά. Πρέπει να έχει υπηρετηθεί η οργανική θέση και να υπάρχει και 5ετής προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος Apes.02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #636 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 02:24:05 μμ »
Ναι. Οι μεταθέσεις σε μουσικά και καλλιτεχνικά γίνονται ξεχωριστά. Πρέπει να έχει υπηρετηθεί η οργανική θέση και να υπάρχει και 5ετής προϋπηρεσία.
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #637 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 05:34:32 μμ »
Καλησπέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς γνωρίζει πως μετατρεπονται οι ώρες  διδασκαλίας σε δημοσιο ΙΕΚ σε μήνες στη δευτεροβαθμια για τους μόνιμους.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #638 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 06:00:44 μμ »
84 ώρες διδασκαλίας = 1 μήνας προϋπηρεσία

Συνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #639 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 05:22:31 μμ »
84 ώρες διδασκαλίας = 1 μήνας προϋπηρεσία
Προσοχή τι απαντάμε. Το 84 είναι σίγουρα λάθος.
Για προϋπηρεσία μέχρι 31/08/2013 ο αριθμός είναι 87,5. Μετά είναι 95,83. Μιλάμε για βθμια.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #640 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 08:52:34 μμ »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #641 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 08:55:30 μμ »
Προσοχή τι απαντάμε. Το 84 είναι σίγουρα λάθος.
Για προϋπηρεσία μέχρι 31/08/2013 ο αριθμός είναι 87,5. Μετά είναι 95,83. Μιλάμε για βθμια.
Η προϋπηρεσία σε ΙΕΚ μετά το 2013 μετράει για ΜΚ;

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #642 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 08:57:19 μμ »
Η προϋπηρεσία σε ΙΕΚ μετά το 2013 μετράει για ΜΚ;
Γιατι μετραει η προυπηρεσια αυτη;

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #643 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 12:23:57 μμ »
Γιατι μετραει η προυπηρεσια αυτη;
Καλημέρα, ναι η προϋπηρεσία των ΙΕΚ μετράει στα ΜΚ μόνο πριν την μετατροπή των συμβάσεων σε έργου. Αν θυμάμαι καλά όσο τα ΙΕΚ ήταν τότε στον ΟΕΕΚ και με την προυπόθεση ότι δεν δουλεύαμε τότε σαν αναπληρωτές, επίσης η προϋπηρεσία στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ εξακολουθεί να μετράει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.