*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 124040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 19, 2009, 11:46:34 πμ »
Είμαι φιλόλογος. Δηλαδη την πρώτη χρονια δε θα κάνω αίτηση για οριστικη τοποθέτηση;


Θα κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση το Νοέμβριο, μαζί με την αίτηση μετάθεσης. Δεν είναι υποχρεωτικό (αν και μερικές διευθύνσεις λένε ότι είναι), αλλά καλό είναι να κάνεις, γιατί σε περίπτωση που δεν πάρεις μετάθεση θα έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις σχολείο στην περιοχή διορισμού.
δηλ. αν δεν κάνεις αίτηση για οριστικη τοποθέτηση δεν σε ρωτάνε που θες να πας στην περιοχή διορισμού, όπου θέλουν σε βάζουν ?

κι αν κάνεις αίτηση σε παίρνουν εκεί που προτιμάς βάσει και κοινωνικών κριτηρίων , όπως στους αναπληρωτές ?

κάνεις την αίτηση δηλ. είτε ζητάς μετάθεση είτε απόσπαση σε σχολείο ?



Αν δεν κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση, μπορεί ή να σε τοποθετήσουν αυτοί σε οργανική που έμεινε κενή (δηλ. δεν τη ζήτησε κανένας από αυτούς που έκαναν αίτηση) ή να παραμείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και να τοποθετηθείς πάλι προσωρινά σε κάποιο λειτουργικό κενό. Στη δεύτερη περίπτωση θα κληθείς να δηλώσεις λειτουργικά κενά.

Μην μπερδεύουμε τις μεταθέσεις/οριστικές τοποθετήσεις με τις αποσπάσεις. Οι αιτήσεις για μετάθεση και οριστική τοποθέτηση γίνονται το Νοέμβριο της πρώτης χρονιάς και αφορούν την επόμενη χρονιά.
Οι αιτήσεις για απόσπαση (σε γραφείο ή σε σχολείο) γίνονται τον Μάιο, μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων και αφορούν πάλι την επόμενη χρονιά.

Αποσπάσεις νεοδιόριστων (δηλ. από την πρώτη χρονιά) γίνονται μόνο κατ' εξαίρεση:
Ένας νεοδιόριστος μπορεί να πάρει απόσπαση μόνο αν βγει υπεράριθμος στην περιοχή διορισμού ή αν είναι σύζυγος στρατιωτικού.
Στην πρώτη περίπτωση δε χρωστάει την οργανική του (αν και από ό,τι διάβασα εδώ -δεν το ήξερα- πέρσι δεν ίσχυσε αυτό), ενώ στη δεύτερη τη χρωστάει.
Κανονικά δεν επιτρέπονται οι αποσπάσεις νεοδιόριστων για κανέναν άλλο λόγο. Αν βέβαια υπάρχει κάτι εξαιρετικά σοβαρό (π.χ. σοβαροί λόγοι υγείας), μπορεί να γίνει κάτι.

και μόνο σε σχολεία.
δηλαδή και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική, εμείς που θα διοριστούμε τώρα για πρώτη φορά θα κάνουμε τα χαρτιά μας το Νοέμβριο για οριστική τποθέτηση και μετάθεση αν θέλουμε και θα προσμετρήσουν τα μόρια που θα πάρουμε κατά τη διάρκεια αυτής της χρονιάς?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 19, 2009, 12:34:51 μμ »
Ακριβώς έτσι γίνεται almali

Και δε γίνεσαι καθόλου κουραστική!
Καλό διορισμό και τοποθέτηση
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 600
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 19, 2009, 03:02:12 μμ »
Και μια ερώτηση για τα ΠΕΚ: Πόσους μήνες προυπηρεσία χρειάζεται να έχει  κάποιος για να κάνει μόνο τον 1ο κύκλο?
Ποιά η διάρκεια για ΠΕ03??? 

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 19, 2009, 03:23:30 μμ »
Μέχρι πέρσι παρακολουθούσαν μόνο την Α Φάση όσοι είχαν τουλάχιστον 8 μήνες  προυπηρεσία. Η διάρκεια κάθε φάσης είναι ίδια για όλες τις ειδικότητες. Η Α' Φάση διαρκεί 2 εβδομάδες και Β & Γ Φάση μια εβδομάδα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 600
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 19, 2009, 03:29:20 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 19, 2009, 04:08:01 μμ »
Ξαναφέρνω το θέμα με τις οργανικές
Δηλαδή αυτό που συμφέρει είναι να υπηρετήσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα την οργανική σου
η να κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση μ'ονο όταν πας στην περιοχή που σε βολεύει. Συγν΄΄ωμη αν είναι χαζή η ερώτηση αλλά δυσκολέύομαι ακόμα να κατανοησω το σύστημα.
Κι αν  κάποια στιγμή καταλήξεις στο σχολείο της περιοχής σου πως κατοχυρώνεις τη θέση σου εκει για όλα τα υπόλοιπα χρόνια;
Απλά μη κάνοντας μετάθεση ή υπάρχει κάτι άλλο .Μπορεί να σε μετακινήσουν χωρίς να το θες ; Εγω την πρώτη χρονια θα έχω άδεια ανατροφής γιατι έχω μωράκι. Τα χαρτιά που χρειάζονται το Νοέμβρη θα τα κάνω στην δευτεροβάθμια της περιοχής μου αφού θα λείπω;
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 19, 2009, 04:29:11 μμ »
Νομιζω, οτι παιρνοντας αδεια ανατροφης αμεσως μολις διοριστεις, σε συμφερει να ζητησεις χωριο,πολη,νησι που δινει πολλα μορια,την επομενη χρονια μπορεις να ζητησεις αποσπαση η και μεταθεση αν τα μορια σου φθανουν για την περιοχη που θελεις,ολα βλεπεις ειναι σχετικα και εξταρτωνται απο την περιοχη που θελεις ,συναδελφος πρωτοδιοριστος στην περιοχη μου καταφερε με λιγα μορια να παει στο χωριο του γιατι ηθελε η συγκεκριμενη περιοχη αυτη τη χρονια λιγα μορια.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 19, 2009, 05:57:39 μμ »
Φωτεινή, ως νεοδιόριστη παντα σε τοποθετούν κάπου προσωρινά(προσωρινή τοποθέτηση).Αυτό  σημαίνει ότι δεν έχεις οργανική θέση αλλά όπου και αν πας είναι σαν να έχεις ξεχρεώσει την οργανική σου υπηρετώντας μεχρι τον Ιούνιο.
Εσυ λες ότι φέτος θα είσαι σε άδεια.και μ' αυτό τον τρόπο όμως ξεχρεώνεις την εικονική οργανική του νεοδιόριστου.Τον Νοέμβριο, που θα βγει η εγκύκλιος για μεταθέσεις θα κάνεις αίτηση αν θέλεις για μετάθεση. παράλληλα ομως είσαι υποχρεωμένη να κάνεις και αίτηση για οριστική τοποθέτηση, για την περιπτωση που δεν πάρεις μετάθεση.Γι' αυτο πάνω στην αίτηση της μετάθεσης σου θα γράψεις με κόκκινα κεφαλαια γράμματα: ''και για οριστική τοποθέτηση'' ή αν δε ζητας μετάθεση θα γράψεις στην ιδια αιτηση:'' Μόνο για οριστική τοποθέτηση''.Την αίτηση τη στέλνεις στη ΔΔΕ που θα ανήκεις.
Καλό ειναι φέτος που θα είσαι σε άδεια να ζητήσεις σχολείο με πολλά μόρια.
όταν πας με το καλο στην περιοχή σου πάλι θα κάνεις αίτηση για να παρεις οργανικη σε σχολειο που επιθυμεις και αν έχεις περισσότερα μορια απο τους άλλους την παίρνεις διαφορετικά μένεις στη διαθεση του Πύσδε και σε τοποθετουν σε λειτουργικο κενο.
Αν παρεις οργανικη δεν μπορουν να σε διώξουν από τη θέση παρα μονο αν το ζητήσεις.Αν είσαι στη διαθεση, κάθε χρονο θα κάνεις αιτηση για οριστικη τοποθετηση και μπορει να αλλάζεις σχολεία, όχι όμως νομό.
Ελπίζω να βοήθησα να τα ξεμπερδέψεις λιγο!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:27:51 μμ »
Σε ευχαριστώ soul για την απαντηση σου.όντως με βοήθησες πολύ. Να είσαι καλά

Αποσυνδεδεμένος mistermike

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 20, 2009, 05:38:59 μμ »
Καλησπερα!
Θα ηθελα να ρωτησω αν στις περιοχες προτιμησης δεν σημειωσω το κουτακι που λεει: ναι σε ολα τα δυσπροσιτα υπαρχει περιπτωση να μην με διορισουν φετος (διοριζομαι απο ΑΣΕΠ).
ΥΓ. Εχω σκοπο να δηλωσω ολες τις περιοχες,αλλα θελω να αποφυγω την 2ετια του δυσπροσιτου.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 21, 2009, 02:37:29 μμ »
Σ' αυτό δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με σιγουριά.
Εξαρταται από τη σειρά που έχεις στο ΑΣΕΠ και τις επιλογές των άλλων.
Εγώ από τη δική μου προσωπική εμπειρια θα σε συμβούλευα να το βάλλεις.Αν έχεις καλή θέση δε θα σε πάνε σε δυσπρόσιτο αλλα στις πρώτες επιλογές σου.
Εγώ ειχα καλή θέση αλλα και πάλι για να είμαι σίγουρη είχα βάλει και το κουτάκι '' ναι σε όλα''.
όπως και να έχει η επιλογή είναι δική σου και σου εύχομαι καλη τοποθέτηση και καλή αρχή :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #165 στις: Ιούλιος 21, 2009, 02:46:42 μμ »
παράλληλα ομως είσαι υποχρεωμένη να κάνεις και αίτηση για οριστική τοποθέτηση, για την περιπτωση που δεν πάρεις μετάθεση.Γι' αυτο πάνω στην αίτηση της μετάθεσης σου θα γράψεις με κόκκινα κεφαλαια γράμματα: ''και για οριστική τοποθέτηση''

Γιατι, αν τελικα παρεις μεταθεση, δεν ισχυει η οριστικη τοποθετηση στην καινουρια σου θεση; Πρεπει να μεινεις ενα χρονο στη θεση σου για να κανεις αιτηση για οριστικη τοποθετηση;

Αποσυνδεδεμένος Rixardos7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #166 στις: Ιούλιος 21, 2009, 04:29:44 μμ »
Συναδελφοι, απο οτι εχω καταλαβει γυρω στο Νοεμβρη κανουμε τα χαρτια για μεταθεση. Η απορια μου ειναι η εξης: αν καποιου το παιδι γεννηθει πχ Φλεβαρη, μπορει να κανει συμπληρωματικη δηλωση τοτε για να ληφθουν υποψη και τα επιπλεον 4 μορια λογω του παιδιου?

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #167 στις: Ιούλιος 21, 2009, 04:34:10 μμ »
Φανταζομαι πως ναι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 782
Σύνολο: 795

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.