*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 294581 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 04, 2009, 05:22:32 μμ »
Εκτός από το βοήθημα που πρότεινε η Maryvas, υπάρχουν μήπως και άλλα που θεωρείτε ότι είναι καλά? Δεν είμαι φιλόλογος, απλώς έχω κάποιους γνωστούς που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να στείλουν την κόρη τους σε φροντιστήριο και με ρώτησαν αν έχω υπόψη μου κάποια καλά βοήθηματα για τα μαθήματα θεωρητικής κατεύθυνσης. Θα ήθελα πολύ να τους βοηθήσω γιατί η κοπέλα είναι πολύ καλή μαθήτρια (της έκανα Αγγλικά πριν από πολλά χρόνια) και έχει καταφέρει να βγάλει πολύ καλό βαθμό στο σχολείο παρ' ότι δεν έχει πάει ποτέ της φροντιστήριο. Είναι Β Λύκείου τώρα, αλλά θέλει ν' αρχίσει διάβασμα μετά τις εξετάσεις του σχολείου. Αν κάποιοι φιλόλογοι μπορούν να βοηθήσουν, θα τους ήμουν ευγνώμων  :)  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:19 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 07, 2009, 10:31:43 μμ »
Οι εκδόσεις Ζήτη είναι πολύ καλές.
Επίσης, μένω πολύ ευχαριστημένη από τις εκδόσεις Μεταίχμιο.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος stefanosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 16, 2009, 09:24:14 μμ »
Άκουσα ότι πρόκειται να βγει από την ύλη η Σονάτα του Γιάννη Ρίτσου και ο Κρητικός του Δ. Σολωμού. Αληθεύει; Θα αντικατασταθούν από το ποίημα του Ελύτη και τον Ιωάννου.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 17, 2009, 07:45:41 πμ »
Όταν λες "άκουσα";
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:19 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 17, 2009, 10:02:38 πμ »
Εδώ και τρία χρόνια το ακούω αυτό (από τα φροντιστήρια), αλλά ακόμη δεν έχουν βγει.

Καμιά πρόβλεψη για τα θέματα; Εγώ ενστικτωδώς προσανατολίζομαι σε τρία: το αμάρτημα της μητρός μου, ο ελεγκτής και ο Κρητικός. Μάλιστα, τα θεωρώ πιθανά με τη σειρά που τ' ανέφερα. Εσείς τι λέτε; Ποιες είναι οι προβλέψεις σας;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 17, 2009, 12:17:15 μμ »
   Κι εγώ θεωρώ πολύ πιθανό να πέσει το αμάρτημα (το έβαλα και στο τελευταίο διαγώνισμα, που ήταν εφ'όλης της ύλης). Ωστόσο αποφεύγω να προβλέπω, γιατί δε θέλω να μπουν στη παγίδα των προβλέψεων και οι μαθητές μου. Πέρισυ, για παράδειγμα, μια καθηγήτρια εδώ στη Θεσσαλονίκη (από φιρμάτο φροντιστήριο) διατεινόταν ότι έχει γνωστό στην επιτροπή και ότι σίγουρα θα πέσει ο Κρητικός. Δύο μαθήτριές μου, παρόλο που εγώ τους έλεγα να κάνουν επανάληψη σε όλα και να μην ακούν τον καθένα, έδειξαν περισσότερη εμπιστοσύνη στη "φίρμα" του μεγάλου φροντιστηρίου και, ενώ ήταν και οι δύο καλές μαθήτριες, έμειναν στο 12, επειδή θεωρούσαν απίθανο να πέσει ο Καισαρίων. Αντίθετα μαθητές πολύ πιο αδύναμοι, απλά και μόνο επειδή έκαναν καλή επανάληψη σε όλα, έγραψαν πολύ καλύτερα.

  Πιστεύω ότι το πρόβλημα στα κείμενα δεν είναι το τι θα πέσει, αλλά πώς θα βαθμολογηθούν οι ερωτήσεις. Εγώ από μέσα μου εύχομαι να πέσει το αμάρτημα, ο Κρητικός, ο Καρυωτάκης ή ο Ελεγκτής, καθώς όλα τα παιδιά τα φοβούνται και δεν υπάρχει περίπτωσει να μην τα έχουν διαβάσει. Αλλά μετά τα περσινά, κρατάω μικρό καλάθι. Για 'μένα οι ερωτήσεις του Καισαρίωνα ήταν πολύ αναμενόμενες, ωστόσο έμαθα από βαθμολογητές ότι δε δόθηκαν συγκεκριμένες οδηγίες αξιολόγησης για κάθε ερώτηση. Αυτό άφησε το πεδίο ελεύθερο για αυθαιρεσίες και κατά συνέπεια για μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των βαθμολογητών. Είναι τυχαίο το ότι πέρισυ το 25% των γραπτών στη Λογοτεχνία αναβαθμολογήθηκε;

    Τουλάχιστον εγώ προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται πιο αυστηρή στη βαθμολόγηση, για να μην πέφτουν οι μαθητές από τα σύννεφα όταν αντί για 19 τους έρχεται ένα 15-17. Προτιμώ να συμβαίνει το αντίθετο, να παίρνουν δηλαδή μεγαλύτερους βαθμούς από αυτούς που περιμένουν. Και πράγματι χαίρομαι πολύ όταν κάποιος μαθητής μου σε αυτό το ιδιαίτερα σύνθετο μάθημα γράφει πάνω από 18, κι ας τον βαθμολογούσα εγώ πιο αυστηρά μέσα στη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 17, 2009, 03:43:30 μμ »
Εμενα μια μαθητρια μου γυριζει και μου λεει πως στο σχολειο η καθηγητρια τους τους ειπε εμμεσως πλην σαφως (μη σας πω και εντελως σαφως!) οτι θα πεσει ή ο Κρητικος ή Δημουλα. Εγω βεβαια της ειπα αυτο που της ελεγα σε ολη τη διαρκεια της χρονιας, οτι δεν υπαρχουν sos στις Πανελληνιες, να τα διαβαζει ολα χωρις διακρισεις κτλ. ξερετε.Η δικη μου απορια ειναι πως ειναι δυνατον η συγκεκριμενη καθηγητρια να τους ωθει τοσο απροκαλυπτα να διαβασουν στην ουσια 2-3 συγκεκριμενα κειμενα, ακομη και αν ειναι σιγουρη, ακομη κι αν ειναι μεσα στην επιτροπη που βαζει τα θεματα, τι να πω! Τετοια πραγματα δε λεγονται σε παιδια που θα δωσουν Πανελληνιες, γιατι αφενος δεν εχουν ολοι οι μαθητες την κριση να καταλαβουν πως δεν πρεπει να ρισκαρουν και ειδικα μετα απο τοση προσπαθεια και διαβασμα ολη τη χρονια και αφετερου τωρα τα παιδια βρισκονται σε μια περιεργη και αγχωτικη φαση και δε νομιζω οτι πρεπει οι καθηγητες να παιζουν τα μεντιουμ και να λενε τι θα πεσει και τι δε θα πεσει παρασυροντας τα παιδια.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 17, 2009, 03:45:08 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες. Φυσικά και δεν πρέπει να δείχνουμε θέματα. Αύριο και μεθαύριο που έχω επανάληψη στο φροντιστήριο κάτι θα πρέπει να επιλέξω για επανάληψη. Η τακτική μου είναι η εξής. Τα βάζω να γράψουν δύο τρίωρα διαγωνίσματα και στη συνέχεια τα διορθώνουμε μέσα στην τάξη και συζητάμε τις αδυναμίες τους κτλ. Συνεπώς, κάτι πρέπει να επιλέξω. Σκέφτομαι να επιλέξω Σαχτούρη και το αμάρτημα της μητρός μου. Τώρα, κανείς δεν είναι στο μυαλό της επιτροπής και όσοι διατείνονται ότι έχουν γνωστους κτλ. είναι τουλάχιστον αστείοι. Το θέμα είναι όχι τι θα πέσει, αλλά να τα μάθεις να χειρίζονται σωστά τις ερωτήσεις και ν' απαντούν ολοκληρωμένα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 17, 2009, 05:30:15 μμ »
Το θέμα είναι όχι τι θα πέσει, αλλά να τα μάθεις να χειρίζονται σωστά τις ερωτήσεις και ν' απαντούν ολοκληρωμένα.

    Συμφωνώ και επαυξάνω! Το μάθημα απαιτεί κρίση και συνδυαστική ικανότητα. Μάλιστα παρακινώ τους μαθητές μου να γράφουν με σαφήνεια, ώστε να βοηθούν και το βαθμολογητή.Επίσης τους τονίζω συνεχώς ότι οφείλουν να απαντούν εντάσσοντας στις απαντήσεις τους παραδείγματα μέσα από το κείμενο και όχι να παπαγαλίζουν. Εμένα πάντως αυτή η τακτική με είχε βοηθήσει να γράψω στη Λογοτεχνία 19,5, παρόλο που δεν είχα στη διάθεσή μου το υλικό που δίνω εγώ τώρα στους μαθητές μου

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 18, 2009, 03:46:06 μμ »
 Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε! Πάντως θα ήθελα να δω μερικές προβλέψεις, έτσι για να δω αν η διαίσθησή μου συμβαδίζει με άλλων. Προσωπικά δε θα απέκλεια κανένα πεζό εκτός ίσως από την ιστορία ενος αιχμαλώτου, λόγω προσομοίωσης, αλλά και ο Κρητικός που όλο τον ακούμε κι όλο δεν έρχεται ίσως φέτος να έχει την τιμητική του.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 18, 2009, 04:03:36 μμ »
Νομίζω ότι όλα όσα αναφέρατε είναι αναμενόμενα. Πολύ καλή η Δημουλά, αν δεν πέσει τελικά ο Κρητικός, καθώς και ο Καρυωτάκης

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 18, 2009, 06:58:38 μμ »
ψηφίζω Κρητικό.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 20, 2009, 10:56:36 πμ »
Τελικά δεν προβλέψατε σωστά.  ::)

"Ο Ελεγκτής", Μ. Σαχτούρης.

"Ο Κρητικός" ίσως... του χρόνου...  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 20, 2009, 11:15:29 πμ »
Τελικά δεν προβλέψατε σωστά.  ::)

"Ο Ελεγκτής", Μ. Σαχτούρης.

"Ο Κρητικός" ίσως... του χρόνου...  ;)
Σοβαρά; Ξεκίνησα τη Δευτέρα από εκεί την επανάληψη, γιατί θεώρησα πως αν δε μπει πεζό, θα έμπαινε αυτό ή ο Κρητικός. Βέβαια, τη Δευτέρα, απ' όλη την τάξη, εμφανίστηκε ένα κοριτσάκι. Οι άλλοι έκατσαν σπίτια τους για να ξεκουραστούν και να διαβάσουν υποτίθεται. Ήρθαν την επόμενη μέρα, αλλά εγώ προχώρησα στην επανάληψη, δεν μπορούσα να ξανακάνω τα ίδια κείμενα. Καλά, τώρα προβλέπω ότι δε θα χάνουν επανάληψη για επανάληψη. ;D ;D ;D Ξέρουμε περίπου τι ερωτήσεις έβαλαν Bikini:

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.