*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 291362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #518 στις: Μάιος 02, 2012, 01:20:15 πμ »
Καλά κάνεις!! Όλοι μας ψαχνόμαστε!  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:59 »

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #519 στις: Μάιος 02, 2012, 02:21:34 μμ »
Η τεχνική του συγκερασμού των πάντων είναι σχετική με τους συνειρμούς κ πρόκειται για τη σύνθεση πολλών υλικών (ψηφίδες της καθημερινότητας) που μεταμορφώνονται. Αλλιώς: η αφήγηση είναι το αποτέλεσμα της σύνθεσης ενός πολύμορφου υλικού, που αποτελείται από διάφορα θεματικά στοιχεία, τα οποία οργανώνονται ανάλογα με τον στόχο του αφηγητή.

Δηλαδή βιωματικά στοιχεία ενώνονται στα πεζογραφήματά του με μη βιωματικά (λαϊκός πολιτισμός κ.λπ.)  -γενικά διάφορα θέματα συνενώνονται-  και η σύνδεσή αυτή γίνεται μέσω των συνειρμών.

Συμφωνώ ότι αυτό είναι η τεχνικη του συγκερασμού αλλά διάβασα και κάτι άλλο και θέλω να ρωτήσω αν σας φαίνεται σωστό. Διάβασα ότι υπάρχει συγκερασμός και στη σύνθεση παρόντος - παρελθόντος. Πχ. Στους προσφυγικούς αναφέρεται στο παρελθόν (αρχαία φύλα, έλευση των προσφύγων) και μετά στο παρόν (αστικός τρόπος ζωής). Και στου Κεμάλ συμβαίνει το ίδιο. Πχ. το παρελθόν (το ψηφιδωτό) εντάσσεται σε ένα περιβάλλον του παρόντος (ανέγερση οικοδομών). Τι λέτε;
Επίσης, τι είναι η αφηγηματική σύμβαση της προφορικότητας; Έχει να κάνει με την καθημερινή γλώσσα και ύφος;
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #520 στις: Μάιος 02, 2012, 10:38:58 μμ »
Συμφωνώ ότι αυτό είναι η τεχνικη του συγκερασμού αλλά διάβασα και κάτι άλλο και θέλω να ρωτήσω αν σας φαίνεται σωστό. Διάβασα ότι υπάρχει συγκερασμός και στη σύνθεση παρόντος - παρελθόντος. Πχ. Στους προσφυγικούς αναφέρεται στο παρελθόν (αρχαία φύλα, έλευση των προσφύγων) και μετά στο παρόν (αστικός τρόπος ζωής). Και στου Κεμάλ συμβαίνει το ίδιο. Πχ. το παρελθόν (το ψηφιδωτό) εντάσσεται σε ένα περιβάλλον του παρόντος (ανέγερση οικοδομών). Τι λέτε;
Επίσης, τι είναι η αφηγηματική σύμβαση της προφορικότητας; Έχει να κάνει με την καθημερινή γλώσσα και ύφος;

Αυτό που είπες για τον συγκερασμό, αν και δεν το ήξερα, μου φαίνεται λογικό και ενδιαφέρον...

Ναι ακριβώς. Αφ. σύμβαση της προφορικότητας: όπως στο έπος (όχι γραπτός λόγος). Αυτό επιτυγχάνεται κυρίως με λέξεις καθημερινές, λαϊκές, αλλά και το β’ ενικό ως δείκτη προφορικότητας (υποβάλλει την αίσθηση της προσωπικής ομιλίας -σαν να κουβεντιάζει μ’ έναν φίλο του- γεγονός που κάνει την αφήγηση ακόμα πιο ζωντανή, πιο άμεση και οικεία).

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #521 στις: Μάιος 02, 2012, 11:28:37 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν τον είχα ξαναπετύχει αυτόν τον όρο.  :)
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:59 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #522 στις: Μάιος 16, 2012, 02:12:40 πμ »
Κορίτσια μπορείτε να με βοηθήσετε στο παρακάτω σχόλιο του Βιστωνίτη για τον Αναγνωστάκη ;;

<<Όταν λέμε πως ο Αναγνωστάκης είναι ποιητής με έντονη πολιτική συνείδηση ή ακόμη και με ορισμένη πολιτική συνείδηση, δεν πρέπει να απομονώνουμε τη συνείδηση αυτή από το βιωματικό της πυρήνα. Εκείνο που στοιχειώνει το μεταπολεμικό τοπίο στην Ελλάδα είναι οι πράξεις και οι εικόνες των ανθρώπων που τις πραγματοποίησαν. Η καταστροφή του τοπίου, οι γκρεμισμένοι τοίχοι, τα χαλάσματα είναι αντίγραφα και αντίστοιχα ζωής κατεστραμμένων ανθρώπων.>>

Αυτό που χρειάζεται , δηλαδή , είναι να μιλήσουμε για τον αγώνα και τη φυλάκιση του σε συνδυασμό με τη χαλαρή και λιτή περιγραφή της δραματικής κατάστασης της εποχής ;; :(

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #523 στις: Μάιος 16, 2012, 10:42:39 πμ »
Κορίτσια μπορείτε να με βοηθήσετε στο παρακάτω σχόλιο του Βιστωνίτη για τον Αναγνωστάκη ;;

<<Όταν λέμε πως ο Αναγνωστάκης είναι ποιητής με έντονη πολιτική συνείδηση ή ακόμη και με ορισμένη πολιτική συνείδηση, δεν πρέπει να απομονώνουμε τη συνείδηση αυτή από το βιωματικό της πυρήνα. Εκείνο που στοιχειώνει το μεταπολεμικό τοπίο στην Ελλάδα είναι οι πράξεις και οι εικόνες των ανθρώπων που τις πραγματοποίησαν. Η καταστροφή του τοπίου, οι γκρεμισμένοι τοίχοι, τα χαλάσματα είναι αντίγραφα και αντίστοιχα ζωής κατεστραμμένων ανθρώπων.>>

Αυτό που χρειάζεται , δηλαδή , είναι να μιλήσουμε για τον αγώνα και τη φυλάκιση του σε συνδυασμό με τη χαλαρή και λιτή περιγραφή της δραματικής κατάστασης της εποχής ;; :(

Λοιπόν, αυτό που καταλάβαίνω εγώ είναι ότι θα πρέπει αρχικά να αναφερθείς στο βιωματικό χαρακτήρα του ποιήματος που δίνει πιο έντονα την πολιτική του συνείδηση. Στη συνέχεια, πρέπει να γίνει μια σύντομη περιγραφή των 4 εικόνων που δείχνουν "την εικόνα των ανθρώπων" όπως γράφει. (Άλλωστε απ' αυτές φαίνεται και ο βιωματικός του πυρήνας). Πολεμιστές, άμαχος πληθυσμός, τα γύρω ερείπια και οι μελλοθάνατοι. Βέβαια, επειδή ο Βιστωνίτης περιγράφει περισσότερο την 3η εικόνα (ερείπια), ίσως θα ήταν πιο σκόπιμο σ' αυτή να σταθούν λίγο περισσότερο.
Αχ αυτός ο Βιστωνίτης πώς τα λέει έτσι!
Ελπίζω να βοήθησα.
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #524 στις: Μάιος 16, 2012, 10:46:46 πμ »
:) να σαι καλά Ανθή σ ευχαριστώ , το θέμα είναι ότι η άποψη του συγκεκριμένου βρίσκεται σε πολλά βοηθήματα και ιστοτόπους αλλά δεν αναλύεται  , ωστόσο και εγώ κάπως έτσι θα το σχολιάσω ... μαζί με  τη φυλάκιση του ... κρίμα που δε θα μπει φέτος :( , πολύ αριστερό για το Υπουργείο Ποδιάς

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #525 στις: Μάιος 16, 2012, 11:37:36 πμ »
θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς σας φαίνονται τα βοηθήματα του σαββάλα της κατερίνας και μαρίας μπουκόρου για τη λογοτεχνία.Τα έχει δουλέψει κανείς από εσας; Μέχρι τώρα δούλευα με μεταίχμιο και ερωτήσεις του κεε.

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #526 στις: Μάιος 16, 2012, 11:59:32 πμ »
Εγώ δουλεύω με goutemberg. Των Μπουκόρου το έχω μόνο σε Βιζυηνό Παπαδιαμάντη και Ιωάννου. Το θεωρώ υπεραναλυτικό. Δηλαδή θέλει πολύ κριτικό βλέμμα αν και είναι το μόνο το οποίο έχει και απαντήσεις ΚΕΕ υπό μορφήν σχολιασμού στο τέλος κάθε έργου. Γενικά είχε πολλές επαναλήψεις που με κούρασαν. Στον εκδοτικό οίκο κυκλοφορούν οι προσφυγικοί συνοικισμοί δωρέαν σε pdf. Γιατί δεν το κοιτάς να δεις αν σου ταιριάζει; Γενικά είναι προσεγμένη δουλειά με βιβλιογραφία, αλλά εμένα με ταλαιπώρησε να την αποδελτιώσω.

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #527 στις: Μάιος 16, 2012, 12:15:47 μμ »
σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..Έχω να διδάξω λογοτεχνία τρία χρόνια τώρα και ήθελα να ανανεώσω το υλικό μου...δυστυχώς η περιοχή που μένω είναι δυσπρόσιτη και τα βιβλία πρέπει να τα παραγγείλω για να τα δω. Μόλις εχθές ήρθαν στα χέρια μου τα 4 βιβλία των μπουκόρου. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι θέλω να προτείνω στα παιδιά να αγοράσουν ένα βοήθημα. Αυτό γιατί έχω 6 παιδιά θεωρητικής και δεν μ,πορώ να τους βγάλω 4 βιβλία φωτοτυπίες. Θα τους προτείνω λοιπόν να αγοράσουν βοηθημα και θα τους δίνω σε φωτοτυπίες ερψτησεις και απαντήσεις του κεε.
Παρατήρηση και εγώ ότι είναι πολύ αναλυτικά και θα θέλει πολύ χρόνο για να οργανώσω το μάθημα...
gutenberg  δεν έχω κοιτάξει αλλά το μεταιχμιο όταν είχα διδάξει δεν είχε κάποιο κενό...
τι προτείνεις; να τους πω να αγοράσουν 4 βοηθήματα των μπουκόρου ή 2 του μεταιχμιου

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #528 στις: Μάιος 16, 2012, 12:35:23 μμ »
Δίνουν κι άλλοι Μπουκόρου στα παιδιά, αλλά εμένα αν μου το έδιναν θα πέθαινα από το άγχος! Είναι πάρα πολλά! Το μεταίχμιο το είχα παλιότερα, είναι απλό και κατανοητό και πολύ πιο συνοπτικό (αν και γενικά δεν το συμπαθώ ως καθηγήτρια). ΓΚούτεμπεργκ δεν ενδείκνυται για μαθητές, καλύτερα για σένα (εννοώ ότι και πάλι είναι 3 τόμοι και έχει πολύ υλικό μέσα). Θα πρότεινα να τους δώσεις μεταίχμιο και να συμπληρώνεις με λίγες φωτοτυπίες όπου το θεωρείς απαραίτητο από Μπουκόρου. Ή έστω προσωπικές σου σημειώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #529 στις: Μάιος 16, 2012, 12:36:27 μμ »
Margr του gutemberg είναι καλύτερα από τ' αντίστοιχα των εκδόσεων Μεταίχμιο ; Από ένα ξεφύλλισμα που είχα κάνει τουλάχιστον στο Βιζυηνό και Καβάφη είχε από άποψη ερμηνευτικών επιπλέον υλικό ... μάλλον θα χρειαστεί να τα αγοράσω για του χρόνου

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #530 στις: Μάιος 16, 2012, 12:45:25 μμ »
σε ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω.Προσπαθώ να ανοίξω το σαββάλα για τον ιωάννου αλλά δεν ανοίγει.Μήπως εχεις αποθηκεύσει το αρχείο; μπορείς να το στείλεις;σε ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #531 στις: Μάιος 16, 2012, 12:49:54 μμ »
Νομίζω ότι το εκτύπωσα απευθείας και δεν πρέπει να το έχω κρατήσει. Θα το ψάξω και θα σου πω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159864
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.