*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 294562 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #714 στις: Μάρτιος 08, 2013, 09:04:29 πμ »
Γεια σας!Καλημέρα συνάδερφοι!Θα ήθελα να μου πείτε πώς απαντάμε σε ερώτηση για το ρεαλισμό του Βιζυηνού.Ξερετε αν υπάρχει κάτι στα σχίλια του βιβλίου;Βρίσκω κάποια πράγματα αλλά είναι αρκετά μπερδεμένα .Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:04 »

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #715 στις: Μάρτιος 27, 2013, 01:28:03 μμ »
Kαλημερα,ψάχνω τις απαντησεις του ΚΚΕ για τον Κρητικο,ξέρει κάποιος που θα τις βρω....??

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #716 στις: Μάρτιος 28, 2013, 01:57:47 πμ »
Ναι στην ιστοσελίδα του ΚΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #717 στις: Μάρτιος 29, 2013, 10:23:16 πμ »
στην παρακάτω σελίδα http://latistor.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:04 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #718 στις: Απρίλιος 10, 2013, 12:51:10 πμ »
Καλημέρα. Ρε παιδιά, τον Καβάφη τον διδάξατε; Εγώ αφιέρωσα ένα 2ωρο (μαζί με τα παράλληλα), αλλά έχω τύψεις... Μήπως να επανέλθω με περισσότερα στην επανάληψη;

Και εγω σε δυο ώρες τον έκανα, γιατι το έβαλαν πέρυσι!!! λογικά δε θα πέσει,αλλα ποτε δεν ξερεις!!!
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #719 στις: Απρίλιος 10, 2013, 12:54:28 πμ »
Καλησπέρα σας!Πώς οργανώνετε την επανάληψη;Για παράδειγμα συζητάτε τριε ενότητες στο Βιζυηνό και συζητάτε πιθανές ερωτήσεις.Πρώτη φορά διδάσκω λογοτεχνία και έχω πελαγώσει λίγο...

Στην επανάληψη τους κανω ερωτησεις ΚΕΕ και πιθανά θέματα ή διαγωνισματα με τις απάντησεις τους, επισημαινω τα σημεια που θελώ και τους λύνω αποριες !! Συνηθως οι ερωτησεις είναι πιο περιπλοκες!! καλη επιτυχια!!!
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος maria3/4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Διδασκαλία Λογοτεχνίας κατεύθυνσης
« Απάντηση #720 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:10:29 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Πρόκειται να διδάξω, τη νέα χρονιά, τη λογοτεχνία κατεύθυνσης. Προετοιμάζομαι κατάλληλα έχοντας συγκεντρώσει υλικό από διάφορα βοηθήματα προκειμένου να συντάξω σημειώσεις,ωστόσο,θα ήθελα αν μπορεί κάποιος, να μου προτείνει ένα πλάνο μαθήματος..Δηλάδή, διαβάζουμε το κείμενο στην τάξη, κάνουμε κάποιο εισαγωγικό μαθημα για τα λογοτεχνικά ρεύματα;πώς εξετάζουμε καθημερινα τους μαθητές; α!!και πόσες ώρες περίπου αφιερώνουμε για το κάθε κείμενο;σκοπεύω να ξεκινήσω με το αμάρτημα. Ας με διαφωτίσει κάποιος,ώστε να επιλέξω τον καταλληλότερο τρόπο διδασκαλίας για τους μαθητές μου...

Αποσυνδεδεμένος aria86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Λογοτεχνίας κατεύθυνσης
« Απάντηση #721 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:02:01 μμ »
Καλημέρα! Βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα. Ψάχνω υλικό για να συντάξω σημειώσεις για τη λογοτεχνία, γιατί θα την διδάξω κι εγώ για πρώτη φορά του χρόνου. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να ξεκινήσεις τα κείμενα με τη σειρά που λέει το υπουργείο. Δηλαδή πρώτα από τον Κρητικό, μετά το Αμάρτημα κ.ο.κ. Χρειάζεσαι περίπου από ένα μήνα για Κρητικό, Αμάρτημα και όνειρο στο κύμα, ενώ τα ποιήματα βγαίνουν σε ένα 2ωρο. Τέλος για τον Ιωάννου χρειάζεσαι περίπου 3-4 ώρες για κάθε διήγημα. Τους μαθητές τους εξετάζουμε σίγουρα με πολλές ερωτήσεις κάθε φορά για το σπίτι. Για περισσότερες πληροφορίες, ελπίζω να μας διαφωτίσει κάποιος και τις δύο...

Αποσυνδεδεμένος maria3/4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Λογοτεχνίας κατεύθυνσης
« Απάντηση #722 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:43:54 μμ »
aria86,για να δώσεις σωστο υλικό στη λογοτεχνία, απαιτείται η διασταύρωση στοιχείων απο διάφορες πηγές, πολλά βοηθήματα...Επιπλέον, μπορείς να ξεκινήσεις απο το αμάρτημα και όχι απο τον Κρητικό, απλώς επειδή το πεζό είναι λίγο πιο προσιτό στα παιδιά απ' ότι το ποιητικό..Δεν έχω πρόβλημα μ' αυτά, τα γνωρίζω, απλως, λογοτεχνία είχα δουλέψει μόνο ιδιαίτερο, οπότε καταλαβαίνεις, πρόχειρες σημειώσεις και διδασκαλία εξατομικευμένη...Τώρα, όμως, θα μπω σε τμήμα και δυσκολεύομαι στο στήσιμο της διδασκαλίας....Ας μας ενημερώσει κάποιος!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Λογοτεχνίας κατεύθυνσης
« Απάντηση #723 στις: Απρίλιος 18, 2013, 04:36:15 μμ »
Το υπουργείο αναφέρει ρητά και ξεκάθαρα ότι τα κείμενα διδάσκονται με αυστηρή χρονολογική σειρά. Δηλαδή πρώτα ο Κρητικός και μετά το αμάρτημα, αν πρόκειται για σχολική τάξη. Αν είσαι σε φροντιστήριο, πράξε όπως νομίζεις!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Λογοτεχνίας κατεύθυνσης
« Απάντηση #724 στις: Απρίλιος 18, 2013, 04:41:16 μμ »
Καλημέρα! Βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα. Ψάχνω υλικό για να συντάξω σημειώσεις για τη λογοτεχνία, γιατί θα την διδάξω κι εγώ για πρώτη φορά του χρόνου. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να ξεκινήσεις τα κείμενα με τη σειρά που λέει το υπουργείο. Δηλαδή πρώτα από τον Κρητικό, μετά το Αμάρτημα κ.ο.κ. Χρειάζεσαι περίπου από ένα μήνα για Κρητικό, Αμάρτημα και όνειρο στο κύμα, ενώ τα ποιήματα βγαίνουν σε ένα 2ωρο. Τέλος για τον Ιωάννου χρειάζεσαι περίπου 3-4 ώρες για κάθε διήγημα. Τους μαθητές τους εξετάζουμε σίγουρα με πολλές ερωτήσεις κάθε φορά για το σπίτι. Για περισσότερες πληροφορίες, ελπίζω να μας διαφωτίσει κάποιος και τις δύο...

Πολύ σωστά τα λες! Μέχρι τα Χριστούγεννα πρέπει να κάνουμε Σολωμό, Βυζιηνό και Παπαδιαμάντη. Για τα ποιήματα εγώ χρειάστηκα λίγο παραπάνω από 1δίωρο. Ιωάννου έκανα 5ωρο και πάλι πρόλαβα και τελείωσα την ύλη 1/04 και άρχισα επαναλήψεις! Κάθε φορά τους αναθέτω τουλάχιστον δύο γραπτές ερωτήσεις για το σπίτι και διορθώνω με πολλη προσοχή, ενώ προσθέτω και σχόλια στις απαντήσεις τους. Απαιτείται, βέβαια, πολύς χρόνος! Κάθε κείμενο που τελείωνα έβαζα τεστάκι σύντομο και έβαλα και δύο διαγωνίσματα.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Λογοτεχνίας κατεύθυνσης
« Απάντηση #725 στις: Απρίλιος 18, 2013, 04:43:53 μμ »
Με διευκόλυνε βέβαια και το σχολείο μου, γιατί μπορούσα να φωτοτυπώ σημειώσεις που έφτιαχνα και να τις μοιράζω στα παιδιά και δεν έχανα πολύ χρόνο γράφοντας στον πίνακα!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Λογοτεχνίας κατεύθυνσης
« Απάντηση #726 στις: Απρίλιος 19, 2013, 12:32:22 πμ »
Διδάσκω εδώ και κάποια χρόνια σε φροντιστήριο.
Χρειάζεται ο Σολωμός 8-9ώρες, ο Βιζυηνός 8 ώρες, ο Παπαδιαμάντης 8 ώρες. Τα ποιήματα από ένα 2ωρο. Ιωάννου 3-4 ώρες.
Ξεκινώ το καλοκαίρι μετο ένα από τα μεγάλα κείμενα. 
Κατά τη διάρκεια της παράδοσης, πρώτα εξετάζω το πρώτο δεκάλεπτο, μετά προχωράω παρακάτω(σημειώσεις από 2 βοηθήματα και βιβλίο καθηγητή).
Φροντίζω πάντα να βάζω τουλάχιστον μία άσκηση για το σπίτι, την οποία διορθώνω πολύ προσεκτικά, τα περισσότερα παιδιά δεν ξέρουν καθόλου πως να γράφουν.
Στις ώρες που ανέφερα, αφιερώνω πάντα την τελευταία ώρα/ες κάθε κειμένου σε ερωτήσεις ΚΕΕ (συνήθως τις δίνω απαντημένες), 1-2 παράλληλα κείμενα και συνολική θεώρηση.
Στο τέλος κάθε κειμένου γράφουν 3ωρο διαγώνισμα (εκτός μαθήματος).
Επανάληψη αρχίζω από Μάρτιο, 4 ώρες κρητικό, 3 Βιζυηνό, 3 Παπαδιαμάντη και 1-2 στα ποιήματα. Τους ξαναλέω επί τροχάδην όλο το κείμενο με τα βασικά σημεία και κάνουμε κάμποσα παράλληλα κείμενα.
Στην αρχή του έτους δεν αφιερώνω ξεχωριστή ώρα για στοιχεία αφηγηματολογίας, τα λέω κατά την διάρκεια του κάθε κειμένου (έτσι κι αλλιώς πολύ λίγα εντοπίζονται στα προς εξέταση κείμενα). Πριν από την επανάληψη του Μαρτίου, αφιερώνω 1-2 ώρες για τα παράλληλα κείμενα, πώς τα γράφουμε, τι προσέχουμε κτλ.

Ελπίζω να σας διαφώτισα.

Αποσυνδεδεμένος maria3/4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Λογοτεχνίας κατεύθυνσης
« Απάντηση #727 στις: Απρίλιος 19, 2013, 01:07:20 μμ »
Σας ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και επισημάνσεις σχετικά με τη μεθοδολογια διδασκαλίας της λογοτεχνίας..Ήδη, ανακουφίστηκα.....Καλή συνέχεια σε όλους σας!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.