*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 351159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 31, 2006, 01:48:25 μμ »
EINAΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:38:32 »

Αποσυνδεδεμένος destilje

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Sunset on board...
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 04, 2006, 08:39:40 μμ »
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΓΙΑ ΠΕΚ

   Επιλέξιμες δαπάνες αναφορικά με το πρόγραμμα της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης θεωρούνται οι ακόλουθες:
α) Αμοιβή επιμορφωτών κατά διδακτική ώρα, δαπάνες μετακίνησης, διανυκτέρευσης και ημερήσιας αποζημίωσης, όπως ορίζει ο νόμος.
β) Δαπάνες μετακίνησης, διανυκτέρευσης και ημερήσιας αποζημίωσης των επιμορφουμένων, όπως ορίζει ο νόμος για όσους καλούνται να παρακολουθήσουν το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης.
γ) Έντυπα και γραφική ύλη. Προμήθεια έντυπου υλικού ( χαρτιά, τετράδια, κ.λπ.), γραφικής ύλης, δισκετών, C.Ds, αναλώσιμων υλικών φωτοτυπικών μηχανημάτων ή εκτυπωτών. Έξοδα πολλαπλών εκτυπώσεων.
δ) Υλικά άμεσης ανάλωσης (Υλικά θέρμανσης, καθαριότητας, φαρμακείου).
ε) Υπηρεσίες καθαρισμού των χώρων επιμόρφωσης.
στ) Ταχυδρομικά έξοδα.

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ!ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2006, 08:46:05 μμ από destilje »
When ignorance is bliss, it's folly to be wise...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 04, 2006, 09:31:29 μμ »
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΓΙΑ ΠΕΚ

   Επιλέξιμες δαπάνες αναφορικά με το πρόγραμμα της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης θεωρούνται οι ακόλουθες:
α) Αμοιβή επιμορφωτών κατά διδακτική ώρα, δαπάνες μετακίνησης, διανυκτέρευσης και ημερήσιας αποζημίωσης, όπως ορίζει ο νόμος.
β) Δαπάνες μετακίνησης, διανυκτέρευσης και ημερήσιας αποζημίωσης των επιμορφουμένων, όπως ορίζει ο νόμος για όσους καλούνται να παρακολουθήσουν το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης.
γ) Έντυπα και γραφική ύλη. Προμήθεια έντυπου υλικού ( χαρτιά, τετράδια, κ.λπ.), γραφικής ύλης, δισκετών, C.Ds, αναλώσιμων υλικών φωτοτυπικών μηχανημάτων ή εκτυπωτών. Έξοδα πολλαπλών εκτυπώσεων.
δ) Υλικά άμεσης ανάλωσης (Υλικά θέρμανσης, καθαριότητας, φαρμακείου).
ε) Υπηρεσίες καθαρισμού των χώρων επιμόρφωσης.
στ) Ταχυδρομικά έξοδα.

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ!ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ...

Μετά από 2 χρόνια όμως!

Αποσυνδεδεμένος mvsweety

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 11
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 09:47:24 μμ »
Αγαπητέ Dr Michael μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις και για τις ημερομηνίες διεξαγωγής των ΠΕΚ στην περιφέρεια Πελοποννήσου (μάλλον στην Τρίπολη θα γίνουν) για εκπαιδευτικούς Δ/θμιας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:38:32 »

Αποσυνδεδεμένος valie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Παγιδευμένη Στο Διαδίκτυο
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 10:37:43 μμ »
Πάντως έμαθα ότι τα ΠΕΚ για τους νεοδιόριστους της Εύβοιας θα γίνουν στο Λύκειο ΚΑνήθου, στη Χαλκίδα. Πάλι καλά, όρεξη είχαμε να πάμε Λαμία όπως είχε ακουστεί αρχικά... Κι αυτό το έμαθα από την "Πηγή"... Είμαστε και πολλοί στην Εύβοια. ;D

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 10:45:51 μμ »
Πάντως έμαθα ότι τα ΠΕΚ για τους νεοδιόριστους της Εύβοιας θα γίνουν στο Λύκειο ΚΑνήθου, στη Χαλκίδα. Πάλι καλά, όρεξη είχαμε να πάμε Λαμία όπως είχε ακουστεί αρχικά... Κι αυτό το έμαθα από την "Πηγή"... Είμαστε και πολλοί στην Εύβοια. ;D

Valie....ποιά "Πηγή" εννοείς....
Και παρεπιπτόντως μήπως είσαι στη Δευτεροβάθμια στη Χαλκίδα...?

Αποσυνδεδεμένος moukis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 09:49:00 πμ »
Για τη Μεσσηνία (α/θμια και β/θμια) ισχύουν τα εξής:

Για τις ειδικότητες ΠΕ02, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ19 και ΠΕ20 τα ΠΕΚ θα γίνουν στο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας,
ενώ για τις υπόλοιπες ειδικότητες στο ΠΕΚ της Τρίπολης.

Οι ημερομηνίες είναι 1,2,3/12, 8,9,10/12 και 15,16,17/12 και οι ώρες είναι
Παρασκευή 16:30-19:25
Σάββατο 9:00-15:20
Κυριακή 9:00-15:20

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 11:07:53 πμ »
Για το νομό Κεφαλληνίας:
6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22, 23 Νοεμβρίου (Α' Φάση)
16:30 - 20:30 στο 2ο-3ο Γυμνάσιο Αργοστολίου

Όσο κι αν δεν μου αρέσουν τα κλισέ, οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου για άλλη μια φορά "παιδιά ενός κατώτερου Θεού", αφού δεν έγινε ΚΑΜΙΑ πρόβλεψη για μας, και μάλιστα πήγαν αρχικά να μας ρίξουν και την ευθύνη κιόλας που δεν τους ενημερώσαμε ότι είμαστε σε Εσπερινό!!! (λες και δεν τους είχαμε στείλει καταστάσεις, λες και δεν ξέρει η Διεύθυνση ότι λειτουργεί Εσπερινό) και μας έβαλε η υπεύθυνη "σε ένα τσουβάλι" μαζί με αυτούς που απασχολούνται και στα ΤΕΙ, και στα ΙΕΚ, και "βρείτε λύση"-η διαφορά είναι ότι το δικό μου πλήρες ωράριο είναι σε εσπερινό της ίδιας της Διεύθυνσης, ενώ ΤΕΙ ΙΕΚ κάνουν όσοι από επιλογή τους θελουν έξτρα εισόδημα, οπότε δικαίως να βρει ο ίδιος τη λύση...

Ο Διευθυντής μου δεν θέλει να χάσω ούτε μια ώρα μάθημα στο εσπερινό χάριν του ΠΕΚ, και προσωπικά συμφωνώ απολύτως μαζί του (αρκετό καιρό χάσαμε με φωτιές, απεργίες, καταλήψεις, εκλογές, τα ξέρετε από το άλλο θέμα "περί απεργίας" όπου είμαι το μαύρο πρόβατο 8)).
Το πρόγραμμα είναι 60 ώρες, και δικαιολογούνται μέχρι 12 ώρες απουσίες

(Εγώ υπολόγισα πόσες ώρες ΠΕΚ θα χάσω αναγκαστικά επειδή έχω μάθημα εκείνες τις ώρες, είναι 20, και προσωπικά θα κάνω "αλχημείες" για να καλύψω της παρουσίες μου στο ΠΕΚ, άλλο μάθημα να στερήσω από τους μαθητές μου-ειδικά για να ακούσω πράγματα που ήδη γνωρίζω, ως επί το πλείστον-αποκλείεται. Η ουσία μετράει πάντα, και η ουσία είναι πάνω και πέρα από τυπικές υποχρεώσεις, ας έλθει οποιοσδήποτε υψηλά ιστάμενος να μου ζητήσει τα ρέστα)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 09, 2006, 07:34:43 μμ »
Στο νομό Ευβοίας, τα ΠΕΚ είναι Σαββατοκύριακα οπότε δεν χάνουμε μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 12:18:46 πμ »
Ερώτηση κρίσεως: ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ τίποτα στα ΠΕΚ;
Το σημερινό εισηγητή (έχω την τύχη ή την ατυχία τους περισσότερους να τους γνωρίζω ήδη από ΙΕΚ και ΤΕΙ που έχω δουλέψει, ως ντόπιο στοιχείο που είμαι ;)) δεν θα ήθελα ποτέ να τον έχω καθηγητή, αν ήμουν μαθήτρια (συνάδελφος ΠΕ19 είναι). Συνεχώς έπεφτε σε αντιφάσεις, και ανάθεμα κι αν ήξερε ο ίδιος τι ήθελε να μας πει...
Το μόνο χρήσιμο που έκανε, είναι που μας μοίρασε φωτοτυπίες με κανονισμούς, ΦΕΚ, προγράμματα σπουδών, ύλη του βιβλίου γυμνασίου που πρέπει να "βγει" ανά τάξη, οπότε δεν πήγε χαμένο το τετράωρο...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 09:45:19 πμ »
Ερώτηση κρίσεως: ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ τίποτα στα ΠΕΚ;
Το σημερινό εισηγητή (έχω την τύχη ή την ατυχία τους περισσότερους να τους γνωρίζω ήδη από ΙΕΚ και ΤΕΙ που έχω δουλέψει, ως ντόπιο στοιχείο που είμαι ;)) δεν θα ήθελα ποτέ να τον έχω καθηγητή, αν ήμουν μαθήτρια (συνάδελφος ΠΕ19 είναι). Συνεχώς έπεφτε σε αντιφάσεις, και ανάθεμα κι αν ήξερε ο ίδιος τι ήθελε να μας πει...
Το μόνο χρήσιμο που έκανε, είναι που μας μοίρασε φωτοτυπίες με κανονισμούς, ΦΕΚ, προγράμματα σπουδών, ύλη του βιβλίου γυμνασίου που πρέπει να "βγει" ανά τάξη, οπότε δεν πήγε χαμένο το τετράωρο...
στο 2 πεκ θεσ/νικης γινεται μια αξιολογη προσπαθεια να μας ενημερωσουν για πολλα θεματα π.χ. προβληματικα παιδια, νομοθεσιες, αξιολογηση, παιδαγωγικες μεθοδοι κλπ.
αν και ειναι ακομη νωρις να κρινω (μονο 4 μερες καναμε).
προσωπικα μου λυθηκαν πολλες αποριες και μεχρι στιγμης οι εισηγητες ειναι συμβουλοι, καθηγητες πανεπιστημιου(ψυχολογοι, κοινωνιολογοι κ.α), διευθυντες διευθυνσεων και μας δινουν και υλικο (φωτοτυπιες, cd)

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 10:24:39 πμ »
Για να μην είμαι άδικη, υπήρξαν και χρήσιμες εισηγήσεις, όπως της Υπεύθυνης Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης την οποία είχα την τύχη να γνωρίσω και ως συνάδελφο στα ΤΕΙ, αλλά εδώ στην επαρχία μάλλον "ριγμένοι" είμαστε ως συνήθως, αφού προχτές που ήταν να μας μιλήσει καθηγητής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων, δεν ήλθε, διακρίνω εν τω μεταξύ μια προχειρότητα στο σχεδιασμό του προγράμματος... στο 3ο τμήμα που ανήκω είμαστε όλοι τεχνολόγοι, πληροφορικοί, και...μια πολτικών και νομικών επιστημών, η οποία κοπέλα χτες ειδικά που το αντκείμενο απευθυνόταν αποκλειστικά και μόνο στους ΠΕ19-20, δεν ήξερε τι να κάνει από τη βαρεμάρα της (όχι ότι οι υπόλοιποι ήμασταν σε επιμορφωτικό οίστρο δηλαδή...) ας περιμένω κι εγώ να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα πριν βγάλω σφαιρικό συμπέρασμα 8)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 06:33:47 μμ »
Καλησπέρα σας...Τουλάχιστον, σε εσάς, δίνουν το δικαίωμα να παρακολουθήσετε τα ΠΕΚ.Εμείς όμως,οι εκπαιδευτικοί της Δ' Έβρου=Σαμοθράκη δεν έχουμε δικαίωμα παρακολούθησης των ΠΕΚ,διότι αν φύγουμε, οι 5-6 που είμαστε συνολικά στο Γυμνάσιο+Λύκειο, θα υπολειτουργήσουν τα σχολεία  και δεν το επιτρέπει ο προϊστάμενος! ...(δεδομένου ότι τα ΠΕΚ θα γίνουν καθημερινές και όχι Π/Σ/Κ,γιατί δε βολεύει τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του Νομού!) και επιπλέον, είναι έξτρα έξοδα αν πάμε κι εμείς...!Ας είναι και η 2η μας χρονιά,που κρίνεται πλέον και η μονιμοποίησή μας!Εδώ συνάδελφοι στον Έβρο,εφαρμόζουν δικούς τους νόμους...Θα μας μονιμοποιήσουν χωρίς να έχουμε περάσει ΠΕΚ και φυσικά θα τα οφείλουμε τη επόμενη (δηλαδή 3η) χρονιά και αν δεν τα παρακολουθήσουμε και τότε,στην περίπτωση που κάποιος θελήσει,λέμε τώρα,να μείνει κι άλλη χρονιά στη Σαμοθράκη, δε θα τα παρακολουθήσουμε ποτέ,αλλά θα έχουμε μονιμοποιηθεί...Κατά πόσο είναι αυτό νόμιμο, νομίζω μπορείτε να το κρίνετε και οι ίδιοι!Τι άλλο θα ακούσουμε πια!!! ???

Αποσυνδεδεμένος vkots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ20 MSc
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 11, 2006, 09:04:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να μου πεί κάποιος αν δικαιούμαστε αποζημίωση (π.χ.για διανυκτέρευση) κατα τη διάρκεια παρακολούθησης των ΠΕΚ; Εγώ μένω σε διαφορετικό νομό από αυτόν που διδάσκω, και εκεί που θα πραγματοποιηθούν τα ΠΕΚ είναι άλλη περιφέρεια από αυτή που διδάσκω. Παρακαλώ όποιος ξέρει άς με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.