*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 350640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 04, 2008, 11:01:09 πμ »
Όταν είχα διοριστεί εγώ στις Κυκλάδες τα ΠΕΚ τα είχαμε παρακολουθήσει στην Άνδρο. Είχαμε μαζευτεί αρκετές νεοδιόριστες δασκάλες και νηπιαγωγοί και συγκροτήσαμε τμήμα. Βέβαια τότε η επιμόρφωση είχε ξεκινήσει μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

Αν όμως γίνει στη Σύρο αρχίστε να ψάχνετε από νωρίς για δωμάτιο, διότι αν και το νησί έχει πολλά ξενοδοχεία και δωμάτια, έχει εξίσου μεγάλη τουριστική κίνηση και πολλούς φοιτητές λόγω του πανεπιστημίου.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:11 »

Αποσυνδεδεμένος ntina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 04, 2008, 11:13:14 πμ »
Καλημερα leti77! Οταν ρωτησα μου ειπαν οτι οι συζυγοι στρατιωτικων και γενικα ενστολων δικαιουνται αποσπαση και οτι την παιρνουν σχετικα ευκολα σε σχεση με τους υπολοιπους.Αυτο που μου ανεφεραν ειναι οτι ισως χρειαστει να μεινω στον τοπο που διοριστηκα το πολυ 2 μηνες αλλα οτι θα την παρω τελικα.Νομιζω οτι υπαρχει και καποιος νομος σχετικος, το ειχα διαβασει στο forum.
Ψιλοαγχωθηκα τωρα. Αν γνωριζει καποιος αλλος περισσοτερα για το θεμα ας μας ενημερωσει.

Αποσυνδεδεμένος papaki24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 04, 2008, 11:20:04 πμ »
Καλημερα leti77! Οταν ρωτησα μου ειπαν οτι οι συζυγοι στρατιωτικων και γενικα ενστολων δικαιουνται αποσπαση και οτι την παιρνουν σχετικα ευκολα σε σχεση με τους υπολοιπους.Αυτο που μου ανεφεραν ειναι οτι ισως χρειαστει να μεινω στον τοπο που διοριστηκα το πολυ 2 μηνες αλλα οτι θα την παρω τελικα.Νομιζω οτι υπαρχει και καποιος νομος σχετικος, το ειχα διαβασει στο forum.
Ψιλοαγχωθηκα τωρα. Αν γνωριζει καποιος αλλος περισσοτερα για το θεμα ας μας ενημερωσει.
Μην αγχώνεσαι είμαι και εγω στη ίδια θέση μ'εσένα και όντως υπάρχει κάποιος νόμος!!Φέτος είπαν οτι οι αποσπάσεις των νεοδιόριστων θα βγουν το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη γι'αυτο και μου κάνει εντύπωση που είπες για 2 μήνες!!
Φοβάμαι για όλα αυτά που
θα γίνουν για μένα...χωρίς εμένα!!!

Αποσυνδεδεμένος ntina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 04, 2008, 11:27:58 πμ »
Για το πρωτο δεκαημερο μου ειπαν στην αρχη και εμενα αλλα μετα μου τονισαν οτι στην χειροτερη περιπτωση να παραμεινω 2 μηνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:11 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 04, 2008, 12:31:03 μμ »
Νωρίτερα επικοινώνησα με το ΠΕΚ Πειραιά, τους ενημέρωσα για τον ιό και τώρα η ιστοσελίδα λειτουργεί κανονικά. Για το πού θα παρακόλουθήσουμε την Α' φάση, όσοι διοριστήκαμε στις Κυκλάδες,  είπαν ότι αυτό μάλλον θα εξαρτηθεί από το σχολείο, που θα τοποθετηθούμε και ότι σε λίγες μέρες θα έχουν περισσότερες πληροφορίες.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 04, 2008, 12:45:24 μμ »
ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΚ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ? ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΝΤΩΣ 25/08 ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ?

Είναι η εισαγωγική επιμόρφωση που γίνεται για κάθε νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό στο δημόσιο. Μέχρι πέρσι γινόταν τα απογεύματα γύρω στο Νοέμβριο στον τόπο που ήσουν διορισμένος και ήταν χωρισμένη σε τρεις φάσεις. Φέτος έχουν αλλάξει τα πράγματα και θα γίνει νωρίτερα, τον Αύγουστο. Συγκεκριμένες λεπτομέρειες θα μάθεις όταν θα τηλεφωνήσεις στη διεύθυνση, που διορίστηκες.
Τα ΠΕΚ δεν έχουν σχέση με τη μισθοδοσία σου, πρέπει όμως να τα παρακολουθήσεις μέσα στα δυο πρώτα χρόνια διορισμού σου.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 04, 2008, 02:16:52 μμ »
Να σας ρωτήσω κ εγώ κάτι για τα ΠΕΚ?Γίνεται να παρακολουθήσω την Β και Γ φάση φέτος κ την Α φάση του χρόνου?Μπορεί να είναι πολύ άκυρη η ερώτησή μου αλλά το έχω απορία!!!!!! :-[
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 04, 2008, 03:26:15 μμ »
Να σας ρωτήσω κ εγώ κάτι για τα ΠΕΚ?Γίνεται να παρακολουθήσω την Β και Γ φάση φέτος κ την Α φάση του χρόνου?Μπορεί να είναι πολύ άκυρη η ερώτησή μου αλλά το έχω απορία!!!!!! :-[
οχι,δεν γινεται αυτο,πρωτα παρακολουθεις την α φαση με ολες τις αλλες ειδικοτητες μαζι,και μετα τη β-γ(συνηθως προς το τελος της χρονιας) οπου ειναι η καθε ειδικοτητα ξεχωριστα

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #330 στις: Αύγουστος 04, 2008, 03:34:27 μμ »
Καλημερα leti77! Οταν ρωτησα μου ειπαν οτι οι συζυγοι στρατιωτικων και γενικα ενστολων δικαιουνται αποσπαση και οτι την παιρνουν σχετικα ευκολα σε σχεση με τους υπολοιπους.Αυτο που μου ανεφεραν ειναι οτι ισως χρειαστει να μεινω στον τοπο που διοριστηκα το πολυ 2 μηνες αλλα οτι θα την παρω τελικα.Νομιζω οτι υπαρχει και καποιος νομος σχετικος, το ειχα διαβασει στο forum.
Ψιλοαγχωθηκα τωρα. Αν γνωριζει καποιος αλλος περισσοτερα για το θεμα ας μας ενημερωσει.
Μην αγχώνεσαι είμαι και εγω στη ίδια θέση μ'εσένα και όντως υπάρχει κάποιος νόμος!!Φέτος είπαν οτι οι αποσπάσεις των νεοδιόριστων θα βγουν το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη γι'αυτο και μου κάνει εντύπωση που είπες για 2 μήνες!!
Για το πρωτο δεκαημερο μου ειπαν στην αρχη και εμενα αλλα μετα μου τονισαν οτι στην χειροτερη περιπτωση να παραμεινω 2 μηνες.



Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες ntina .Ελπιζω να εχεις δικιο αλλιως....Παντως εμενα μου εκανα το βαρυ πεπονι οταν τους ανεφερα την συνυπηρετηση...... :-\

Θα δειξει.....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #331 στις: Αύγουστος 04, 2008, 04:56:17 μμ »
Ευχαριστώ resident!!!!!!!!! ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nadja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #332 στις: Αύγουστος 04, 2008, 10:26:33 μμ »
Γεια χαρα σε ολους
Διοριζομαι στην καλυμνο αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να παω στη Ροδο για να ορκιστω αλλα και για τα σεμιναρια.

Μπορει καποιος να παρακολουθησει τα σεμιναρια στην Αθηνα αντι για την Ροδο? Κι αν οχι γνωριζετε αν θα μας δωθουν καποια χρηματα για το ξενοδοχειο που θα πληρωσουμε οσες μερες διαρκουν τα σεμιναρια?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #333 στις: Αύγουστος 04, 2008, 10:31:28 μμ »
Αν το ζητήσεις εγκαίρως και εγγράφως, μπορεις να παρακολουθήσεις τα ΠΕΚ Πειραιά. Αποζημίωση θα πάρεις 2 χρόνια αργότερα (να κρατήσεις αποδείξεις κλπ).
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος ntina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #334 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:52:51 πμ »
Γνωριζει κανεις αν μπορω να παρουσιστω 25 μιας και εκεινη την ημερα ξεκινανε τα σεμιναρια επιμορφωσης?Επικοινωνησα με το γραφειο και μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν γιατι οι σχολικοι συμβουλοι απουσιαζουν και δεν γνωριζουν το προγραμμα των σεμιναριων.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #335 στις: Αύγουστος 05, 2008, 12:50:25 μμ »
Πρέπει να παρουσιαστείς μέσα σε ένα συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο, γιατί θα πρέπει να δηλώσεις και σχολείο για την προσωρινή σου τοποθέτηση.

Καλό θα ήταν να μην πας την τελευταία ημέρα ακόμη και αν συμπίπτει με την ημέρα έναρξης των ΠΕΚ, γιατί θα γίνεται χαμός από κόσμο στη Διεύθυνση κατά πάσα πιθανότητα και δεν υπάρχει λόγος  να ταλαιπωρηθείς, ενώ έτσι θα έχεις τη δυνατότητα να βρεις και κατάλυμμα για τις ημέρες των σεμιναρίων.

Άσε που το ότι είπαν ότι θα ξεκινήσουν τα ΠΕΚ στις 25 δεν σημαίνει ότι αυτό θα γίνει κιόλας!  ;D Δημόσιο και φιξαρισμένο χρονοδιάγραμμα μέχρι στιγμής είναι ασύμβατες έννοιες.  :P

Καλή αρχή σε όλους και σε όλες.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159616
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.