*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 351116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 20, 2006, 04:25:02 μμ »

Και εγώ κότερο....πάμε μια βόλτα....??? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πλάκα-πλάκα, για τους φίλους μας στην Α'-Δ' Κυκλάδων και τις αντίστοιχες Δωδεκανήσου, πιο χρήσιμο θα φανεί το κότερο από το αυτοκίνητο για την παρακολούθηση των ΠΕΚ... δεν πας από κει μια βόλτα; ;)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:13 »

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 20, 2006, 04:28:56 μμ »

Και εγώ κότερο....πάμε μια βόλτα....??? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πλάκα-πλάκα, για τους φίλους μας στην Α'-Δ' Κυκλάδων και τις αντίστοιχες Δωδεκανήσου, πιο χρήσιμο θα φανεί το κότερο από το αυτοκίνητο για την παρακολούθηση των ΠΕΚ... δεν πας από κει μια βόλτα; ;)

Από το να πάω Δωδεκάνησα, προτιμώ να πάρω το Μιχάλη και να έρθουμε βόλτα Κεφαλλονιά.....να μας κεράσεις κιόλας......
Τι στο καλό....τόσες σημειώσεις σου έχουμε στείλει με mail..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 20, 2006, 04:44:02 μμ »
Anytime! Θα σας φτιάξω σκορδαλιά με μπακαλιάρο! (ευτυχώς που το φόρουμ δεν έχει ακόμα smell interface ;D ;D ;D)
Οι σημειώσεις σας φάνηκαν χρήσιμες;
Ένας φίλος μου το έθεσε το θέμα σε σωστή βάση: είμαστε οπαδοί του opensource ;D ;D ;D
Με την ευκαιρία, έχω έτοιμα και διαγώνισμα πληροφορικής Γ' Γυμνασίου και τεστ Α' Γυμν, όποιος θέλει, κερνάω! 8)
(Και ώρα να την κάνω, τα εν λόγω διαγωνίσματα περιμένουν διόρθωση... )
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 20, 2006, 09:37:45 μμ »
Anytime! Θα σας φτιάξω σκορδαλιά με μπακαλιάρο! (ευτυχώς που το φόρουμ δεν έχει ακόμα smell interface ;D ;D ;D)
Οι σημειώσεις σας φάνηκαν χρήσιμες;
Ένας φίλος μου το έθεσε το θέμα σε σωστή βάση: είμαστε οπαδοί του opensource ;D ;D ;D
Με την ευκαιρία, έχω έτοιμα και διαγώνισμα πληροφορικής Γ' Γυμνασίου και τεστ Α' Γυμν, όποιος θέλει, κερνάω! 8)
(Και ώρα να την κάνω, τα εν λόγω διαγωνίσματα περιμένουν διόρθωση... )

Χρησιμότατες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:13 »

Αποσυνδεδεμένος wuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 01:15:15 μμ »
Με την ευκαιρία, έχω έτοιμα και διαγώνισμα πληροφορικής Γ' Γυμνασίου και τεστ Α' Γυμν, όποιος θέλει, κερνάω! 8)
(Και ώρα να την κάνω, τα εν λόγω διαγωνίσματα περιμένουν διόρθωση... )

Συνάδελφε αφου κερνάς στειλε και σε 'μένα wntontou@hotmail.gr

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 01:24:13 μμ »
Βγήκε σήμερα η έγκύκλιος που αφορά τα ΠΕΚ αυτών των Νομών.Τα μαθήματα θα είναι καθημερινά και όχι Σαββατοκύριακο,μετα τις 16:00 και το μέχρι τώρα πρόγραμμα αφορά τις πρώτες 25 ώρες που είναι μαθήματα κοινά για όλες τις ειδικότητες.Θα υπάρχει ενημέρωση για τις υπόλοιπες 35 της πρώτης φάσης.
Ημερομηνίες:
Δευτέρα 27 Νοε
Τρίτη 28 Νοε
Τετάρτη 29 Νοε
Πέμπτη 30 Νοε
Παρασκευή 01 Δεκ

Το δευτερο μέρος θα γίνει τις επόμενες 2 βδομάδες,την πρώτη βδομάδα εκτός Παρασκευής και την δεύτερη βδομάδα εκτός Πέμπτης-Παρασκευης.

Τα σχολεία:
Πρέβεζα:2ο Γενικό Λύκειο Πρέβεζας
Αρτα:8ο Δημοτικό σχολείο Αρτας
Λευκάδα:2ο Γυμνάσιο Λευκάδας
Ιωάννινα:Λύκειο Ανατολης
Θεσπρωτία:2ο Δημοτικό σχολείο Ηγουμενίτσας
Κέρκυρα:7ο Γυμνάσιο Κέρκυρας


   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!     


Υπάρχει χρηματική αποζημίωση για όσους ο χώρος εργασίας απέχει περισσότερο από 30 χλμ (ξέρετε βέβαια πότε θα τα πάρουμε :))



edit: Tροποποίηση του τίτλου σε πεζά
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2006, 11:25:41 μμ από Lenazagor »
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 01:26:43 μμ »
Ενημέρωση για τα ΠΕΚ Βορειοδυτικής Ελλάδας
http://www.pde.gr/index.php?topic=1002.new#new
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2006, 01:30:01 μμ από vasilis1 »
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 22, 2006, 12:43:04 πμ »
Μια κυρία με ρώτησε ΓΙΑΤΙ πρέπει να ξέρω ότι 1GB=1024MB... της έδωσα το εξής παράδειγμα: πας τον υπολογιστή σου στον τεχνικό για αναβάθμιση, και σου λέει (προσθέτω "ο Κεφαλονίτης": ως γνωστόν ο "έξυπνος" της υπόθεσης!) Καλά, σου άλλαξα τη RAM σου, τι είχες, 1 Γιγαμπάιτ, και σου έβαλα ΧΙΛΙΑ ΕΙΚΟΣΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΜΕΓΚΑΜΠΑΙΤ!!! Πετάει το μηχάνημα! Σκάσε τώρα 100 Ευρώ! Πείστηκε αμέσως...

Πιστεύεις όμως ότι θα σε «έπαιρνε» να πεις τέτοια ατάκα στο ΤΕΙ και να μη σε πάρουνε με τις πέτρες; Σε ρωτάω απλά το εξής: αν θέλει κάποιος να κοροϊδέψει έναν άσχετο δε θα βρει τον τρόπο; Είναι ανάγκη να το κάνει χονδροειδώς; Μην μπερδεύουμε τα τρυκ που χρησιμοποιεί ο δάσκαλος (εάν κάποιος είναι κουτοπόνηρος θα του πεις κάτι για να τον εξιτάρεις.. σωστό…) για να τραβήξει την προσοχή με τη μετάδοση χρήσιμης ή μάλλον αξιοποιήσιμης γνώσης. Το πώς θα αξιοποιήσει τη γνώση που παίρνει ο ενήλικος είναι κάτι που μόνος θα το βρει εάν έχει στοιχειώδη αυτοσεβασμό και αυτογνωσία. Εάν δεν τα έχει τότε οι γνώσεις του είναι άχρηστες ούτως ή άλλως. Άποψή μου.

Δεν κατάλαβες το πνεύμα μου... (και για να σου λύσω την απορία για τα ΤΕΙ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτά που κάνω στη δευτεροβάθμια-ειδικά στην γ' γυμνασίου-είναι σαφώς ανώτερου επιπέδου από τα ΤΕΙ που έχω δουλέψει-με τη διαφορά ότι δεν ήταν ΤΕΙ Πληροφορικής... όμως μόνο σοβαροί φοιτητές δεν ήταν, για χαβαλέ κατέβαιναν αδιάβαστοι στο μάθημα, αν τους έπαιρνε να αντιγράψουν, καλώς... αλλιώς λευκή κόλλα και δρόμο...)... έχεις μια τάξη με ενήλικες, έχει ο καθένας τις ιδιατερότητες του, ναι άλλοι έχουν και την κουτοπονηριά τους... κάνεις ισορροπίες και προσπαθείς να τους προσεγγίσεις όλους... αν μια, δυο, τρεις υπάρχουν ορισμένοι που πως να το κάνουμε, ΔΕΝ τραβάνε-ε, δεν θα τρενάρεις και ολόκληρη την τάξη για χάρη τους [που και να το θέλεις, ευτυχώς δεν σ'αφήνουν οι υπόλοιποι μαθητές, και εκεί είναι που λειτουργεί η λεγόμενη "ευγενής άμιλλα": λέει ο μαθητής (ο αδύναμος): "αφού ο άλλος το καταλαβαίνει, θα καταβάλω κι εγώ μεγαλύτερη προσπάθεια να το καταλάβω κι εγώ"]

Σήμερα είχαμε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ παρουσία εκπαιδευτικού ΠΕ19 επιμορφωτή στα ΠΕΚ... θα έπρεπε να είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, εισηγήσεις σαν τη σημερινή...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2006, 12:47:18 πμ από spaceoddity »
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 05:15:45 μμ »
Επειδή όλοι αυτή την εποχή ή παρακολουθήσαμε ή παρακολουθούμε ΠΕΚ θα ήθελα να γίνει κάποια αναφορά σε αυτά για να δούμε αν όντως γίνεται σωστή επιμόρφωση.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 06:08:22 μμ »
Ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εύβοιας, ο υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ, καθώς και πάρεδροι του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και συγγραφείς του νέου βιβλίου του Γυμνασίου, πάρα πολύ καλοί. Οι υπόλοιποι καλοί ως μέτριοι.

Αποσυνδεδεμένος lit4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 12:55:40 πμ »
Oti mas eipan tis prwtes meres htan kyriws 8ewrhtiko kai kata bash, aerologies kai "na xame na legame" ligaki. Olo logia kai 8ewria kai "kamia" sxesh me thn pragmatikothta. Epifaneiakh kalypsh twn paidagwgikwn 8ematwn kai toso bareta pou an den kaname xabale sta pisw 8rania, 8a koimomastan me ta matia anoixta!! Ta metepeita ma8hmata htan kapws kalytera ka8oti milagame gia praktika, ka8hmerina 8emata  tou sxoleiou. Sa geniko symperasma omws 8a elega oti epafyetai ston ekpaideyth to an 8a einai xrhsimo to ka8e ma8hma h oxi. Apo oti katalaba den throun oi ekpaideytes kai poly to programma ma8hmatwn kai apoklinoun kata boulhsh, kanontas etsi oti o ka8enas pisteyei oti prepei na mas didaksei. Kai gia na kleisw, aparadekth h wra pou mas trabologousan sta pek kai poly megalh anorganwsia! Pantws, kai gia na mh gkriniazoume monaxa, sigoura kati kerdisame parakolou8wntas ta, estw ki an htan mono ena 5% apo ayto pou lene oti kerdizoume oi organwtes twn PEK.

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 02:40:27 μμ »
Η αξιολόγηση μιας εκπαιδευτικής διαδικασίας αφορά πρωτίστως τις συνθήκες (διαδικαστικά οργανωτικά και θέματα υποδομών) και δευτερευόντως τους εκπαιδευτές (στην πλειοψηφία τους είναι καταρτισμένοι).

Όσοι ασχολούνται με την αξιολόγηση το 1ο που κοιτάνε είναι εαν υπάρχουν παράπονα ή προτάσεις. Στην αντίθετη περίπτωση καταλαβαίνουν ότι η διαδικασία έγινε τελείως άρπα κόλλα!
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 12:14:05 πμ »
Oti mas eipan tis prwtes meres htan kyriws 8ewrhtiko kai kata bash, aerologies kai "na xame na legame" ligaki. Olo logia kai 8ewria kai "kamia" sxesh me thn pragmatikothta. Epifaneiakh kalypsh twn paidagwgikwn 8ematwn kai toso bareta pou an den kaname xabale sta pisw 8rania, 8a koimomastan me ta matia anoixta!! Ta metepeita ma8hmata htan kapws kalytera ka8oti milagame gia praktika, ka8hmerina 8emata  tou sxoleiou. Sa geniko symperasma omws 8a elega oti epafyetai ston ekpaideyth to an 8a einai xrhsimo to ka8e ma8hma h oxi. Apo oti katalaba den throun oi ekpaideytes kai poly to programma ma8hmatwn kai apoklinoun kata boulhsh, kanontas etsi oti o ka8enas pisteyei oti prepei na mas didaksei. Kai gia na kleisw, aparadekth h wra pou mas trabologousan sta pek kai poly megalh anorganwsia! Pantws, kai gia na mh gkriniazoume monaxa, sigoura kati kerdisame parakolou8wntas ta, estw ki an htan mono ena 5% apo ayto pou lene oti kerdizoume oi organwtes twn PEK.

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με Eλληνικούς χαρακτήρες. Eυχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 22, 2007, 08:28:15 μμ »
Γνωρίζει κάποιος πότε περίπου αναμένεται η Β΄ φάση των ΠΕΚ;
Είχε ακουστεί κάτι για Φεβρουάριο αλλά ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι οπότε φαντάζομαι θα καθυστερήσουν αρκετά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.