*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 697772 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 563
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2590 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 05:04:04 μμ »
Αντίδραση θα πρέπει να υπάρξει συνάδελφοι. Γιατί αν το φάμε αμασητοι τότε μελλοντικά θα τους ανοίξουν ορέξεις. Φυσικά η αντίδραση θα πρέπει να είναι μαζική. Το τελευταίο όμως προϋποθέτει ΟΛΜΕ ΔΟΕ πράγμα που με φοβίζει. Καθώς πολλοί πρόσκεινται στο κυβερνών κόμμα και δεύτερον ποτέ δεν εμπιστεύτηκα κανεναν τους ασχέτως την κατά καιρούς συμμετοχή μου σε απεργίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2591 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 05:15:42 μμ »
  Για όσους ελπίζουν σε αυξήσεις. Να τες.

Ν. Κεραμέως: Η θετική αξιολόγηση επιβραβεύει τον εκπαιδευτικό με μόρια για να γίνει στέλεχος που αυτό συνεπάγεται με υψηλότερες αποδοχέςhttps://www.esos.gr/arthra/81426/n-kerameos-i-thetiki-axiologisi-epivraveyei-ton-ekpaideytiko-me-moria-gia-na-ginei



Τίποτα δηλαδή καινούριο από ό,τι ίσχυε. Πάντοτε τα στελέχη (και δικαίως) αμείβονταν παραπάνω. Διαβάστε τα σχόλια από κάτω όσοι ενδιαφέρεστε για το θέμα της αξιολόγησης.
 Ένα της αναγνωρίζω: τα λέει πριν τις εκλογές. Από κει και πέρα ας αποφασίσει ο καθείς κατά συνείδηση.
Το πρόγραμμα της ΝΔ ήταν γνωστό και πριν τις προηγούμενες εκλογές και μάλιστα το παρουσίαζε η ίδια η Κεραμεως που ήταν υπεύθυνη τομέα παιδείας, δεν αποτέλεσε έκπληξη. Έκπληξη για πολλούς ήταν ότι ακολουθήθηκε, ενώ αυτοί πίστευαν ότι είναι λόγια του αερα

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2592 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 05:53:16 μμ »
Σ' αυτήν τη συζήτηση πλεθώρα καθηγητών πέταγαν τη σκούφια τους για να γίνουν μέντορες και συντονιστές και τόνιζαν την αξία των αξιωμάτων τούτων στην εκπαίδευση των νεοδιόριστων. Τώρα μας λεν ότι δυσαρεστούνται με την αξιολόγηση; Δουλευόμαστε;

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2593 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 06:39:59 μμ »
Το πρόγραμμα της ΝΔ ήταν γνωστό και πριν τις προηγούμενες εκλογές και μάλιστα το παρουσίαζε η ίδια η Κεραμεως που ήταν υπεύθυνη τομέα παιδείας, δεν αποτέλεσε έκπληξη. Έκπληξη για πολλούς ήταν ότι ακολουθήθηκε, ενώ αυτοί πίστευαν ότι είναι λόγια του αερα
Εχεις απολυτο δικιο οτι ηταν γνωστο. Η μονη διαφορα ειναι οτι τωρα (προεκλογικα)μιλουν γενικως και αοριστως για αυξησεις στους εκπαιδευτικους και μπορει καποιοι (πιθανως νεοι στον χωρο) καλοπροαιρετα να τους πιστεψουν.Αν ηθελαν να τις κανουν θα ηταν συγκεκριμενοι, οπως πχ ειναι στο προγραμμα της αξιολογησης,την οποια και σκοπευουν να εφαρμοσουν εφοσον επανεκλεγουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2594 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 07:18:45 μμ »
Πουθενά δεν έταξε αύξηση. Είπε ότι θα πριμοδοτηθείς με καλή αξιολόγηση για να γίνεις στέλεχος και να πάρεις το επίδομα. Τα λέει αρκετά σκοτεινά για να τα καταλάβουν οι απ έξω, αλλά δεν δικαιολογείται να τα πιστέψουν οι μέσα. Και οι νεοδιόριστοι δεν είναι τίποτα παιδάκια. Ή δούλευαν χρόνια οπότε γνωρίζουν τα πάντα για τον χώρο, ή είναι πιο νέοι και μπήκαν λόγω προσόντων οπότε έχουν αν μη τι άλλο τη δυνατότητα να διαβάσουν και να ερμηνεύσουν ένα νόμο, αν δεν την έχουν και πιστεύουν την υπουργό, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Εξάλλου οι υπέρμαχοι της αξιολόγησης «συνάδελφοι» θεωρούν ότι είμαστε καλοπληρωμενοι για το πόσο λίγο δουλεύουμε. Τι τα θενε τα λεφτά;

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 563
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2595 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 08:02:21 μμ »
Από το Πρώτο Θέμα:
https://www.protothema.gr/blogs/nikiforos-konstadinou/article/1330374/to-misthologio-ton-ekpaideutikon/#Comments
Ένα αρκετά ωραίο άρθρο από τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ σχετικά με το μισθολόγιο των εκπαιδευτικών. Αυτό που ξιζει να διαβάσετε είναι τα σχόλια του άρθρου. Μιλάμε για μίσος για τον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2596 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 09:00:22 μμ »
Πουθενά δεν έταξε αύξηση. Είπε ότι θα πριμοδοτηθείς με καλή αξιολόγηση για να γίνεις στέλεχος και να πάρεις το επίδομα. Τα λέει αρκετά σκοτεινά για να τα καταλάβουν οι απ έξω, αλλά δεν δικαιολογείται να τα πιστέψουν οι μέσα. Και οι νεοδιόριστοι δεν είναι τίποτα παιδάκια. Ή δούλευαν χρόνια οπότε γνωρίζουν τα πάντα για τον χώρο, ή είναι πιο νέοι και μπήκαν λόγω προσόντων οπότε έχουν αν μη τι άλλο τη δυνατότητα να διαβάσουν και να ερμηνεύσουν ένα νόμο, αν δεν την έχουν και πιστεύουν την υπουργό, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.



Έσπερε ειλικρινά  νομιζω ότι στις τρεις τελευταίες σελίδες του παρόντος νήματος αντιτίθεσαι σε ό,τι πω. 'Οταν αναγκάζομαι να παραθέσω συγκεκριμένα στοιχεία δεν λες τίποτα και περιμένεις να αντιταχθείς στο επόμενο που θα πω. Συνοψίζω τα ποστ που προηγήθηκαν (κι οποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει στις 3 προηγουμενες σελιδες):
- Λέω πως έζησα ως παιδι σε σπιτι με μισθοσυντήρητους και μόνο γονείς που συμμετείχαν σε πολύμηνες απεργίες και πείνασαν
μου λες ότι κι εσένα οι γονείς σου ηταν μισθοσυντήρητοι, έχτιζαν σπίτι, συμμετείχαν σε πολύμηνες απεργίες αλλά "δεν ετίθετο θέμα" (δικά σου λόγια). Δεν μας εξηγείς όμως πώς συνέβαινε αυτό αν ήταν μισθοσυντήρητοι και μόνο. Ειλικρινά αν υπάρχει τρόπος,πες μας τον και θα κάνουμε πολλοί από εμάς πολύμηνες απεργίες και πρώτος και καλύτερος εγώ.

- Λες ότι το 2013 δεν αντιταχθήκαμε στην επιστράτευση 100.000 άτομα, σου απαντώ πως νομικά δεν είναι εύκολο να αντιταχθείς στην επιστράτευση, δεν έγινε ούτε στις απεργίες του 90, όπου και περιγράφω τις αφηγήσεις των δικών μου για γεγονότα που ισχυρίζεσαι ότι έζησες με τον ίδιο τρόπο κι εσύ και οι δικοί σου, δεν λες κουβέντα.
- Φταίνε οι ομοσπονδίες λες γιατί δεν βγηκαν να πουν "κανεις αναπληρωτής όσο είναι κλειστοι οι πινακες", σου απαντώ ότι αυτό ήταν ανέφικτο,πάλι δεν μας αποδεικνύεις πώς θα ήταν εφικτό, αφού αυτό πιστεύεις.
- Λες ότι οι εκπρόσωποί μας δεν μίλησαν ποτέ για αυξήσεις μισθών, σου λέω να κοιτάξεις τα αιτήματα οποιασδήποτε συνδικαλιστικής παράταξης που όλα μιλούν για αυξήσεις (χωρίς όπως επισήμανα να λέω πως το υποστηρίζουν όσο δυναμικά θα έπρεπε) σιωπάς.
 - Λες πως οι ομοσπονδίες πουλάνε "τζάμπα μαγκιά μόνο για την αξιολόγηση" (δικά σου λόγια) σε προκαλώ να δεις τι έγινε στις χώρες που ήδη εφαρμόστηκε το προτεινόμενο μοντέλο Κεραμέως και τι αποτελέσματα είχε, παραθέτοντας εγώ και τα στοιχεία, πάλι δεν λες κάτι.
- Είπα ότι κάποιοι ελπίζουν σε αυξήσεις , ακυρώνεις λέγοντας "ποιος ελπίζει σε αυξήσεις" σου λέω να κοιτάξεις τα μηνύματα συναδέλφων κάποιες σελίδες πριν στο παρόν νήμα - δεν απαντάς.
- Λες πως περιμένεις να γελάσεις όταν θα αξιολογηθούν "νεοδιόριστοι φαν της αξιολόγησης με διδακτορικά" , σου λέω αυτό δεν είναι λογική, πάλι τίποτα.
- Κι όταν απευθυνόμενος σε άλλο συνάδελφο γράφω πως "τώρα προεκλογικά μιλούν γενικώς και αορίστως για αυξήσεις στους εκπαιδευτικούς και μπορεί κάποιοι νέοι στον χώρο καλοπροαίρετα να τους πιστέψουν" πετιέσαι πάλι και λες
ότι αυτό αποκλείεται.
Τέλος λες "πουθενά δεν έταξε αύξηση" για να ακυρώσεις πάλι αυτό που λέω.

Για ακόμη μια φορά σου παραθέτω στοιχεία: https://www.ethnos.gr/greece/article/233121/ayxhseisstoysmisthoysekpaideytikontazeihkybernhshyposxeseiskaistoyspanepisthmiakoysapotoypoyrgeiopaideias
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/398706_kerameos-en-anamoni-eklogon-tazei-ayxiseis-misthon-stoys-ekpaideytikoys
[urlhttp://fresh-education.gr/%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CF%89%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%85%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AE%CF%83%CE%B5/][/url]
https://workenter.gr/kerameos-stochos-mas-i-afxisi-tou-misthou-ton-ekpaideftikon-392746/
https://www.youtube.com/watch?v=aNdXF0in6YM

Τώρα τι έχεις να πεις;


Με κούρασες Έσπερε. Δεν είσαι υποχρεωμένος/η να συμφωνείς μαζί μου αλλά αν διαφωνείς καν'το με στοιχεία. Μην πετάς έτσι απλά κουβέντες. Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις ενός σωστού διαλόγου έτσι. Μην απεργείς αν δεν θέλεις, μην πας στις γενικές συνελεύσεις αν θεωρείς ξοφλημένες τις ομοσπονδίες μας, γέλα με την καρδιά σου όπως ο ίδιος/α λες ότι θέλεις να κάνεις όταν αξιολογηθούν οι διδάκτορες νεοδιόριστοι του σχολείου σου, πήγαινε και πριν από εκείνους να αξιολογηθείς αν το θέλεις αλλά όταν σχολιάζεις αυτά που γράφει κάποιος που παραθέτει στοιχεία απάντα και συ με στοιχεία αλλιώς δεν έχει νόημα.

Ζητώ συγνώμη από όλους για το μεγάλο ποστ αλλά δεν άντεξα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2023, 09:15:42 μμ από ernesto »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2597 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 09:07:08 μμ »
http://fresh-education.gr/%ce%b1%cf%84%ce%bf%ce%bc%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b1%ce%be%ce%b9%ce%bf%ce%bb%cf%8c%ce%b3%ce%b7%cf%83%ce%b7-%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%b5%ce%ba%cf%80%ce%b1%ce%b9%ce%b4%ce%b5%cf%85%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%8e/... Τώρα καταλάβατε γιατί τα παιδιά πηγαίνουν φροντιστήρια εδώ και 40 χρόνια; Καταλάβατε γιατί οι γονείς επιλέγουν ιδιωτικό σχολείο για το παιδί τους; Γιατί το νταμάρι στο οποίο εργάζεται ο εκπαιδευτικός της δημόσιας εκπαίδευσης με υποδομές υποσαχάριας Αφρικής σπρώχνουν τα παιδιά στα φροντιστήρια και στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια. Γιατί ο εκπαιδευτικός πρέπει στις 5 το απόγευμα να επιστρέφει στο δημόσιο σχολείο να κάνει αμισθί φροντιστήρια και ενισχυτική διδασκαλία... Εν ολίγοις για να μην πολυλογούμε ... για τις παθογένειες της δημόσιας εκπαίδευσης δεκαετίες τώρα υπεύθυνοι είναι κατά αποκλειστικότητα οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι στερούντο αξιολόγησης...
Υ/Γ... Τα συμπεράσματα συνάδελφοι εκπαιδευτικοί δικά σας. Πάνε να μας αναγκάσουν να υποβάλλουμε παραιτήσεις!!! άντε να τους ψηφίσεις μετά!!! Είναι από τις περιπτώσεις όπου αναρωτιέσαι αν ο Πρωθυπουργός τρολάρει ή μας λέει με έμμεσο τρόπο πως οι εκπαιδευτικοί στην πλειονότητα μας είμαστε απατεώνες... ναι απατεώνες... γιατί για να μπορέσουν τα παιδιά να ανταπεξέλθουν στο επίπεδο δυσκολίας των Πανελλαδικών και στην τράπεζα θεμάτων στο σύνολο τους πάνε Φροντιστήριο... Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2023, 09:11:03 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2598 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 09:56:13 μμ »
@ernesto συγγνώμη δεν έχω άπειρο χρόνο για να απαντάω στο καθετι και εξάλλου δεν έχω σκοπό να αντιτίθεμαι σε όλα.

Πώς τα έβγαζαν πέρα οι μισθοσυντήρητοι γονείς μου με μεγάλες απεργίες; Δεν είχαν νοίκι, δεν είχαν στεγαστικό, δεν είχαν νταντά, είχαν περίσσευμα και αποταμίευαν μήνα μήνα. Εγω αυτή τη στιγμή έχω 20 ευρώ μέχρι την Παρασκευή και δεν έχω αποταμιεύσεις. 

Για την επιστράτευση οκ δεν ήταν εύκολο να σπάσει, δεκτό, αλλά ήταν γελοίο κ το ότι λέγανε να ψηφίσουμε μια απεργία που δεν θα κάναμε.

Για μισθούς, είπα. Πάντα αναφέρουν γενικώς και αοριστως κατάργηση ενιαίου μισθολογίου. Αυτό δεν είναι μισθολογικό σοβαρό αίτημα. Είναι απλα διεκπεραιωτικό.

Το ότι θεωρώ τζάμπα μαγκιά την αντίδραση στην αξιολόγηση, δεν σημαίνει ότι τη θεωρώ ακίνδυνη. Ποτέ δεν το είπα αυτό. Είναι πολύ σοβαρό θέμα, αλλά δυδτυχωσ η κοινωνία δεν θα μας υποστηρίξει. Τζάμπα μαγκιά είναι η αποχη έτσι όπως έγινε. Και τζάμπα μαγκιά γιατί προβλήθηκε αυτό εις βάρος άλλων αιτημάτων του κλάδου, του οικονομικού κυρίως και όχι μόνο.

Ενταξει είναι μικροπρεπές να λέω ότι θα μου φανεί αστείο να αξιολογηθούν οι υπέρμαχοι της αξιολόγησης. Να αξιολογηθούν από τον κάθε τυχάρπαστο διευθυντάκο. Τι να κάνουμε δεν είμαι τελείως υπερανω… mea culpa.

Τι ακριβώς προσέφερε στη συζήτηση η απάντηση μου, δεν το γνωριζω, ελπίζω εσένα να σε κάλυψα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2599 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 10:34:58 μμ »
@ernesto συγγνώμη δεν έχω άπειρο χρόνο για να απαντάω στο καθετι και εξάλλου δεν έχω σκοπό να αντιτίθεμαι σε όλα.

Πώς τα έβγαζαν πέρα οι μισθοσυντήρητοι γονείς μου με μεγάλες απεργίες; Δεν είχαν νοίκι, δεν είχαν στεγαστικό, δεν είχαν νταντά, είχαν περίσσευμα και αποταμίευαν μήνα μήνα. Εγω αυτή τη στιγμή έχω 20 ευρώ μέχρι την Παρασκευή και δεν έχω αποταμιεύσεις. 

Για την επιστράτευση οκ δεν ήταν εύκολο να σπάσει, δεκτό, αλλά ήταν γελοίο κ το ότι λέγανε να ψηφίσουμε μια απεργία που δεν θα κάναμε.

Για μισθούς, είπα. Πάντα αναφέρουν γενικώς και αοριστως κατάργηση ενιαίου μισθολογίου. Αυτό δεν είναι μισθολογικό σοβαρό αίτημα. Είναι απλα διεκπεραιωτικό.

Το ότι θεωρώ τζάμπα μαγκιά την αντίδραση στην αξιολόγηση, δεν σημαίνει ότι τη θεωρώ ακίνδυνη. Ποτέ δεν το είπα αυτό. Είναι πολύ σοβαρό θέμα, αλλά δυδτυχωσ η κοινωνία δεν θα μας υποστηρίξει. Τζάμπα μαγκιά είναι η αποχη έτσι όπως έγινε. Και τζάμπα μαγκιά γιατί προβλήθηκε αυτό εις βάρος άλλων αιτημάτων του κλάδου, του οικονομικού κυρίως και όχι μόνο.

Ενταξει είναι μικροπρεπές να λέω ότι θα μου φανεί αστείο να αξιολογηθούν οι υπέρμαχοι της αξιολόγησης. Να αξιολογηθούν από τον κάθε τυχάρπαστο διευθυντάκο. Τι να κάνουμε δεν είμαι τελείως υπερανω… mea culpa.

Τι ακριβώς προσέφερε στη συζήτηση η απάντηση μου, δεν το γνωριζω, ελπίζω εσένα να σε κάλυψα.

Πάλι απαντας μονο σε συγκεκριμενα πραγματα.Για τα χειροπιαστα στοιχεια που παρεθεσα οτι ταζουν γενικως προεκλογικα αυξησεις στοιχειο που αφοριστικά αμφισβητησες με τη φραση"πουθενα δεν εταξε αυξηση" σιωπας και παλι.

Βολικη δικαιολογια οτι δεν εχεις χρονο για να απαντας στο καθετι για να καλυψεις την απουσια επιχειρηματων και στοιχειων. Αυτο που αποκαλεις καθετι ομως ειναι αντιδρασεις που εσυ προκαλεσες.

Δεν θα εγραφα ουτε τα μισα αν δεν με προκαλουσες.

Το ποιος απο τους δυο μας εχει περισσοτερο χρονο απο τη ζωη του να αφιερωσει στο φορουμ κανει μπαμ: πόσα μηνύματα έχεις εσύ ως τωρα (3446) και ποσα εγω (444)που ειμαι και μελος απο το 2009; Καθε μερα γραφεις κατεβατα σε ενα σωρο θεματα καθε λογης (και καλα κανεις) μη μου λες τωρα που μιλαμε με στοιχεια οτι δεν απαντας λογω ελλειψης χρονου!!!Ελεος καπου.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2600 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 11:42:43 μμ »
όλοι ειναι κατά της αξιολόγησης ή τουλάχιστον οι περισσότεροι....αλήθεια ποιος από όλους αυτούς τους πολέμιους τολμά να πει κατάμουτρα στον αξιολογητή που θα έλθει ante portas στο σχολείο του ή στην τάξη του, '' δεν σε αφήνω να μπεις μέσα'';  ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2601 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 12:06:18 πμ »
Είμαι διευθυντής και μάλλον θα ξαναγίνω. Θα ήθελα οι συνδικαλιστικές μας οργανώσεις να βγάλουν ένα κοινό κείμενο, που θα αναρτούν οι διευθυντές για κάθε αξιολογούμενο. Προσωπικά έχω πάρει τις αποφάσεις μου για το τι θα πράξω, αν κληθώ. Ο επιθετικός προσδιορισμός και η ελλιπής αιτιολόγηση κρούουν την πόρτα του δικηγόρου. Ας προσέξουν πάρα πολύ οι κρίνοντες.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2602 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 01:12:59 πμ »
κ.Νακη χρειαζονταν αξιολογηση στην εκπαιδευση η ειναι ολα καλα...?

Είμαι διευθυντής και μάλλον θα ξαναγίνω. Θα ήθελα οι συνδικαλιστικές μας οργανώσεις να βγάλουν ένα κοινό κείμενο, που θα αναρτούν οι διευθυντές για κάθε αξιολογούμενο. Προσωπικά έχω πάρει τις αποφάσεις μου για το τι θα πράξω, αν κληθώ. Ο επιθετικός προσδιορισμός και η ελλιπής αιτιολόγηση κρούουν την πόρτα του δικηγόρου. Ας προσέξουν πάρα πολύ οι κρίνοντες.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2603 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 03:54:16 πμ »
Τι αξιολόγηση και μπούρδες μας λένε; Αφού η μόνη μας "τιμωρία" θα είναι απλά να παρακολουθούμε σεμινάρια!!!!

Κοινώς η αξιολόγηση κεραμέως είναι απλά μια ακόμα μέθοδος κονόμας για να σπαταλήσουν στο μέλλον πακέτα ΕΣΠΑ οι εκπαιδευτές σεμιναρίων , όταν αυτοί θα (κάνουν ότι) εκπαιδεύουν εμάς τους ανεπαρκώς αξιολογηθέντες.....

Εγώ φυσικά είμαι υπέρ μιας πραγματικής αξιολόγησης, αυστηρά και μόνο κάτω από ΟΛΕΣ τις παρακάτω προϋποθέσεις (μηδεμιάς εξαιρουμένης):

1) Πανελλήνιες εξετάσεις από τράπεζα θεμάτων απεριόριστου μεγέθους και με εξασφαλισμένη την αξιόπιστη τυχαιότητα στην επιλογή των κοινών για όλους θεμάτων, ώστε να φανεί ποιος εκπαιδευτικός είναι τελικά ο καλύτερος στο γνωστικό αντικείμενο. Και αυτός ας αξιολογεί μετά τους υπόλοιπους για το γνωστικό. Στις πανελλήνιες φυσικά θα πρέπει να υποχρεωθούν να γράψουν και καθηγητές πανεπιστημίου, αν θέλουν να γίνουν αξιολογητές γνωστικού (στοιχηματίζω ότι οι περισσότεροι καθηγητές πανεπιστημίου θα πατώσουν στις γραπτές εξετάσεις, γιατί η πλειοψηφία τους είναι βύσματα που έχουν ανέρθει στην έδρα τους έρποντας και γλύφοντας).

2) Κάμερα στους φερέλπιδες υποψήφιους αξιολογητές στα παιδαγωγικά με ταυτόχρονη κάλυψη του προσώπου και του ήχου των παιδιών, όταν αυτοί θα κάνουν δειγματικές διδασκαλίες σε ΤΥΧΑΙΑ σχολεία στα οποία θα τους καλούμε εμείς οι εκπαιδευτικοί για να διδάξουν και να μας δείξουν πόσο καλοί είναι στα παιδαγωγικά. Ώστε να φανεί ποιος πραγματικά είναι καλύτερος στο να επιβάλει παιδαγωγικό κλίμα στην τάξη, στην πράξη και όχι στην θεωρία. Στην συνέχεια ψηφοφορία από όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς, που βλέποντας τις κάμερες θα κρίνουμε αν ο φέρελπις αξιολογητής αξίζει πραγματικά τον τίτλο του. Και αυτός που θα κριθεί με αυτόν τον τρόπο από την ψήφο των εκπαιδευτικών ως ο καλύτερος παιδαγωγός, αυτός ας έχει μετά το δικαίωμα να αξιολογήσει τον καθένα από εμάς στα παιδαγωγικά.

3) Υπηρεσιακή αναφορά  (ο όρος υπηρεσιακή "αξιολόγηση" είναι λανθασμένος, η αναφορά δεν είναι αξιολόγηση) βεβαίως και πρέπει να γίνεται από τον διευθυντή, αποκλειστικά και μόνο κατά πόσο δεν κάνουμε κοπάνες από την δουλειά μας, και κατά πόσο τηρούμε τον νόμο (όταν φυσικά δεν υπάρχει προκηρυγμένη απεργία που μας επιτρέπει να μην τον τηρούμε). Ο υδροκεφαλικός ρόλος του διευθυντή ως ο απόλυτος άρχων στην διοίκηση του σχολείου πρέπει να σταματήσει, και να αποκατασταθεί ξανά ο σύλλογος διδασκόντων ως ο κύριος διοικητικός θεσμός του σχολείου. H δημοκρατία του συλλόγου διδασκόντων πρέπει να επανέλθει, ο σύλλογος πρέπει να αποφασίζει φυσικά πρωτίστως και για τα οικονομικά του σχολείου.  Η βυσματοκρατία των συνεντευξιαζόμενων κομματόσκυλων διευθυντών πρέπει να παταχθεί αμείλικτα και με κάθε μέσο, γιατί ο ρόλος αρκετών από αυτούς είναι απλά να τα κάνουν πλακάκια με διεφθαρμένους δήμους και δημοτικούς υπαλλήλους, ώστε να ροκανίζεται και να σπαταλιέται δημόσιο χρήμα σε άχρηστα για τα σχολεία έργα.

4) Αξιολόγηση του συλλόγου διδασκόντων, κατά πόσο ξοδεύει σωστά τα χρήματα που διατίθενται από τον δήμο και από την κυβέρνηση (εννοείται ακριβώς το ίδιο χρηματικό ποσό θα δίνεται σε όλα τα σχολεία, ανάλογα πάντα και με το πλήθος των μαθητών του καθενός σχολείου). Σε περίπτωση αποδεδειγμένης σπατάλης χρημάτων, ο σύλλογος διδασκόντων και το σχολείο όχι μόνο πρέπει να αξιολογούνται, αλλά και όσοι εκπαιδευτικοί υποστήριξαν με την ψήφο τους στο πρακτικό του συλλόγου διδασκόντων την σπατάλη χρημάτων θα πρέπει να υποχρεώνονται να πληρώνουν από την τσέπη τους την όποια χασούρα.

Υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις (μηδεμιάς εξαιρουμένης), δέχομαι την αξιολόγηση. Αν έστω και μία προϋπόθεση από τις παραπάνω εκλείψει, η αξιολόγηση θα περάσει μόνο πάνω από το εργασιακό μου πτώμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 11:15:40 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.