*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 712717 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3346 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 08:39:10 πμ »
Λοιπον να πω και γω τον πονο μου
Αξιολογουνται οι αστυνομικοι?
οι στρατιωτικοι?
οι καθαριστριες?
οι εφοριακοι?
οι υπαλληλοι του πρωην ΙΚΑ?
οι υπαλλοιλοι των ΚΕΠ?
οι υπαλληλοι των Δημων?
οι Δημοτικοι αστυνομικοι?
που να συμπληρωσωπολλοι απο αυτους διοριστηκαν με απολυτηριο και lower?
Μήπως επίσης αξιολογούνται:
οι προϊστάμενοι διαφόρων φορέων;
Οι καθηγηταράδες- μέλη ΔΕΠ στα ΑΕΙ;
οι γιατροί/καθηγητές  των δημοσίων νοσοκομείων με τα πολλά προσόντα και τις περγαμηνές, που αν δεν έχεις γνωστό, σε αντιμετωπίζουνε πολλές φορές όχι ως ασθενή, αλλά ως πολίτη 20ης κατηγορίας;
Οι δικαστές;
Οι εισαγγελείς;
Δύο μέτρα και δύο σταθμά, δυστυχώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 08:41:16 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:51 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3347 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 09:42:42 πμ »
Μήπως επίσης αξιολογούνται:
οι προϊστάμενοι διαφόρων φορέων;
Οι καθηγηταράδες- μέλη ΔΕΠ στα ΑΕΙ;
οι γιατροί/καθηγητές  των δημοσίων νοσοκομείων με τα πολλά προσόντα και τις περγαμηνές, που αν δεν έχεις γνωστό, σε αντιμετωπίζουνε πολλές φορές όχι ως ασθενή, αλλά ως πολίτη 20ης κατηγορίας;
Οι δικαστές;
Οι εισαγγελείς;
Δύο μέτρα και δύο σταθμά, δυστυχώς.
Ξεχνάς τους βουλευτές και τους υπουργούς.

Το βασικό σε όλους τους τύπους αξιολόγησης είναι ο διορισμός και η αξιολόγηση τόσο των προϊσταμένων όσο και των ανώτατων κριτών που θα αξιολογήσουν τους υπόλοιπους να γίνεται με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια, δηλαδή με γραπτές εξετάσεις και με αξιολόγηση από την βάση. 

Η πυραμιδική δομή , η αντικατάσταση της αξιολόγησης από την βάση με συνέντευξη από κομματόσκυλα και η παντελής απουσία γραπτού διαγωνισμού, καθιστά την "αξιολόγηση" της ακατανόμαστης χυδαίο επιθεωρητισμό.

Ο στόχος τους προφανής. Μέσω της κομματικής συνέντευξης και μοριοδοτώντας αγορασμένους μεταπτυχιακούς (και κομματικούς) τίτλους, βάζουμε τα δικά μας παιδιά σε θέσεις κλειδιά, για να τρώμε ανενόχλητοι τα λεφτά του δημοσίου.

Το άλλο με τον Άρειο πάγο το είδατε, που δίκασε ύπερ των funds?  Και μάλιστα σε χρόνο ρεκόρ, και με ομοφωνία ρεκόρ!

To πολίτευμα έχει εκπέσει σε απολυταρχία, και πρέπει να επανέλθει άμεσα....Και όσοι στήριξαν και στηρίζουν αυτή την εκτροπή, πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά όπως οι χουντικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 10:14:31 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3348 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 09:56:45 πμ »
Δεν βγάζει και η ΟΛΜΕ- ΔΟΕ τίποτα για να έχουμε να απαντάμε στους μαθητες μας για να μην μας φτύνει η κοινωνία με τις απεργίες και τα σχετικά;
Στην αυτοαξιολόγηση ήταν εύκολο να εξηγήσεις πώς αυτό έβλαπτε το σχολείο και τα συμφέροντα των μαθητών και των οικογενειών. Τώρα; Τι θα πούμε; Τι αφορά την κοινωνία αυτό; Το επιχείρημα ότι δν θα βελτιωθεί τίποτα γιατί το πρόβλημα των σχολείων δεν είναι οι εκπαιδευτικοί, προφανώς δεν τους αρκεί.

Εγω είμαι πολύ διχασμένη για την απεργία αυτή. Από τη μια ντρέπομαι τους συναδέλφους, από την άλλη ντρέπομαι το τι θα πει ο κόσμος.
Να μας φτύνει η κοινωνία, επειδή απεργούμε;; Τι είναι πάλι αυτό;;
Δεν έχουμε δικαίωμα στην απεργία δηλ. εμείς;;
Την κοινωνία & τους μαθητές & τους γονείς δεν τους αφορά η κατηγοριοποίηση των σχολείων;;; Και ασφαλώς δεν θα βελτιωθεί τίποτε μ' αυτή την αξιολόγηση, γιατί από αλλού θα έπρεπε αυτή να ξεκινήσει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3349 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 10:14:15 πμ »
Να μας φτύνει η κοινωνία, επειδή απεργούμε;; Τι είναι πάλι αυτό;;
Δεν έχουμε δικαίωμα στην απεργία δηλ. εμείς;;
Την κοινωνία & τους μαθητές & τους γονείς δεν τους αφορά η κατηγοριοποίηση των σχολείων;;; Και ασφαλώς δεν θα βελτιωθεί τίποτε μ' αυτή την αξιολόγηση, γιατί από αλλού θα έπρεπε αυτή να ξεκινήσει!
εδω μας φτύνουν χωρίς να απεργούμε...
δικαίωμα στην απεργία έχουμε
να τους αφορά η κατηγοριοποίηση; εδώ  δεν τους νοιάζει που συμμαθητές των παιδιών τους ή τα παιδιά τους κάνουν μπάχαλο τα σχολειά στα οποία τα στέλνουν , για να μην σου πω ότι δεν πατάνε καν να ρωτήσουν τι κάνουν Αλήθεια πήρες χαμπάρι πόσες αιτήσεις έγιναν πέρυσι για τα πρότυπα και πειραματικά; αυτοί με την επιλογή τους αυτή έχουν ήδη κατηγοριοποιήσει τα σχολεία και είναι και και το πιο συνειδητοποιημένο κομμάτι γονέων για το χάλι της δημόσιας εκπαίδευσης
Τέλος, αν η αξιολογηση θα βοηθήσει ή όχι μπορεί να λειτουργεί και ως προπέτασμα καπνού άλλων ανεπαρκειών
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 10:20:43 πμ από menandros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:51 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3350 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 10:29:24 πμ »
Γιατί άλλαξα άποψη για την αξιολόγηση, της Νταϊάν Ράβιτς, πρώην υφυπουργού Παιδείας των ΗΠΑ https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/407823_giati-allaxa-apopsi-gia-tin-axiologisi-tis-ntaian-rabits-proin-yfypoyrgoy

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3351 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 11:40:11 πμ »
Ότι την εμήν ηξίουν μηδ’ υπονοηθήναι… Δεν το γράφω μόνο για να υπερασπιστώ την συνάδελφο που δεν έχει δώσει δικαίωμα σε κανέναν με τη στάση της στο θέμα της αξιολόγησης και μοιράζεται την γνώμη της και τους προβληματισμούς της συνέχεια, αλλά και η ίδια θεωρώ πως ο κόσμος δεν γνωρίζει πως η αξιολόγηση είναι η αρχή ενός γκρεμού. Ο γονιός που είναι απ΄έξω φαντάζεται πως θα απαλλαγεί από κακούς δασκάλους και θα γλιτώσει κανένα φροντιστήριο και στηρίζει την αξιολόγηση της φαντασίας του. Θα ήθελα κι εγώ, που δεν αναρωτήθηκα λεπτό για την στάση μου, μια ξεκάθαρη ενημέρωση του κόσμου χωρίς ξύλινη γλώσσα και πράγματα που δεν τον ενδιαφέρουν μέσα. Δεν μου αρέσει αυτός -στον οποίο και μόνο είμαι υποχρεωμένη να δίνω λόγο- να μην ξέρει το γιατί κάνω ό,τι κάνω.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3352 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 01:22:58 μμ »
Ότι την εμήν ηξίουν μηδ’ υπονοηθήναι… Δεν το γράφω μόνο για να υπερασπιστώ την συνάδελφο που δεν έχει δώσει δικαίωμα σε κανέναν με τη στάση της στο θέμα της αξιολόγησης και μοιράζεται την γνώμη της και τους προβληματισμούς της συνέχεια, αλλά και η ίδια θεωρώ πως ο κόσμος δεν γνωρίζει πως η αξιολόγηση είναι η αρχή ενός γκρεμού. Ο γονιός που είναι απ΄έξω φαντάζεται πως θα απαλλαγεί από κακούς δασκάλους και θα γλιτώσει κανένα φροντιστήριο και στηρίζει την αξιολόγηση της φαντασίας του. Θα ήθελα κι εγώ, που δεν αναρωτήθηκα λεπτό για την στάση μου, μια ξεκάθαρη ενημέρωση του κόσμου χωρίς ξύλινη γλώσσα και πράγματα που δεν τον ενδιαφέρουν μέσα. Δεν μου αρέσει αυτός -στον οποίο και μόνο είμαι υποχρεωμένη να δίνω λόγο- να μην ξέρει το γιατί κάνω ό,τι κάνω.

Αυτό ακριβώς.
Εάν ακολουθείς μια μορφή αντίδρασης που επηρεάζει το κοινό και όχι τον εργοδότη, οφείλεις να είσαι ξεκάθαρος. Ο κόσμος δεν γνωρίζει τα του κάθε κλάδου και έχει ανάγκη σοβαρής ενημέρωσης. Το «οι καθηγητές απεργούν για καλύτερους μισθούς» είναι σαφές, αρέσει - δεν αρέσει, πάντως είναι σαφές. Το «οι καθηγητές απεργούν για την αξιολόγηση» αν ακουστεί έτσι, μπάζει από παντού.

Οι γονείς που ίσως έχουν συναντήσει 1 προβληματική περίπτωση, γιατί δεν νομίζω ότι έχουν πέσει σε περισσότερες, οι αυτοί που δεν κατανοούν τος εγγενείς αδυναμίες του συστήματος, πρέπει να πειστούν, και σίγουρα δεν θα πειστούν έτσι. Δεν αρκεί η αντιπάθεια για την Κεραμεως να τους πείσει.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3353 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 02:01:30 μμ »
Αυτό ακριβώς.
Εάν ακολουθείς μια μορφή αντίδρασης που επηρεάζει το κοινό και όχι τον εργοδότη, οφείλεις να είσαι ξεκάθαρος. Ο κόσμος δεν γνωρίζει τα του κάθε κλάδου και έχει ανάγκη σοβαρής ενημέρωσης. Το «οι καθηγητές απεργούν για καλύτερους μισθούς» είναι σαφές, αρέσει - δεν αρέσει, πάντως είναι σαφές. Το «οι καθηγητές απεργούν για την αξιολόγηση» αν ακουστεί έτσι, μπάζει από παντού.

Οι γονείς που ίσως έχουν συναντήσει 1 προβληματική περίπτωση, γιατί δεν νομίζω ότι έχουν πέσει σε περισσότερες, οι αυτοί που δεν κατανοούν τος εγγενείς αδυναμίες του συστήματος, πρέπει να πειστούν, και σίγουρα δεν θα πειστούν έτσι. Δεν αρκεί η αντιπάθεια για την Κεραμεως να τους πείσει.

Πολύ σωστά!

Και εδώ σκέφτομαι πως, πριν αρχίσουμε συνθηματολογία τοίχου και βαρύ "εγώ", θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με τους συλλόγους μας ώστε, αν μη τι άλλο, να αναγνωρίσουμε τί μας συσπειρώνει και τί μας διχάζει και να προσπαθήσουμε να βρούμε έναν κοινό τόπο. Ακούγεται κάπως ουτοπικό (και, δυστυχώς, η συζήτηση στο forum αυτό προδικάζει) αλλά, κατά τη γνώμη μου, μόνο έτσι μπορούμε να επικοινωνήσουμε με λοιπούς ενδιαφερόμενους (βλ. γονείς κ' μαθητές) ώστε να δημιουργήσουμε έναν ανοιχτό διάλογο που θα μας δώσει την ευκαιρία να παραθέσουμε το σκεπτικό μας.

Αρραγείς κ' όχι σκορποχώρι.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3354 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 02:52:41 μμ »
εδω μας φτύνουν χωρίς να απεργούμε...
δικαίωμα στην απεργία έχουμε
να τους αφορά η κατηγοριοποίηση; εδώ  δεν τους νοιάζει που συμμαθητές των παιδιών τους ή τα παιδιά τους κάνουν μπάχαλο τα σχολειά στα οποία τα στέλνουν , για να μην σου πω ότι δεν πατάνε καν να ρωτήσουν τι κάνουν Αλήθεια πήρες χαμπάρι πόσες αιτήσεις έγιναν πέρυσι για τα πρότυπα και πειραματικά; αυτοί με την επιλογή τους αυτή έχουν ήδη κατηγοριοποιήσει τα σχολεία και είναι και και το πιο συνειδητοποιημένο κομμάτι γονέων για το χάλι της δημόσιας εκπαίδευσης
Τέλος, αν η αξιολογηση θα βοηθήσει ή όχι μπορεί να λειτουργεί και ως προπέτασμα καπνού άλλων ανεπαρκειών
Εμένα, αλλά κι όσους ξέρω δεν μας φτύνει κανένας, γιατί ξέρουν ότι κάνουμε τη δουλειά/το λειτούργημα για το οποίο πληρωνόμαστε ευσυνείδητα κι ότι, παρά τις πάμπολλες δυσκολίες (που δεν ευθυνόμαστε εμείς), είμαστε εκεί για τους μαθητές μας κάθε μέρα (τη στιγμή που η Κεραμέως κεταβαίνει απ' τη θέση της  και συναντιέται με τους μαθητές μόνο την εναρκτήρια ημέρα κάθε σχολικής χρονιάς, στον αγιασμό δηλ. ή όταν παίζει κανένα μπασκετάκι μαζί τους, στα πλαίσια κάποιας φιέστας...)! Αν τώρα, εννοείς ότι μας φτύνουν τα ΜΜΕ και οι δημοσιογράφοι του συστήματος Μητσοτάκη, δεν με απασχολεί διόλου τι λένε ή καλύτερα τι τους υπαγορεύουν να λένε σε βάρος μας...
Για το χάλι της δημόσιας εκπαίδευσης, όπως γράφεις, εσύ κι εγώ φταίμε; Έτσι πιστεύεις;; Αυτοί δηλ. που βρίσκονται στα ωραία τους γραφεία στο Μαρούσι & δαπανούν λεφτά άσκοπα στο να αλλάζουν τις κουρτίνες της προηγούμενης ηγεσίας ή που τρώνε με είκοσι μασέλες από τις συμβάσεις που έχουν υπογράψει με τη CISCO, είναι ανεύθυνοι;; Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τον τόσο μεγάλο ζήλο σου να υπερασπιστείς την ηγεσία του υπουργείου μας... Εδώ, παιδεύει & ταλαιπωρεί ανθρώπους και οικογένειες η Κεραμέως, ναι, η ίδια προσωπικά με το να μην τους διορίζει, ενώ έτσι αρμόζει, διατυμπανίζει πως έχουν διοριστεί  25.000 επί ηγεσίας της και τελικά όλους αυτους θα τους μονιμοποιήσει αν κι εφόσον αξιολογηθούν ικανοποιητικά, σύμφωνα με τις ορέξεις & τις διαθέσεις ενός Συμβούλου (που δεν θα είναι εκ των πραγμάτων αντικειμενικός), εδώ μάς σύρει κάθε τρεις & λίγο στα δικαστήρια, ώστε να μην απεργούμε (αυτό και μόνο καταδεικνύει το πόσο ανελεύθερη & κολλημένη είναι), ψεύδεται δημοσίως και μάς κατασυκοφαντεί κι εσύ πας να μας πεις ότι έχει τα χάλια του το δημόσιο σχολείο εξαιτίας ημών;;;; Σοβαρέψου λίγο και σκέψου σε πόσο χειρότερες συνθήκες θα είμαστε αναγκασμένοι να διδάσκουμε, εάν δεν αντιδράσουμε τώρα. Αν χρειάζεται να δικαιολογήσει κάποιος την απεργία της Τετάρτης, ας πει πως η αξιολόγηση που προωθείται από την Υπουργό, είναι ένα συνονθύλευμα άστοχων και ανεφάρμοστων πειραματισμών κι εγώ σ' αυτό το πείραμα, δεν συμμετέχω!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 02:54:20 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3355 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 03:04:56 μμ »
@gia 96 εγώ το καλύτερο που ακούω είναι ότι υπάρχουν καλοί καθηγητές αλλά και πολλοί ακατάλληλοι και οι καλοί αδικούνται από τους άλλους που αμαυρώνουν την εικόνα και αν υπήρχε τρόπος να ξεχωρίζουν και να ανταμείβονται οι καλοί, θα ήταν όλα καλύτερα. Αυτό είναι το πιο καλοπροαίρετο γενικα που ακούω, πέρα από τις γενικότητες του ότι η διυλεια είναι δύσκολη κλπ. Επομένως, αν αυτός που κατά τ άλλα σε θεωρεί καλό (και προφανώς πιστεύει ότι εσυ δεν εχεις λόγο να φοβάσαι μια αξιολόγηση), σε δει να απεργείς, ή θα ενδιαφερθεί επειδή ούτως ή άλλως είναι ψυλλιασμένος ότι αυτή η κυβέρνηση δεν κάνει τίποτα προς όφελος του δημοσίου συμφέροντος, είτε θα απογοητευτεί που συντάσσεσαι μ αυτούς που ο ίδιος θεωρεί κατώτερους απ εσένα.

Και για να είμαστε ειλικρινείς, πόσοι από εμάς έχουν ταύτιση απόψεων; Έχουμε όλοι την ίδια στάση; Γιατί εγω βλέπω πολλές και ποικίλες.
- δεν μας αρέσει αυτή η αξιολόγηση αλλά φανταζόμαστε ότι υοαρχει κάποια άλλη καλύτερη που ίσως υποθετικά δεν θα είχαμε αντίρρηση
-δεν θέλω να αξιολογηθώ εγω προσωπικά και μην τολμήσει άνθρωπος να πατήσει στην τάξη μου γιατί θεωρώ άδικο να αξιολογηθούν όλοι, αλλα κατά βάθος δεν έχω καλή άποψη για το σύνολο του κλάδου
- η αξιολόγηση είναι επιθεωρητισμος και χειραγώγηση μπλα μπλα ξύλινη γλώσσα
- και πολλά άλλα

Αν εμείς οι άμεσα θιγόμενοι δεν συμφωνούμε, γιατί να συμφωνήσουν οι άλλοι;

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3356 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 03:11:41 μμ »

...

Αν εμείς οι άμεσα θιγόμενοι δεν συμφωνούμε, γιατί να συμφωνήσουν οι άλλοι;

Ν' αγιάσει το στόμα σου!
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3357 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 03:23:51 μμ »
@gia 96 εγώ το καλύτερο που ακούω είναι ότι υπάρχουν καλοί καθηγητές αλλά και πολλοί ακατάλληλοι και οι καλοί αδικούνται από τους άλλους που αμαυρώνουν την εικόνα και αν υπήρχε τρόπος να ξεχωρίζουν και να ανταμείβονται οι καλοί, θα ήταν όλα καλύτερα. Αυτό είναι το πιο καλοπροαίρετο γενικα που ακούω, πέρα από τις γενικότητες του ότι η διυλεια είναι δύσκολη κλπ. Επομένως, αν αυτός που κατά τ άλλα σε θεωρεί καλό (και προφανώς πιστεύει ότι εσυ δεν εχεις λόγο να φοβάσαι μια αξιολόγηση), σε δει να απεργείς, ή θα ενδιαφερθεί επειδή ούτως ή άλλως είναι ψυλλιασμένος ότι αυτή η κυβέρνηση δεν κάνει τίποτα προς όφελος του δημοσίου συμφέροντος, είτε θα απογοητευτεί που συντάσσεσαι μ αυτούς που ο ίδιος θεωρεί κατώτερους απ εσένα.

Και για να είμαστε ειλικρινείς, πόσοι από εμάς έχουν ταύτιση απόψεων; Έχουμε όλοι την ίδια στάση; Γιατί εγω βλέπω πολλές και ποικίλες.
- δεν μας αρέσει αυτή η αξιολόγηση αλλά φανταζόμαστε ότι υοαρχει κάποια άλλη καλύτερη που ίσως υποθετικά δεν θα είχαμε αντίρρηση
-δεν θέλω να αξιολογηθώ εγω προσωπικά και μην τολμήσει άνθρωπος να πατήσει στην τάξη μου γιατί θεωρώ άδικο να αξιολογηθούν όλοι, αλλα κατά βάθος δεν έχω καλή άποψη για το σύνολο του κλάδου
- η αξιολόγηση είναι επιθεωρητισμος και χειραγώγηση μπλα μπλα ξύλινη γλώσσα
- και πολλά άλλα

Αν εμείς οι άμεσα θιγόμενοι δεν συμφωνούμε, γιατί να συμφωνήσουν οι άλλοι;

Προφανώς και είσαι τρολλ του υπουργείου, σε διατεταγμένη υπηρεσία.

Μετά το 100% στην συνέλευση των προέδρων της ΟΛΜΕ, αρχίζεις να λες και να διασπείρεις ότι δεν συμφωνούμε;;

Δεν ντρέπεσαι;;; Ντρέπεται και η ντροπή με αυτά που λες.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 03:28:24 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3358 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 03:28:37 μμ »

Για το χάλι της δημόσιας εκπαίδευσης, όπως γράφεις, εσύ κι εγώ φταίμε; Έτσι πιστεύεις;; Αυτοί δηλ. που βρίσκονται στα ωραία τους γραφεία στο Μαρούσι & δαπανούν λεφτά άσκοπα στο να αλλάζουν τις κουρτίνες της προηγούμενης ηγεσίας ή που τρώνε με είκοσι μασέλες από τις συμβάσεις που έχουν υπογράψει με τη CISCO, είναι ανεύθυνοι;; Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τον τόσο μεγάλο ζήλο σου να υπερασπιστείς την ηγεσία του υπουργείου μας...

Πού ακριβώς με είδες να γράφω ότι φταίμε εμείς για το εκπαιδευτκό σύστημα και να υπερασπίζομαι την ηγεσία του υπουργείου; βρες ένα παρέθμα τέτοιο σε παρακαλώ πολύ.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3359 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 03:32:23 μμ »
Προφανώς και είσαι τρολλ του υπουργείου, σε διατεταγμένη υπηρεσία.

Μετά το 100% στην συνέλευση των προέδρων της ΟΛΜΕ, αρχίζεις να λες και να διασπείρεις ότι δεν συμφωνούμε;;

Δεν ντρέπεσαι;;; Ντρέπεται και η ντροπή με αυτά που λες.....

Το ότι συμφωνούμε πως δεν θέλουμε (αυτήν) την αξιολόγηση, δεν σημαίνει ότι έχουμε τους ίδιους λόγους να μην την θέλουμς
Κατ αρχάς οι παλιοί (και ίσως όχι μόνο), δεν έχουν διαβάσει τον νόμο και δεν ξέρουν σε τι διαφωνούν.
Άλλοι δεν έχουν καταλάβει ότι οι σύμβουλοι θα μπουν στις τάξεις άμεσα για τους νεοδιόριστους.
Άλλοι λένε ότι δεν θα είχαν πρόβλημα με μια άλλη αξιολόγηση (εσύ ειδικά έχεις καταθέσει αναλυτικότατα την σκέψη σου)
Άλλοι θεωρούν ότι το ποσοστό μη επαρκών εκπαιδευτικών δεν είναι αμελητέο, αλλά δεν εμπιστεύονται ελληνική αξιολόηγηση γιατί δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτούς που το αξίζουν.
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η εκπαίδευση δεν θα αλλάξει όσο κι αν κυνηγήσουμε κάποιους που δεν είναι επαρκείς, γιατί θεωρώ ότι αλλού βρίσκονται οι αδυναμίες του συστήματος και όχι στη δουλειά μας (με δυο λόγια, και άριστα να κάνουμε τη δουλειά μας σε αυτό το σύστημα, το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό γιατί φταίει το σύστημα και όχι εμείς), άρα δεν θεωρώ αναγκαία καμία αξιολόγηση πέραν του να φροντίζει ο διευθυντής να υπάρχει ισοκατανομή του φόρτου εργασίας.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.