*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 713018 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4018 στις: Ιούλιος 31, 2023, 04:39:03 μμ »
Αυτό είναι φρασεολόγια και επιχειρηματολογία εκπαιδευτικού. Μάλιστα. Συγχαρητήρια.
Καταρχάς μάθε να βάζεις τόνους, να μιλάς ήρεμα και σωστά ελληνικά και μετά μπορεί να σε πάρει κανείς στα σοβαρά.

Και όσο για τους υπόλοιπους που εκνευριστήκατε με την πρόταση μου, συγγνώμη ρε παιδιά. Οκ το κατάλαβα, δεν θέλετε να αξιολογηθείτε, διοριστήκατε και θέλετε να αράξετε, να μην κάνετε τίποτα και να μην σας κουνάει κανένας. Λάθος μου.
Δηλαδή να ξαναγυρίσουμε στο 1980 με τους επιθεωρητές είναι για σένα αξιολόγηση;Τότε όχι δεν. θέλουμε,ευχαριστύμε!Κατά τα άλλα θέλουμε να πάμε μπροστά,όλα ψηφιακά κλπ,αλλά αξιολόγηση αλά Κωνσταντίνος Κατακουζηνός,εμπρός πίσω.Λες και λίγο αξιολογηθήκαμε ως τώρα ή δεν αξιολογούμαστε διαρκώς από μαθητές γονείς, διευθυντές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:58 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4019 στις: Ιούλιος 31, 2023, 05:13:35 μμ »
Τωρα, δηλαδη, που στα λογια εισαι θιασωτης (ο τονος μπαινει στο «ω», Σινοπουλε) της αξιολογησης, γινεσαι αυτοματως (ο τονος μπαινει στο «α», Σινοπουλε) επαρκης; Ο νομος του κρατους προβλεπει κατι για τους αερολογους της εκπαιδευσης, για εκεινους που εχουν μεγαλο σβερκο;

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4020 στις: Ιούλιος 31, 2023, 05:25:27 μμ »
Αξιολογούμαστε διαρκώς? Τι ανέκδοτο είναι αυτό? Δηλαδή αν οι μαθητές σου δεν σε θέλουν και σε κρίνουν ανεπαρκή, φεύγεις? Ωραία καραμέλα. Μπορεί να πιάνει σε κομματικές συγκεντρώσεις και στο twitter αλλά αν το πεις σε γονείς μάλλον θα βάλουν τα γέλια.
Όλα αυτά είναι δικαιολογίες για όσους φοβούνται ότι αν αξιολογηθούν θα κριθούν ανεπαρκείς, γιατί απλά δεν κάνουν μάθημα.
Πλέον όμως δεν πείθουν. Το παραμύθι τέλειωσε. Η αξιολόγηση είναι νόμος του κράτους και θα εφαρμοστεί, θέλετε δεν θέλετε.
Όποιος δεν θέλει μπορεί να παραιτηθεί και να βρει άλλη δουλειά που δεν θα έχει αξιολόγηση.
Oh, Wait... δεν υπάρχει τέτοια δουλειά.
Χαίρομαι που σε διασκεδάζω..εσύ πάλι το ίδιο αφήγημα,καραμέλες, ανεπάρκεια,  κομματικές συγκεντρώσεις κλπ.Η ίδια καραμέλα όσων είναι υπέρ αυτής της παρωχημένης διαδικασίας που υποτίθεται πως είναι αξιολόγηση.Και έχεις πέσει εντελώς έξω σε όλα όσον αφορά εμένα τουλάχιστον.Μάλλον δεν έχεις το χάρισμα..

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4021 στις: Ιούλιος 31, 2023, 06:21:30 μμ »
Εγώ μιλάω γενικά, εσύ μιλάς προσωπικά. Θα σου πρότεινα να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό, γιατί έχεις σοβαρό πρόβλημα.
Ελπίζω να μην μπαίνεις σε τάξη, γιατί λυπάμαι τα παιδιά, στα οποία θα βγάζεις όλα τα απωθημένα σου.
Ζήτησε βοήθεια.
Μάλιστα..κράτησε τον οίκτο σου για κάποιον που τον έχει ανάγκη και ακολούθησε τη συμβουλή σου για ειδικό.Και άλλη φορά να μην ζητάς συγγνώμη που μας ενόχλησες με τα γραφόμενά σου και να μην αρχίζεις διάλογο με κάποιον αν δεν τα βγάζεις πέρα.Σε πείραξε ο τρόπος του συναδέλφου,εσύ είσαι καλύτερος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:58 »

Αποσυνδεδεμένος panos92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4022 στις: Ιούλιος 31, 2023, 06:22:12 μμ »
Εγώ μιλάω γενικά, εσύ μιλάς προσωπικά. Θα σου πρότεινα να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό, γιατί έχεις σοβαρό πρόβλημα.
Ελπίζω να μην μπαίνεις σε τάξη, γιατί λυπάμαι τα παιδιά, στα οποία θα βγάζεις όλα τα απωθημένα σου.
Ζήτησε βοήθεια.
Πάντως να ξέρεις ότι και στις ΗΠΑ αλλά και σε όσες χώρες έχει εφαρμοσθεί η αξιολόγηση εκπαιδευτικών δεν υπήρξαν απαραίτητα θετικά αποτελέσματα. Πολλές φορές ήταν και αρνητικά, τις περισσότερες μηδαμινά.

Η εκπαίδευση και η διδασκαλία είναι ένα πολυσύνθετο αντικείμενο που δεν μπορεί να αξιολογηθεί εύκολα. Μπορεί δλδ να δουν 10 αξιολογητές τη ίδια διδασκαλία και να βάλουν δέκα διαφορετικές βαθμολογίες. Δεν είναι δλδ κάτι το μετρήσιμο. Οπότε αναποφευκτα καταντά ένα μέτρο επιβολής και δημιουργίας πελατειακών και κομματικών σχέσεων.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4023 στις: Ιούλιος 31, 2023, 06:31:30 μμ »
Θα σου απαντήσω όσο καλοπροαίρετα αντέχω με κάτι ψευτοψαγμένους ηθικολόγους της εκπαίδευσης (σαν εσένα). Οχι, δεν είναι ικανοποιημένοι ή μπορεί και να είναι ικανοποιημένοι μερικώς. Τώρα με αυτό (την περίμενες τέτοια απάντηση, πουλί μου;) τί σού έρχεται να πεις; Αξιολόγηση! Σε βοηθάω να μην κουράζονται και τα δάχτυλά σου. Αξιολόγηση για να εκτοξευτεί η καυ... εεε η ικανοποίηση!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2023, 06:35:15 μμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4024 στις: Ιούλιος 31, 2023, 06:34:05 μμ »
Από ότι φαίνεται υπάρχει και πρόβλημα κατανόησης κειμένου.
Από ό,τι φαίνεται υπάρχει πρόβλημα αντίληψης..

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4025 στις: Ιούλιος 31, 2023, 07:00:06 μμ »

Και όσο για τους υπόλοιπους που εκνευριστήκατε με την πρόταση μου, συγγνώμη ρε παιδιά. Οκ το κατάλαβα, δεν θέλετε να αξιολογηθείτε, διοριστήκατε και θέλετε να αράξετε, να μην κάνετε τίποτα και να μην σας κουνάει κανένας. Λάθος μου.

Ρε φίλε θα μας τρελάνεις; Δηλαδή όσοι δε θέλουν να αξιολογηθούν είναι αραχτοί και δεν κάνουν τίποτε;
Δεν καταλαβαίνεις πως με την αξιολόγηση αποκτούν μεγάλη δύναμη τα στελέχη της όποιας κυβέρνσης; Δηλαδή εσύ μεθαύριο θα μπορείς να βγεις να φωνάξεις, να διεκδικήσεις, να αντιδράσεις με το ίδιο σθένος αν ξέρεις πως σε περιμένει αξιολόγηση με " αξιοκρατικές " ελληνικές διαδικασίες; Μην τρελαθούμε κιόλας...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4026 στις: Ιούλιος 31, 2023, 09:08:48 μμ »
Ρε φίλε θα μας τρελάνεις; Δηλαδή όσοι δε θέλουν να αξιολογηθούν είναι αραχτοί και δεν κάνουν τίποτε;
Δεν καταλαβαίνεις πως με την αξιολόγηση αποκτούν μεγάλη δύναμη τα στελέχη της όποιας κυβέρνσης; Δηλαδή εσύ μεθαύριο θα μπορείς να βγεις να φωνάξεις, να διεκδικήσεις, να αντιδράσεις με το ίδιο σθένος αν ξέρεις πως σε περιμένει αξιολόγηση με " αξιοκρατικές " ελληνικές διαδικασίες; Μην τρελαθούμε κιόλας...
Έτσι ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4027 στις: Ιούλιος 31, 2023, 09:32:11 μμ »
Αυτό είναι φρασεολόγια και επιχειρηματολογία εκπαιδευτικού. Μάλιστα. Συγχαρητήρια.
Καταρχάς μάθε να βάζεις τόνους, να μιλάς ήρεμα και σωστά ελληνικά και μετά μπορεί να σε πάρει κανείς στα σοβαρά.

Και όσο για τους υπόλοιπους που εκνευριστήκατε με την πρόταση μου, συγγνώμη ρε παιδιά. Οκ το κατάλαβα, δεν θέλετε να αξιολογηθείτε, διοριστήκατε και θέλετε να αράξετε, να μην κάνετε τίποτα και να μην σας κουνάει κανένας. Λάθος μου.

Τρόλ δεν θα γίνουν ανεκτά. Να σέβεσαι ανθρώπους που έχουν ξεπεράσει τα ανθρώπινα όρια και έχουν φτύσει αίμα. Είμαι στην εκπαίδευση με κολλημένο το πρώτο ένσημο το 2001. Έχω 2 παιδιά και τα μισά από αυτά τα χρόνια και ζούσα μακριά από την οικογένεια και τα παιδιά μου. Διορίστηκα το 2021 600km από το σπίτι μου και αναγκάστηκα να κουβαλησω όλη την οικογένεια μαζί. Πάλι καλά λέω γιατί άλλοι έκαναν περισσότερα. Το να με λες βολεμενο κτλ κτλ επειδή δεν θέλω τη συγκεκριμένη αξιολόγηση είναι αισχρό και απαράδεκτο για να μην πω τίποτα χειρότερο. Ας μάθουμε να κλείνουμε λιγάκι το στόμα μας και να σεβόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2023, 09:35:17 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4028 στις: Αύγουστος 01, 2023, 01:42:30 μμ »
Ανεξάρτητα από το εάν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με την αξιολόγηση (προσωπικά διαφωνώ, τουλάχιστον με τον τρόπο που προβλέπεται να γίνει), αυτό που είναι κρίσιμο είναι ότι, εκ των πραγμάτων, μέσω της αξιολόγησης έχει εγκλωβιστεί ένα σωρό κόσμος, που υπηρετεί ήδη εδώ και 2 ή και 3 χρόνια, στο καθεστώς του δόκιμου. Η αξιολόγηση δεν έχει ολοκληρωθεί πουθενά, σε κανένα απολύτως σχολείο, στο βαθμό που, ακόμα κι εκεί που οι αξιολογητές ολοκλήρωσαν τη δίωρη παρακολούθηση και συνέταξαν τη σχετική έκθεση, κανένας διευθυντής δεν έχει υπογράψει τις αξιολογικές εκθέσεις ως τώρα (στοιχεία της ΟΛΜΕ). Συνεπώς, οι δόκιμοι δεν έχουν αποτύχει να μονιμοποιηθούν λόγω δικής τους υπαιτιότητας, αφού, ακόμα κι αν ήθελαν να αξιολογηθούν, δεν θα μπορούσαν να το κάνουν.

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι πάμε σε καθεστώς ιδιωτικού τομέα, και όχι μόνο ως προς το γλείψιμο και τον φαβοριτισμό (όπως έγραψε και κάποιος άλλος παρακάτω), αλλά ΚΥΡΙΩΣ ως προς τη σχέση εργασίας καθεαυτή. Δηλαδή είναι πολύ πιθανό οι διαδικασίες να "σέρνονται" με "γραμμή" που θα δώσει υπόγεια το υπουργείο στα πειθήνια όργανα που επέλεξε τους προηγούμενους μήνες, και να μην ολοκληρωθούν με διάφορες προφάσεις ακόμα κι αν ο υπό αξιολόγηση δόκιμος πιέζει ο ίδιος αφόρητα να αξιολογηθεί για να μονιμοποιηθεί. Και μόλις ωριμάσουν οι συνθήκες (τη πιέσει και του κυρπαντελήδικου όχλου), ο υπουργός θα εξαγγείλει μετά βαΐων και κλάδων την κατάργηση της μονιμότητας στους νεοδιοριζόμενους (δηλαδή και σε όσους παρέμειναν δόκιμοι). Από εκεί και πέρα, θα έρθει να κουμπώσει και το "αυτοχρηματοδοτούμενο σχολείο" της "ελεύθερης επιλογής", και θα δέσει η μανέστρα με εργασιακές σχέσεις ΙΔΑΧ, ή πιθανότατα ακόμα και ΙΔΟΧ.

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4029 στις: Αύγουστος 01, 2023, 01:59:53 μμ »
Αξιολογούμαστε διαρκώς? Τι ανέκδοτο είναι αυτό? Δηλαδή αν οι μαθητές σου δεν σε θέλουν και σε κρίνουν ανεπαρκή, φεύγεις? Ωραία καραμέλα. Μπορεί να πιάνει σε κομματικές συγκεντρώσεις και στο twitter αλλά αν το πεις σε γονείς μάλλον θα βάλουν τα γέλια.
Όλα αυτά είναι δικαιολογίες για όσους φοβούνται ότι αν αξιολογηθούν θα κριθούν ανεπαρκείς, γιατί απλά δεν κάνουν μάθημα.
Πλέον όμως δεν πείθουν. Το παραμύθι τέλειωσε. Η αξιολόγηση είναι νόμος του κράτους και θα εφαρμοστεί, θέλετε δεν θέλετε.
Όποιος δεν θέλει μπορεί να παραιτηθεί και να βρει άλλη δουλειά που δεν θα έχει αξιολόγηση.
Oh, Wait... δεν υπάρχει τέτοια δουλειά.
Συνάδελφε καταλαβαίνω  πως δεν διορίστηκες και είσαι πικρόχολος.Αν πάλι διορισμένος είσαι τί ζόρι τραβάς; Λοιπόν, με τόσα πτυχία και πείρα ...γουστάρω να αξιολογηθώ. Αν μάλιστα μιλήσουν οι γονείς για μένα θα πιάσω 100/% με τόνο. Αλλά και αν πάλι αξιολογηθώ κομματικά....και με δόλο. Τί χαλιέσαι?Εμείς θα πέσουμε στα χαλαρά ;) Εσύ αύριο να δεις!!!Σκέψου πριν μιλήσεις :-*  Θα βρούμε την άκρη οι μόνιμοι ...μην χαλάς το σάλιο σου, κοίτα το πως θα μπεις εσύ στο Δημόσιο.Α...και για να σε προλάβω...μην κρίνεις και κατακρίνεις τζάμπα. Έχω περάσει με εξετάσεις σε άπειρες σχολές και το ίδιο στο μεταπτυχιακό και το διδακτορικό μου. Γενικά δεν παρακάλεσα ούτε αγόρασα ποτέ τίποτα. Τώρα αν γνωρίζω στελέχη και κομματόσκυλα, θέμα μου. Είμαι τραγικά κοινωνική, τί να κάνω!Αγαπώ κάθε ανθρώπινο πλάσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2023, 02:10:24 μμ από ioannasol »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4030 στις: Αύγουστος 09, 2023, 03:48:57 μμ »
κι άλλου τύπου όργανα βαράνε στις κυκλάδες (ήρεμα το αφήνω εδώ ως πιο σχετικό , προφανώς όχι για τα τρολ, δεν ξέρουμε και τι έχει συμβεί ακριβώς, αν διασταυρώνεται, αλλά στα πολύ μικρά νησιά είναι πολλά τα θέματα από όλες τις μπάντες). μου έκανε εντύπωση παντως, αν ισχύει κιόλας.

https://cyclades24.gr/2023/08/anafi-sxoleio-goneis/


Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4031 στις: Αύγουστος 09, 2023, 04:02:59 μμ »
Τωρα γινεσαι η χαρα των τρολ…

Και τετοια αθωοτητα στις μερες μας δεν επιτρεπεται…

Αναπαραγωγη περιεργων δημοσιευματων ειναι τουλαχιστον αδικαιολογητη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.