*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 714295 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4354 στις: Φεβρουάριος 03, 2024, 02:49:27 μμ »
leon., g.t
σας ευχαριστώ για την απάντηση!
Γενικά, δεν υπογράφουμε κάτι άλλο, εκτός από το χαρτί της απεργίας/αποχής με το κείμενο της ΟΛΜΕ, το οποίο πρωτοκολλείται στο σχολείο μας.
Η σύμβουλός μας, επίσης,  ζήτησε από συνάδελφο που είναι σε άλλο σχολείο να υπογράψει και μία υπεύθυνη δήλωση ότι απέχει από την αξιολόγηση και η συνάδελφος, φυσικά, αρνήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:14:09 »

Αποσυνδεδεμένος London06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4355 στις: Φεβρουάριος 03, 2024, 04:03:16 μμ »
Ο Αξιολογούμενος τι πρέπει να γράψει στην αποτίμηση;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4356 στις: Φεβρουάριος 03, 2024, 06:34:41 μμ »
Ο Αξιολογούμενος τι πρέπει να γράψει στην αποτίμηση;
γενικα στην εκθεση αυτοαξιολογησης θα πρεπει να γραφτουν οσα αναφερονται στο αρ 10 της 9950/ΓΔ5/2023 KYA δηλ τα

"2. Η έκθεση αυτοαξιολόγησης περιλαμβάνει τουλάχιστον: .... β) στόχους που  τέθηκαν, αντίστοιχες δράσεις που προγραμματίστηκαν και διδακτικά μέσα που προετοιμάστηκαν, καθώς  και χρήση σύγχρονων τεχνικών και μεθοδολογιών....  ε) αποτίμηση και αντιπροτάσεις  επί στόχων, δράσεων και μέσων."
Απο τα παραπανω προκυπτει οτι στο ( β) θα πρεπει να περιγραφουν
1 στοχοι που τεθηκαν,
2 δρασεις,
3 μεσα δρασης και
4  χρηση τεχνικων

και στο (ε) η αποτιμηση της εφαρμογης των 4 ανωτερω στοιχειων στην διδακτικη πραξη δηλ τι πηγε καλά, τι μετρια και τι χαλια κατα την εφαρμογη τους.
Για παραδειγματα δρασεων και μεσων υλοποιησης αυτων, προσωπικα θα εψαχνα σε εκπαιδευτικα σεναρια της ειδικοτητας μου καθως και σε σχεδια δρασης της αυτοαξιολογησης σχολ μοναδων και για ΣΤΟΧΟΥΣ που τεθηκαν θα κοιταζα  στα αναλυτικα προγραμματα σπουδων των μαθηματων ειδικοτητας


Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4357 στις: Φεβρουάριος 03, 2024, 08:00:22 μμ »
Στο πρακτικό του Α2, στα πεδία ιδιαίτερη εστίαση, συμπληρωματικά στοιχεία και άλλα στοιχεία, γράφουμε κάτι εμείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:14:09 »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4358 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 01:12:46 πμ »
Ο Αξιολογούμενος τι πρέπει να γράψει στην αποτίμηση;

Η αποτίμηση της κάθε διδασκαλίας γράφεται από τον αξιολογητή.
Εξαλλου ειναι και θέμα λογικής, αποτιμά όποιος αξιολογεί. Όποιος αξιολογείται αναστοχάζεται.
Ο αξιολογούμενος αν έχει διαφωνία σε κάτι γράφει στο πεδίο των παρατηρήσεων, το οποίο όμως δεν επηρεάζει κάπου τον αξιολογητή στην κρίση του. Δηλαδή ότι και να γράψει δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία με την πρώτη ματιά, αλλά σε περίπτωση διαφωνίας και ένστασης έχει ιδιαίτερη σημασία.

Ελπίζω να είσαι αξιολογούμενος και να ρωτάς γιατί αν είσαι αξιολογητής-διευθυντής ........

Επίσης, όλα αυτά που ρωτάτε αναφέρονται στην νομοθεσία. Θα ήταν καλό είτε αξιολογείστε είτε αξιολογείτε να την διαβάσετε για να γλυτώσετε από μπελάδες. Όχι εσείς London συγκεκριμένα, αλλά όλοι όσοι εμπλέκονται στην διαδικασία γιατί διαβάζω γενικά στο φορουμ να ρωτάτε βασικά πράγματα. Δεν είναι κακό να ρωτάμε αλλά είναι καλό και να διαβάζουμε ότι μας αφορά.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4359 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 01:19:51 πμ »
Στο πρακτικό του Α2, στα πεδία ιδιαίτερη εστίαση, συμπληρωματικά στοιχεία και άλλα στοιχεία, γράφουμε κάτι εμείς;

Εμείς ? ποιοι εμείς? εμείς οι αξιολογούμενοι ή εμείς οι αξιολογητές?  ::)

Διαβάστε τη νομοθεσία να γλυτώσετε από μπελάδες. Τα λέει ξεκάθαρα.
Στο Πρακτικό γράφουν από κοινού αξιολογητής και αξιολογούμενος ότι προσυμφώνησαν πριν την πρώτη διδασκαλία στην από κοντά συνάντηση τους.

Αν ο αξιολογητής σου γράψει δηλαδή μόνος του τα πεδία και λέει ότι συμφωνήσατε να κάνεις τούμπες στον αέρα και τριπλές πιρουέτες για να τραβήξεις το ενδιαφέρον των μαθητών εσύ θα το υπογράψεις και θα πας να το κάνεις ??
(τα λέω λίγο τραβηγμένα όχι για παρεξήγηση αλλά για να σας παρακινήσω να δώσετε σημασία στην διαδικασία που σας αφορά για να αποφύγετε κακοτοπιές)
Βεβαια αν είστε πε11 μπορειτε να τα κάνετε όλα αυτά  ;D

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 919
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4360 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 07:41:19 μμ »
Προσωπικά θα γράψω το ονομ/μο μου την ειδικότητα μου σε ποιο σχολείο υπηρετώ καθώς και τις όποιες επιμορφώσεις έχω κάνει. Από κει και έπειτα κάνω τις διδασκαλίες τις οποίες θα παρακολουθήσει με τον τρόπο που νομίζω εγώ και thats it. Δηλαδή τι θα μου κάνει ο αξιολογητής; Θα με απολύσει; Έλεος με τους μπελάδες και τους παραμπελάδες. Και πολύ αξία δίνετε ορισμένοι

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 919
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4361 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 07:43:01 μμ »
Ο Σύμβουλος πέρα από την μισθάρα του παίρνει 452 ευρώ επίδομα για να κάνει την βρωμοδουλειά και γω κοιταζω να περνάω τον μήνα με το χιλιάρικο. Ρε δεν πάνε στον διάολο λέω γω ... τα πολλά που μας δίνουν!!! Όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια. Ας μου δώσει συμβουλές για το πως θα κάνω την δουλειά μου καλύτερα. Όλα τα υπόλοιπα φούμαρα και τα πυροτεχνήματα είναι για τους "φιλόδοξους" Εγώ είμαι ένας ταπεινός μάχιμος εκπαιδευτικός τάξης. Αν τους αρέσω αλλιώς ας με απολύαουν να βρούνε πιο φθηνό ηλίθιο. Και όσον αφορά αυτό με τους αναστοχασμούς και τις αυτοαξιολογήσεις είναι για να τραβάς τα μαλιοκέφαλα σου με τις π@ριες... Έλεος... ας μου βάλει ο Σύμβουλος ότι είμαι μη ικανοποιητικός και έσταξε η ουρά του αλόγου. Έχω συνάδελφο που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με την αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας και η Σύμβουλος παιδαγωγικής ευθ'υνης την τελευταία φορά που ήρθε ρώταγε εμένα τι θα κάνω και πως και σ' αυτόν δεν έδωσε καν τον λόγο γιατί δεν κάνει κάτι. Τι να λέμε τώρα;;;; Αυτοαξιολόγηση και αναστοχασμός. Παπαρολογίες για λαϊκή κατανάλωση. Σε ένα σχολείο όπου οι μάχιμοι συνάδελφοι τραβάνε πλέον τα μύρια όσα για ένα βρωμοχιλιάρικο. Ρε δεν πάνε να νανανα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2024, 07:50:16 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4362 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 08:05:08 μμ »
Ο Σύμβουλος πέρα από την μισθάρα του παίρνει 452 ευρώ επίδομα

Ακούγεται πάντως -δεν ξέρω αν είναι αλήθεια- ότι δεν παίρνουν οδοιπορικά και εκτός έδρας για να πηγαίνουν στα σχολεία της περιοχής τους, που μπορεί να είναι μεγάλη σε έκταση και δυνητικά να επισύρει αρκετά έξοδα χρήσης ιδιωτικού αυτοκινήτου. Αν αυτό είναι πράγματι αλήθεια -που προσωπικά πολύ αμφιβάλλω-, τότε μη νομίζετε ότι είναι και πολύ ελκυστική η αμοιβή από οικονομική άποψη. Απεναντίας, θυμίζει το γνωστό σύνθημα για τα ΜΑΤ "τρεις κι εξήντα παίρνετε, και τον κόσμο δέρνετε". Οπότε, το συμβουλίκι (κατ' άλλους επιθεωρητισμός) είναι περισσότερο προστάδιο και εφαλτήριο για θέση διευθυντή εκπαίδευσης μελλοντικά, παρά κάτι "πληρωτέο επί τη εμφανίσει".
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2024, 10:42:34 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 919
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4363 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 08:12:11 μμ »
Ακούγεται πάντως -δεν ξέρω αν είναι αλήθεια- ότι δεν παίρνουν οδοιπορικά και εκτός έδρας για να πηγαίνουν στα σχολεία της περιοχής τους, που μπορεί να είναι μεγάλη σε έκταση και δυνητικά να επισύρει αρκετά έξοδα χρήσης ιδιωτικού αυτοκινήτου. Αν αυτό είναι πράγματι αλήθεια -που προσωπικά πολύ αμφιβάλλω-, τότε μη νομίζετε ότι είναι και πολύ ελκυστική η αμοιβή από οικονομική άποψη. Απεναντίας, θυμίζει το γνωστό σύνθημα για τα ΜΑΤ "τρεις κι εξήντα παίρνετε, και τον κόσμο δέρνετε". Οπότε, το συμβουλίκι (κατ' άλλους επιθεωρητισμός) είναι περισσότερο προστάδιο και εφαλτήριο για θέση διευθυντή εκπαίδευσης μελλοντικά, παρά κάτι "πληρωτέο άμα τη εμφανίσει".
Όταν εκδόθηκε το ΦΕΚ ξεσχιστήκανε να κάνουν αιτήσεις για την θέση του Συμβούλου. Και τώρα διαμαρτύρονται ότι έχουν μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών να αξιολογήσουν και δεν προλαβαίνουν. Τραβάτε με κι ας κλαίω... γιατί δεν μείνανε στο σχολείο τους να ασχολούνται με το μάθημα τους. Όλοι τρέχουν για θέσεις και αξιώματα. Οι Διευθυντές Φαραώ και οι Σύμβουλοι αυτοκράτορες... Αλλά και οι δύο εξ αυτών μυξοκλαίγονται ότι έχουν πολλά καθήκοντα!!! Μην τρελαθούμε; Τους πήρε κανείς με το ζόρι απ' το χέρι και τους έβαλε στην θέση τους;;;;

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4364 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 08:35:54 μμ »
Όταν εκδόθηκε το ΦΕΚ ξεσχιστήκανε να κάνουν αιτήσεις για την θέση του Συμβούλου. Και τώρα διαμαρτύρονται ότι έχουν μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών να αξιολογήσουν και δεν προλαβαίνουν. Τραβάτε με κι ας κλαίω... γιατί δεν μείνανε στο σχολείο τους να ασχολούνται με το μάθημα τους. Όλοι τρέχουν για θέσεις και αξιώματα. Οι Διευθυντές Φαραώ και οι Σύμβουλοι αυτοκράτορες... Αλλά και οι δύο εξ αυτών μυξοκλαίγονται ότι έχουν πολλά καθήκοντα!!! Μην τρελαθούμε; Τους πήρε κανείς με το ζόρι απ' το χέρι και τους έβαλε στην θέση τους;;;;
Δε μπορούν να κάνουν μάθημα αφού. Το προϊσταμενιλίκι, αυξημένος μισθός κι εξουσία, είν' η μόνη λύση. Πρέπει, φυσικά, να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις για να το πετύχεις. Να σκύψεις την κεφαλή να κάνεις υποκλίσεις να παριστάνεις το κανίς στους αποπάνω. Ε, τα κάνουν και προχωρούν.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4365 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 09:13:03 μμ »
Οι Σύμβουλοι εκπαίδευσης παίρνουν 455€ επίδομα θεσης, το ποσό όμως αυτό δεν είναι καθαρό αλλά μεικτό. Ζήτημα είναι να μένουν 300€ καθαρά και δεν παίρνουν οδοιπορικα. Το γράφω για αποκατάσταση της αλήθειας για να  μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν σε εκπαιδευτικό φόρουμ. 

Και καλό θα ήταν να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα και τους πάντες. Εγώ έγινα δ/ντης γιατί η οικογένεια μου έχει ανάγκη αυτό το 200€ που μένει καθαρό γιατί η σύζυγος μου δεν εργάζεται. Ούτε είμαστε όλοι Φαραώ ούτε κατά των συναδέλφων...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2024, 09:18:39 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4366 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 09:36:52 μμ »
Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων όπως αυτή του die που υπήρχε τεράστιο οικονομικό θέμα, δεν νομίζω ότι αξίζει πλέον θέση στελέχους της εκπαίδευσης. Ο σύμβουλος παλιά ήταν άρχοντας και έπαιρνε τζάμπα λεφτά. Πλέον πρέπει να δίνει το παρόν καθημερινά στην υπηρεσία έχοντας προϊστάμενο και το διευθυντή εκπαίδευσης και τον επόπτη ποιότητας του νόμου. Έχει απίστευτη γραφειοκρατία στο έργο του με ατελείωτες αξιολογήσεις και ένα σωρό άλλες εκθέσεις  και στατιστικά ... Άσε που πλέον με την αξιολόγηση έχει μπει στο στόχαστρο της εκπαιδευτικής κοινότητας και τον έχουν όλοι για φτύσιμο. Και όλα αυτά για 300 ευρώ καθαρά. Ας πρόσεχαν, ήξεραν τι θα αντιμετωπίσουν.
Όσο για διευθυντής, μία από τα ίδια και χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4367 στις: Φεβρουάριος 04, 2024, 10:58:13 μμ »
 Σέβομαι το γεγονός ότι κάποιος παίρνει μια θέση ευθύνης για το επίδομα αλλά πρέπει τουλάχιστον να το κάνει σωστά.
Όσο για τους συμβούλους δεν είναι ακριβώς έτσι ότι παίρνουν μόνο το επίδομα. Για ψάξτε το λίγο καλύτερα...
Πάντως ριγμενους δεν τους λες. Το θέμα είναι ότι περίμεναν ότι θα είναι κάτι λάιτ και εύκολο και γρήγορο και ότι θα ήταν value for money.  Αλλά δεν τους βγήκε έτσι και για αυτό το λόγο οι ίδιοι έχουν εισηγηθεί να αλλάξει η μορφή της, ώστε πάλι να είναι ευνοημένοι αλλά με λιγότερη δουλειά για αυτούς, πιο εξευτελιστικά για τους εκπαιδευτικούς, με χειρότερες συνθήκες.

Προηγούμενα έγραψα ότι γλυτώνετε από μπελάδες γιατί όντως πολλοί αξιολογητές λόγω άγνοιας, λόγω ανεπάρκειας και λόγω γραμμής που έχουν πάρει από το υπουργείο είναι όχι απλά αυστηροί αλλά εντελώς γειά σου λαϊκά.
Οι περιπτώσεις από συναδέλφους πάμπολλες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.