*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 731650 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1498 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 02:44:45 μμ »
οπότε προσέχουμε σε ποιο σχολείο ήμαστε

ξέρουμε ποιοι δ/ντες αξίζουν και ποιοι όχι

στην τελική ο δ/ντης θέλει άτομα να βγάζουν δουλειά για το σχολείο γιατί και αυτός κερδίζει από την δική του αξιολόγηση
ο κολλητός αν είναι ρεμάλι θα πάρει πόδι, σιγά μην ρισκάρει ο δ/ντης την καριέρα του για έναν "κολλητό"

κάνουμε λοιπόν την δουλειά μας όσο καλύτερα γίνεται, αν πιστεύουμε ότι αδικούμαστε κάνουμε ένσταση καθώς και αξιολόγηση του ανωτέρου μας


Άρθρο 10
Ποιοτικός αξιολογικός χαρακτηρισμός των διευθυντών σχολικών μονάδων και Σχολικών Εργαστηριακών Κέντρων (Σ.Ε.Κ.) (άρθρο 3, παρ. 5)

1.   Στα κριτήρια της κατηγορίας Ι - Άσκηση διοικητικού και οργανωτικού έργου, οι διευθυντές σχολικών μονάδων ή Σ.Ε.Κ. αξιολογούνται ως εξής:
α) Στο κριτήριο του τρόπου υλοποίησης του νομοθετικού πλαισίου ο αξιολογούμενος διευθυντής σχολικής μονάδας εντάσσεται σε βαθμίδα περιγραφικής κλίμακας ποιοτικού χαρακτηρισμού ως εξής:
αα) Ελλιπής, εφόσον αρκείται στην τυπική και διεκπεραιωτική τήρηση του ισχύοντος νομοθετικού και ευρύτερου κανονιστικού πλαισίου λειτουργίας των σχολικών μονάδων χωρίς να αξιοποιεί ούτε κατ’ ελάχιστον τις δυνατότητες αποδοτικής οργάνωσης και διοίκησης.
ββ) Επαρκής, εφόσον τηρεί απαρέγκλιτα το προβλεπόμενο σχολικό ωράριο και το ωρολόγιο πρόγραμμα, συγκαλεί τακτικά τα συλλογικά όργανα, αξιοποιεί αποδοτικά τις δυνατότητες οργάνωσης και διοίκησης, μεριμνά ιδιαίτερα για την υγιεινή και την ασφάλεια των μαθητών καθώς και για την τακτική και έγκαιρη ενημέρωση των γονέων και, γενικώς, αξιοποιεί δημιουργικά τις δυνατότητες του νομοθετικού πλαισίου.
γγ) Πολύ καλός, εφόσον, εκτός των προϋποθέσεων της προηγούμενης περίπτωσης, ασκεί με δημοκρατικό τρόπο τη διευθυντική του εξουσία, ενημερώνει τα μέλη του συλλόγου διδασκόντων για κάθε θεσμική αλλαγή και παρέχει ανάλογες διευκρινίσεις, παρακολουθεί την ορθή εφαρμογή των εγκυκλίων, στηρίζει εμπράκτως τις θεσμοθετημένες εκπαιδευτικές καινοτομίες, εμπλέκει ενεργά τα μέλη του συλλόγου στις δράσεις του σχολείου, παρέχοντας πεδίο πρωτοβουλιών εντός του θεσμικού πλαισίου.
δδ) Εξαιρετικός, εφόσον, πλέον των προϋποθέσεων της προηγούμενης υποπερίπτωσης, εισηγείται καινοτομικές ή άλλων ειδών προσεγγίσεις που θεωρεί ότι μπορούν να βελτιώσουν την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και την καλύτερη εφαρμογή των εγκυκλίων.


Αλίμονο:
Πέρα από την ασάφεια του κειμένου (στο κάθε ένα πρέπει να τηρείται και το προηγούμενο [κουφάθηκα!!!]),
σκεφτείτε ποιός διευθυντής κρίνεται ελλιπής: Αυτός που "αρκείται στην τυπική και διεκπεραιωτική τήρηση του ισχύοντος νομοθετικού και ευρύτερου κανονιστικού πλαισίου λειτουργίας των σχολικών μονάδων χωρίς να αξιοποιεί ούτε κατ’ ελάχιστον τις δυνατότητες αποδοτικής οργάνωσης και διοίκησης"
και ποιός εξαιρετικός: Αυτός που "εισηγείται καινοτομικές ή άλλων ειδών προσεγγίσεις που θεωρεί ότι μπορούν να βελτιώσουν την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και την καλύτερη εφαρμογή των εγκυκλίων".

Ξανακουφάθηκα:

Η καινοτομία κατ'ευφημισμό θα "πάει σύννεφο".
Κατά τη θεώρηση του Δ/ντή (και όποιων άλλων κρίνουν τους εκπαιδευτικούς, καθώς και στους συμβούλους γράφει κάτι άλλα τέτοια ωραία) πάντα.
Βεβαίως - βεβαίως.


Η τυπική και τήρηση του ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου : "Ελλιπής":
Αλίμονο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:58 »

Αποσυνδεδεμένος teacher1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1499 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 02:58:59 μμ »
Εγω συναδελφοι αναρωτιεμαι το εξης:ας πουμε οτι δεχομαστε οτι ολα τα κριτηρια με τα οποια θελουν να μας αξιολογησουν ειναι 'σωστα'....λεμε τωρα....αυτο με τη γνωση ξενης γλωσσας μου φαινεται καπως κουφο απο την αποψη οτι δεν νομιζω να παιζει ρολο στο αν ενας εκπαιδευτικος ειναι καλος στη δουλεια του.Παιζει δηλαδη τοσο μεγαλο ρολο αν π.χ. ενας Φυσικος γνωριζει τη χ ή ψ ξενη γλωσσα;Ή ενας δασκαλος....θα μιλαει στους μαθητες του στα ιαπωνεζικα;Πως το βλεπετε εσεις;Εγω παντως σαν καχυποπτη που ειμαι απο τη φυση μου(καλως ή κακως) μυριζομαι αφορμες για διαθεσιμοτητες και απολυσεις.Δεν τους βγαινουν παλι τα νουμερα και η Τρόικα θελει να θυσιαστουν κι άλλοι......ποσοι ακομη.....ελεος πια!!!!!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1500 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 04:22:25 μμ »
Κριτήρια Εκπαιδευτικής αξιολόγησης

Αρχείο excel από το μέλος sapore

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1501 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 08:06:45 μμ »
Συναδελφοι, γνωρίζετε αν η αξιολόγηση θα εφαρμοστεί από την τρέχουσα σχολική χρονιά;
Φαντάζομαι ότι θα συμφωνείτε και εσείς ότι φορτωνόμαστε πάααααρα πολύ! Όλο αυτό μέχρι να ισορροπήσει και να συνηθίσουμε τα νέα δεδομένα θέλει χρόνο και κόπο... Προσωπικά, παρόλο που είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού, με έντονη δράση σε προγράμματα, μαθητικούς διαγωνισμούς κ.λπ και συνεχώς επιμορφώνομαι, δεν κρύβω ότι η παρουσία ενός συμβούλου στην τάξη μου με αγχώνει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:58 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1502 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 08:27:12 μμ »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1503 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 08:38:19 μμ »
Συναδελφοι, γνωρίζετε αν η αξιολόγηση θα εφαρμοστεί από την τρέχουσα σχολική χρονιά;
Φαντάζομαι ότι θα συμφωνείτε και εσείς ότι φορτωνόμαστε πάααααρα πολύ! Όλο αυτό μέχρι να ισορροπήσει και να συνηθίσουμε τα νέα δεδομένα θέλει χρόνο και κόπο... Προσωπικά, παρόλο που είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού, με έντονη δράση σε προγράμματα, μαθητικούς διαγωνισμούς κ.λπ και συνεχώς επιμορφώνομαι, δεν κρύβω ότι η παρουσία ενός συμβούλου στην τάξη μου με αγχώνει...

από γενάρη είπαν ! Η παρουσία συμβούλου να μη σε φοβίζει. Όταν ήμουν εκπαιδευτικός τον καλούσα εγώ να έρθει να με δει καινα μου πει την γνώμη του, μετά ερχόταν και συνάδελφοι για υποδειγματικές διδασκαλίες. Δεν ειναι κάτι τρομερό και ειναι και πολύ χρησιμο. Θα μπορούσες να ζητήσεις να έρθει απο τώρα ώστε να συνηθίσεις και να ζητήσεις επίσης να δεις το μάθημα ενός συναδέλφου σου που θαυμάζεις. η ανατροφοδότηση  θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.
 Στην τελική, αν μπορείς να σταθείς μπροστά σ ενα τσούρμο παιδιά, τι να σου πει ο σύμβουλος...  :o :o
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1504 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 09:55:48 μμ »
από γενάρη είπαν ! Η παρουσία συμβούλου να μη σε φοβίζει. Όταν ήμουν εκπαιδευτικός τον καλούσα εγώ να έρθει να με δει καινα μου πει την γνώμη του, μετά ερχόταν και συνάδελφοι για υποδειγματικές διδασκαλίες. Δεν ειναι κάτι τρομερό και ειναι και πολύ χρησιμο. Θα μπορούσες να ζητήσεις να έρθει απο τώρα ώστε να συνηθίσεις και να ζητήσεις επίσης να δεις το μάθημα ενός συναδέλφου σου που θαυμάζεις. η ανατροφοδότηση  θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.
 Στην τελική, αν μπορείς να σταθείς μπροστά σ ενα τσούρμο παιδιά, τι να σου πει ο σύμβουλος...  :o :o
Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο! Φαντάζομαι ότι η πρώτη φορά είναι δύσκολη...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1505 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 10:45:45 μμ »
σε μένα έτυχε να έρθει σύμβουλος στην τάξη και να παρακολουθήσει τη διδασκαλία μου 2 φορές και μάλιστα όταν ήμουν νεοδιόριστη πριν από χρόνια, δεν είναι τίποτα φοβερό, εμένα με ανησυχούν οι "τρύπες" που ανοίγει το πδ στο πλαίσιο της αξιολόγησης που θα κρίνουν (κατά τη γνώμη μου) το τελικό αποτέλεσμα της επάρκειας ή της μη επάρκειας μας.
ΥΓ σύντομα θα ξεκινήσει μια ακόμα φιλόδοξη και απαραίτητη (από χρόνια είναι η αλήθεια) διαδικασία στο δημόσιο,
ελπίζω να μην καταλήξει σε γραφειοκρατικό φιάσκο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1506 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 12:16:44 πμ »
Επιτέλους αξιολόγηση!!!
Να φύγετε όλοι οι άχρηστοι και να μείνουμε εμείς οι καθηγηταράδες!

Μπεεεε...

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1507 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 12:49:04 πμ »
φυσικά  αυτό το ΠΔ  δεν  αφορά  όσους  είναι  σε  διαθεσιμότητα, απλά  γιατί  κριθήκαμε  όλοι   άχρηστοι-υπεράριθμοι-ανεπαρκείς. Ελπίζουμε  τώρα  που  φύγαμε  όλοι  εμείς  οι  άχρηστοι (με  τα  μεταπτυχιακά, τα  δεύτερα  πτυχία, τις  ξένες  γλώσσες, τις  επιμορφώσεις)  να  ξεβρώμησε  η  εκπαίδευση. Καλή  συνέχεια   στην  αξιολόγηση. Περιμένουμε  εναγωνίως τους  επόμενους.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1508 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 06:38:58 πμ »
"Μια από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει, αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σ’ αυτό που σε συνθλίβει"...
Αλμπέρ Καμύ

Καλημέρα και χρόνια πολλά στις εορτάζουσες και τους εορτάζοντες...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1509 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 06:46:20 πμ »
Να δούμε αν θα γίνει! Αυτό το "από Γενάρη" μου θυμίζει τα διάφορα "από Δευτέρα" που ακούμε συχνά από διάφορους!  ;D
  

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1510 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 09:10:18 πμ »
Και ποια θα είναι η αξιολογητέα περίοδος για την πρώτη αξιολόγηση;  ???

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1511 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 01:13:24 μμ »
φυσικά  αυτό το ΠΔ  δεν  αφορά  όσους  είναι  σε  διαθεσιμότητα, απλά  γιατί  κριθήκαμε  όλοι   άχρηστοι-υπεράριθμοι-ανεπαρκείς. Ελπίζουμε  τώρα  που  φύγαμε  όλοι  εμείς  οι  άχρηστοι (με  τα  μεταπτυχιακά, τα  δεύτερα  πτυχία, τις  ξένες  γλώσσες, τις  επιμορφώσεις)  να  ξεβρώμησε  η  εκπαίδευση. Καλή  συνέχεια   στην  αξιολόγηση. Περιμένουμε  εναγωνίως τους  επόμενους.
καταλαβαίνω την πικρία σου, αλλά με τέτοια μηνύματα δε λύνονται τα προβλήματά μας, συμφωνώ με fofaki με τη διαφορά ότι εγώ λέω πως τέτοια μηνύματα "συναδελφικής αλληλεγγύης" δε πρέπει να διαγράφονται για να μη ξεχνάμε τον ένα από τους χιλιάδες λόγους που μας έχουν φέρει σε αυτή τη δυσμενή θέση όλους (άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2013, 01:16:08 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160956
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.