*

Αποστολέας Θέμα: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?  (Αναγνώστηκε 53480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #182 στις: Απρίλιος 08, 2010, 07:58:41 μμ »
ηταν η πρωτη μου φορα και εδωσα βαση στους φοβους του δ/ντη να μην φανουμε τελευταιοι στη λιστα της Δευτ/θμιας!ετρεξα και τωρα πρεπει να αυτοσχεδιασω.εχει κανεις καμια ιδεα-ας πουμε αναλυση πηγων;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:40 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #183 στις: Απρίλιος 08, 2010, 08:18:10 μμ »
Ανάλυση πηγών ή/και επαναλήψεις αν υπάρχουν στο τμήμα μαθητές που το δίνουν πανελλαδικά.
Επίσης να βρεις ταινίες σχετικές (όχι μόνο με την ιστορία αλλά και την παιδεία γενικότερα) και να τους κάνεις προβολές την ώρα του μαθήματος.
Αν δεν μπορείς ή δε σε παιρνει να κάνεις τίποτα από τα παραπάνω μία είναι η λύση που σου απομένει: το παιχνίδι  "όνομα, ζώο, φυτό, επάγγελμα κτλ" ;) ;D
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #184 στις: Απρίλιος 08, 2010, 08:23:23 μμ »
αφου κανω ολα αυτα, θα αναλυσω τις πιο sos πηγες για το τελος-δεν εχω μαθητες για πανελληνιες-  και θα τους δωσω χρονο για μελετη των μαθ. κατευθυνσης, βολικο;;
 ;) ???
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #185 στις: Απρίλιος 09, 2010, 12:52:37 μμ »
Οι εξετάσεις πότε αρχίζουν για γυμνάσια και λύκεια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:40 »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #186 στις: Απρίλιος 09, 2010, 02:56:07 μμ »
αφου κανω ολα αυτα, θα αναλυσω τις πιο sos πηγες για το τελος-δεν εχω μαθητες για πανελληνιες-  και θα τους δωσω χρονο για μελετη των μαθ. κατευθυνσης, βολικο;;
 ;) ???
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 09, 2010, 09:09:26 μμ »
Οι εξετάσεις πότε αρχίζουν για γυμνάσια και λύκεια?
Δεν έχει βγει ακόμη ανακοίνωση. Αφού όμως οι πανελλαδικές ξεκινούν 14 Παρασκευή και είναι κάθε ΔΣευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή λογικά θα ξεκινήσουμε Τρίτη 18 Μαΐου

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 10, 2010, 12:34:59 πμ »
αφου κανω ολα αυτα, θα αναλυσω τις πιο sos πηγες για το τελος-δεν εχω μαθητες για πανελληνιες-  και θα τους δωσω χρονο για μελετη των μαθ. κατευθυνσης, βολικο;;
 ;) ???
εχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 24, 2010, 01:31:43 μμ »
Άλγεβρα Α Λυκείου

Μέχρι που φτάσατε; Προλάβατε να κάνετε την μελέτη προσήμου τριωνύμου;
Εγώ ναι, αλλά δεν έκανα καθόλου συστήματα. Το θεώρησα χάσιμο χρόνου να τους λέω για ορίζουσες αφού ποτέ δεν θα λύσουν σύστημα έτσι στο μέλλον! Όμως το τριώνυμο είναι βασικότατο μέχρι και για τις πανελλήνιες.

Γεωμετρία Α Λυκείου;
Μέχρι ποιό κεφάλαιο φτάσατε; Εγώ μέχρι και το 5ο. Το 6ο για άλλη μια χρονιά ατύχησε. Όσο για τα 7 & 8 που προβλέπονται από τις οδηγίες να διδαχθούν στην Α Λυκείου, ούτε λόγος!!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 25, 2010, 01:46:26 πμ »
Απ'όσο ξέρω γενικά ο κόσμος προλαβαίνει να βγάλει την ύλη στην Άλγεβρα (εκτός από περιττές - άρτιες νομίζω).
Τουλάχιστον στα σχολεία κοντά στο σπίτι μου, η ύλη βγήκε κανονικότατα! Στο ένα σχολείο πρόλαβε και τους έκανε και μονοτονία.

Το να μην γίνουν καθόλου τα συστήματα, δεν το έχω ακούσει ξανά, άσε που τα φροντιστήρια το δίνουν και για ΣΟΣ στο τέλος...
Πάντως δεν έχει και πολύ νόημα η κουβέντα, γιατί το βιβλίο θα αλλάξει...
Γεωμετρία, τα παιδιά που παρέλαβα φέτος στην Β' Λυκείου, είχανε φτάσει πέρυσι μέχρι την 6.4 περίπου...

Άλγεβρα Β' τώρα (να πω κι εγώ τον πόνο μου) πρόλαβα μόνο 3 ώρες να κάνω ακολουθίες και προόδους και τα βγάλαμε από την ύλη (προφανώς)...
Κρίμα, γιατί τα παιδιά είχαν πορωθεί με το κεφάλαιο...

Για να προλάβω να κάνω καλά τους λογαρίθμους, όμως, θυσίασα ώρες Γεωμετρίας, όπου έφτασα μέχρι και τους τύπους για α3, λ3, α6, λ6, κλπ...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 25, 2010, 03:18:13 μμ »

Πάντως δεν έχει και πολύ νόημα η κουβέντα, γιατί το βιβλίο θα αλλάξει...

Από το επόμενο σχολικό έτος 2010-11 η διδασκαλία του μαθήματος θα γίνεται από την αναμορφωμένη έκδοση του υπάρχοντος βιβλίου η οποία είναι αναρτημένη εδώ:

http://www.pi-schools.gr/content/index.php?lesson_id=12&ep=93&c_id=867
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 27, 2010, 09:18:05 πμ »
Μειώνεται η διδακτέα ύλη από την Ε' Δημοτικού μέχρι την Α' Λυκείου
Από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο


Τη μείωση της διδακτέας ύλης από την πέμπτη τάξη του Δημοτικού έως την πρώτη τάξη του Λυκείου αναμένεται να ανακοινώσει σήμερα, Πέμπτη το υπουργείο Παιδείας.

Η μείωση της ύλης θα γίνει από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Γεωγραφία, Πληροφορική και Τεχνολογία, σύμφωνα με «Το Βήμα».

Έτσι την επόμενη σχολική χρονιά δεν θα διδαχθούν στις σχολικές τάξεις κομμάτια της ύλης που αλληλοκαλύπτονται μεταξύ διαφορετικών μαθημάτων ή τα οποία είναι δυσνόητα και δημιουργούν προβλήματα στους μαθητές.

Για την περικοπή της ύλης, τις αλλαγές στην εκπαίδευση και τις αποφάσεις που έχουν ληφθεί στα θέματα διάδοσης της διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας στο εξωτερικό, η υπουργός Παιδείας, Αννα Διαμαντοπούλου θα συναντηθεί το μεσημέρι με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια, προκειμένου να τον ενημερώσει.


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1140894
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #193 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 06:13:31 μμ »
Συνάδελφοι, ερώτηση. Έχω Επιτάφιο στη Γ Λυκείου και με κάτι εκδρομες, αργίες, εκλογές, έχω κάνει μόνο 5 μαθήματα! ::) Δηλαδή, δεν έχω μπει καν στο 36, ώστε να έχω 1 τουλάχιστον μετάφραση για να βάλω διαγώνισμα. Και ήθελα να ρωτήσω:
1. Δηλώνουμε πού είμαστε στην ύλη και στα ενδοσχολικά μαθήματα γενικής ή μόνο στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα;
2. Γίνεται να παραδώσω βαθμολογία χωρίς να έχω βάλει διαγώνισμα;

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #194 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 06:40:15 μμ »
Συνάδελφοι, ερώτηση. Έχω Επιτάφιο στη Γ Λυκείου και με κάτι εκδρομες, αργίες, εκλογές, έχω κάνει μόνο 5 μαθήματα! ::) Δηλαδή, δεν έχω μπει καν στο 36, ώστε να έχω 1 τουλάχιστον μετάφραση για να βάλω διαγώνισμα. Και ήθελα να ρωτήσω:
1. Δηλώνουμε πού είμαστε στην ύλη και στα ενδοσχολικά μαθήματα γενικής ή μόνο στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα;
2. Γίνεται να παραδώσω βαθμολογία χωρίς να έχω βάλει διαγώνισμα;

1. Την ύλη τη δηλώνουμε μόνο για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.
2. Έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται να παραδώσουμε βαθμολογία δίχως διαγώνισμα, διότι πρέπει να έχουμε ένα τεκμήριο για τους βαθμούς που θα βάλουμε, κάποιο γραπτό που να δικαιολογεί την αξιολόγησή μας.

Προσωπικά τελείωσα την ενότητα 37 και θα τους βάλω διαγώνισμα την πιο άλλη βδομάδα. Γνώμη μου είναι να μην αγχώνεσαι. Το τετράμηνο τελειώνει 20 Γενάρη. Βάλε το διαγώνισμα μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων. Αυτό θα κάνω εγώ για την ιστορία Α΄λυκείου.

Παρεμπιπτόντως, συνάδελφοι, πού είστε στην Ιστορία Α Λυκείου; Εγώ σε δυο τμήματα αύριο θα μπω στην αρχαϊκή εποχή και μόνο στο τρίτο τμήμα τελείωσα με τους περσικούς πολέμους.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 07:15:00 μμ »
Συνάδελφοι, ερώτηση. Έχω Επιτάφιο στη Γ Λυκείου και με κάτι εκδρομες, αργίες, εκλογές, έχω κάνει μόνο 5 μαθήματα! ::) Δηλαδή, δεν έχω μπει καν στο 36, ώστε να έχω 1 τουλάχιστον μετάφραση για να βάλω διαγώνισμα. Και ήθελα να ρωτήσω:
1. Δηλώνουμε πού είμαστε στην ύλη και στα ενδοσχολικά μαθήματα γενικής ή μόνο στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα;
2. Γίνεται να παραδώσω βαθμολογία χωρίς να έχω βάλει διαγώνισμα;

Στο Λύκειο είναι υποχρεωτικό να βάλεις διαγώνισμα το Α' τετράμηνο. Στο β' τεράμηνο, αν θες, μπορείς και να μη βάλεις.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 639
Σύνολο: 654

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.