*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 540799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mentira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #812 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 10:47:26 μμ »
Νομίζω οτι βλεπουμε το πραγμα απο λαθος σκοπια...
Ας μη στρεφομαστε ο ενας εναντιον του αλλου δεν εχει κανενα νοημα να κατηγορουμε πυροσβεστες... εκπαιδευτικους .... αστυνομικους ή οτι αλλο σκεφτει ο καθενας.
Εδω κολλαει και το γνωστο "οποιος ειναι εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια ξερει"
Αν θες να το δεις κακοβουλα,βλεπεις μονο ενα κομματι, αυτο που σε συμφερει καθε φορα και ετσι:
ενας νηπιαγωγος απλα παιζει με τα παιδακια
ενας πυροσβεστης απλα παιζει ταβλι
ενας δασκαλος απλα ριχνει πασιεντζες
ενας αστυνομικος απλα δερνει κοσμο
....Αυτη η λογικη ειναι που μας διαιρει αντι να μας ενωνει....
Σκεφτειτε λιγο πιο σοβαρα ολες οι δουλειες επιτελουν ενα εργο και ενα σκοπο, η απαξιωση αυτου του εργου ειναι που πρεπει να πολεματε και οχι ο ενας τον αλλο.
Οσο αναλωνομαστε σε τετοιες επιθεσεις χανουμε μισθους, προυπηρεσιες, διορισμους και σε λιγο καιρο και την ιδια τη δουλεια μας.
Καιρος να αποβαλουμε τετοιες μικροτητες και να δουμε πέρα απο τη μυτη μας γιατι οι εποχες δε χωρανε αλλα λαθη.
 Χασαμε όλα μας τα κεκτημενα όχι απο τους πυροσβεστες ή τους εκπαιδευτικους αλλα επειδη μαθαμε να ειμαστε "ραγιαδες"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:36 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #813 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:00:20 πμ »
Όσους πυροσβέστες πάντως ξέρω εγώ (και ξέρω αρκετούς) μπήκαν όλοι με βύσμα. ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Αυτά..για να μην λέμε σαχλαμάρες. Ας μας δείξει ο καθείς τις περγαμηνές του.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #814 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:02:22 πμ »
Και κάτι που μας αφορά άμεσα..Πόσος τελικά υπολογίζουμε πως θα είναι ο μισθός Νοεμβρίου?? Δώρο θα πάρουμε και πότε?? Και σας παρακαλώ...μην πάρω καμία απάντηση του τύπου "Τ' άλλο με τον Τοτό το ξέρεις???"...Είμαι και σε ευαίσθητη ηλικία..

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #815 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 01:39:29 πμ »
ΕΣΠΑ ΠΕ19, παρουσιάστηκα 1/11/2011. Βλέπω ότι μου έχουν βάλει ένα ποσό 865,91 ευρώ. Να συμπληρώσω ότι έχω μεταπτυχιακό, απόφοιτος πενταετούς σχολής και πέρσι ήμουν στο ΜΚ 16. Πέρσι έπαιρνα 1280 περίπου, οπότε φέτος μου έχουν βάλει γύρω στο 67% του περσινού μισθού... Χωρίς να γνωρίζω τι έχουν υπολογίσει για τα ΜΚ και τι παίζει φέτος με τις κρατήσεις και το νέο αφορολόγητο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:36 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #816 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 03:04:18 πμ »
Νομίζω οτι βλεπουμε το πραγμα απο λαθος σκοπια...
Ας μη στρεφομαστε ο ενας εναντιον του αλλου δεν εχει κανενα νοημα να κατηγορουμε πυροσβεστες... εκπαιδευτικους .... αστυνομικους ή οτι αλλο σκεφτει ο καθενας.
Εδω κολλαει και το γνωστο "οποιος ειναι εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια ξερει"
Αν θες να το δεις κακοβουλα,βλεπεις μονο ενα κομματι, αυτο που σε συμφερει καθε φορα και ετσι:
ενας νηπιαγωγος απλα παιζει με τα παιδακια
ενας πυροσβεστης απλα παιζει ταβλι
ενας δασκαλος απλα ριχνει πασιεντζες
ενας αστυνομικος απλα δερνει κοσμο
....Αυτη η λογικη ειναι που μας διαιρει αντι να μας ενωνει....
Σκεφτειτε λιγο πιο σοβαρα ολες οι δουλειες επιτελουν ενα εργο και ενα σκοπο, η απαξιωση αυτου του εργου ειναι που πρεπει να πολεματε και οχι ο ενας τον αλλο.
Οσο αναλωνομαστε σε τετοιες επιθεσεις χανουμε μισθους, προυπηρεσιες, διορισμους και σε λιγο καιρο και την ιδια τη δουλεια μας.
Καιρος να αποβαλουμε τετοιες μικροτητες και να δουμε πέρα απο τη μυτη μας γιατι οι εποχες δε χωρανε αλλα λαθη.
 Χασαμε όλα μας τα κεκτημενα όχι απο τους πυροσβεστες ή τους εκπαιδευτικους αλλα επειδη μαθαμε να ειμαστε "ραγιαδες"

Συμφωνώ, γιατί κατηγορώντας και απαξιώνοντας αλλήλους χάνουμε την ουσία του προβλήματος και τα αίτια του, δίνοντας άλλοθι στους πραγματικούς υπαίτιους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #817 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 07:54:03 πμ »
ΕΣΠΑ ΠΕ19, παρουσιάστηκα 1/11/2011. Βλέπω ότι μου έχουν βάλει ένα ποσό 865,91 ευρώ. Να συμπληρώσω ότι έχω μεταπτυχιακό, απόφοιτος πενταετούς σχολής και πέρσι ήμουν στο ΜΚ 16. Πέρσι έπαιρνα 1280 περίπου, οπότε φέτος μου έχουν βάλει γύρω στο 67% του περσινού μισθού... Χωρίς να γνωρίζω τι έχουν υπολογίσει για τα ΜΚ και τι παίζει φέτος με τις κρατήσεις και το νέο αφορολόγητο.

εχουνε βαλει το 80% του μισθου που επρεπε να παρουμε για νοεμβρη ,για να μην σου κρατησουνε αναδρομικα παρα πολλα λεφτα.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #818 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 08:39:28 πμ »
Ας έκλειναν τα σχολεία από ΟΛΟΥΣ μας (κανονικό λουκέτο), να μην έχουν που να "παρκάρουν" τα βλαστάρια τους και θα σου έλεγα εγώ πώς θα τα έβρισκαν τα φράγκα για τους εκπαιδευτικούς. Αλλά μας έφαγαν οι ΕΛΜΕ, ΟΛΜΕ και συναφείς παπαριές.
Με μια μεγαλη απεργια κατι θα κερδιζαμε, αλλα βλεπεις να υπαρχει μεγαλη συμμετοχη στις απεργιες?
Το πρωτοσελιδο του εθνους μιλαει σημερα για εφεδρεια εκπαιδευτικων απο το καλοκαιρι. Και δε θα ανοιξει ρουθουνι.
Καλημερα μας.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #819 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:04:19 πμ »
ΕΣΠΑ ΠΕ19, παρουσιάστηκα 1/11/2011. Βλέπω ότι μου έχουν βάλει ένα ποσό 865,91 ευρώ. Να συμπληρώσω ότι έχω μεταπτυχιακό, απόφοιτος πενταετούς σχολής και πέρσι ήμουν στο ΜΚ 16. Πέρσι έπαιρνα 1280 περίπου, οπότε φέτος μου έχουν βάλει γύρω στο 67% του περσινού μισθού... Χωρίς να γνωρίζω τι έχουν υπολογίσει για τα ΜΚ και τι παίζει φέτος με τις κρατήσεις και το νέο αφορολόγητο.

εχουνε βαλει το 80% του μισθου που επρεπε να παρουμε για νοεμβρη ,για να μην σου κρατησουνε αναδρομικα παρα πολλα λεφτα.
Ποιο 80%; Εγώ βλέπω το 67%! Μου έχουν βάλει το 80% του ήδη μειωμένου κατά 200 ευρώ μισθού. Υποθέτω ότι ούτε προϋπηρεσία έχουν υπολογίσει, ούτε μεταπτυχιακό, ούτε τον πέμπτο χρόνο σπουδών. Και δεν ξέρω πόσο έχουν αλλάξει οι κρατήσεις της εφορίας σε σχέση με πέρσι...

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #820 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:06:33 πμ »
Καλημέρα.Πιστεύω πως το ίδιο θα γίνει και με τους υπόλοιπους αναπληρωτές,όπως με τους συναδέλφους εσπα.Εμείς πληρωνόμαστε κάθε 10 του μήνα,αλλά μισθοδοτικά σημειώματα δεν έχει δει κανείς.Και στη διεύθυνση δεν βγάζει τίποτα,αν βάλουμε το αφμ στο πεδίο που λέει"α.μ. εκπαιδευτικού".Δεν το δέχεται.Στα γραφεία δεν ξέρει κανείς τίποτα....Το πόσα θα παίρνουμε,παραμένει άγνωστο.Από εκκαθαριστή στο 1ο γραφείο Α Αθήνας,άκουσα ότι θα κυμαινόμαστε από 850-900,αναλόγως προσαυξήσεων.Όπως και να'χει,θα πρέπει κάποιος να μας ενημερώσει υπαύθυνα επιτέλους.
Eva7,θα πάρουμε δώρο(αν το λέμε ακόμα έτσι).......από τη φετινή διεύθυνση,από την περυσινή αν δούλευες, και από οαεδ.Γύρω στις 15 Δεκεμβρίου.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #821 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:02:42 πμ »
Νομίζω οτι βλεπουμε το πραγμα απο λαθος σκοπια...
Ας μη στρεφομαστε ο ενας εναντιον του αλλου δεν εχει κανενα νοημα να κατηγορουμε πυροσβεστες... εκπαιδευτικους .... αστυνομικους ή οτι αλλο σκεφτει ο καθενας.
Εδω κολλαει και το γνωστο "οποιος ειναι εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια ξερει"
Αν θες να το δεις κακοβουλα,βλεπεις μονο ενα κομματι, αυτο που σε συμφερει καθε φορα και ετσι:
ενας νηπιαγωγος απλα παιζει με τα παιδακια
ενας πυροσβεστης απλα παιζει ταβλι
ενας δασκαλος απλα ριχνει πασιεντζες
ενας αστυνομικος απλα δερνει κοσμο
....Αυτη η λογικη ειναι που μας διαιρει αντι να μας ενωνει....
Σκεφτειτε λιγο πιο σοβαρα ολες οι δουλειες επιτελουν ενα εργο και ενα σκοπο, η απαξιωση αυτου του εργου ειναι που πρεπει να πολεματε και οχι ο ενας τον αλλο.
Οσο αναλωνομαστε σε τετοιες επιθεσεις χανουμε μισθους, προυπηρεσιες, διορισμους και σε λιγο καιρο και την ιδια τη δουλεια μας.
Καιρος να αποβαλουμε τετοιες μικροτητες και να δουμε πέρα απο τη μυτη μας γιατι οι εποχες δε χωρανε αλλα λαθη.
 Χασαμε όλα μας τα κεκτημενα όχι απο τους πυροσβεστες ή τους εκπαιδευτικους αλλα επειδη μαθαμε να ειμαστε "ραγιαδες"
Το να στηλιτεύουμε τις παθογένειες ενός συστήματος το οποίο όλοι ανεχθήκαμε, για αυτό και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, προφανώς και δεν είναι μικρότητες.
Τό ότι τόσα χρόνια διορίζονταν στο Δημόσιο άνθρωποι χωρίς καμία αξιοκρατική διαδικασία,το ότι έπαιρναν περισσότερα χρήματα σε σχέση με τις υπηρεσίες που προσέφεραν,το ότι εβγαιναν στην σύνταξη με μόλις 15χρόνια δουλειάς,το ότι "λαδώνονταν" πολλές κατηγορίες δημοσίων υπαλλήλων κ.λ.π.,είναι ή δεν είναι παθογένειες?
Γιατί δηλ.να υπερασπιστώ κάποιον δημόσιο υπάλληλο που μπήκε με βύσμα στην εφορία και μετά από 15 χρόνια δουλειάς βγήκε στη σύνταξη και συγχρόνως κάνει και δεύτερη δουλειά?
Το παράδειγμα με τους πυροσβέστες είναι ενδεικτικό,προφανώς και δεν χρειαζονται 15 άτομα σε νυχτερινή βάρδυα, το Νοέμβριο μήνα,μήπως υπάρξει κίνδυνος πυρκαγιάς,γιατί πολύ απλά δεν έχουμε πυρκαγιές το χειμώνα,και τις νυχτερινές τους βάρδυες τις πληρώνουμε,όλοι εμείς οι υπόλοιποι,που οι μισθοί μας έχουν περικοπεί...
Βέβαια τα μέτρα που παίρνονται και ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζονται όλα αυτά είναι λανθασμένος.
Δυστυχώς όλα αυτά γίνονται, γιατί καμία πολιτική ηγεσία μέχρι τώρα δεν είχε το θάρρος να τα βάλει με τις διάφορες συντεχνίες,και να κάνει επιστημονική αξιολόγηση.Προφανώς και δεν αναφέρομαι στην αξιολόγηση,με τον τρόπο που την αναφέρει, η ακατανόμαστη Δ.
Εννοείται ότι δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τεμπέληδες κ.λ.π.Το αποτέλεσμα όλων αυτών βέβαια είναι, ότι μαζί με τα ξερά θα καούν και τα χλωρά.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #822 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:50:54 πμ »
Παρακαλούμε να μείνετε εντός θέματος.

Ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #823 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:43:49 μμ »
Πραγματικά αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί εγώ δεν βγάζω άκρη.Είμαι αναπληρώτρια με την Α΄Φάση και με 3 χρόνια προυπηρεσία(αν παίζει ρόλο) παντρεμένη με 2 παιδιά και σε παραμεθώριο ο μισθός μου είναι 1220 ευρώ.Στην ίδια διεύθυνση αναπληρώτρια με 4 χρόνια προυπηρεσίας ανήπαντρη σε παραμεθώριο παίρνει 1204 ευρώ.Είναι φυσιολογικό γιατί εμένα μου φαίνεται κάπως.Η δικαιολογία απο το τμήμα μισθοδοσίας είναι πως οι πιο υψηλόμισθοι έχουν περισσοτερες κρατήσεις ΙΚΑ και πέφτει το καθαρό ποσό.Είναι δυνατόν 16 ευρώ διαφορά;

Αποσυνδεδεμένος geokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #824 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 05:38:10 μμ »
Εγώ πάντως θα απευθυνθώ στον προιστάμενο από Δευτέρα για το θέμα των χρημάτων απαιτώντας επιτέλους ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #825 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 12:29:33 μμ »
Καλημέρα και από μένα. Λοιπόν επειδή βλέπω ότι ξεφύγαμε από το θέμα (πυροσβέστες κτλ).
Έκανα ερώτηση στη Α/βαθμια που ανήκω και μου είπαν ότι με μεταπτυχιακό και ένα χρόνο προυπηρεσίας
ο μισθός ακω θα είναι γύρω στα 940e. Τώρα για μένα που έχω 15 ώρες στην πρωτοβάθμια θα είναι 587e. (μεταπτυχιακό και ένας χρόνος προυπηρεσίας). Όσο για τον Νοέμβριο δεν λάβανε υπόψη καθόλου τις προυπηρεσίες
και κάτι τέτοιο θα γίνει από 1 Ιανουαρίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.