*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 537424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1358 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 04:31:52 μμ »
Αξιολόγηση σημαίνει είμαι ο πιο άξιος, και αυτό αποδεικνύεται όχι με παλαιότητες, προσοντολόγια και άλλα κούφια χαρτιά που αποκτήθηκαν με αμφίβολες μεθόδους, αλλά στην πράξη, με γραπτές εξετάσεις ή με προφορικές που ελέγχονται ως προς τα θέματά τους, και καταγράφονται, έτσι ώστε όλοι να μπορούν να τις δουν και να τις αξιολογήσουν.

τουλάχιστον για εμάς τους εκπαιδευτικούς θα έπρεπε να ήταν πιο ξεκάθαρο ότι αξιολογηση σημαίνει εντοπισμός αδυναμιών και η συνέχεια πρέπει να είναι η θεραπεία αυτών.
Όμως έχεις ένα δίκιο, η αξιολόγηση θεωρητικά θα συνδεθεί με την αξιοσύνη του καθενός και θα αποτυπωθεί στο μισθό και τη βαθμολογική του εξέλιξη ή την απόλυσή του.

Συγγνώμη για το off topic που θα σχολιάσω,αλλά σε ποιον αιώνα είμαστε ακόμη....;; Παπαγαλίζουμε κι εμείς τα τύπου ΑΣΕΠ πρότυπα....; Έχουμε καταλάβει τι θα πει αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου; Πάντως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για αξιολόγηση γνώσεων...αυτή είναι μια στείρα αξιολόγηση στεγνού και στείρου ανταγωνισμού γνώσεων!
Αυτό που πρέπει να αξιολογείται σε έναν εκπαιδευτικό είναι πρωτίστως το πώς στέκεται μέσα στην τάξη, πώς μεταδίδει τις γνώσεις (και όχι πόσες έχει), το πώς διαχειρίζεται την τάξη, πώς διαχειρίζεται  τις περιπτώσεις πολυπολιτισμικής τάξης ή τις περιπτώσεις ύπαρξης παιδιών ΑΜΕΑ μέσα σε μια τάξη και γενικά πόσο κατάλληλος είναι γι αυτή την δουλειά...
Απ'αυτά πάσχουμε και όχι από διαγωνισμό γνώσεων...τα παιδιά μαθαίνουν πολύ περισσότερα από έναν σωστό εκπαιδευτικό που επικοινωνεί μαζί τους,παρά από έναν ΄π.χ αρχαιολάγνο (στην περίπτωση των φιλολόγων για παράδειγμα) που μαθαίνει στα παιδιά ακόμη και το φαινόμενο της συνίζησης...
Κάτι τέτοιο γίνεται σε χώρες όπως η Αγγλία...δίνεται καταρχήν μεγαλύτερη αυτενέργεια στον εκπαιδευτικό,ακόμη και στην επιλογή βιβλίων και στη διάρκεια της χρονιάς και στο τέλος της το έργο του "παρακολουθείται" διακριτικά από παιδαγωγούς-συμβούλους που μετά συντάσσουν μια έκθεση για τον κάθε εκπαιδευτικό...

Τα σοβαρά κράτη αυτά κάνουν...και όχι αναχρονιστικές αηδίες τύπου ΑΣΕΠ που πάνε την Παιδεία πίσω πολλά χρόνια αντί να την προάγουν...
Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν μια χώρα με σοβαρή εκπαιδευτική πολιτική...
Συγγνώμη ξανά για το εκτός θέματος σχόλιο,αλλά απογοητεύομαι όταν βλέπω πως εν έτει 2012 εμείς οι ίδιοι θεωρούμε σοβαρή αξιολόγηση τον διαγωνισμό γνώσεων,,,μου δείχνει πως δεν ξέρουμε καν οι περισσότεροι τι θα πει αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου και κατ'επέκταση και εκπαιδευτικού!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:54:22 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1359 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 04:39:21 μμ »
Και αν ποτέ γινόταν τέτοιου τύπου αξιολόγηση...όχι στα 1000 ευρώ δεν θα έφταναν πάρα πολλοί,αλλά θα πρεπε να τους κόψουν κι απ'τα 850....
Αν και είναι η μόνη χρονική συγκυρία αυτή που ζούμε που πλέον δικαιολογώ την ανυπαρξία ενδιαφέροντος ενός εκπαιδευτικού για τη δουλειά του...με τα φραγκοδίφραγκα που δίνουν ακόμη κι αυτοί που δούλευαν σωστά και με όρεξη...μάλλον θα σταματήσουν να το κάνουν...
Αυτή είναι μια άλλη κουβέντα και δυστυχώς η τωρινή πραγματικότητα,αλλά δεν αναιρεί το γεγονός πως είναι απαράδεκτο να θεωρούμε σοβαρή αξιολόγηση είτε τα προσόντα και τα πληρωμένα χαρτιά που έχουν καταντήσει τα έξτρα προσόντα, είτε τον διαγωνισμό γνώσεων...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος olgaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1360 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 04:53:01 μμ »
Πληρωμες αναπληρωτών με το ενιαιο, στις 10 ιανουαριου ?? Ντροπή τους ! Δε φτάνει που μας εχουν στειλει στην αλλη ακρη , χωρις καν να γνωριζουμε εκ των προτερων τι γίνεται.. που μας είχαν στο περίμενε 2 μήνες μέχρι να μας πληρώσουν..μας κάνουν και καψώνια στα μέσα της χρονιάς , με τα ενοίκια , πετρέλαια , βενζίνες , λογαριασμούς να τρέχουν! και ο μισθός? σχεδον μίσός.. Θα τρελλαθούμε εντελώς... Κατι πρεπει να γινει δε παει αλλο!!
Ποιος ξέρει τι μας επειφυλλάσσουν μεχρι τον ιούνιο??Θα φύγουμε και χρεωμένοι για τα σπίτια μας. Επρεπε να δουλέψω στη εκπαιδευση για να το ζήσω κι αυτό!  Ν Τ Ρ Ο Π Η!!!!

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1361 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 04:59:23 μμ »
Αξιολόγηση σημαίνει είμαι ο πιο άξιος, και αυτό αποδεικνύεται όχι με παλαιότητες, προσοντολόγια και άλλα κούφια χαρτιά που αποκτήθηκαν με αμφίβολες μεθόδους, αλλά στην πράξη, με γραπτές εξετάσεις ή με προφορικές που ελέγχονται ως προς τα θέματά τους, και καταγράφονται, έτσι ώστε όλοι να μπορούν να τις δουν και να τις αξιολογήσουν.
Συγγνώμη για το off topic που θα σχολιάσω,αλλά σε ποιον αιώνα είμαστε ακόμη....;; Παπαγαλίζουμε κι εμείς τα τύπου ΑΣΕΠ πρότυπα....; Έχουμε καταλάβει τι θα πει αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου; Πάντως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για αξιολόγηση γνώσεων...αυτή είναι μια στείρα αξιολόγηση στεγνού και στείρου ανταγωνισμού γνώσεων!

ΛΩΡΑ, παρόλο που δεν φαίνεται στο κείμενο, εννοούσα για αξιολόγηση δημοσίων υπαλλήλων.
Για τους εκπαιδευτικούς συμφωνώ μαζί σου. Μάλιστα προσωπικά δεν έχω καταλήξει καν  στο ΠΩΣ πρέπει να αξιολογηθούν οι εκπαιδευτικοί.
Με κάθε επιφύλαξη, έχω κάνει καποιες προτάσεις για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών, χωρίς όμως να τις θεωρώ και σωστές.

sorry για το offtopic
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2012, 05:01:49 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:54:22 »

Αποσυνδεδεμένος sotiria80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1362 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 05:55:40 μμ »
Μπήκαν σήμερα για ΕΣΠΑ παράλληλη στήριξη 820!!!!  Με επίδομα παραμεθορίου!!!!!Πριν λίγο ήρθε μήνυμα "Πληρωθήκατε για μήνα Ιανουάριο"
τοσα λιγα?εγω ειμαι Ζεπ εσπα..Το Δεκεμβρη πηρα 920...Με παραμεθοριου??Μας τα κατεβασαν κιαλλο?? :(
Κι εγώ το Δεκέμβρη 920 πήρα. Σήμερα όμως άλλα 100 μειον. Θα πάρω αύριο στο γραφείο να ρωτήσω.

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1363 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 06:32:19 μμ »
Καλά δεν υπάρχει κάτι στανταρ? Εμένα με πήραν τέλη Ιανουαρίου αναπληρώτρια σε νησί του βορειοανατολικού αιγαίου και μέχρι να φτάσω με το πλοίο ,να βρω σπίτι, να δώσω το πρώτο ενοίκιο  , να ψωνίσω , να δω τι θα τρωω και πώς θα κινούμαι χάλασα περίπου 800 ευρώ , αν είναι τόσο μικρός ο μισθός θα βγω χρεωμένη σίγουρα .  >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1364 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 07:11:31 μμ »
Καλά δεν υπάρχει κάτι στανταρ? Εμένα με πήραν τέλη Ιανουαρίου αναπληρώτρια σε νησί του βορειοανατολικού αιγαίου και μέχρι να φτάσω με το πλοίο ,να βρω σπίτι, να δώσω το πρώτο ενοίκιο  , να ψωνίσω , να δω τι θα τρωω και πώς θα κινούμαι χάλασα περίπου 800 ευρώ , αν είναι τόσο μικρός ο μισθός θα βγω χρεωμένη σίγουρα .  >:( >:(

Καλωσήρθες στην τάξη των εργαζομένων.

Θα σου πρότεινα να τρέξεις στην Γ.Σ. και να ψηφίσεις απεργία διαρκείας μέχρι να πάρουν πίσω το νέο μισθολόγιο, ή μέχρι να κάνουν τις μειώσεις των νέων ποσοστιαία  ίσες με αυτές των παλιών.

Αν , με την βοήθειά σου, καταφέρουμε και προκυρηχτεί η απεργία διαρκείας, ξενοικιάζεις και πας πίσω στο σπίτι σου, περιμένοντας την έκβαση του αγώνα μας. Κερδισμένη θα είσαι από οικονομικής άποψης στο σπίτι σου, και θα διατηρείς τα μόριά του αναπληρωτή μια χαρά. Διάβασε για την ασύμμετρη απεργία διαρκείας και τα οφέλη της, στην υπογραφή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2012, 07:42:08 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1365 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 08:31:41 μμ »
Μπήκαν σήμερα για ΕΣΠΑ παράλληλη στήριξη 820!!!!  Με επίδομα παραμεθορίου!!!!!Πριν λίγο ήρθε μήνυμα "Πληρωθήκατε για μήνα Ιανουάριο"
τοσα λιγα?εγω ειμαι Ζεπ εσπα..Το Δεκεμβρη πηρα 920...Με παραμεθοριου??Μας τα κατεβασαν κιαλλο?? :(
Κι εγώ το Δεκέμβρη 920 πήρα. Σήμερα όμως άλλα 100 μειον. Θα πάρω αύριο στο γραφείο να ρωτήσω.
Έχουν ξεκινήσει προφανώς οι αναδρομικές κρατήσεις για Νοέμβριο-Δεκέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1366 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 08:33:02 μμ »
Μα στους ΕΣΠΑ παρακρατούσαν ήδη από τον Νοέμβριο σημαντικό μέρος του μισθού τους. :-\

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1367 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 08:35:46 μμ »
Μα στους ΕΣΠΑ παρακρατούσαν ήδη από τον Νοέμβριο σημαντικό μέρος του μισθού τους. :-\
Νομίζω ότι αυτό το μήνα ξεκίνησαν και οι κρατήσεις για την εισφορά αλληλεγγύης κλπ του 2012. 100 ευρώ όμως πολλά δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1368 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 08:40:02 μμ »
Νομίζω ότι εκεί στα 850 ευρώ πήραν για Νοεμβριο και Δεκέμβριο.
Μάλλον κάτι παίζει με το επίδομα παραμεθόριου. Ίσως να μην τους έδωσαν εν αναμονή όλων των επιδομάτων που θα δικαιούνται οι αναπληρωτές ή και από υπέρμετρο ζήλο...


edit: υποθέσεις κάνω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2012, 08:42:10 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1369 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:03:27 μμ »

Δε φτάνει που μας εχουν στειλει στην αλλη ακρη ,

Για να ειμαστε ακριβεις εσυ με την αιτηση σου εισαι που εκανες αυτη την επιλογη..
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1370 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:06:07 μμ »
Εχεις δίκιο etem!!!1000/% μαζί σου...φταίμε και εμείς!!!

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1371 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:23:00 μμ »
Μόνο που όταν κάναμε τις αιτήσεις το καλοκαίρι ο μισθός του αναπληρωτή ήταν 1300ευρώ και όχι 850.Προφανώς κανείς δεν ήξερε τι θα επακολουθήσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.