*

Αποστολέας Θέμα: Φροντiστηρια ασεπ  (Αναγνώστηκε 17009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 07:44:32 μμ »
Sophie σε ποιό βιβλίο του Κιτσαρά αναφέρεσαι?Είναι καλό?Ενδύκνειται γαι νηπιαγωγους?

Καλό?...εδώ γελάμε! ;D
Από το 2000 και μετά, τα θέματα που πέφτουν στο διαγωνισμό είναι μέσα από τα βιβλία του Κιτσαρά (ακόμα και τις συγκεκριμένες σελίδες μπορείς να εντοπίσεις!)
Πέρισυ η σύγκριση των τριών ειδών διδασκαλίας ήταν από το βιβλίο του "Προγράμματα Διδακτικής Μεθοδολογίας" και οι ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών ήταν όλο το βιλίο του "Προσχολική Παιδαγωγική" απλά σκαναρισμένο... :P
Επίσης το 2004 το θέμα της "υποχρεωτικότητας" μέσα από το "προγράμματα..." και πολλά ακόμα παλιότερα.
Δες κι εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4641.0 και κάνε και μία "γύρα" σε παλαιότερα post μέσα στον πίνακά μας (πχ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4641.0 και http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=223.0). Έχει συζητηθεί πολύ το θέμα. ;)




Ξέρουμε αν ο Κιτσαράς θα είναι για τον επόμενο ΑΣΕΠ στην επιτροπή επίλογής θεμάτων?Ποιοί άλλοι είναι στην επιτροπή το γνωρίζει κανείς?Από που θα μπορούσαμε να το πληροφορηθούμε αυτό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:16 »

Αποσυνδεδεμένος FONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 07:45:28 πμ »
Apri, στο site του ολοήμερου το ΔΕΠΠΣ για το νηπιαγωγείο είναι 30 σελίδες. Αυτό είναι όλο κι όλο;

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 09:00:57 πμ »
Apri, στο site του ολοήμερου το ΔΕΠΠΣ για το νηπιαγωγείο είναι 30 σελίδες. Αυτό είναι όλο κι όλο;

Αυτές οι σελίδες είναι μόνο το ΔΕΠΠΣ και τα ΑΠΣ για το Νηπιαγωγείο..Το β΄μέρος (αν μπορούμε να το ονομάσουμε έτσι) περιέχει την Ευέλικτη ζώνη με τα προγράμματα της Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης(sos κατά τη γνώμη μου), της ολυμπιακής παιδείας ,της ειδικής αγωγής και τις θεμελιώδεις έννοιες που αναπτύσσονται διαθεματικά (επίσης sos) .Αυτά είναι κοινά για τις δύο βαθμίδες.Οπότε θα διαβάσεις αυτά που αναφέρονται στο Νηπιαγωγείο.Αυτό πρέπει να βρίσκεται στο http://www.pi-schools.gr. Θα το κοιτάξω και θα σου απαντήσω.
..Δεν το βρήκα αυτούσιο.Βρήκα όμως αυτό http://www.pi-schools.gr/download/programs/EuZin/books/odigos_eveliktis_daskalos.pdf
Περιέχει την περιβαλλοντικη σκοπούς -στόχους, την εργασία που γίνεται, καθώς και πολλά άλλα sos όπως εισαγωγή του Αλαχιώτη για ευέλικτη ζώνη και πολλά άλλα που θα κρίνεις και θα "τροποποιήσεις" για το νηπιαγωγείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2008, 09:13:09 πμ από RETA. »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 01:55:39 μμ »
Apri, στο site του ολοήμερου το ΔΕΠΠΣ για το νηπιαγωγείο είναι 30 σελίδες. Αυτό είναι όλο κι όλο;

Δες και εδώ:
http://www.pi-schools.gr/programs/depps/
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:16 »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 02:00:41 μμ »
http://www.ictscenarios.gr/depps.htm
Εδώ υπάρχει για πολλές ειδικότητες. Συντομα θα το βάλουμε και στα αρχεία για λήψη προς εξυπηρέτηση σας.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 01:13:23 μμ »
Αυτό που μπορώ να σας πω εγώ σε σχέση με τον ΑΣΕΠ είναι ότι θέλει μυαλό που να δουλεύει. Τουλάχιστον αυτό μου λέει η δική μου εμπειρία. Έδωσα το 2004 και διορίστικα αμέσως. Έδψσα εξετάσεις χωρίς να διαβάσω Κιτσαρα, χωρίς να πάω σε κάποιο φροντιστήριο και χωρίς να κάνω τρελό διάβασμα (2 ωρίτσες την ημέρα για 1μιση μήνα πριν τις εξετάσεις). Ίσως να ήμουν και τυχερή και να μου "έκατσαν" καλά τα θέματα. Τι να πω;; Πάντως χαλαρά και ήρεμα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 08:25:40 μμ »
Στην ουσία δηλαδή διάβασες μόνο τον οδηγό νηπιαγωγού και το ΔΕΠΠΣ??

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 08:39:43 μμ »
Στην ουσία δηλαδή διάβασες μόνο τον οδηγό νηπιαγωγού και το ΔΕΠΠΣ??
Το 2004 ήταν στην ύλη το παλιό αναλυτικό πρόγραμμα , και ίσχυε μόνο η Γλώσσα από το ΔΕΠΠΣ.Σημειωτέον ότι το ΔΕΠΠΣ ήταν ακόμη στα σκαριά και ημιτελές..

Αυτό που μπορώ να σας πω εγώ σε σχέση με τον ΑΣΕΠ είναι ότι θέλει μυαλό που να δουλεύει. Τουλάχιστον αυτό μου λέει η δική μου εμπειρία. Έδωσα το 2004 και διορίστικα αμέσως. Έδψσα εξετάσεις χωρίς να διαβάσω Κιτσαρα, χωρίς να πάω σε κάποιο φροντιστήριο και χωρίς να κάνω τρελό διάβασμα (2 ωρίτσες την ημέρα για 1μιση μήνα πριν τις εξετάσεις). Ίσως να ήμουν και τυχερή και να μου "έκατσαν" καλά τα θέματα. Τι να πω;; Πάντως χαλαρά και ήρεμα
Μπράβο της που πέρασε χωρίς να αγχωθεί..Έχει δίκιο που λέει να είστε χαλαρές και ήρεμες..Όμως οι απαιτήσεις από τότε  έχουν αυξηθεί  και οι ερωτήσεις είναι λίγο περίεργες.Αυτό που συνιστώ εγώ, είναι όταν με το καλό δοθούν τα θέματα , να αναλύσετε λέξη προς λέξη την εκφώνηση και αμέσως να καταγράψετε στο πρόχειρο (πίσω μέρος του τετραδίου) ό,τι σας "κατεβαίνει "από το μυαλό .. ;)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 09:49:54 μμ »
Θα συμφωνήσω με τη Reta. Επιπλέον το 2004 (επειδή έδωσα κι εγώ και ξέρω) από Κιτσαρά είχε πέσει το θέμα με την "υποχρεωτικότητα της προσχολικής αγωγής". Ούτε κι εγώ τον ήξερα τον Κιτσαρά τότε αλλά το συγκεκριμένο θέμα το έγραψα τέλεια απλά και μόνο επειδή είχα έμπνευση (το έλεγξα 1,5 χρόνο μετά που είχα πάρει τα βιβλία του Κιτσαρά και όταν διάβαζα τι έλεγε αυτός ήταν σα να διάβαζα την απάντηση που είχα δώσει εγώ! :o)
Το 2007 όμως, όπως είπαμε, το 100% των θεμάτων τη δεύτερη μέρα (Β θεματική-παιδαγωγικά) ήταν μέσα από τα βιβλία του...
Θεωρώ λοιπόν άστοχο να παραλείψει κάποιος, έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, να τον διαβάσει.
Και φυσικά θέλει καθαρό μυαλό και κυρίως για τα θέματα που νομίζεις ότι δεν τα ξέρεις (το λεγόμενο black out) να ξεκινήσεις να κρατάς σημειώσεις στο πρόχειρο.
Στο θέμα με την ενιαία συγκεντρωτική διδασκαλία έπαθα ένα παρόμοιο πατατράκ μόλις το είδα. Ξεκίνησα λοιπόν να γράφω άλλο θέμα και την ώρα που έγραφα μου ερχόντουσαν "φλασιές" για το πρώτο, τις οποίες τις κατέγραφα στο πρόχειρο. Όταν τελείωσα λοιπόν με τα υπόλοιπα, κάθισα με την ησυχία μου, και χωρίς πανικό, και συγκέντρωσα ό,τι είχα γράψει, το "έδεσα" και, από το αποτέλεσμα, μάλλον τα κατάφερα...
Θέλει ψυχραιμία ,όσο δύσκολο και να φανεί ένα θέμα. Ακόμα κι αν δεν το 'χεις διαβάσει (κανένας δεν είναι άσχετος με το αντικείμενο :-\) κάτι θα σκεφτείς να γράψεις! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2008, 10:00:41 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Rita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η αγάπη είναι η ζωή!
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 10:09:05 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το θέμα των σημειώσεων στο πρόχειρο. Έδωσα στον τελευταίο ΑΣΕΠ και δεν τα πήγα καλά μόνο και μόνο γιατί ξεκίνησα να γράφω απευθείας μόλις διάβασα τα θέματα, γιατί αγχώθηκα για το χρόνο, γεγονός που αποτέλεσε στο να μπερδέψω τη σειρά των ερωτήσεων...
Οι σημειώσεις βοηθούν πάρα πολύ για να οργανώσεις τις σκέψεις σου και στη συνέχεια καθώς τις μεταφέρεις στο 'καθαρό' να κάνεις και τις απαραίτητες διορθώσεις. Κατά τ' άλλα, απαραίτητος είναι και ο συνδιασμός των όσων γράφεις με αντίστοιχη θεωρητική βάση.
Και κυρίως ΟΧΙ άγχος!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος iro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 03:49:08 μμ »
Θεωρώ τα φροντιστήρια απάτη και είμαι εναντίον του να πάει κάποιος φροντιστήριο, αν και μπήκα στο τρυπάκι να πάω για τα 2 δωρεάν μαθήματα και έφυγα τελικά. Όμως, ψάχνω έναν καθηγητή/τρία για να κάνω ιδιαίτερο και να με διαφωτίσει σε λίγα σημεία. Έχετε κάποιον/α υπόψιν σας που να μπορεί να με βοηθήσει ουσιαστικά?  Επίσης, θα ήθελα να επικοινωνήσω προσωπικά με κάποιιες επιτυχούσες για να λύσω απορίες και να δημιουργήσω φιλίες γιατί δεν έχω καθόλου παρέες από το χώρο, αν και πολύ θα το ήθελα. Απλά, δεν έχω βρει άτομα που να τους αρέσει πραγματικά το επάγγελμα μας.

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 06:53:40 μμ »
καλησπέρα!! θα ήθελα κι έγω να ρωτήσω αν είναι κάποιος/α από Πάτρα ή γνωρίζει κάποιον καθηγητή στην Πάτρα που να αναλαμβάνει προετοίμασια για το ΑΣΕΠ??? :-\

Αποσυνδεδεμένος chrisa.b

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 10:25:45 πμ »
Πάντα είχα την απορία:γιατί οι καθηγητές που αναλαμβάνουν προετοιμασία για ΑΣΕΠ δεν δίνουν οι ίδιοι, να περάσουν και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Ε??

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 07:02:33 μμ »
Πάντα είχα την απορία:γιατί οι καθηγητές που αναλαμβάνουν προετοιμασία για ΑΣΕΠ δεν δίνουν οι ίδιοι, να περάσουν και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Ε??
Η λογικότατη ερώτησή σου και το γεγονός ότι η απάντηση σε αυτή είναι αυτό που όλοι υποψιαζόμαστε, νομίζω ότι τα λέει όλα περί του τι αξία έχουν αυτά τα φροντιστήρια... :P
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 739
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.