*

Αποστολέας Θέμα: Φροντiστηρια ασεπ  (Αναγνώστηκε 17011 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lourdes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 02, 2008, 01:06:07 μμ »


sophie σε ευχαριστώ για την κατατόπιση, να'σαι καλά!!!μιλάω για το θέμα ΔΕΠΠΣ...Γερμανικών!!

Κάτι άλλο τώρα..αυτός ο οδηγός Νηπιαγωγού φαντάζομαι θα υπάρχει και για τους Φιλόλογους Γερμανικών; Πού πρέπει να ψάξω; Ξέρει κανείς;
Μήν με περάσετε για ολόχαζη, αλλά δεν έχω ιδέα...(παιδί του εξωτερικού...you know?) :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:21 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 03, 2008, 11:20:28 πμ »
Αν εννοείς το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών (ΑΠΣ) Γερμανικής Γλώσσας δες εδώ:
http://www.pi-schools.gr/programs/depps/
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος eltha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 07, 2008, 01:29:05 μμ »
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΠΠΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ?
ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟΥΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΥΣΙΚΟΣ

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 07, 2008, 01:58:29 μμ »
Δες το link που έχει δώσει η apri ακριβώς από πάνω μου και μάλλον θα βοηθηθείς. ;)

Επίσης, εμείς είμαστε νηπιαγωγοί και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε πολύ... :-[  Μπορείς όμως να δεις τον κλάδο σου εδώ...
     
                                                         http://www.pde.gr/forum/index.php?board=24.0


Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:21 »

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 07, 2008, 02:31:37 μμ »
Καλησπέρα. Παρακολούθησα μια φορά φροντιστηριακά μαθήματα το 2004 και ήμουν επιτυχούσα αλλά όχι διοριστέα. Το αποδίδω σε ένα μέρος στο ότι το φροντιστήριο δίνει μία κατεύθυνση διαβάσματος σε όσους αισθάνονται πελαγωμένοι όπως ήμουν τότε εγώ (άρα δεν το θεωρώ απαραίτητο), το μεγαλύτερο μέρος όμως ήταν νομίζω ότι εκείνη τη χρόνια ήθελα να καταφέρω κατι κάλό. Μάλιστα συμφωνώντας με συναδέλφους που το ,εχουν γράψει πολλές φορές νομίζω ότι το πλέον σημαντικό είναι να διαβάζουμε έστω και με τη λογική του περιοδικού ότι πέφτει στα χέρια μας και αφορά την εκπαίδευση και το παιδί. Ο κλάδος μας έχει ανεξάντλητο υλικό και το καινούριο το μαθαίνουμε καθημερινά. Θα ήθελα τώρα να μου πείτε τη γνώμη σας για κάτι που με απασχολεί πολύ καιρό και θα ήθελα να το καταθέσω και ως πληροφορία. Στο παιδαγωγικό ινστιτούτο φέτος εχει σημαντική θέση στον τομέα πρωτοβάθμιας ο Ματσαγγούρας. Γνωρίζω ότι προέρχεται από το χώρο της δημοτικής εκπαίδευσης, έχει όμως βιβλία για διαθεματικότητα και ομαδοσυνεργατική. Και αναρωτιεμαι μήπως ήρθε η ώρα να δώσουμε φέτος μεγαλύτερη σημασία στα δικά του βιβλία και άρθρα παρά στου Κιτσαρα; Παρακολουθώντας πάνω από δύο χρόνια και αυτό το φόρουμ και το αντίστοιχο της ΠΕΑΝ είμαι πεπέισμένη ότι τα δύο βιβλία του Κιτσαρά είναι λίγο ευαγγέλια για την προσχολική παιδαγωγική. Παρόλα αυτά έχω προβληματιστεί αρκετά. Δώστε μου τις γνώμες σας.........

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 07, 2008, 07:48:45 μμ »
Καλησπερα. :)
 Asars το βιβλιο του Ματσαγγουρα για την ομαδοσυνεργατικη, κατα την αποψη μου και απο οσα μου εχουν πει,  ειναι εξισου σημαντικο με αυτα του Κιτσαρα, οποτε πιστευω οτι πρπει να δωσεις την ιδια βαρυτητα...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:07:58 μμ »
Προσωπικά θεωρώ το Ματσαγγούρα πολύ δυσνόητο, δύσκολο στο διάβασμα και καλύπτει πιο γενικά την ύλη των παιδαγωγικών (γι' αυτό και διαβάζεται και από συναδέλφους της δευτεροβάθμιας). Αν δεις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής άλλων κλάδων θα καταλάβεις τη διαφορά. Η προσχολική παιδαγωγική είναι αρκετά εξειδικευμένη... :-\
Παρόλ' αυτά, κάποιες γενικές ιδέες μπορείς να πάρεις από τα βιβλία του.
Εγώ το μόνο που είχα διαβάσει από Ματσαγγούρα ήταν το παρακάτω, που το είχα βρει μέσω διαδικτύου :
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:37:26 μμ »
Κορίτσια σας ευχαριστώ και τις δύο  για τις απαντήσεις. Συμφωνω για το βαθμό δυσκολίας των βιβλίων του Ματσαγγούρα χωρια που είναι και αρκετά ακριβά για μη εξειδεκευμένα στην προσχολική παιδαγωγική εννοώ για βιβλία που ενδεχομενως να μην ανοιχτούν πολλες φορές μετά τον ασεπ. 'Ενα άρθρο του είχα βρει κι εγώ στο διαδύκτιο και το είχα διαβάσει. Αυτό που με έβαλε σε σκέψεις είναι μήπως λόγω ιδιότητας στο Π.Ι κάνουν ότι με τον Κιτσαρά δηλαδή ένα πέρασμα των βιβλίων του με τη μορφή ερωτήσεων...Τέλως πάντων θα δείξει... Thanks κορίτσια 

Αποσυνδεδεμένος Gemini81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60*Ένα 5χρονο είναι πολύ ανώτερό μας στην ψυχή
    • Προφίλ
    • Μουσικοκινητική Page
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 08, 2008, 02:38:21 πμ »
Ετοιμάζομαι να δώσω για 3η φορά ασεπ, ήμουν επιτυχούσα και τις 2 προηγούμενες φορές χωρίς φροντιστήριο. Είδα μια αγγελία στην εφημερίδα πριν τον προηγούμενο ασεπ όπου ζητούνταν εκπαιδευτικοί σαν εμένα κι εσένα να διδάξουν λέει σε μεγάλο φροντιστήριο ασεπ!
Στον 1ο ασεπ που έδωσα δεν έπιασα μεγάλη βαθμολογία αφού με τη νοοτροπία της φοιτήτριας ακόμη, τα γραψα σύντομα επιγραμματικά επιστημονικά και στο θέμα. Στο 2ο ασεπ δεν έφαγα καθόλου χρόνο γράφοντας στο πρόχειρο, ξεκίνησα brainstorming κι έγραφα όλη την ώρα που μας δινόταν, απλά σαν να μιλούσα σε βλαμένα (!) κι έπιασα πολύ καλή βαθμολογία. Είμαι απ' τις πρώτες που θα πάνε αναπληρώτριες από Σεπτέμβρη αν όλα πάνε καλά (βλ αλλαγή υπουργού-νέα νομοθεσία κι οι διοριστέοι της 2ης χρονιάς να μας τρώνε τις θέσεις αναπληρωτών..).
Τώρα έχω πίσω μου 2,5 χρόνια ωρομίσθια σε 2 δημόσια ιεκ, οπότε ξέρεις το πρώτο που σου ρχεται μέσα στον πανικό του ασεπ εκείνη την ώρα δεν είναι οι νεοαποκτηθείσες αλλά οι καλά εδραιωμένες γνώσεις, αυτά που δίδασκα δηλαδή. Στον 2ο ασεπ που πήγα πολύ καλά πχ προσέγγισα όλα τα θέματα από αισθητική και συγκεκριμένα μουσικοκινητική άποψη γιατί εκείνο τον καιρό έτυχε να διδάσω μουσικοκινητικά. Μήπως θέλω να πω οι πολλές γνώσεις μπερδεύουν αντί να βοηθάνε εκείνη την ώρα; Μήπως από το να σου ρχονται 10 πράγματα στο μυαλό μόλις διαβάσεις το θέμα είναι καλύτερα να κατέχεις και να σου ρχεται μόνο 1 κι αυτό το 1 να το προσαρμόζεις σε ο,τι σου ζητάνε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2008, 03:16:19 πμ από Gemini 27 »
And they say that a hero can save us.
Im not gonna stand here and wait.
I'll hold onto the wings of the eagles.
Watch as we all fly away.

Now that the world isn't ending, its love that I'm sending to you.
It isn't the love of a hero, and that's why I fear it won't do.

Αποσυνδεδεμένος amalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 08, 2008, 04:42:33 πμ »
Συμφωνώ με την gemini. Την περίοδο που διάβαζα για ασεπ μου δώσανε κάποιες σημειώσεις απο ένα φροντιστήριο. Εκείνη την περίοδο δουλευα σε ένα ιδιωτικό σχολείο με πολύ τρεξιμο και πολλές υπερωρίες. Προσπάθησα να διαβάσω τις σημειώσεις αλλά έδιναν πάρα πολλες πληροφορίες (συχνά χωρίς ουσια) με μπερδεψαν και κάποια στιγμή διαπιστωσα οτι είχα χασει πολύ πολυτιμο χρόνο. Τελικά αναγκάστικα να επικεντρωθω στα ουσιαστικά-λόγω της δουλειάς και της ελλειψης χρόνου. Διάβασα τον οδηγό και κιτσαρά και πέρασα. Ο καθένας βέβαια αποδίδει με διαφορετικό τρόπο και μέσα απο διαφορετικούς ρυθμούς αλλα από παραδειγματα που είχα από γνωστούς θεωρώ ότι αν νιώθει κανείς ότι θα αποδώσει καλυτερα με τη βοήθεια φροντιστηριου θα πρεπει να το ψάξει αρκετα το ζήτημα,γιατί σε ορισμένα φροντιστήρια σε αγχώνουν και σε αποπροσανατολίζουν. Ευχόμαι καλό κουράγιο και καλή επιτυχία σε όλους! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Φροντiστηρια ασεπ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 08, 2008, 10:33:07 πμ »
Στο 2ο ασεπ δεν έφαγα καθόλου χρόνο γράφοντας στο πρόχειρο, ξεκίνησα brainstorming κι έγραφα όλη την ώρα που μας δινόταν, απλά σαν να μιλούσα σε βλαμένα (!)
;D ;D ;D ;D ;D ;DΠολυ καλο !!το ιδιο εγινε και σε μενα.Αν συγκρινω τα γραπτα των 2 τελευταιων ασεπ,το 2006 εγραφα οχι μονο απλα και κατανοητα αλλα απλοικα εντελως,και αναλυτικα μεχρι βλακειας και πετυχα πολυ καλυτερη βαθμολογια-ειμαι επιτυχουσα οσο για αναπληρωτρια μπορει  να ειμαι στις τελευταιες φασεις της ερχομενης χρονιας.Θελουν απλα και κατανοητα γιατι εχουν να διορθωσουν πολλα γραπτα και προφανως κουραζονται(;)βαριουνται να σκεφτονται(;)-το γραπτο μου,μεσα σε δευτερολεπτα διαβαζοταν.Μια φιλη μου ειχε πει οτι εφοσον ξερεις την απαντηση να οργανωσεις στο μυαλο σου μια απλη και αναλυτικη εκθεση ιδεων,κι ετσι τελικα ειναι.Καλη επιτυχια κοριτσια!! ;) ;)
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 753
Σύνολο: 767

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.