*

Αποστολέας Θέμα: Κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 94498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 07:10:12 μμ »
  Σήμερα λόγω εξαιρετικών δυσμενών συνθηκών δεν μπόρεσα ποτέ να φθάσω  από το σπίτι μου (Νότια Προάστια)στο σχολείο μου (Δυτική Αττική) όπως και πολλοί συνάδελφοι . Σημειωτέον ότι το σχολείο σήμερα τελεί υπό κατάληψη. Ο διευθυντής μας είπε ότι πρέπει να βρούμε τρόπο να πάμε διαφορετικά  θα μας δηλώσει απόντες γιατί η διεύθυνση του ζήτησε να καταγράψει τους απόντες. Μάλιστα αναγκάστηκε συνάδελφος εγκυμονούσα αναπληρώτρια (φοβούμενη την απόλυση λόγω του ότι τις προηγούμενες μέρες είχε κάνει χρήση αναρρωτικής αδείας λόγω άσχημης εγκυμοσύνης )παρά τις αντίξοες συνθήκες να φθάσει στο σχολείο σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση  διακινδυνεύοντας την ομαλότητα της εγκυμοσύνης της απλώς για να δηλώσει στην καφετέρια που βρίσκεται πλησίον του υπό κατάληψη σχολείου ότι είναι παρούσα. (η παράκρουση!!!!!)
  Τελικά γύρισα πίσω γιατί ο δρόμος στο Σκαραμαγκά είχε κλείσει. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει παραπέμποντάς με σε αντίστοιχο άρθρο της σχετικής νομοθεσίας τι προβλέπεται σ'αυτές τις περιπτώσεις. Πρέπει να κάνω αίτηση για κανονική άδεια όταν το σχολείο είναι υπό κατάληψη;Είναι δικαιολογημένη η άδεια όταν οφείλεται σε αντικειμενικές δυσκολίες πρόσβασης στο σχολείο λόγω καιρικών συνθηκών;

Μία μήνυση για το Διευθυντή ότι έθεσε σε κίνδυνο τη ζωή εμβρυου και πρόθεσή του για πρόκληση σωματικής βλάβης....Θα ζητούσα 200.000 ευρώ αποζημίωση κι όποιον πάρει ο χάρος....Καλά, ο άνθρωπος είναι στα καλά του;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:54 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 07:20:00 μμ »
στέλνεις απλά μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν πήγες στο σχολείο λόγω ανυπαιτιου κωλύματος ( καιρικές συνθήκες) και βάζεις μαζί και μία βεβαίωση απο την αστυνομία ( πήγανε να την πάρεις ΤΩΡΑ) ότι η προσβαση ήταν αντικειμενικά αδύνατη.

κανονικά βέβαια έπρεπε ήδη ο Περιφερειακός να εκδόσει εντολή κλεισίματος των σχολείων λόγω καιρικών φαινομένων. Τι περίμενει ; Να πινγεί κανας μαθητής και μετά ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 02:52:11 μμ »
Καλησπέρα σας,
Σκοπεύω να ζητήσω κανονική άδεια διάρκειας 10 ημερών απο την 1η Οκτώβρη.
Δεν έχω ξαναζητήσει τέτοια άδεια τόσα χρόνια που υπηρετώ, και δεν ξέρω απο την 1η Οκτώβρη, μέχρι ποιά ημερομηνία μετρούν οι 10 μερες. Δεν ξέρω αν προσμετρούνται τα σκ ή το Σάββατο μόνο ή καθόλου. Τελος παντων δεν εχω ιδέα.... ::)
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 02:57:57 μμ »
Καλησπέρα σας,
Σκοπεύω να ζητήσω κανονική άδεια διάρκειας 10 ημερών απο την 1η Οκτώβρη.
Δεν έχω ξαναζητήσει τέτοια άδεια τόσα χρόνια που υπηρετώ, και δεν ξέρω απο την 1η Οκτώβρη, μέχρι ποιά ημερομηνία μετρούν οι 10 μερες. Δεν ξέρω αν προσμετρούνται τα σκ ή το Σάββατο μόνο ή καθόλου. Τελος παντων δεν εχω ιδέα.... ::)

Τα σκ δεν προσμετρώνται στις κανονικές άδειες σε καμία περίπτωση.
Να ξέρεις ότι η χορήγηση της κανονικής άδειας εναπόκειται στην κρίση του προϊσταμένου, δηλ. δεν τη "δικαιούται" ο εκπαιδευτικός όπως οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι. Το αν θα χορηγηθεί ή όχι είναι απόφαση του προισταμένου.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:54 »

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:03:14 μμ »
άρα απο 1 ως 14 Οκτωβρίου έτσι?
Ναι, είχα διαβάσει εδω στο φορουμ ότι δεν χορηγείται εύκολα ειδικά στο συνολο των 10 ημερων. Επικοινωνησα με τον Διευθυντη μου (έναν απίθανο άνθρωπο) και μου είπε πως θα εισηγηθεί στον προϊστάμενο να την εγκρίνει...
Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου  :)
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:23:50 μμ »
άρα απο 1 ως 14 Οκτωβρίου έτσι?
Ναι, είχα διαβάσει εδω στο φορουμ ότι δεν χορηγείται εύκολα ειδικά στο συνολο των 10 ημερων. Επικοινωνησα με τον Διευθυντη μου (έναν απίθανο άνθρωπο) και μου είπε πως θα εισηγηθεί στον προϊστάμενο να την εγκρίνει...
Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου  :)

Δεν κάνει τίποτα. Μπράβο στο διευθυντή σου για την κατανόηση που δείχνει!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 05:24:43 μμ »
Τα 2 ερωτηματα μου αφορουν την κανονικη αδεια αναπληρωτων:
1) Διαβασα οτι δικαιουμαστε 7 ημερες κανονικης αδειας το ετος. Τι εννοει; Το ημερολογιακο ετος, δηλ 7 για το '13 και 7 για το '14 ή7 συνολικα για το σχολικο ετος;
2) Αν παρουμε την κανονικη μας αδεια, χανουμε το επιδομα του ΙΙουνιου για τη μη ληφθεισα αδεια;
Ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να μου απαντησει...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 08:50:39 μμ »

1) Ο αριθμός των ημερών της κανονικής άδειας αφορά το χρόνο της τρέχουσας σύμβασης.
2) Κατά τη λήξη του χρόνου της σύμβασης πρέπει να αφαιρείται η αναλογία του επιδόματος μη ληφθείσας άδειας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 09:53:03 μμ »
Σ' ευχαριστω πολυ, αγαπητε συναδελφε! Παντα διαφωτιστικος!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 11:16:49 μμ »

Παρακαλώ fotini18!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 04:00:19 μμ »
Ξέρει κανείς τι προβλέπεται για κανονική αδεια κ ταξιδι στο εξωτερικο; Πρεπει να δηλωθεί ή δεν χρειάζεται;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 02:37:27 πμ »

Κανονικά πρέπει να δηλωθεί αλλά σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί και έγκριση από την υπηρεσία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος susanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #208 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 09:15:42 μμ »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά! Παιδιά, μήπως θυμάται κανείς αν, σύμφωνα με τη νέα εγκύκλιο αδειών, έχουμε δικαίωμα να αιτηθούμε κανονική άδεια δυο ημερών για Πέμπτη και Παρασκευή- δηλαδή πριν από αργία Σαββατοκύριακου; Ή θα φάω πόρτα;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #209 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 04:30:00 πμ »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά! Παιδιά, μήπως θυμάται κανείς αν, σύμφωνα με τη νέα εγκύκλιο αδειών, έχουμε δικαίωμα να αιτηθούμε κανονική άδεια δυο ημερών για Πέμπτη και Παρασκευή- δηλαδή πριν από αργία Σαββατοκύριακου; Ή θα φάω πόρτα;

1ο δεν υπάρχει νέα εγκύκλιος για κανονικές άδειες

2ο ισχύει ότι ίσχυε πάντα, δηλαδή μπορείς να πάρεις κανονική άδεια οποιαδήποτε καθημερινή ασχέτως αν είναι πριν μετά από αργία ή ΣΚ ή ότι άλλο περίεργο συνδυασμό μπορείς να σκεφτείς εφόσον υπάρχει σημαντικός λόγος (που όμως υπάρχει αλλιώς γιατί να ζητήσεις άδεια) ή δεν υπάρχει αναστολή αδειών (π.χ. εκλογές)

οτιδήποτε άλλο ακούσεις ή το λένε άνθρωποι άσχετοι ή το λένε σε άσχετους-αφελείς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.