*

Αποστολέας Θέμα: Κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 94505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #210 στις: Μάρτιος 15, 2014, 11:29:36 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί πολλά λέγονται. Πρώτον η κανονική άδεια εξακολουθεί να είναι 10 ημερών σωστά? Επίσης η προσαύξηση της κανονικής άδειας λόγω παραμεθόριας ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς, γιατί ο νόμος δεν τους εξαιρεί. Και τέλος, αν και δεν είναι το σωστό post, πλεόν για αναρρωτική μετά από αργία ή Κυριακή δεν απαιτείται χαρτί ιατρού? Αρκεί η υπεύθυνη δήλωση του εκπαιδευτικού? Γιατί πλέον είδα ότι αναφέρεται ότι δεν παραπέμπεται ο εκπαιδευτικός σε επιτροπή για το λόγο αυτό. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:45 »

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #211 στις: Μάρτιος 16, 2014, 09:28:58 πμ »
Καλημέρα. Σε σχέση με την κανονική άδεια δεν έχει γίνει καμία αλλαγή στη νομοθεσία που να τροποποιεί τον αριθμό των 10 ημερών. Οι αλλαγές στις άδειες έχουν γίνει συνολικά για όλον τον δημόσιο τομέα, ενώ οι 10 ημέρες κανονική αφορούν μόνο στους εκπαιδευτικούς. Άρα, αν δεν βγάλει ειδική εγκύκλιο το υπουργείο Παιδείας, που να τροποποιεί τον αριθμό των ημερών, δεν έχουμε καμία αλλαγή.
Για την αναρρωτική με υπεύθυνη δήλωση, πλέον μπορούμε να την παίρνουμε και πριν ή μετά από αργίες και ΣΚ (άλλωστε είναι μόνο 2 ημέρες πλέον).
Για την προσαύξηση κανονικής άδειας λόγω παραμεθορίου δεν γνωρίζω καθόλου. Θα το ψάξω γιατί και εμένα με ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #212 στις: Μάρτιος 16, 2014, 10:27:33 πμ »
Πόσες μέρες πριν πρέπει να αιτηθούμε για κανονική άδεια;

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #213 στις: Μάρτιος 16, 2014, 10:32:27 πμ »
Πόσες μέρες πριν πρέπει να αιτηθούμε για κανονική άδεια;
Για τηβ δική μας ΔΔΕ 15 ημέρες πριν είναι πολύ καλά, όταν βέβαια πρόκειται για κάτι προγραμματισμένο, που ξέρουμε ότι πρέπει να απουσιάσουμε από το σχολείο. Όταν όμως είναι κάτι έκτακτο, και την προηγούμενη ημέρα να κάνεις την αίτηση (εφόσον την εγκρίνει ο διευθυντής της σχολικής μονάδας κ θεωρήσει σοβαρό το λόγο που τη ζητάς) στην χορηγεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:45 »

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #214 στις: Μάρτιος 16, 2014, 10:36:11 πμ »
Εύχομαι μια όμορφη Κυριακή σε όλους και περνώ στο ερώτημα. Οι μόνιμοι (έτσι νομίζουμε τώρα) εκπαιδευτικοί δικαιούμαστε το ανώτερο 10 μέρες κανονική άδεια το χρόνο. Ισχύει όμως ότι τις ημέρες κανονικής  άδειας που λάβαμε καθόλη τη διάρκεια του εργασιακού βίου μας τις υπηρετούμε έξτρα όταν πρόκειται να βγούμε στη σύνταξη (λέμε πάλι σενάρια...)
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #215 στις: Μάρτιος 16, 2014, 11:42:48 πμ »
@elean
merci!!

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #216 στις: Απρίλιος 25, 2014, 04:08:43 μμ »
Οι κανονικες αδειες απαγορευονται και για μας τους εκπαιδευτικους μεχρι τις 30/5 λογω εκλογων;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #217 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:11:58 μμ »
Με ευθύνη των προϊσταμένων



Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #218 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:21:23 μμ »
Ευχαριστω πολυ, το ειδα και γω, αλλα νομιζα πως ισχυει για τα σωματα ασφαλειας

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #219 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:29:57 μμ »
φαντάζομαι όμως, ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα... αφού δεν εμπλεκόμαστε στην εκλογική διαδικασία....

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:11:57 μμ »
Καλημέρα. Θα χρειαστώ κανονική άδεια για οικογενειακούς λόγους για το διάστημα από 4-10 Σεπτέμβρη. Πήρα στη δ/νση και μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα , παρόλο που είναι προγραμματισμένο, αλλά μόνο την 1η Σεπτέμβρη που θα επιστρέψουμε. Όταν τη ρώτησα μήπως είναι αργά τότε,γιατί τις κανονικές της ζητάμε  15 μέρες πριν, μου απάντησε να την κάνω 1η Σεπτέμβρη που θα ανοίξουν τα σχολεία και θα την πάρω εάν συναινεί δ/ντής μου. Αν υποθέσουμε ότι ο δ/ντής μου δεν συναινεί, τι θα κάνω;Μπορεί να μου πει κάποιος τι προβλέπεται;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #221 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:25:17 μμ »
Καλημέρα. Θα χρειαστώ κανονική άδεια για οικογενειακούς λόγους για το διάστημα από 4-10 Σεπτέμβρη. Πήρα στη δ/νση και μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα , παρόλο που είναι προγραμματισμένο, αλλά μόνο την 1η Σεπτέμβρη που θα επιστρέψουμε. Όταν τη ρώτησα μήπως είναι αργά τότε,γιατί τις κανονικές της ζητάμε  15 μέρες πριν, μου απάντησε να την κάνω 1η Σεπτέμβρη που θα ανοίξουν τα σχολεία και θα την πάρω εάν συναινεί δ/ντής μου. Αν υποθέσουμε ότι ο δ/ντής μου δεν συναινεί, τι θα κάνω;Μπορεί να μου πει κάποιος τι προβλέπεται;

Συνεννοήσου ΤΩΡΑ με τον Δ/ντη ώστε αν γίνεται να ετοιμάσεις την αίτηση από τώρα και να υπογραφεί από αυτόν ή αποδοχή ή μη. (κάποιες δ/νσεις έχουν μάλιστα και ηλεκτρονικό σύστημα καταχώρισης αίτησης οπότε ακόμα καλύτερα). Ξανατηλεφωνήσου με τον Δ/ντη 15-20 μέρες πριν την έναρξη της άδειας για το πως θα χειριστείτε το θέμα της προώθησης της προς την Δ/νση (αν δεν υπάρχει ηλεκτρονικό σύστημα). Μιλάω πάντα για Δβθμια, διότι δεν γνωρίζω τις διαδικασίες για την αβθμια.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:30:14 μμ »
Εμένα πάντως που χρειάζομαι άδεια 1η Σεπτέμβρη για εξετασεις του μεταπτυχιακού μου είπε ο διευθυντής να τη ζητησω απο τώρα που όπως πιστεύει είναι παρα πολύ δύσκολο να την εγκρίνουν για πρωτη μέρα. Στην ερώτηση βέβαια αν μπορω να φύγω νωρίτερα να προλαβω, αν βέβαια μέχρι τοτε δε βγουν οι αποσπάσεις, μιας και είναι και 1:30 ώρες δρόμος η απάντηση είναι αρνητικη και είναι δικο μου θέμα πως θα βρω λύση αν δεν αλλάξουν ωρα οι εξετάσεις. Αν είσαι πάντως βασική ειδικότητα που χρειάζονται για εξετάσεις δύσκολα εγκρίνουν άδεια και φυσικά ζητα την πριν το 15Αυγουστο που θα λείπουν ολοι. Αν ο διευθυντής δε συναινεί δε μπορείς να κανεις κάτι. Αν ηταν μονομερή η διήμερη θα μπορούσες να παρεις αιμοδοτικη που δε μπορεί να στην κόψει ο δ/ντης. Αλλιως αν είναι κάτι επείγον και δε μπορείς να βρεις άκρη μονο αναρρωτική εγκεκριμένη απο αβαθμια νομιζω υγειονομικη επιτροπη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2014, 12:35:52 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:33:15 μμ »
Εμένα πάντως που χρειάζομαι άδεια 1η Σεπτέμβρη για εξετασεις του μεταπτυχιακού μου είπε ο διευθυντής να τη ζητησω απο τώρα που όπως πιστεύει είναι παρα πολύ δύσκολο να την εγκρίνουν για πρωτη μέρα. Στην ερώτηση βέβαια αν μπορω να φύγω νωρίτερα να προλαβω, αν βέβαια μέχρι τοτε δε βγουν οι αποσπάσεις, μιας και είναι και 1:30 ώρες δρόμος η απάντηση είναι αρνητικη και είναι δικο μου θέμα πως θα βρω λύση αν δεν αλλάξουν ωρα οι εξετάσεις. Αν είσαι πάντως βασική ειδικότητα που χρειάζονται για εξετάσεις δύσκολα εγκρίνουν άδεια και φυσικά ζητα την πριν το 15Αυγουστο που θα λείπουν ολοι

Νομίζω ότι άδεια εξετάσεων (1 ημέρας) δεν κόβουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.