*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 12:19:47 μμ »
για την ακρίβεια 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο χωίς τους δύο τελευταίους μήνες
σαφώς και τα έχουμε!
μη μας δημιουργείς νέα θέματα! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:47:18 »

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 01:01:41 μμ »
για την ακρίβεια 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο χωίς τους δύο τελευταίους μήνες
σαφώς και τα έχουμε!
μη μας δημιουργείς νέα θέματα! ;D

Δυστυχώς για όλους μας, καλά τα λέει η nickie, είναι δύσκολο να μαζευτούν τα ένσημα. Από το τελευταίο 14μηνο βγάλε τους τελευταίους 2 μήνες (βάσει νομοθεσίας), βγάλε τον περσινό Μάιο και Ιούνιο (σε περίπτωση που πέρυσι του καλοκαίρι πήρες επίδομα ανεργίας), βγάλε τις 8 και 9 εβδομάδες άδειας κυήσεως και λοχείας, βγάλε την περίοδο που ήσουν σε άδεια άνευ αποδοχών, ε, αν ισχύει και αυτό που γράφει η nickie ότι ούτε κατά την αναρρωτική άδεια υπολογίζονται τα ένσημα από τον ΟΑΕΔ... τι μένει??

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 01:06:47 μμ »
για την ακρίβεια 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο χωίς τους δύο τελευταίους μήνες
σαφώς και τα έχουμε!
μη μας δημιουργείς νέα θέματα! ;D

Δυστυχώς για όλους μας, καλά τα λέει η nickie, είναι δύσκολο να μαζευτούν τα ένσημα. Από το τελευταίο 14μηνο βγάλε τους τελευταίους 2 μήνες (βάσει νομοθεσίας), βγάλε τον περσινό Μάιο και Ιούνιο (σε περίπτωση που πέρυσι του καλοκαίρι πήρες επίδομα ανεργίας), βγάλε τις 8 και 9 εβδομάδες άδειας κυήσεως και λοχείας, βγάλε την περίοδο που ήσουν σε άδεια άνευ αποδοχών, ε, αν ισχύει και αυτό που γράφει η nickie ότι ούτε κατά την αναρρωτική άδεια υπολογίζονται τα ένσημα από τον ΟΑΕΔ... τι μένει??

χαχαχαχα
οι εξής προηγούμενοι μήνες
Γεναρης-Απρίλης
Σεπτέμβρης-Νοέμβρης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2011, 01:08:41 μμ από mitsy »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 01:11:15 μμ »
αλλά πού λέει για τον προηγούμενο μάιο και ιούνιο
για δεύτερη φορά επιδότηση λέει 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο χωρίς τους τελευταίους 2 μήνες!όχι και τους προηγούμενους Μαίο-Ιούνιο!
τι να πω,ξέρω γω!
μάλλον θα το μάθουμε τότε που θα πάμε! ;D
εκτός εάν ισχύει και το άλλο!να συνεχίζεται δλδ το επίδομα αφού το διακόψαμε!
εγω,π.χ.,μόνο 2 μήνες πήρα!και μου είχαν βγάλει νομίζω για κανένα 8μηνο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:47:18 »

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 01:31:03 μμ »
Αυτο είναι το θεμα: δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ότι αν κάποιος πάρει επίδομα ανεργίας, τότε, όταν ξαναπροσληφθεί μετράνε τα ένσημα από την ημέρα που ξαναπροσλήφθηκε και μετά, και όχι για το τελευταίο 14μηνο. Και αυτό το διαπίστωσαν άτομα όταν πήγαν στον ΟΑΕΔ, τελευταια στιγμη δηλαδή.
Το να συνεχιστεί το περσινό επίδομα ισχύει (παλιοτερα τουλαχιστον ίσχυε), οπότε κάτι είναι κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 01:36:56 μμ »
Αυτο είναι το θεμα: δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ότι αν κάποιος πάρει επίδομα ανεργίας, τότε, όταν ξαναπροσληφθεί μετράνε τα ένσημα από την ημέρα που ξαναπροσλήφθηκε και μετά, και όχι για το τελευταίο 14μηνο. Και αυτό το διαπίστωσαν άτομα όταν πήγαν στον ΟΑΕΔ, τελευταια στιγμη δηλαδή.
Το να συνεχιστεί το περσινό επίδομα ισχύει (παλιοτερα τουλαχιστον ίσχυε), οπότε κάτι είναι κι αυτό.

τι να πω,άλλα λένε άλλα κάνουν;
όπως και νά'χει,σημασία έχει να είμαστε καλά εμείς και τα νινάκια μας κι ας μην πάρουμε!!
με το καλό καλή μου!
σε ποιό μήνα είσαι;
όλα καλά τώρα με τις άδειες ε;
κι εγώ εντάξει,μένει να καταθέσω το χαρτί στο ικα!
μίλησα και με τονυπεύθυνο μισθοδοσίας και συνεννοηθήκαμε με εκείνον ευτυχώς!

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 02:50:42 μμ »
Κοριτσια με το καλο τα μωρακια σας.Μηπως ξερετε που τοποθετειται μια αναπληρωτρια οταν γυρναει απο αδεια λοχειας π.χ.Δεκεμβρη μηνα;Δηλ.πειτε οτι προσεληφθη τον Σεπτεμβρη Α΄ Ροδοπης αλλα δεν τοποθετηθηκε λογω αδειας,μετα που τη βαζουν αν η Α δεν εχει κενο;

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 08:03:18 μμ »
τι να πω,άλλα λένε άλλα κάνουν;
όπως και νά'χει,σημασία έχει να είμαστε καλά εμείς και τα νινάκια μας κι ας μην πάρουμε!!
με το καλό καλή μου!
σε ποιό μήνα είσαι;
όλα καλά τώρα με τις άδειες ε;
κι εγώ εντάξει,μένει να καταθέσω το χαρτί στο ικα!
μίλησα και με τονυπεύθυνο μισθοδοσίας και συνεννοηθήκαμε με εκείνον ευτυχώς!

Μικρή είμαι ακόμα, τώρα κλείνω τον 3ο. Σήμερα επέστρεψα και στο σχολείο μετά από 1 μήνα άδεια, ευτυχώς βγηκε η μέρα, αλλά πολύ ορθοστασία...
Αφού και ο υπεύθυνος μισθοδοσίας κατανόησε και έκανε ό,τι έπρεπε, σε καλό δρόμο είσαι και μ' αυτο το θέμα, γιατί όσο κι αν κοιτάμε πάνω απ' όλα την υγεία του μωρού, κάτι τέτοια μας αγχώνουν και δεν θα έπρεπε στην κατάστασή μας (έχουμε τις ορμόνες μας γι' αυτή τη δουλειά)!

Giouvis77 δυστυχώς δεν γνωρίζω αυτό που ρωτάς (και δεν θα το μάθω κιολας έτσι όπως θα πέσουν οι ημερομηνίες στην περίπτωσή μου).

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 09:52:38 μμ »
πώς επέστρεψες βρε κορίτσι;;
είσαι εντάξει;
τι θα κάνεις μέχρι τον Ιούνιο;
οπότε,εσύ γεννάς Μάιο;
χάνεις άδεια λοχείας;
τί γίνετα;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:51:29 πμ »
Κοριτσια με το καλο τα μωρακια σας.Μηπως ξερετε που τοποθετειται μια αναπληρωτρια οταν γυρναει απο αδεια λοχειας π.χ.Δεκεμβρη μηνα;Δηλ.πειτε οτι προσεληφθη τον Σεπτεμβρη Α΄ Ροδοπης αλλα δεν τοποθετηθηκε λογω αδειας,μετα που τη βαζουν αν η Α δεν εχει κενο;

Λογικά θα έπρεπε να την τοποθετήσουν σε κενό της ίδιας περιοχής, με μένα αυτό συνέβη... τώρα αν δεν υπάρχει κενό στην Α΄πχ, μήπως τη στείλουν σε άλλη περιοχή πχ Β΄ή Γ΄;
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 07:18:09 μμ »
πώς επέστρεψες βρε κορίτσι;;
είσαι εντάξει;
τι θα κάνεις μέχρι τον Ιούνιο;
οπότε,εσύ γεννάς Μάιο;
χάνεις άδεια λοχείας;
τί γίνετα;

Τουλάχιστον τώρα μπορώ και στέκομαι στα πόδια μου και έχουν σταματήσει οι ναυτίες και τα σχετικά (ας μην τα αναλύσω και σας αηδιασω, καταλαβαίνεις)! Αν - όπως μου λένε - από τον 4ο μήνα και μετά δυναμώνει ο οργανισμός, κάπως θα την βγάλω. Μέχρι και Πάσχα θα δουλέψω (αρχές Ιουνίου γεννάω), οπότε το περιμένω πως και πως (χειρότερη κι απ' τους μαθητές έχω γίνει)! Άδεια λοχείας λογικά παίρνω για κανά 20ήμερο, μετά έρχεται καλοκαιράκι οπότε θα έχω τον χρόνο που θέλω. Το μόνο που σκέφτομαι είναι τα 45 λεπτά οδήγηση (ξέρω, εσύ είχες πολύ περισσότερη ώρα), αλλά σύμφωνα με τη γιατρό δεν είναι και πρόβλημα, εσύ τι πιστεύεις?

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 07:33:27 μμ »
πώς επέστρεψες βρε κορίτσι;;
είσαι εντάξει;
τι θα κάνεις μέχρι τον Ιούνιο;
οπότε,εσύ γεννάς Μάιο;
χάνεις άδεια λοχείας;
τί γίνετα;

Τουλάχιστον τώρα μπορώ και στέκομαι στα πόδια μου και έχουν σταματήσει οι ναυτίες και τα σχετικά (ας μην τα αναλύσω και σας αηδιασω, καταλαβαίνεις)! Αν - όπως μου λένε - από τον 4ο μήνα και μετά δυναμώνει ο οργανισμός, κάπως θα την βγάλω. Μέχρι και Πάσχα θα δουλέψω (αρχές Ιουνίου γεννάω), οπότε το περιμένω πως και πως (χειρότερη κι απ' τους μαθητές έχω γίνει)! Άδεια λοχείας λογικά παίρνω για κανά 20ήμερο, μετά έρχεται καλοκαιράκι οπότε θα έχω τον χρόνο που θέλω. Το μόνο που σκέφτομαι είναι τα 45 λεπτά οδήγηση (ξέρω, εσύ είχες πολύ περισσότερη ώρα), αλλά σύμφωνα με τη γιατρό δεν είναι και πρόβλημα, εσύ τι πιστεύεις?

κοίτα,εμένα ο γιατρός μου είπε να σταματήσω από αρχές Οκτώβρη!
εγώ βέβαια έκανα περισσότερο δρόμο και οδηγούσα κάθε μέρα μόνη μου!
ώσπου αρχές Νοέμβρη δεν άντεξα...
αν εσύ νιώθεις καλά,δεν οδηγείς ή τουλάχιστον όχι καθημερινά,και δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα,συνέχισε,εξάλλου η δουλειά βοηθά στη ψυχολογία μας!
βέβαια,ξεκινούν αν δεν έχουν ξεκινήσει ήδη όλες οι ιώσεις
γιατί να κολλήσεις κάτι και να ταλαιπωρείσαι;
για ποιό λόγο,αν επιτρέπεται,δε συνεχίζεις την άδειά σου;
γιατί και οι οικονομικές μας απολαβές ακόμη απόδω κα πέρα δεν αξίζουν την ταλαιπωρία!

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2011, 07:35:23 μμ από mitsy »

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 11:38:18 πμ »
αν εσύ νιώθεις καλά,δεν οδηγείς ή τουλάχιστον όχι καθημερινά,και δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα,συνέχισε,εξάλλου η δουλειά βοηθά στη ψυχολογία μας!
βέβαια,ξεκινούν αν δεν έχουν ξεκινήσει ήδη όλες οι ιώσεις
γιατί να κολλήσεις κάτι και να ταλαιπωρείσαι;
για ποιό λόγο,αν επιτρέπεται,δε συνεχίζεις την άδειά σου;
γιατί και οι οικονομικές μας απολαβές ακόμη απόδω κα πέρα δεν αξίζουν την ταλαιπωρία!

Από τη μία σκέφτομαι ότι αν είμαι καλά και γερή, θα φρικάρω να κάθομαι στο σπίτι όλη μέρα. Από την άλλη, η άδεια άνευ αποδοχών δεν είναι καθόλου μα καθόλου δελεαστική: χωρίς ένσημα (για ΟΑΕΔ, όχι σύνταξη που δεν θα πάρουμε), χωρίς μισθό, με σύζυγο που - δυστυχώς - είναι Δημόσιος Υπάλληλος και αμοίβεται εδω και 2 μήνες πενιχρά, ε, έστω κι αυτά τα μερικά Ευρώ που θα παίρνω κάτι είναι.
Κι εγώ μόνη μου οδηγώ, ευτυχώς τα χιλιόμετρα δεν είναι πολλά (περίπου 20-25 χλμ κυρίως εντός πόλεως, εξού και τα 40-45 λεπτά που κάνω), αλλά θα ρωτήσω στα σχολεία μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος με το ίδιο ωράριο για να πηγαίνω μαζί του και να τα βρίσκουμε στις βενζίνες.
Επόμενος στόχος: Χριστούγεννα = 3 εβδομάδες ακόμα! (ναι, το ξαναλέω, φέτος είμαι χειρότερη από τους μαθητές, αλλά δεν ντρέπομαι καθόλου)!!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 01:17:08 μμ »
αν εσύ νιώθεις καλά,δεν οδηγείς ή τουλάχιστον όχι καθημερινά,και δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα,συνέχισε,εξάλλου η δουλειά βοηθά στη ψυχολογία μας!
βέβαια,ξεκινούν αν δεν έχουν ξεκινήσει ήδη όλες οι ιώσεις
γιατί να κολλήσεις κάτι και να ταλαιπωρείσαι;
για ποιό λόγο,αν επιτρέπεται,δε συνεχίζεις την άδειά σου;
γιατί και οι οικονομικές μας απολαβές ακόμη απόδω κα πέρα δεν αξίζουν την ταλαιπωρία!

Από τη μία σκέφτομαι ότι αν είμαι καλά και γερή, θα φρικάρω να κάθομαι στο σπίτι όλη μέρα. Από την άλλη, η άδεια άνευ αποδοχών δεν είναι καθόλου μα καθόλου δελεαστική: χωρίς ένσημα (για ΟΑΕΔ, όχι σύνταξη που δεν θα πάρουμε), χωρίς μισθό, με σύζυγο που - δυστυχώς - είναι Δημόσιος Υπάλληλος και αμοίβεται εδω και 2 μήνες πενιχρά, ε, έστω κι αυτά τα μερικά Ευρώ που θα παίρνω κάτι είναι.
Κι εγώ μόνη μου οδηγώ, ευτυχώς τα χιλιόμετρα δεν είναι πολλά (περίπου 20-25 χλμ κυρίως εντός πόλεως, εξού και τα 40-45 λεπτά που κάνω), αλλά θα ρωτήσω στα σχολεία μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος με το ίδιο ωράριο για να πηγαίνω μαζί του και να τα βρίσκουμε στις βενζίνες.
Επόμενος στόχος: Χριστούγεννα = 3 εβδομάδες ακόμα! (ναι, το ξαναλέω, φέτος είμαι χειρότερη από τους μαθητές, αλλά δεν ντρέπομαι καθόλου)!!

εσυ ξέρεις!
να προσέχεις! :-*

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.