*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126644 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 09:09:39 πμ »
δηλαδή, εντάξει!! είπαμε να είμαστε τυπικοί αλλά τούτο δω ξεπερνάει τα όρια!!
Λοιπόν άκου καλή μου! Δεν υπάρχει πουθενά τέτοια νομοθεσία που να πρέπει να διαχωρίζεται η άδεια σε δεκαπέντε και δεκαπέντε... η ΠΛΗΡΩΜΗ της άδειας διαχωρίζεται, όχι η ΧΟΡΗΓΗΣΗ της απ΄το γιατρό...και αν επιμείνει η κυρία των αδειών ζήτα το εγγράφως και με συγκεκριμένη αναφορά στο νόμο που να υποδεικνύει κάτι τέτοιο * ότι δηλαδή η άδεια πρέπει να αναγράφεται απ΄το γιατρό ανά δεκαπέντε μέρες * και πες της επίσης ότι επιφυλάσσεσαι παντός νομίμου δικαιώματος γιατί η σύγχυση που σου προκάλεσε επειδή ΑΥΤΗ δεν ξέρει τη δουλειά της θέτει εσένα σε επισφαλή θέση.....

επί του πρακτέου τώρα :
πρώτον, το τριπλότυπο που σου έδωσε ο γιατρός και συ το έδωσες στη δδε πρέπει να το πάρεις πίσω - αυτοί στη δδε θα κρατήσουν μια φωτοτυπία για να εκδώσουν την άδεια. Με το τριπλότυπο θα πας στις διοικητικές υπηρεσίες του ικα για να σε πληρώσουν για τις 15 μέρες. Το αποδεικτικό πληρωμής που θα σου δώσει το ικα μαζί με το ΡΟΖ χαρτάκι απ΄το τριπλότυπο θα το πας στη μηχανογράφηση για να σου αφαιρέσουν αυτό το ποσό που πηρες απ΄το ικα και να σου δώσουν το υπόλοιπο ποσό που δικαιούσαι.

και πες στην κυρία, η έγκριση της άδειας ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με τον τρόπο πληρωμής αυτής από το ικα και τον εργοδότη.... την άδεια θα την πάρεις για 30 μέρες...αν αυτοί τώρα δεν ξέρουν αφαίρεση, το πρόβλημα το έχουν αυτοί  και όχι εσύ...

επειδή δε, καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς μόνη σου να πας εκεί, πάρε αύριο ένα τηλεφωνάκι την εν λόγω και ευγενικά πες της ότι θα στείλω κάποιον να πάρει το τριπλότυπο γιατί μου το ζητάνε απ΄το ικα , κρατήστε εσείς μια φωτοτυπιούλα να χετε να πορεύεστε και θα σας φέρω τα χαρτιά που μου ζητάτε  ( εν ολίγοις δεν είναι ανάγκη να της πεις ακριβώς τι θα κάνεις, απλά ότι το ικα σου ζήτησε το τριπλότυπο). Αν σου πει ότι αυτή πρέπει να κρατήσει το ροζ χαρτάκι πες της ότι το ικα το θέλει και το ροζ για να βάλει σφραγίδες και για το λόγο αυτό να κρατήσει εκείνη μια φωτοτυπία και θα της το φέρεις το ροζ μόλις μπουν οι σφραγίδες....Στο μεταξύ, και επειδή έτσι κερδίζεις και κάποιον χρόνο, αν μπορείς κάνε και αυτό που σου πρότεινε ο jak - και βάλε το γιατρό να γράψει 15 και 15 γιατί η άλλη δεν ξέρει αριθμητική...  >:( >:( >:(     και αφού τακτοποιήσεις το θέμα, μετά ρίξε και ένα ψυχοθεραπευτικό μπινελίκωμα!!  ;D ;D


σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
δεν πήρα τριπλότυπο γιατί την άδεια μου την ενέκρινε η α/βάθμια υγειονομική επιτροπή και όχι ο γιατρός του ικα,προφανώς επειδή ήταν 30 και δεν μπορούσε ούτε κι αυτός παρά μόνο 15!!
η έγκριση από κάτω έχει υπεύθυνη δήλωση και αυτή την υπέγραψε ο δ/ντής του σχολείου και όχι ο προιστάμενος όπως επιμένει η υπεύθυνη αδειών!
και της είπα ότι δεν έπρεπε τότε να υπογράψει αφού δεν είχε αρμοδιότητα!
δεν είναι δικό μου θέμα ούτε αυτό!
οπότε πως να της πω να μου το δώσει,κι αν αρνηθεί το ικα μετά;;;
πολύ μεγάλο μπέρδεμα!
εγώ θα της αφήσω τα χαρτιάεκεί και θα της ζητήσω να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες ώστε να είναι χρήσιμο το χαρτί το χαρτί τόσο για εκείνους όσο και για μενα στο ικα!
δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνω διαδικασία με γιατρούς και επιτροπές είτε ε΄ναι να πάω η ίδια είτε άλλος
έχουμε όλοι τραβήξει πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και επίσης προσωπικά μου κάνει μεγάλο κακό
είναι δυνατόν;;;
έχω τρελλαθεί με την άγνοια!!!
και τους τύπους και τους ν'όμους!
οι οποίοι ακριβώς,bitch,δε λένε πουθενά αυτό το πράγμα με το διαχωρισμό των αδειών!!!!
τι να πω,ελπίζω να τελειώσει σήμερα το θέμα!!!
bitch,συμφωνείς;;
μπορώ να κάνω κάτι άλλο;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2011, 05:32:32 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:32 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 09:17:04 πμ »
α,επίσης,πώς θα πω στο ικα να με πληρώσει μόνο για τις 15 και να δουν αυτοί μετά τη διαφορά να με πληρωσουν για τις υπόλοιπες 15;
αφού και στο ικα 30 μέρες δε θα εγκρίνουν;ή όχι;
αν είναι να τους πω εγώ πληρώστε με 15 και έτσι πράξουν μια χαρά!!
αλλά και στις άλλες 15 που πληρώνει η δευτ/βάθμια πάλι δεν έχει να κάνει το ικα σε κάποιες μέρες;;;;

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 10:21:48 πμ »
Θα συμφωνησω κι εγω με τους παραπανω: αν μπορεις να αλλαξεις την αδεια σου σε 15 μερες αναρρωτικη (απο Γυναικολογο του Κεντρου Μητερας Παιδιου, που σου δινει το τριπλοτυπο που αναφερθηκε) και επειτα 15-20-30 οσες χρειαζεσαι μερες ανικανοτητας εργασιας (παραπεμπτικο απο τον Γυναικολογο του ΚΜΠ και επειτα Α' βαθμια επιτροπη) θα ξεμπερδευε την υπευθυνη αδειων απο τα προβληματα της. Για ολα αυτα συνηθως μπορει να παει συγγενικο σου προσωπο χωρις εξουσιοδοτηση (στην περιπτωση μου σε σχολειο-δευτεροβαθμια-Γυναικολογο του ΚΜΠ πηγαινε ο αντρας μου ή ο πεθερος μου, μονο στο ΙΚΑ για την αιτηση για την αποζημιωση λογω αναρρωτικης (15 μερες - 3 πρωτες μερες = 12 μερες) χρειαστηκε εξουσιοδοτηση). Στην επιτροπη πηγα εγω, αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που δεν προσηλθαν ή ιδιες οι εγκυες, γκρινιαξαν λιγο απο την επιτροπη αλλα στο τελος την εδωσαν την αδεια.
Το μονο προβλημα που μαλλον θα αντιμετωπισεις ειναι οτι αν απευθυνθεις πλεον καθυστερημενα στον Γυναικολογο του ΚΜΠ αυτος ενδεχομενως να μην μπορει να γραψει αναρρωτικη που να ξεκιναει απο π.χ. 17/11/2011 γιατι η αδεια γραφεται σε μπλοκ που θα ειναι ηδη συμπληρωμενο με αλλες μεταγενεστερες αδειες. Στην περιπτωση αυτη, δες μηπως μπορεις να παρεις πρωτα κανονικη αδεια (7 ημερες) η οποια μεν και αυτη πρεπει να ζητιεται απο προηγουμενες ημερες, αλλα στο πρωτοκολλο του σχολειου κατι μπορουν να κανουν γι' αυτο.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 06:50:40 μμ »
θα σας πω τη συνέχεια τη σημερινή και δε θα πιστεύετε τι διαβάζετε!

με πήρε μία κυρία πρωί πρωί σήμερα από τη δευτ/βάθμια(όχι η υπεύθυνη αδειών)
με πολύ απότομο υφος και αυστηρότητα,να μου πει ορθά και κοφτά ότι πρέπει να της δώσω τη διεύθυνσή μου να μου στείλει το χαρτί γιατί είναι άκυρο κι αν δεν τους πάω χαρτί που να λεει 15 μέρες θα θεωρηθώ αναίτια απούσα από το σχολείο και κινδυνέυω με απόλυση!!!!!!!!!!!

της λέω,κυρία μου μπορείτε μου εξηγήσετε γιατί το χαρτί μου είναι άκυρο;
δεν μπορώ να σας πω τπτ,μεταφέρω τα λόγια του προισταμένου και παρακαλώ δώστε μου τη διεύθυνσή σας
της λέω δώστε μου να μιλήσω με τον προιστάμενο
μου λέει δεν είναι εδώ,πάρτε μετά τις 12
μάλιστα της λέω
μέχρι να πάρω τον προιστάμενο,τι με υπουργείο μίλησα,τι με την περιφέρεια,τι με όποιον βρήκα που μπορεί να βοηθησει,τίποτα!κανείς δε ξέρει τίποτα παρά μόνο ότι ο νόμος λέει ότι δικαιούμαστε πληρωμή 15 ημερών!

παίρνω τον προιστάμενο
του ζητώ να μου εξηγήσει τι συμβαίνει και έχει δημιουργηθεί θέμα με την άδειά μου
μου λέει το χαρτί που μας στείλατε είναι άκυρο,1ον γιατί αναγράφονται 30 μέρες και όχι 15 και ο νόμος λέει ότι πληρώνεστε από εμάς για 15 μέρες και απο'κει και πέρα μιλάτε με τον ασφαλίστικό σας φορεα
και 2ον διότι έχει υπογράψει ο δ/ντής του σχολείου καθ'υπέρβαση αρμοδιοτήτων

του λέω λοιπόν 1ον δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η χορήγηση της αδείας που μου έκανε ο γιατρός μου και η αβάθμια υγειονομική επιτροπή με την πληρωμή από εσάς
και 2ον δεν το γνωρίζω αυτό που μου λέτε με το δ/ντη.εγώ ακολούθησα τη νόμιμη διαδικασία και έστειλα το χαρτί στο σχολείο μου,στο δ/ντη μου ως όφειλα.απο'κει και πέρα ας το διαβίβαζε εκείνος σε εσάς αφού δεν ήταν αρμόδιος

να προσπαθεί να μου εξηγήσει και να μου λέει ότι εμείς δεν μπορούμε διοικητικά να κάνουμε διαχωρισμό των ημερών κλπ κλπ και δε φταίμε εμείς αλλά η επιτροπή που σας χορήγησε 30 μέρες ενώ έπρεπε να σας δώσει μόνο 15
δεν αναφέρθηκε σε κάνενα νόμο,σε τπτ παρά μόνο ότι δικαιούμαι να πληρωθώ μόνο 15 μέρες

αφού λοιπον δεν έβγαζα άκρη του ζήτησα να μου στείλει τα χαρτιά αφού επιμένει μαζί όμως με ένα χαρτί υπογεγραμμένο από τον ίδιο όπου θα απαριθμεί τους λόγους και βάσει νόμων αν θέλει για τους οποίους αρνείται να δεχθεί το χαρτί μου κι έτσι την άδεια μου.

εκεί κάπως κόλλησε και μου είπε ότι εγώ δε μιλάω ούτε γραπτά ούτε προφορικά με καμία υπηρεσία
του λέω δε θέλω να μιλήσετε με κάποια υπηρεσία,θέλω να στείλετε σε μένα αυτό το χαρτί ώστε να δείξω κι εγώ κάτι στην επιτροπή όταν πάω και αφού αυτή φταίει κάπως να τους αναγκάσουμε να μου διαχωρίσουν τις μέρες

και μου απαντάει,αγαπητοί συνάδελφοι,θα το σκεφτώ και με αποχαιρέτησε!

πείτε μου ποια η θέση μου
όταν έχω κάνει ολες τις νόμιμες διαδικασίες
όταν έχω μιλήσει με όποιον μπορείτε να φανταστείτε ανώτερο και μη και δεν καταλαβαίνει κανείς και δε ξέρει κανεις
όταν με απειλούν με απόλυση
όταν οι άνθρωποι αυτοί φέροται με αυτόν τον τρόπο γιατι δεν αρνούνται απλά

δλδ έπρεπε να παζαρέψω το πρόβλημά μου με το γιατρό και την επιτροπή;
να το παίξω 15 μέρες άρρωστη και βλέπουμε;
μόνο και μόνο για να δουν αυτοί το 15 και να κινήσουν τη διαδικασία;;
ειλικρινά πείτε μου εσεις γιατί εγώ θα τρελλαθώ με όλα αυτά;;;

να σημειώσω τέλος ότι μίλησα με τη γραμματεία της επιτροπής από την οποία πήρα την έγκριση και μου είπε η γυναίκα:
¨λυπάμαι που είστε εκπαιδευτικός! έχουμε πάντα προβλήματα με τις πρωτοβάθμιες και τις δευτεροβάθμιες'
"εμείς κυρία μου.μου λέει,δεν μπορούμε να παίζουμε με την υγεία σας και να σπάμε τις άδειες!ο γιατρός σας έκρινε ότι πρέπει να παραμείνετε κλινήρης για 30 μέρες και εμείς αυτό το εγκρίναμε!η δευτεροβάθμια τι πρόβλημα έχει;;;δεν καταλαβαίνω!δεν αλλάζει έτσι η απόφαση"τι πάει να πει 15 και 15!θα σας πληρώσει μυ λέει το ικα και μετά η δευτεροβάθμια σας ας δωσει τη διαφορά ή αυτά που πρέπει να δώσει τέλος πάντων"

αυτά,συνάδελφοι,λυπάμαι πραγματικά που υπάρχουν τέτοιοι συναδελφοι,τέτοιοι άνθρωποι...αλλά τι άνθρωποι....
δε ξέρω τι να πω ότι είναι...όταν παίρνουν τηλ μια έγκυο με πρόβλημα να την απειλησουν με απόλυση και να τη βάζουν σε όλη αυτή τη διαδικασια ρισκάροντας την υγεία της!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:32 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 07:20:00 μμ »
τι σουρεάλ σκηνικό είναι αυτό!!!!!

καλά, τα περί απόλυσης είναι εντελώς μπαρμπούτσαλα - πρέπει να ακολουθηθεί συγκεκριμένη διαδικασία να στείλουν ελεγκτή γιατρό σπίτι να πιστοποιήσει αν είσαι σπίτι ή κάνεις βόλτες, και αν εσίαι σπίτι να πει ότι είσαι όντως κλινήρης, πρέπει να υπάρχουν στοιχεία ότι υπάρχει δόλος κτλ κτλ κτλ.... και υπάρχει πάντα και η δική σου πλευρά  που μπορεί να αμυνθεί διοικητικά, νομικά και όπως αλλιώς μπορείς να φανταστείς...

λοιπόν επειδή προφανώς έπεσες στην περίπτωση και με κάτι τέτοιους συννεονήσαι μόνο ...ιδίοις τρόποις αύριο πουρνό - πουρνό στέλνεις κάποιον στη δδε να δώσει αυτοπροσώπως αιτησουλα και να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου... σε πμ θα σου πω ακριβώς τι να γράψεις.  ;)
.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 07:56:13 μμ »
mitsy, καλά ξεμπερδέματα με τους κομπλεξικούς που έχεις μπλέξει και μια συμβουλη από μένα:
πρόσεχε τα νεύρα σου γιατί επιδεινώνουν τις συσπάσεις.
Προσπάθησε όσο μπορείς να τους αντιμετωπίσεις με ηρεμία  ;)

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 09:42:21 μμ »
να σας ρωτήσω κι εγώ.. πήρα 3 ημέρες άδεια αναρρωτική λόγω εγκυμοσύνης. το τριπλότυπο ποιος το κρατάει ? η δ/νση π.ε? κια η πληρωμή γίνεται επίσης από την π.ε.?

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 10:14:36 μμ »
Οι ββαθμιες καλα θα κανουν να ελεγχουν ετσι αυστηρα τις μονιμες που παιρνουν ολες ανεξαιρετως επαπειλουμενες χωρις να εχουν προβλημα και τις πληρωνουν και απο πανω κανονικα ολο το μισθο.Εμας δεν μας πληρωνουν,τι ζορι τραβανε λοιπον;Μας πληρωνει το ικα το οποιο και μας δινει την αδεια.

Αποσυνδεδεμένος Lito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 10:26:01 μμ »
να σας ρωτήσω κι εγώ.. πήρα 3 ημέρες άδεια αναρρωτική λόγω εγκυμοσύνης. το τριπλότυπο ποιος το κρατάει ? η δ/νση π.ε? κια η πληρωμή γίνεται επίσης από την π.ε.?
Το τριπλότυπο το πας στο ΙΚΑ , πληρώνεσαι από εκεί και στη ΔΔΕ πας το ροζ χαρτί

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 10:26:58 μμ »
Οι ββαθμιες καλα θα κανουν να ελεγχουν ετσι αυστηρα τις μονιμες που παιρνουν ολες ανεξαιρετως επαπειλουμενες χωρις να εχουν προβλημα και τις πληρωνουν και απο πανω κανονικα ολο το μισθο.Εμας δεν μας πληρωνουν,τι ζορι τραβανε λοιπον;Μας πληρωνει το ικα το οποιο και μας δινει την αδεια.

άπειρα like!!!
γιατί εδώ που τα λέμε....καμία πλέον δε γεννάει φυσιολογικά.....όλες  με αποκόλληση πλακούντα και ξάπλα την βγάζουνε.... ( αλλά το ....ένσημο του καφέ στην πλατεία το κολλάνε ανελλιπώς.....!! ) Αλοίμονο σ΄αυτές που έχουν πραγματικό πρόβλημα!!! >:( >:(
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marouso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 10:28:29 μμ »
Εγώ  έχω πάρει 15 μέρες  αναρρωτικη άδεια απο  γιατρό του ΙΚΑ  και ξέρω ότι γαι μισό μήνα θα πληρωθώ απο το σχολειο.Τώρα πήρα άλλες 20 μέρες άδεια  απο την Επιτροπή .Νομίζω ότι απο εδώ και πέρα θα πληρώνομαι απο το ΙΚΑ.Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η διαδικασία?Πότε πρεπει να καταθέσω τα χαρτιά της Επιτροπής αμέσως μόλις πάρω την άδεια απο την επιτροπή  ή αφου περάσουν οι 20 μέρες της άδειας? Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 09:42:23 πμ »
και η ιστορία....ολοκληρώνεται....ελπίζω....

μίλησα με το υπουργείο,με την υπεύθυνη των αδειών,και έπαθε σοκ!
μου λέει η κοπέλα: "τι σχέση έχει πόσες μέρες πήρατε άδεια εσείς;;;ας βγάλουν αυτοί 15 μέρες μετ'αποδοχών και 15 άνευ αποδοχών!" 
συμφώνησε κι εκείνη βέβαια ότι δεν έπρεπε να υπογράψει  ο δ/ντής του σχολείου αλλά ο προιστάμενος αλλά μου λέει εσείς για καλύτερα το κάνατε και βρεθήκατε πάλι μπλεγμένη!
τέλος πάντων,μου ζήτησε τα στοιχεία του,του τηλ και σε 5' με παίρνει (η κοπέλα)
εσείς δε θα κάνετε τίποτα,θα βγάλουν αυτοί εκεί 15 και 15 και θα σας στείλουν το χαρτί για τις 15 να πάτε στο ικα να πληρωθείτε!!

κλαίω ακόμη......

ελπίζω να είναι και το τέλος.....

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 09:45:50 πμ »
Εγώ  έχω πάρει 15 μέρες  αναρρωτικη άδεια απο  γιατρό του ΙΚΑ  και ξέρω ότι γαι μισό μήνα θα πληρωθώ απο το σχολειο.Τώρα πήρα άλλες 20 μέρες άδεια  απο την Επιτροπή .Νομίζω ότι απο εδώ και πέρα θα πληρώνομαι απο το ΙΚΑ.Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η διαδικασία?Πότε πρεπει να καταθέσω τα χαρτιά της Επιτροπής αμέσως μόλις πάρω την άδεια απο την επιτροπή  ή αφου περάσουν οι 20 μέρες της άδειας? Σας ευχαριστώ.

μπορείς να πας όποτε θέλεις στο ικα να καταθέσεις το χαρτί της επιτροπής μαζί με την υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη!
αρκεί να έχει ξεκινήσει η άδεια!
κοίτα μην  κάνεις τα δικά μας λάθη!
στέλνεις την έγκριση με την υπεύθυνη δήλωση,την υπογράφει ο προιστάμενος εκπαίδευσης και στη στέλνει πίσω να πας ικα!
καλή επιτυχία!
αυτό που πέρασα εγώ να μην το περασει καμία!!!!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 05:09:54 μμ »
θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθειά σας!
ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ θελω να ευχαριστήσω τη φίλη μας bitch!
ξέρει εκείνη!!!
είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
σε φιλώ γλυκά!!!! :-*

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.