*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 05:10:24 μμ »
   Μιας και το άφησα εκκρεμότητα από προηγούμενη συζήτηση, σήμερα πήγα να καταθέσω στο ΙΚΑ τα δικαιολογητικά για το επίδομα ανικανότητας για εργασία (επαπειλούμενη κύηση). Καταρχάς, όπως μου είπαν, λέγεται επίδομα ασθενείας. Κατά δεύτερον, το ποσό είναι 15,99€ την ημέρα μέχρι να συμπληρωθούν 15 ημέρες ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ άδειας ασθενείας και από εκεί και πέρα 29,39€ την ημέρα για τις υπόλοιπες ημέρες.
   Στην περίπτωση δηλαδή αναπληρώτριας εγκύου, η οποία - προφανώς - έχει εξαντλήσει τις 15 ημέρες αναρρωτικής (και από το ΙΚΑ έχει πληρωθεί τις 12 από αυτές), αν χρειαστεί και άλλη άδεια (από Α/βαθμια Υγειονομική Επιτροπή), τότε για τις πρώτες 3 μέρες αμοίβεται με 15,99€/ημέρα και για τις υπόλοιπες, εφόσον πια έχει συμπληρωθεί το πρώτο 15θήμερο, με 29,39€/ημέρα.
   Μου είπαν επίσης από το ΙΚΑ από ΜΟΝΟΙ τους (!!!) ότι δικαιούμαι και επίδομα Χριστουγέννων! Η προθεσμία για κατάθεση δικαιολογητικών (μόνο το βιβλιάριο χρειάζονται βέβαια) ξεκινάει από αύριο 16/12 (δυστυχώς θα πρέπει να ξαναπάω), οπότε όσοι είστε σε παρόμοια φάση, ζητήστε και έσεις το επίδομα Χριστουγέννων (όσο για 2 κιλά μελομακάρονα να αγοράσουμε θα φτάνουν τα χρήματα)!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:55 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 07:56:16 μμ »
έτσι είναι,όντως!
όσο για το επίδομα Χριστουγέννων δεν το γνώριζα!
να παω με το βιβλιάριό μου δλδ και τι να τους πω;
καλημέρα δώστε μου το επίδομα να πάρω κανένα μελομακάρονο; ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 04:05:48 μμ »
έτσι είναι,όντως!
όσο για το επίδομα Χριστουγέννων δεν το γνώριζα!
να παω με το βιβλιάριό μου δλδ και τι να τους πω;
καλημέρα δώστε μου το επίδομα να πάρω κανένα μελομακάρονο; ;D ;D

Ναι, φαντάζομαι με βιβλιάριο και μία αναφορά στην υπάλληλο για "επίδομα Χριστουγέννων λόγω ασθενείας" θα το πιάσουν το νόημα! Εγώ μετά τις 25/12 θα πάω (οπότε βασιλόπιτα θα πάρω)!!!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 06:04:47 μμ »
έτσι είναι,όντως!
όσο για το επίδομα Χριστουγέννων δεν το γνώριζα!
να παω με το βιβλιάριό μου δλδ και τι να τους πω;
καλημέρα δώστε μου το επίδομα να πάρω κανένα μελομακάρονο; ;D ;D

Ναι, φαντάζομαι με βιβλιάριο και μία αναφορά στην υπάλληλο για "επίδομα Χριστουγέννων λόγω ασθενείας" θα το πιάσουν το νόημα! Εγώ μετά τις 25/12 θα πάω (οπότε βασιλόπιτα θα πάρω)!!!

ευτυχώς που έχουμε και το φόρουμ να ενημερωνόμαστε!!!
πήγα σήμερα και όντως υπάρχει αυτό,το βαφτίζουν επίδομα ασθενείας με τάδε κωδικό!
μου έδωσε ένα χαρτί και μου είπε ότι θα μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό!
το πότε και πόσα θα είναι δε ξέρω!!!
αυτό δλδ το επίδομα το παίρνουμε λόγω ασθενείας;
μιλάμε για μεγάλο ποσό;;χαχααχ
εσύ είσαι παλι σε άδεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:55 »

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 01:12:04 μμ »
έτσι είναι,όντως!
όσο για το επίδομα Χριστουγέννων δεν το γνώριζα!
να παω με το βιβλιάριό μου δλδ και τι να τους πω;
καλημέρα δώστε μου το επίδομα να πάρω κανένα μελομακάρονο; ;D ;D

Ναι, φαντάζομαι με βιβλιάριο και μία αναφορά στην υπάλληλο για "επίδομα Χριστουγέννων λόγω ασθενείας" θα το πιάσουν το νόημα! Εγώ μετά τις 25/12 θα πάω (οπότε βασιλόπιτα θα πάρω)!!!

ευτυχώς που έχουμε και το φόρουμ να ενημερωνόμαστε!!!
πήγα σήμερα και όντως υπάρχει αυτό,το βαφτίζουν επίδομα ασθενείας με τάδε κωδικό!
μου έδωσε ένα χαρτί και μου είπε ότι θα μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό!
το πότε και πόσα θα είναι δε ξέρω!!!
αυτό δλδ το επίδομα το παίρνουμε λόγω ασθενείας;
μιλάμε για μεγάλο ποσό;;χαχααχ
εσύ είσαι παλι σε άδεια;

Όχι, αφότου πήρα 15 ημέρες αναρρωτική και 15 ανευ αποδοχών, έπειτα συνήλθα και επέστρεψα στα σχολεία. Ευτυχώς δείχνουν κατανόηση (οι διευθυντές, όχι οι μαθητές). Τώρα γι'αυτές τις 30 μέρες άδειας, τι μεγέθους θα είναι το δώρο Χριστουγέννων από το ΙΚΑ δεν ξέρω!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:00:02 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Εύχομαι να βγουν σύντομα οι τοποθετήσεις και να είστε όλοι εκεί που επιθυμείτε!
Θέλω να θέσω ένα θέμα που έχει πολλές φορές συζητηθεί αλλά τα δεδομένα αλλάζουν και οι περιπτώσεις είναι διαφορετικές.

Είχα κάνει αίτηση ως αναπληρώτρια τον Ιούλιο. Τον Αύγουστο έμεινα έγκυος αλλά πήρα φάρμακα λόγω μικρής αιμορραγίας και η γιατρός μου μου συνέστησε ξεκούραση. Σκόπευα να απενεργοποιήσω την αίτησή μου ώστε να μην υποστώ κυρώσεις για μή ανάληψη υπηρεσίας. Δεν πρόλαβα να το κάνω εγκαίρως και πιθανότατα σήμερα να με καλέσουν.
 
Δεν μπορώ να προβλέψω την πορεία της κύησης και αντιλαμβάνεστε οτι σε μια τάξη με 25 παιδιά δε χρειάζεται να έχουμε σοβαρά επαπειλούμενη κύηση για να ανησυχούμε για την υγεία μας. Εννοείται οτι αισθάνομαι και οτι δεν είμαι σε θέση να ανταποκριθώ στα καθηκοντά μου υπεύθυνα όπως θα ήθελα, ούτε θέλω να δημιουργήσω αναστάτωση στους γονείς.

Τί είναι προτιμότερο στην περίπτωσή μου? Να μην παρουσιαστώ καθόλου ή να μπω στη διαδικασία επαπειλούμενης? Το ΙΚΑ χορηγεί εύκολα συνεχόμενες άδειες επαπειλούμενης κύησης ή θα πρέπει να έχω σοβαρό ιατρικό πρόβλημα?
Προβληματίζομαι πάρα πολύ γιατί δε θέλω να θέσω σε κίνδυνο την υγεία μου, ούτε να αναστατώσω το σχολείο.. :-\ :(
Ευχαριστώ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:11:32 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:27:33 μμ »
Για αρχή συγχαρητήρια και για το μωράκι σου και για την τοποθέτησή σου (πρώτα ο Θεος!)... Λοιπόν, εγώ ήμουν στη θέση σου πέρσι τέτοια εποχή. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου, αλλά ήταν αρκετά κουραστικό. Το ΙΚΑ εφόσον έχεις πρόβλημα στη δίνει την επαπειλούμενη άνετα, δεν το διακινδυνεύουν να συμβεί κάτι. και αν αρνηθούν, θα τους πεις να σου υπογράψουν χαρτί που να παίρνουν αυτοί την ευθύνη αν συμβεί κάτι (πίστεψέ με, όσες το έκαναν αυτό, δεν τόλμησε κανένας να μην τη δώσει!). ΑΛΛΑ πρέπει για 10 μέρες να δουλέψεις πρώτα, για να τη δικαιούσαι την άδεια. Οπότε έτσι και αλλιώς πρέπει να παρουσιαστείς όπου σε πάρουν, να δουλέψεις (έστω και εικονικά!) για 10 μέρες και μετά θα αρχίσεις τις αναρρωτικές . Στο ΙΚΑ δεν υπάρχει επαπειλούμενη, αναρρωτικές είναι όλες και θα τις ανανεώνεις αρχικά κάθε 15 κ μετά κάθε 1 μήνα! Τα λεφτά φυσικά είναι λιγότερα, η προυπηρεσία κανονική, αλλά δεν ξέρω τί γίνεται με τα ένσημά σου.... Αυτά! Αν χρειαστείς κάτι άλλο, τα έχω φρέσκα! Τον Μαιο γέννησα!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:31:33 μμ »
Συγχαρητήρια και απο εμένα για το μωράκι σου!Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι απο δημόσιο νοσοκομείο παίρνεις εξ αρχής  μήνα κάθε φορά.

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:37:32 μμ »
Είσαι καταπληκτική! Πολύ ενθαρρυντική! Σ`ευχαριστώ!!! Να σου ζήσει το μωράκι σου, να είναι γερό και να το χαίρεσαι!!!!
Δήλαδή εργάστηκες μόνο τις πρώτες δέκα ημέρες? Το δήλωσες όταν ανέλαβες υπηρεσία ή μετά τις δέκα μέρες κινήθηκες? Θα πρέπει να βρω κάποιο γυναικολόγο του ΕΟΠΠΥ και να του ζητήσω να μου γράψει άδεια, έτσι? Και μετά την καταθέτω στο ΙΚΑ? Να ζητήσω από τη γυναικολόγο μου που έχω ήδη (ιδιωτικά) κάποιο χαρτί επιπρόσθετα? Εν τω μεταξύ είμαι ήδη με ναυτία και υπνηλία λόγω ενός φαρμάκου που μου χορηγεί και δε ξέρω κι εγώ πώς θα τις παλέψω τις δέκα μέρες. 

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:42:47 μμ »
eagle σ`ευχαριστώ!!! Εννοείς οτι αν κλείσω ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο με γυναικολόγο και ζητήσω την άδεια θα είναι για μήνα αντί δεκαπενθήμερο? Η άδεια πρέπει να είναι απαραίτητα από γυναικολόγο ή και από παθολόγο?

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:49:39 μμ »
Δεν χρειάζεται καν να πας σε δημόσιο νοσοκομείο. παίρνεις μια γνωμάτευση από το γιατρό σου τον ιδιώτη και πας είτε στο τοπικό ΙΚΑ είτε στο κέντρο μάνας και παιδιού (αν ρωτήσεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου θα σου πουν τί υπάρχει!) και μαζί με έναν υπέρηχο από το γιατρό σου και τη γνωμάτευση, περνάς πρώτα από επιτροπή για τις πρώτες 15 μέρες. Μετά σου λένε αυτοί τί χαρτιά να τους πας και στην ανανεώνουν. Το σημαντικό είναι να μην πας εσύ, αλλά ο άντρας σου ή κάποιος δικός σου, γιατί εσύ δεν μπορείς θεωρητικά να μετακινηθείς! Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα να την πάρω! Εγώ μόλις παρουσιάστηκα τους το είπα στη Βθμια που είμαι και οι άνθρωποι δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Μάλιστα μου είπαν αν ήθελα να μην πάω καθόλου στο σχολείο, αλλά είπα να είμαι τυπική έτσι και αλλιώς!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 06:42:32 μμ »
Κοριτσια γεια σας..Και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι......στον 3ο μηνα με αιμοραγια προ 10 ημερων. Να σε ρωτησω κατι????Πηρες επαπειλούμενη αδεια με πληρωμη ή ανευ αποδοχων ??????
Κια εκτος αυτου πληρωθηκες γι αδεια κυησης  και αδεια λοχειας (πριν και μετα?)
Γιατι εγω που ειχα μια εγκυμοσυνη περσυ που δεν πηγε καλα(εχω δλδ ιστορικο)μονο 15 μερες μου δικαιολογησαν με αποδοχες...απο εκει και περα ηταν ανευ αποδοχων για μας τους αναπληρωτες και μαλιστα πηγαν αλλη κοπελα στη θεση μου για όσο ελειπα και όταν γυρισα...αφου δεν πηγαν καλα τα πραγματα με εστειλαν σε άλλο σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 07:05:04 μμ »
κορίτσια, καλησπέρα κι από μένα! Είμαι κι εγώ στην 16η εβδομάδα κύησης και με ενθαρρύνατε πολύ με αυτά που διάβασα, γιατί αναρωτιόμουν κι εγώ τι πρέπει να κάνω όταν παρουσιαστώ για ανάληψη υπηρεσίας, μιας και περιμένω να με καλέσουν αναπληρώτρια. Βέβαια, να σας πω ότι καμιά φορά, απο ό,τι ακούω, τα πράγματα δεν είναι πολυ εύκολα με τις άδειες για τις αναπληρώτριες, αλλά πάνω από όλα είναι να μη διακινδυνεύσουμε το μπεμπάκι μας, έτσι;; ΑΚ Νηπιαγωγός, καλή λευτεριά μας!!!
Να σας ρωτήσω, αν τυχόν ξέρετε, εγώ παρατηρώ στον εαυτό μου ότι όταν κουραστώ ή συγχυστώ λιγάκι, έχω αμέσως κραμπίτσες στην κοιλιά και γι' αυτό σκέφτομαι την πιθανότητα των αναρρωτικών αδειών. Με την κούραση στο σχολείο δε θα είναι επίφοβο;

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:18:14 μμ »
LINX εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια κορίτσι μου και να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλίτσα σου! Εϊμαι κι εγώ γεμάτη απορίες.. Λένε οτι πληρωνόμαστε από το ΙΚΑ κάθε μήνα και οτι τις άδειες τις δίνουν σχετικά εύκολα! Αρκεί να έχουμε κάποιον να μπορεί να τρέχει αντί για εμάς.. Αλλά θα πρέπει να σιγουρευτούμε για όλα αυτά. Σίγουρα δε μας συμφέρει να μην αναλάβουμε καθόλου υπηρεσία.

mariagal σ`ευχαριστώωω!!!  :) να έχουμε μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Εχω κι εγω τα ίδια συμπτώματα με σένα όταν κουράζομαι και ειδικά προς το απογευματάκι. Επίσης ναυτία τρομερή και απίστευτη υπνηλία γιατί η γιατρός μου χορηγεί προγεστερόνη. Θεωρώ πάρα πολύ επίφοβη τη δουλειά μας κυρίως για τις ιώσεις και το μεγάλο αριθμό παιδιών που δε θα είμαστε σε θέση να ελέγξουμε.

Αν πάρουμε συνεχόμενες τις άδειες, υπάρχει περίπτωση να μας τις αρνηθούν? Νομίζω δε θα πάρουν τέτοια ευθύνη..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.