*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 01:49:57 μμ »
Προτιμότερο δεν είναι χαρτί από γυναικολόγο νοσοκομείου?Είμαι κι εγώ στον 6ο μήνα και αν με καλέσουν μακριά σκέφτομαι να κάνω χρήση της επαπειλούμενης λόγω ιδιάζουσας κατάστασης, αλλά δεν ξέρω πολλά για το θέμα.Ο γυναικολόγος μου είναι στο Δημόσιο μαιευτήριο που θα γεννήσω και μπορεί να μου δίνει τις άδειες.Έχω ξαναδουλέψει.Το θέμα είναι αν θα μετράει η προυπηρεσία καθώς και τα ένσημα.Γνωρίζει κάποιος?
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:42:48 μμ »
Εγώ ακομη δεν κατάλαβα.Οτι πρέπει να έχεις χαρτι από το ΙΚΑ το ξέρω.Με την υπηρεσία σου τι συμβαίνει;Αν στον 4ο μήνα ξεκινήσεις την άδεια επαπ.κύησης μέχρι τον 7ο που δικαιούσε την αδεια του ΙΚΑ δηλ.τέσσερις μήνες περίπου σε πληρώνει το ΙΚΑ (όσο σε πληρώνει)και τα μόρια σου μετρανε κανονικά(χωρίς ενσημα) ή σε απολύουν από την υπηρεσία σου;Γιατί αυτο στον ιδιωτικό τομέα απαγορεύεται(να σε απολύσουν εννοώ).Επίσης ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.Την κανονική αδεια (15 μέρες)σε περιπτωση εγκυμοσύνης μπορείς να την πάρεις συνεχόμενα;

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 12:08:17 πμ »
μία γνωστη μου είναι στον δευτερο μήνα και ο γιατρός  της γνωμάτευσε και της  εδωσε χαρτί για επαπειλούμενη κύηση. δεν είναι πολύ νωρίς να σταματήσει να πηγαίνει στο σχολείο?μήπως της ακυρώσουν την σύμβαση και χάσει τα μόρια?

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 06:05:22 μμ »
Παιδια καποιος να μας λύσει τις παραπάνω απορίες;Θα με βοηθούσατε πολύ αν απαντούσατε.Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 06:58:15 μμ »
1. μπορει η έγκυος αναπληρώτρια να πάρει αναρρωτική άδεια αφού πάει αρχικά λίγες μέρες στο σχολείο , γύρω στις 10ή15 νομίζω. Μετά μπορεί να πάρει ΟΣΗ αναρρωτική άδεια χρειάζεται (έτσι ονομάζεται επισήμως η λεγόμενη επ απειλούμενη), ακόμα και μέχρι την επίσημη άδεια κύησης (2 μήνες πριν τη γέννα  )
αρκεί να περάσει από την πρωτοβάθμια επιτροπή ικα , που θα της χορηγήσει την άδεια.
 
2. μπορεί να μην πάει καν η ίδια η έγκυος αν δεν μπορεί, μπορεί να στείλει τη μητέρα της για παράδειγμα ή τον άντρα της με ό,τι χαρτια έχει από υπερηχογραφήματα , γνωματεύσεις ιδιώτη γυναικολόγου κτλ

Η άδεια μπορεί να φτάσει τον ένα μήνα, μετά πάλι στο ικα για τον επόμενο μήνα ...

3.για τις αδειες αυτές δεν παίρνετε ενσημα, τα μόρια όμως ναι , εφ όσον είστε σε όλα καλυμμένοι και σωστοί (δηλ.σωστά χαρτιά κ ημερομηνίες)

4. οι συνεχόμενες άδειες από το ικα πρέπει να είναι όντως.... συνεχόμενες δηλ. ούτε μια μέρα κενή.

5.πληρώνεστε από το ικα γι αυτές.

6.κανείς δεν απολύει έγκυο εφ όσον τηρείται το μινιμουμ της αρχικής παρουσίας στο σχολείο και  εμφανιζετε τα χαρτια του ικα στο σχολείο για αίτηση αναρρωτικής.

7.κρατήστε ΟΛΑΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ σε φωτοτυπία, και γνησιο αντίγραφο  της άδειας της επιτροπής ικα , αφού το γνήσιο θα το παραδώσετε στο σχολειο.

8.να έχετε τακτική επικοινωνία με την υπεύθυνη αδειων της διεύθυνσης δευτεριβάθμιας. Θα εκπλαγείτε από τα λάθη που κάνουν !
να τους ελέγχετε κυρίως αν πέρασαν σωστά τις ημερομηνίες. Τα λάθη διορθώνονται πάντως.

9.μπορείτε να πάρετε άδεια  πχ. 2 μήνες.  Μετά να ξαναγυρίσετε στη δουλεία σας για ένα διάστημα πχ. 2μήνες και μετά αν δεν νιώθετε καλά να ξαναζητήσετε από το ικα - επιτροπή άδεια . Θα γκρινιάζουν οι του σχολείου αλλά εσείς θα κάνετε το καλύτερο που πιστεύετε για το έμβρυο κι εσας.

10.πάρτε όση άδεια έχετε ανάγκη και μην αγχώνεστε για τίποτα άλλο, δεν κλέβετε κανέναν, αντίθετα φροντίζετε να φέρετε υγιείς ανθρώπους στον κόσμο!


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2009, 07:09:17 μμ από blethalassa »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 08:31:26 πμ »
Την κανονική αδεια (15 μέρες)σε περιπτωση εγκυμοσύνης μπορείς να την πάρεις συνεχόμενα;

Ποιος σου είπε ότι η κανονική άδεια είναι 15 μέρες;;;  ???  ???  :o  :o
15 μέρες είναι η αναρρωτική και 7 η κανονική.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 08:34:53 πμ »
εμένα η γιατρός του τεβε που πήγα για μου δώσει γνωμάτευση μου έκανε κανονικό υπέρηχο για να διαπιστώσει αν της έλεγα αλήθεια (!) για την εβδομάδα κύησης που βρισκόμουν.

Δηλαδή, μπορεί ο γυναικολόγος του ΙΚΑ μέσω του υπερηχογραφήματος να διαπιστώσει αν είσαι στην 30η βδομάδα κύησης ή στην 27η χωρίς να έχει το ιστορικό σου;
Τόσο μπαμ κάνουν, π.χ., αυτές οι 3 βδομάδες διαφορά;;;  ???  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 11:36:46 πμ »
Καλημέρα,
αν μία κοπέλα έχει κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη της που δεν της επιτρέπει να εργασθεί ούτε μία ημέρα λόγω επαπειλούμενης (πρέπει να μείνει στο κρεββάτι) τι γίνεται? Χάνει τα μοριά της, επειδή δε θα εργασθεί τις 10 ημέρες για να δικαιούται αναρωτική άδεια ? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:31:42 μμ »

1. μπορει η έγκυος αναπληρώτρια να πάρει αναρρωτική άδεια αφού πάει αρχικά λίγες μέρες στο σχολείο , γύρω στις 10ή15 νομίζω. Μετά μπορεί να πάρει ΟΣΗ αναρρωτική άδεια χρειάζεται (έτσι ονομάζεται επισήμως η λεγόμενη επ απειλούμενη), ακόμα και μέχρι την επίσημη άδεια κύησης (2 μήνες πριν τη γέννα  )
αρκεί να περάσει από την πρωτοβάθμια επιτροπή ικα , που θα της χορηγήσει την άδεια.


Η Β/θμιά μου ισχυρίζεται ότι οι αναπληρωτές δεν δικαιούνται τη λεγόμενη "επαπειλούμενη κύηση", παρά μόνο τις 15 μέρες αναρρωτική και τις 7 μέρες κανονική.
Πού μπορώ να βρω το νόμο, ώστε να είμαι κατοχυρωμένη νομικά και να το διεκδικήσω από την Β/θμιά μου;  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:40:14 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:22:11 πμ »
Bikini, πράγματι ως αναπληρώτρια δεν παίρνεις άδεια επαπειλούμενης κύησης. Παίρνεις αναρρωτική άδεια (αυτή των 15 ημερών) για λόγους επαπειλούμενης κύησης και αν χρειαστείς παραπάνω από 15 μέρες, περνάς από επιτροπή και παίρνεις όσες ημέρες χρειάζεται! Εγώ πέρσι ως ωρομίσθια είχα αποκόλληση και πήρα άδεια "επαπειλούμενης" 4 ημερών που χρεώθηκε ως αναρρωτική, δε χρειάστηκα παραπάνω αλλά τα είχα ρωτήσει αυτά.  ;)
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 04:43:46 μμ »
αν χρειαστείς παραπάνω από 15 μέρες, περνάς από επιτροπή και παίρνεις όσες ημέρες χρειάζεται!

Εγώ πέρσι ως ωρομίσθια τα είχα ρωτήσει αυτά.  ;)

Η δική μου Β/θμια είναι τόσο κρυψίνους και δεν βοηθά κανέναν για τίποτε!
Μόνο τις 15 μέρες αναρρωτική δέχονται και ούτε μισή μέρα παραπάνω!  >:(
Τα νησιά, βεβαίως, δίνουν αβέρτα ανάλογες άδειες, λες κι εκεί είναι άλλη χώρα και ισχύει άλλη νομοθεσία...  :-X

Ακόμη και στο Υπουργείο είναι έπεα πτερόεντα!  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 07:57:17 μμ »
Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τιποτα απ'όλα όσα λέτε. Ο καθένας το δικό του. Τελικά τι γίνεται, ρε παιδιά; Δικαιούνται οι αναπληρώτριες επαπειλούμενη κι αν  τη δικαιούνται  πληρώνονται ναι ή όχι; Οποιος ξέρει σίγουρα ας απαντήσει, σας παρακαλώ!!! Οσοι "νομίζουν" να κρατήσουν τα νομίσματά τους και να μην μας μπερδεύουν παραπάνω, please!

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 12:17:56 μμ »
κορίτσια, εγώ σας έγραψα παραπάνω ότι γνωριζω κι οτι ξέρω πως ισχύει.

αν όμως μπορώ να βοηθήσω ακόμα παραπάνω θα σας πω ότι είχα βρεί και καποιες ενδιαφέρουσες διατάξεις που τις μοιράζομαι μαζί σας.
λοιπόν, η εγκύκλιος 18151/δ2/26-8-1997 διευκρινίζει τις διατάξεις του πρ. διαταγματος 410/1988 για  άδειες χωρίς αποδοχές μέχρι 11 ή 13 μέρες για τις εκπαιδευτικούς με σχέση εργασιας ιδιωτικού δικαίου.

δεν 'εκανα ποτέ χρήση των παραπάνω ,δεν ξέρω τι δικαιολογιτικά απαιτούνται,  'ομως αφου το ανακάλυψα είπα να σας το πω μήπως βοηθήσει κάποιον άλλον.

Αποσυνδεδεμένος NTONA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 09:49:36 μμ »
οι αναπληρώτριες δικαιούνται άδεια για εγκυμοσύνη με αποδοχές περίπου 2 μήνες πριν τη γέννηση και 2 μετά. μπορεί κάποιος να τους πάρει συνολικά τους μήνες 4 πριν ή 4 μετά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.