*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 10:28:53 μμ »
οι αναπληρώτριες δικαιούνται άδεια για εγκυμοσύνη με αποδοχές περίπου 2 μήνες πριν τη γέννηση και 2 μετά. μπορεί κάποιος να τους πάρει συνολικά τους μήνες 4 πριν ή 4 μετά

Ο εργοδότης απαγορεύεται να απασχολήσει την εγκυμονούσα 56 ημέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού και 63 ημέρες μετά και αυτό το δηλώνει υπεύθυνα. Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:09 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 04:42:27 μμ »
Δεν το έχω ψάξει προσωπικά αλλά ξέρω οτι οι αναπληρωτές δεν δικαιούνται άδεια για επαπειλούμενη.Μόνο οι μόνιμοι δικαιούνται επαπειλούμενη.
 Νομίζω οτι αδεια μπορείτε να πάρετε αν έχετε προβλήματα με την εγκυμοσύνη σας αλλά δεν θα πληρώνεστε δηλαδή ανευ αποδοχών.Τα μόρια προϋπηρεσίας μετράνε κανονικά.
Τα παραπάνω τα λέω με μια μικρή επιφύλαξη γιατι δεν ξέρω να έχεις δουλέψει κάποιες μέρες για να δικαιούσαι την άδεια

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 05:00:18 μμ »
Το κοίταξα τώρα.Στο alfavita στον οδηγό εκπαιδευτικού στις άδειες γράφει άδειες που δικαιούνται οι αναπληρωτές από τον αιρετό Θωμά Καραγιάννη(Δεν ξέρω να βάζω λινκ)
Εκτός από την άδεια εγκυμοσύνης δικαιούνται μόνο 15 μέρες αναρρωτική άδεια. Αν υπάρχει πρόβλημα υγείας μπορούν να πάρουν άδεια ανευ αποδοχών.
Πάντως τα μόρια μετράνε κανονικά για την προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 05:10:39 μμ »
Το κοίταξα τώρα.Στο alfavita στον οδηγό εκπαιδευτικού στις άδειες γράφει άδειες που δικαιούνται οι αναπληρωτές από τον αιρετό Θωμά Καραγιάννη(Δεν ξέρω να βάζω λινκ)


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank29_12_9116.php
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:09 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 06:35:20 μμ »
Ευχαριστώ AnnaB

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 02:27:01 μμ »
Γεια σας και καλή χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής κι αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Στις 29/10/2009 υπέγραψα ανάληψη υπηρεσίας ως ωρομίσθια κι αμέσως βγήκα σε άδεια κύησης (άνευ αποδοχών φυσικά αφού δεν υπηρέτησα καθόλου). Στις 4 Δεκεμβρίου γέννησα και υποτίθεται ότι από εκείνη την ημερομηνία ξεκινάει η άδεια λοχίας των 53 ημερών. Όμως, τις 2 εβδομάδες των γιορτών που υποτίθεται ότι ως ωρομίσθια ούτε θα τις πληρωνόμουν, ούτε μόρια θα έπαιρνα, ούτε ένσημα,,, θα μου τις υπολογίσουν μέσα στην άδεια; Θέλω να πω ότι αφού δεν ανήκω ούτε στο καθεστώς των μονίμων ούτε των αναπληρωτών, γιατί να μου τις αφαιρέσουν; Γνωρίζει κάποιος-α;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 10:54:33 μμ »
Γεια σας και καλή χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής κι αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Στις 29/10/2009 υπέγραψα ανάληψη υπηρεσίας ως ωρομίσθια κι αμέσως βγήκα σε άδεια κύησης (άνευ αποδοχών φυσικά αφού δεν υπηρέτησα καθόλου). Στις 4 Δεκεμβρίου γέννησα και υποτίθεται ότι από εκείνη την ημερομηνία ξεκινάει η άδεια λοχίας των 53 ημερών. Όμως, τις 2 εβδομάδες των γιορτών που υποτίθεται ότι ως ωρομίσθια ούτε θα τις πληρωνόμουν, ούτε μόρια θα έπαιρνα, ούτε ένσημα,,, θα μου τις υπολογίσουν μέσα στην άδεια; Θέλω να πω ότι αφού δεν ανήκω ούτε στο καθεστώς των μονίμων ούτε των αναπληρωτών, γιατί να μου τις αφαιρέσουν; Γνωρίζει κάποιος-α;

Η άδεια λοχείας υπολογίζεται με βάση την ημερομηνία τοκετού. οπότε δεν μεταφέρεται.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος evanthula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 06:12:44 μμ »
Κι εγώ είμαι σε άδεια επαπειλούμενης κύησης για 1 μήνα γιατί μετά θα αρχίσει η άδεια πριν τον τοκετό (2 μήνες). Ο προϊστάμενός μου υποστηρίζει ότι για αυτή τη χρονιά θα χάσω 1 μόριο (τον 1 μήνα της επαπειλούμενης). Μήπως γνωρίζει κανείς αν όντως είναι έτσι και που μπορώ να βρω κάποια εγκύκλιο για να το εξακριβώσω;Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος evanthula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 06:30:16 μμ »
Απαντώντας στην marita οι αναπληρωτές δικαιούνται επαπειλούμενη άδεια εγκυμοσύνης για όσο χρειαστεί απλά πληρώνεσαι και επιδοτείσαι από το ΙΚΑ κι όχι από τη διεύθυνση σου.Πρέπει όμως να προσκομίσεις χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ ο οποίος θα σου γράψει την επαπειλούμενη άδεια( κάθε φορά μόνο μέχρι 1 μήνα) και μετά περνάς από επιτροπή στο ΙΚΑ.Τα χαρτιά που σου δίνουν τα πηγαίνεις στον προϊστάμενο σου ώστε να δικαιολογηθεί η απουσία σου από το σχολείο και αυτός υπογράφει 1 χαρτί που πιστοποιεί ότι δεν εργάζεσαι αυτή την περίοδο. Μετά ξαναπηγαίνεις στο ΙΚΑ για να πληρωθείς δείχνοντας αυτό το χαρτί και της επαπειλούμενης από την επιτροπή που πέρασες.Είναι μανούρα.Εμένα τα ανέλαβε ο μπαμπάς μου γιατί δεν μπορείς να εμφανίζεσαι εσύ αφού είσαι σε επαπειλούμενη.Χρειάζεται η ταυτότητα σου για τις πληρωμές. Τα χρήματα είναι αρκετά καλά αν έχεις ένσημα 2 χρόνων από το ΙΚΑ.Ελπίζω να βοήθησα.Το μόνο που δε γνωρίζω και ψάχνω είναι τι γίνεται με τα μόρια κι αν τα χάνεις. Ρώτα με ότι δεν κατάλαβεσ.ι

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 11:21:48 μμ »
Ευχαριστώ ευανθούλα. Μακάρι να ήμουν και έγκυος κι ας έτρεχα από γραφείο σε γραφείο. Δυστυχώς ήμουν κάποια στιγμή αλλά τώρα δεν....Ημουν, δεν το γνώριζα και έτρεχα για επιτηρήσεις στις πανελλήνιες σε βουνά και λαγκάδια που απείχαν 2 ώρες. Και το αποτέλεσμα; Να προσπαθώ 7 μήνες για επόμενο παιδί και να μην τα καταφέρνω...Πίκρα!  Και μετά ακούω και τρελά: "αν είστε καλά γιατί να παρετε επαπειλούμενη;Τίθεται θέμα ηθικό!!!" Ας τέθει και θέμα παγκόσμιο....Κορίτσια, αν είστε έγκυες μην πάτε πουθενά. Κανείς δεν θα σας πει ευχαριστώ. Τα παιδάκια και τα μάτια σας.
Λοιπόν ευανθούλα. Από φίλη μου ωρομίσθια που βγήκε σε επαπειλούμενη, ξέρω ότι τα μόρια της τα πήρε κανονικά. Μόνο ένσημα δεν έπαιρνε. Για την διαδικασία πληρωμής μού είπε τα ίδια που μου είπες εσύ, κοπέλα μου. Να είσαι καλά και να χαίρεσαι την εγκυμοσύνη σου.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:33:05 πμ »
Μάλλον, marita μου, την έχει ο κλάδος μας ... ρεζερβέ αυτήν την κατάρα της παλίνδρομης κύησης ή της αποβολής! :( :'( Μη στενοχωριέσαι πάντως και συνήθως όλα πάνε καλά :)... αφού πρώτα πληρώσεις το μερτικό σου στην ταλαιπωρία και το άγχος!  :( Οπλίσου με αισιοδοξία και συνέχισε την προσπάθεια! Πάντα κάτι καλό φυλάει στο τέλος :)

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 09:40:29 μμ »
Ax, Karharias μου, τι να πω.....Πόσα θα πληρώσουμε ακόμα; Καθυστερήσαμε να παντρευτούμε περιμένοντας διορισμό, τα χρόνια περνούσαν και πού ο διορισμός! Ηρθε το αναπληρωματιλίκι, λέμε, "΄αντε, μπήκε το νερό στ'αυλάκι, με προυπηρεσία σε 3 χρόνια θα διοριστώ". Και προχωρήσαμε τη ζωή μας με αυτή την προοπτική. Πού να ξέραμε το τίμημα που θα πληρώσουμε......Και τώρα λέει η Διαμάντω πως ούτε διορισμός, ούτε τίποτα....Στα παλιά μου τα παπούτσια τους γράφω όλους. Μακάρι να μπορέσω να αναπληρώσω όσα έχασα και κάπως θα ζήσουμε κι εμείς οι έρμοι...Χρειάστηκε να περάσω όσα πέρασα για να συνειδητοποιήσω πως άλλα πράγματα έχουν πραγματική αξία κι όχι πώς θα γράψω περισσότερη ππρουπηρεσία. Να είσαι καλά για το θάρροσ που μου δίνεις.  Σου εύχομαι κι εγώ  τα καλύτερα.....

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 03:34:48 μμ »
Πόσο δίκιο έχεις... δυστυχώς! :(

Αποσυνδεδεμένος p34italiano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:06:41 μμ »
Λοιπόν, επειδή τα πέρασα κι εγώ πολύ πρόσφατα, θα αναφέρω αναλυτικά ό,τι γνωρίζω για την όλη διαδικασία για να βοηθηθούν όλοι οι συνάδελφοι.

Καταρχήν, ο κάθε αναπληρωτής (άντρας/γυναίκα) δικαιούται κατά τη διάρκεια της σύμβασης του (κι όχι κάθε φορά που αλλάζει το ημερολογιακό έτος) 15 ημέρες αναρρωτική άδεια και 7 ημέρες κανονική άδεια. Αυτό σημαίνει ότι θα πληρωθεί μόνο για αυτές τις ημέρες και τέλος...
Συγκεκριμένα, για τις 15 ημέρες αναρρωτικής άδειας θα πάρει ένα μικροποσό από το ΙΚΑ (καμιά 70αριά ευρώ) και τα υπόλοιπα από τον εργοδότη.

Για την κανονική άδεια ισχύουν τα εξής: Δεν χρειάζεται χαρτί από γιατρό για να τη ζητήσει κανείς (ωστόσο για να μην γκρινιάζουν διευθυντής σχολείου και Διεύθυνση, καλό είναι να μπορείτε να αποδείξετε ότι συντρέχουν σοβαροί οικογενειακοί, ή άλλοι λόγοι. Εξαρτάται που θα πέσετε.) Προσοχή!! Την συγκεκριμένη άδεια δεν είναι υποχρεωτικό να την πάρετε συνεχόμενη, αλλά σπαστή, κάθε φορά όσες μέρες χρειάζεστε εσείς. Φυσικά μπορείτε να την πάρετε και συνεχόμενη αν θέλετε, ωστόσο προσέξτε μην την πατήσετε σαν κορόιδα και μέσα σε αυτές τις μέρες που θα ζητήσετε πέφτει και σαββατοκύριακο και χάσετε άδικα 2 μέρες!!! Ζητάτε μόνο ημέρες εργάσιμες (αφού σ/κ τα σχολεία είναι κλειστά). Αντιθέτως, με την αναρρωτική δεν μπορείς να βγάλεις έξω τα σαββατοκύριακα...

Και έρχομαι στο θέμα μας!!

"Άδεια επαπειλούμενης κύησης", ως όρος, για τις αναπληρώτριες δεν υπάρχει, παρά μόνο για τις μόνιμες. Οπότε τι κάνει η κάθε συνάδελφος? Παίρνει αρχικά 15 ημέρες αναρρωτική άδεια μετ' αποδοχών (αυτή που είπαμε ότι πληρώνει και το ΙΚΑ και ο εργοδότης) στην οποία η διάγνωση είναι προβλήματα κύησης κλπ., εν συνεχεία ζητάει (αν θέλει) την 7ήμερη κανονική της άδεια (στην οποία επικαλείται προβλήματα κύησης όπως στην αναρρωτική. Εννοείται ότι το ξανααποδεικνύει με το ίδιο χαρτί του γιατρού) κι έτσι για καμιά 25αριά μέρες (βάλε και το σ/κ) εννοείται ότι πληρώνεται κανονικά από το σχολείο (δεν χάνει κι ένσημα έτσι). Εν συνεχεία έχει δικαίωμα να πάρει όσες αναρρωτικές θέλει από το ΙΚΑ, για τους ίδιους πάντα λόγους, αλλά ο εργοδότης (σχολείο) δεν πληρώνει τίποτα. Είναι αναρρωτικές άνευ αποδοχών!, έως ότου να έρθει η ώρα να πάρει την κανονική άδεια κύησης των 56 ημερών πριν γεννήσει. Βέβαια, αν ξεκινήσει από πολύ νωρίς η λεγόμενη άδεια "επαπειλούμενης κύησης" (η οποία στην ουσία είναι μία 15μερη μετ' αποδοχών+όσες μέρες χρειαστούν άνευ αποδοχών), τότε η Διεύθυνση γκρινιάζει (όλο "τρίχες", αφού ούτως, ή άλλως δεν σε πληρώνουν, κέρδος έχουν....)ι, αλλά ο νόμος προστατεύει κάθε έγκυο εργαζόμενη και κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει έγκυο να εργαστεί όταν έχει πρόβλημα, ούτε να την απολύσει μπορεί (ασχέτως αν έχει πρόβλημα), ούτε μόρια προϋπηρεσίας να της αφαιρέσει ) εφόσον προσκομίζει τα δικαιολογητικά της κανονικά, ειδάλλως θα τους "σκίσει" η εργατική νομοθεσία και τα δικαστήρια.
Βέβαια, προσέξτε διότι αν κανείς παίρνει αναρρωτικές χωρίς λόγο, εκτός του ότι δεν πληρώνεται και χάνει τον ωραίο του μισθό (το ΙΚΑ δίνει πανελάχιστα χρήματα), δεν παίρνει καθόλου ένσημα κι ίσως κινδυνεύσει να μην πάρει και το επίδομα κύησης & μετά λοχείας, σε περίπτωση που κατά τα προηγούμενα 2 έτη δεν είχε αρκετά ένσημα (πριν την άδεια κύησης να έχετε οπωσδήποτε 200 ένσημα μέσα στην προηγ. διετία!!!)

Θα ρωτήσει κανείς και πώς παίρνω αναρρωτική άδεια (με, ή άνευ αποδοχών)?

Κλείνεις ραντεβού με γιατρό του ΙΚΑ (εάν πρόκειται για προβλήματα κύησης πας το χαρτί από το γιατρό σου σε γυναικολόγο του ΙΚΑ, ή κατά προτίμηση  -  καθότι πιο αρμόδιο - στο Κέντρο Μάνας & Παιδιού του ΙΚΑ στο οποίο υπάγεσαι, παίρνεις μαζί κι έναν πρόσφατο υπέρηχο και (αν δεν πέσεις σε κανά κάθαρμα που θέλει λάδωμα και σου δημιουργήσει εμπόδια) παίρνεις την άδεια. Αυτές οι άδειες από το ΙΚΑ είναι πάντα  - κι αναγκαστικά λόγω κανονισμών του ΙΚΑ - 15μερες κι όχι μηναίες, όπως ίσως τις δίνουν οι γιατροί από δημόσια νοσοκομεία, ή ιδιώτες.

Κάθε φορά για το πρώτο 15μερο του μήνα παίρνεις ένα τρίπτυχο όπου το πας στο σχολείο (μπορεί να πάει συγγενής σου) και στο σφραγίζουν και μετά πας στο ΙΚΑ και πληρώνεσαι. Παράλληλα μαζί με το τρίπτυχο, πας στο σχολείο και μια βεβαίωση εργοδότη, την οποία τη ζητάς στο ΙΚΑ τη μέρα που θα πας στο γιατρό (στις ΠΑΡΟΧΕΣ στη δίνουν), όπου το σχολείο γράφει ότι διακόπτεις την εργασίας λόγω ασθενείας κλπ., υπογράφει και σφραγίζει. Πρέπει να έχεις κι αυτό το χαρτί όταν πας στο ΙΚΑ να πληρωθείς.

Για κάθε δεύτερο 15μερο δεν παίρνεις τρίπτυχο από το γιατρό του ΙΚΑ, παρά αυτός σε παραπέμπει στην Υγειονομική Επιτροπή του ΙΚΑ (πάντα πρωί με ραντεβού), αυτοί δεν σε εξετάζουν, απλά σου δίνουν μία γνωμάτευση. Φωτοτυπία αυτής δίνεις στο σχολείο και φυσικά πάντα τους πας για να σου φτιάξουν βεβαίωση εργοδότη για να πληρωθείς απ' το ΙΚΑ (όταν πας στο ΙΚΑ, μην ξεχάσεις να έχεις μαζί και το γνήσιο της Γνωμάτευσης). Τον επόμενο μήνα πάλι τα ίδια (1ο 15μερο: γιατρός ΙΚΑ - τρίπτυχο κλπ./ 2ο 15μερο: γιατρός ΙΚΑ - Υγ. Επιτροπή - Γνωμάτευση κλπ.)

Τι λεφτά θα πάρω?
Κατά τη γνώμη μου "ψίχουλα", αφού για 1μήνα άνευ αποδοχών παίρνεις περίπου 350 ευρώ (χειρότερα κι από άνεργο). Συμπέρασμα: δηλ. στη χώρα μας έτσι κι αρρωστήσεις και δεν έχεις συγγενείς να σε ταϊζουν, την έβαψες!!! Θα σε φάνε τα μαύρα σκυλιά... Καλή τύχη σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:42:59 μμ από p34italiano »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.