*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126204 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 01:40:15 μμ »
Να το επιβεβαιώσεις επίσημα,πώς? Αφού το Υπουργείο με το ΙΚΑ δε συμφωνούν.Εγώ εδώ και μια εβδομάδα προσπάθώ να συνεννοηθώ με το ΙΚΑ τί ενέργειες χρειάζονται για να βγω σε επαπειλούμενη και μου λένε του κόσμου τις ανακρίβειες και βλακείες.Τελικά επειδή έχω πρόβλημα στην εγκυμοσύνη έκανα αίτηση αδείας στη Διεύθυνση και όοοταν περάσω από Επιτροπή θα τους πάω και τη γνωμάτευση και ας βγάλουν αυτοί άκρη!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 09:42:01 μμ »
Επαπειλούμενη στους αναπληρωτές δυστυχώς δεν υπάρχει. Είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού. Αλλά, ανεξάρτητα από όλα αυτά, εσύ κάνε ό,τι χρειάζεται για το μωράκι σου και γραψ' τους στα αρχαία σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 09:59:47 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τον/την mariagal για το mail.Βρήκα άκρη τελικά και τώρα είμαι σε άδεια. Παίρνεις τη γνωμάτευση(όχι η ίδια κάποιος δικός σου) του ιδιωτικού γιατρού και πας στο ΙΚΑ και κλείνεις ραντεβού να περάσεις από Επιτροπή.Κατόπιν κλείνεις ραντεβού με τον κατ'οίκον ιατρό του ΙΚΑ να έρθει σπίτι και να βεβαιώσει ότι είσαι κλινήρης και δεν μπορείς να παραστείς στην Επιτροπή.Τη γνωμάτευση της Επιτροπής την πηγαίνει πχ ο άντρας σου στο τμήμα Παροχών και σου δίνουν μια Βεβαίωση εργοδότη να πας στη Διεύθυνση να στην υπογράψουν και πάλι πίσω στις Παροχές να πάρεις την Απόφαση Πληρωμής και να την πας στη Διεύθυνση. Ελπίζω να μην ξεχνώ κάτι και να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 10:15:29 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τον/την mariagal για το mail.Βρήκα άκρη τελικά και τώρα είμαι σε άδεια. Παίρνεις τη γνωμάτευση(όχι η ίδια κάποιος δικός σου) του ιδιωτικού γιατρού και πας στο ΙΚΑ και κλείνεις ραντεβού να περάσεις από Επιτροπή.Κατόπιν κλείνεις ραντεβού με τον κατ'οίκον ιατρό του ΙΚΑ να έρθει σπίτι και να βεβαιώσει ότι είσαι κλινήρης και δεν μπορείς να παραστείς στην Επιτροπή.Τη γνωμάτευση της Επιτροπής την πηγαίνει πχ ο άντρας σου στο τμήμα Παροχών και σου δίνουν μια Βεβαίωση εργοδότη να πας στη Διεύθυνση να στην υπογράψουν και πάλι πίσω στις Παροχές να πάρεις την Απόφαση Πληρωμής και να την πας στη Διεύθυνση. Ελπίζω να μην ξεχνώ κάτι και να βοήθησα.

μπράβο κορίτσι!
εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!
αλήθεια,τελικά ισχύει δηλαδή αυτό με τις πλέον από 15 μέρες αναρρωτική;
θα χάσεις προυπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 05:08:02 μμ »
Είμαι έγκυος με πολύ δύσκολη περίπτωση. Πριν λίγες εβδομάδες το νομικό τμήμα του Υπουργείου έβγαλε απόφαση οτι πάνω από 15 μέρες αναρρωτική για αναπληρωτές δεν αναγνωρίζεται. Για το λόγο αυτό σταματά η σύμβαση και δεν μετράται η προυπηρεσία.
Για τις εγκύους γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με την προυπηρεσία, αν υπερβούμε τις 15 μέρες (εννοείται από γιατρό του ΙΚΑ η έγκριση για τις επιπλέον μέρες αναρρωτικής). Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 07:42:53 μμ »
Ως συνήθως το νομικό τμήμα του Παιδείας γλύφει την διοίκηση.Νομικά οι γνωμοδοτήσεις του είναι αναξιόπιστες και δεν επιφέρουν έννομα αποτελέσματα.Το νομικό καθεστώς των αναπληρωτών είναι αυτό των ιδιωτικών υπαλλήλων,οπότε εφαρμόζεται η ΣΣΕ (συλλογική σύμβαση εργασίας).Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να περάσεις απο επιτροπή του ΙΚΑ για να διαπιστώσει την δυσκολία της κατάστασης σου και να σου εγκρίνει την άδεια.Μπορείς να συμβουλευτείς το τοπικό εργατικό κέντρο, την διεύθυνση εργασίας ή διοικητική υπηρεσία του ΙΚΑ.Σιγά μην κάνουμε τώρα τους δικηγόρους του Παιδείας και γυναικολόγους!Τι άλλες μακακίες θ ακούσουμε σ αυτό το υπουργείο;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 07:51:31 μμ »
Είμαι έγκυος με πολύ δύσκολη περίπτωση. Πριν λίγες εβδομάδες το νομικό τμήμα του Υπουργείου έβγαλε απόφαση οτι πάνω από 15 μέρες αναρρωτική για αναπληρωτές δεν αναγνωρίζεται. Για το λόγο αυτό σταματά η σύμβαση και δεν μετράται η προυπηρεσία.
Για τις εγκύους γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με την προυπηρεσία, αν υπερβούμε τις 15 μέρες (εννοείται από γιατρό του ΙΚΑ η έγκριση για τις επιπλέον μέρες αναρρωτικής). Ευχαριστώ.
Δεν ξέρω με το ΕΣΠΑ τι ισχύει. Εκτός καθεστώς ΕΣΠΑ, προ 6ετίας: πέρναγες κάθε 15 από ΕΠΙΤΡΟΠΗ του
ΙΚΑ, με τη γνωμάτευση γιατρού του ΙΚΑ. Αν σου εγκρίνει την άδεια η επιτροπή, παίρνεις ένα μικρό ποσό από το ΙΚΑ (ανάλογα με τα ένσημα του προηγούμενου χρόνου), από τη Δ/θμια ΔΕΝ πληρώνεσαι μετά τις 15 πρώτες μέρες, ΑΛΛΑ τα μόρια τα παίρνεις κανονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 08:17:14 πμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος bilios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 07:56:08 μμ »
Καλησπέρα. Επειδή και εγώ είμαι αναπληρώτρια και ήμουν έγκυος να σας πω το εξής.Πήρα τέσσερεις μήνες αναρρωτική άδεια λόγω προβλημάτων στην εγκυμοσύνη μου.Μου την έγραφε ο γιατρός μου, την πηγαίναμε σε γιατρό του ικα, μας έδινε χαρτί και μία φορά το μήνα περνούσαμε από επιτροπή(μη φανταστείτε κατι τρομερό) στην οποία πήγαινε τα χαρτιά ο άντρας μου γιατί εγώ ήμουν στο κρεβάτι.Έπειτα με πλήρωνε το ικα για αυτούς τους μήνες. Η προϋπηρεσία μέτρησε κανονικότατα και το λέει και ο νόμος αυτό το πράγμα.Εγώ είχα βρει στο ίντερνετ από έναν αιρετό τους νόμους για τις άδειες των αναπληρωτών πατήστε στο google μήπως βρείτε και εσείς να λύσετε τις απορίες σας. Επίσης φέτος που έχω γεννήσει είδα ότι οι αναπληρώτριες μητέρες παιδιών μέχρι 2 ετών δικαιούνται 19 ώρες ωράριο αντί για 21. 

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 08:32:02 μμ »
Παιδια μην την μπερδευετε την κοπελα με πραγματα που ισχυαν παλια.Απο φετος αναρρωτικη περαν των 15 ημερων δεν μετρα ως προυπηρεσια,κι αυτο ισχυει και για τις εγκυες.Κι εγω εγκυος ειμαι και ρωτησα στη Διευθυνση.Δυστυχως θα χασεις την προυπηρεσια σου,αν χρειαστεις παραπανω αδεια.

Αποσυνδεδεμένος bilios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 08:41:28 μμ »
Η γνώμη μου είναι να ψάχνετε μόνοι σας τους νόμους γιατί στις διευθύνσεις δεν τους γνωρίζουν καθόλου ειδικά για τους αναπληρωτές, Κατά καιρούς μου έχουν πει διάφορα κουφά πράγματα. Για ό, τι σας λένε να τους ζητάτε ποιος νόμος το λέει.Τώρα να βγήκε φέτος νόμος που να λέει ότι οι αναπληρωτές δεν δικαιούνται προϋπηρεσία σε περίπτωση αναρρωτικής και μάλιστα εγκυμοσύνης το θεωρώ παράλογο(βέβαια δεν θα είναι και το μόνο σε αυτή τη χώρα)αλλά σε κάθε περίπτωση ζητήστε τους το νόμο και ψάξτε το και μόνοι σας, μη βασίζεστε σε αυτά που σας λένε στις διευθύνσεις. Σας το λέω γιατί την έχω πατήσει.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 08:47:01 μμ »

Μην το θεωρείς παράλογο συνάδελφε, έχουν αλλάξει πολλά, δυστυχώς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 05:48:17 μμ »
Παιδια μην την μπερδευετε την κοπελα με πραγματα που ισχυαν παλια.Απο φετος αναρρωτικη περαν των 15 ημερων δεν μετρα ως προυπηρεσια,κι αυτο ισχυει και για τις εγκυες.Κι εγω εγκυος ειμαι και ρωτησα στη Διευθυνση.Δυστυχως θα χασεις την προυπηρεσια σου,αν χρειαστεις παραπανω αδεια.
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά ο νόμος "άλλαξε" φέτος, όπως λέει και η συνάδελφος giouvis77. Αύριο θα τηλ και στη δική μου διεύθυνση να ρωτήσω. Δεν πειράζει... τους τα χαρίζω τα μόρια, αλλά μου κάνει εντύπωση. Ο νόμος δεν άλλαξε τυπικά, απλά μια γνωμοδότηση είναι. Με άλλα λόγια πριν το 2012 μετρά και μετά όχι.... Δεν ξέρω νόμους αλλά ίσχυσε για παλιά και τώρα δεν ισχυει.... Παράνομο; Στην Ελλάδα ζούμε... υγεία.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 08:54:59 μμ »
Είμαι έγκυος με πολύ δύσκολη περίπτωση. Πριν λίγες εβδομάδες το νομικό τμήμα του Υπουργείου έβγαλε απόφαση οτι πάνω από 15 μέρες αναρρωτική για αναπληρωτές δεν αναγνωρίζεται. Για το λόγο αυτό σταματά η σύμβαση και δεν μετράται η προυπηρεσία.
Για τις εγκύους γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με την προυπηρεσία, αν υπερβούμε τις 15 μέρες (εννοείται από γιατρό του ΙΚΑ η έγκριση για τις επιπλέον μέρες αναρρωτικής). Ευχαριστώ.
Δυστυχώς χάνονται τα μόρια προυπηρεσίας,ρώτησα στο Υπουργείο Παιδείας στο Τμήμα  Αδειών της Α'θμιας, γεγονός που ισχύει από το Σεπτέμβρη 2012. Επειδή όμως οι αντιδράσεις ήταν πολύ έντονες ακούγεται ότι ίσως,ίσως καταργηθεί.... Μακάρι!!!

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 08:27:11 μμ »
γεια σας παιδια. ειμαι αναπληρωτρια εσπα και ηθελα να ρωτησω αν μηπως μπορει καποιος να μου πει που βρισκω την εγκυκλιο για την επαπειλουμενη κυηση? ο ελεγκτης του ΙΚΑ μου ειπε οτι περα του ενος μηνα που μου εδωσε ο γιατρος (απο δημοσιο νοσοκομειο σε δυο 15νθημερα) μπορει να μου γραψει αδεια μονο εαν νοσηλευτω εστω και μια μερα. θελω να ξερω τι γινεται με το θεμα μην βρεθω να τρεχω για αδεια και τελικα η επιτροπη του ΙΚΑ να μην μου την δεχτει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.