*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές Εκδρομές  (Αναγνώστηκε 49449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 13, 2023, 05:23:18 μμ »
Κατάργηση όλων των εκδρομών και περιπάτων. Το σχολείο δεν είναι εξωραϊστικός σύλλογος. Αλλά για μάθημα. Αν και το τελευταίο το αφήσαμε (ως υπουργείο) για τα φροντιστήρια. Κι ασχολούμαστε με τις αξιολογήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:42 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 13, 2023, 09:01:40 μμ »
Ακριβώς. Παρόλο που χάνονται κάποιες πραγματικά χρήσιμες και εκπαιδευτικές μονοήμερες σε μέρη δίπλα μας που η οικογένεια δεν μπορεί να προσφέρει πολλές φορές από άγνοια, έχει χαθεί κάθε μέτρο. Προσωπικά δεν συμμετέχω πουθενά, ούτε και στους περιπάτους αν γίνεται (που γίνεται αν κάνεις εθελοντικά κάθε χαμαλίκι προκειμένου να μην πας). Ο λόγος είναι η τεράστια θλίψη που μου προκαλούν. Παιδιά που απλά τα τσεκάρουμε να μην σκοτωθούν, πάντα στο ίδιο μέρος, να βαριούνται ή να κάνουν πως αθλούνται (απρογραμμάτιστοι οι περίπατοι άρα δεν έχουν ενδυμασία καν για γυμναστική αν δεν είχαν στο πρόγραμμα). Στο τελευταίο, όχι, δεν είναι εκγύμναση το άτακτο παιχνίδι με μπάλες που γίνεται ούτως ή άλλως σε διαλείμματα ή στη γυμναστική του σχολείου. Δεν ξέρω τι φοβούνται οι γυμναστές και βλέπω συνέχεια παιδιά χωρίς σωστή στάση σώματος, με σκολίωση, με αναπτυξιακά θέματα, παραμελημένα, άπλυτα και κανένας δεν μιλάει σε γονείς συμβουλευτικά. Όσοι έχουμε ασχοληθεί με γυμναστική, αυτά όλα τα βλέπουμε υποκριτικά.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 14, 2023, 02:52:15 μμ »
Κατάργηση όλων των εκδρομών και περιπάτων. Το σχολείο δεν είναι εξωραϊστικός σύλλογος. Αλλά για μάθημα. Αν και το τελευταίο το αφήσαμε (ως υπουργείο) για τα φροντιστήρια. Κι ασχολούμαστε με τις αξιολογήσεις.
Πολύ σωστά. Έχουν λυσσάξει οι γονείς αλλά και αρκετοί εκπαιδευτικοί. Έχουν μετατραπεί τα σχολεία σε γραφεία ταξιδίων...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 14, 2023, 03:23:56 μμ »
Κατάργηση όλων των εκδρομών και περιπάτων. Το σχολείο δεν είναι εξωραϊστικός σύλλογος. Αλλά για μάθημα. Αν και το τελευταίο το αφήσαμε (ως υπουργείο) για τα φροντιστήρια. Κι ασχολούμαστε με τις αξιολογήσεις.

Δεν συμφωνώ ακριβώς. Το σχολείο δεν είναι φροντιστήριο και χώρος προγύμνασης για εξετάσεις. Αλίμονο αν κάνουμε μόνο μάθημα. ΤΟ θέμα είναι οι δραστηριότητες να είναι καθαρά εκπαιδευτικές και οι πολυήμερες υπό όρους και αυτές επίσης εκπαιδευτικές, και το ίδιο να ισχύει και για τις εκδρομές της Γ΄ Λυκείου. Καθαρά εκπαιδευτικό περιεχόμενο, όχι νυχτερινή διασκέδαση, όχι συγκέντρωση χρημάτων από τα παιδιά, όχι χοροεσπερίδες και πάρτι. Ακόμα καλύτερα, θα έλεγα μετακινήσεις ανά μικρότερες ομάδες μαθητών και όχι κοντά στο τέλος της χρονιάς. (αν και αυτό έχω καταλάβει ότι έχει αλλάξει πια).
Σε μικρότερες τάξεις απο τη Γ Λυκείου, μετακίνηση πρωτίστως όσων είναι σε πρόγραμμα ή σε όμιλο συμβατή με τους σκοπούς του προγράμματος ή μετακίνηση αυστηρά στο πλαίσιο συγκεκριμένης ενότητας, όχι δηλαδή "στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος". Ας πάει ένα τμήμα Γ Γυμνασίου στη Βουλή που είναι σχετικό με το ΚΠΑ, ας πάει άλλο τμήμα σε ένα αρχαίο θέατρο που είναι συμβατό με τα αρχαία από μετάφραση κοκ. Σε καμία περίπτωση να μην θεωρείται ότι είναι διασκέδαση. Χωρίς στάση σε mall, εμπορκά κέντρα, allou fan park ή ό,τι άλλο σκέφτεται ο καθένας για να γεμίσει την ώρα. Θέατρο, κινηματογράφος, συναυλίες, εκπαιδευτικά προγράμματα σε μουσεία (όχι χύμα ξεναγήσεις).

@ppil ο περίπατος για μένα είναι η χειρότερη αγγαρεία που μπορεί να μου συμβεί και με ενοχλεί και το ότι μια ωραία πρωία έτσι απλά ανατρέπεται ο προγραμματισμός μου. Την ενασχόληση με μια μπάλα ωστόσο τη θεωρώ το πιο ασφαλές που μπορεί να κάνει κάποιο παιδί, κρίνοντας από τα δικά μας που ως παιδιά της επαρχίας έχουν μάθει να είναι έξω και το αποζητούν. Συνήθως οι πιο επιφοβοι ασχολούνται με αυτό και είμαστε ήσυχοι, και δεν βρίσκω κακό να γίνει περίπατος σε αθλητικό χώρο για να παίξουν τα παιδιά σε ένα κανονικό γήπεδο, ένα οργανωμένο παιχνίδι. Υποθέτω και τα παιδία της πόλης έχουν ανάγκη μια εκτόνωση και κίνηση. Απλώς αυτού του είδους οι περίπατοι είναι βασανιστήριο για τα κορίτσια και για όσα αγόρια δεν θέλουν να ασχοληθούν με την μπάλα, γιατί είναι πάρα πολλές ώρες άνευ λόγου για να κάθονται και να μην κάνουν τίποτα. Ακόμα και οι περίπατοι θα έπρεπε να έχουν ένα πνευματικό ερέθισμα, τη γνωριμία με μια γειτονιά, την επίσκεψη σε κάποιο σημείο πολιτιστικού ενδιαφέροντος και μετά κάτι για άθληση. Στις πόλεις σίγουρα είναι πιο εύκολο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:42 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 14, 2023, 06:16:56 μμ »
Έσπερος δεν είναι οι περιπάτοι κι οι εκδρομές έτσι όπως ιδεατά τα περιγράφεις. Είναι, δυστυχώς, ακριβώς τ' ανάποδα. Οπότε δεν έχει νόημα και να υπάρχουν. Και μάλιστα τη στιγμή όπου έχουμε ξεχάσει το πρώτο μέλημα, το μάθημα, και το 'χουμε εναποθέσει στα φροντιστήρια ασχολούμενοι με ό,τι άλλο (βλέπε αξιολογήσεις κτλ).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2023, 07:19:59 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 14, 2023, 07:29:27 μμ »
@ Έσπερος
Στο πρώτο σκέλος ζητάς το άπιαστο. Όλοι θα συμφωνούσαμε σε κάτι τόσο ιδανικό, αλλά η παρούσα κατάσταση δεν έχει τέτοιες επιλογές. Ή γίνεσαι διασκεδαστής με κίνδυνο να περάσεις ΕΔΕ για πλάκα ή δεν πας εκδρομές. Ανήκω στη δεύτερη κατηγορία. Τα πράγματα έχουν αλλάξει. Λείπει και ο σεβασμός στους εκπαιδευτικούς (από τους μαθητές και από ολόκληρη την κοινωνία) και τα παιδιά έχουν αλλάξει (λείπει η αξιοπρέπεια, όπως σε ολόκληρη την κοινωνία). Την τελευταία φορά που πήγα μονοήμερη με τάξη σε αρχαίο θέατρο, είχαμε χωριστεί σε ομάδες. Η δική μου περίμενε τις άλλες ομάδες κάπου 40 λεπτά εκτός του προγράμματος γιατί στη μια τα παιδιά έπρεπε να ψωνίσουν και στην άλλη χάθηκε μαθητής στο χώρο της ξενάγησης. Παιδιά της δικής μου ομάδας παραπονέθηκαν πως έπεσαν στη λάθος ομάδα που δεν είχε πλάκα και έγινα ειδικοί στα θέατρα με το ζόρι. Ε, τέλος οι πλάκες για μένα, πριν καν γίνουν όσα έχουν γίνει τώρα τελευταία.
Για τους περιπάτους τώρα, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πηγαίνει όλο το σχολείο κάπου και να βαριούνται όλοι για να παίζουν μερικοί ζωηροί μπάλα και να μην τους ενοχλεί κανείς. Θα το καταλάβαινα αν κάπου κάπου έκαναν μόνο μάθημα οι ήσυχοι και η ζωηροί βαριούνταν :-) Βασικά εξήγησα πως τη γυμναστική στα σχολεία (το σοβαρότατο αυτό και απαραίτητο μάθημα) δυστυχώς, έτσι όπως γίνεται στα μέρη μου, τη θεωρώ το ίδιο με το κενό.


Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 14, 2023, 07:44:40 μμ »
@ppil εγώ εκδρομή με διανυκτέρυση έχω συνοδεύσει μόνο σε ΚΠΕ. Ήμασταν στη μέση του πουθενά οπότε δεν υπήρχε κίνδυνος. 30 παιδιά, που επειδή ήταν περιβαλλοντικό, δεν ήταν επιλεγμένα με κριτήρια "ελίτ". Αυτό μου άρεσε και αν δεν είχα μικρό παιδί, θα το ξαναέκανα. Με αυτούς τους όρους όμως.

Για τους περιπάτους, δεν εννοώ να παίζουν μπάλα για να μην κάνουν αταξίες. Αλλά αν ο περίπατος δεν έχει άθληση, και δεν έχει κάτι οργανωμένο, όλοι θα βαρεθούν, και κάποια στιγμή κάποιοι θα κάνουν και αταξίες. Ούτε θεωρώ ότι μόνο οι ζωηροί έχουν ανάγκη το παιχνίδι, απλώς εκείνοι μπορεί να βολευτούν με το να παίζουν 3 ώρες, κάτι που πιο καλλιεργημένα παιδιά μάλλον δεν θα το δουν τόσο θετικά. Οι γυμναστές επιβάλλονται στα σσχολεία με έναν πολύ απολυταρχικό τρόπο καταναγκάζοντας τους πάντες, μικρόυς κ μεγάλους, να συμμετέχουν στις δραστηριότητές τους, υποθέτω επειδή θεωρείται ότι κανείς δεν θα έχει αντίρρηση, πράγμα που δεν θα γινόταν αν ένας φιλόλογος έλεγε να κάνουμε  φεστιβάλ ποίησης μια φορά το μήνα. Είναι πρόβλημα το ότι τα σχολεία φέρονται λαϊκίστικα αντί να ενδιαφέρονται και για τα παιδιά με πνευματική καλλιέργεια που είναι μόνιμα αδικημένα.

 Το ιδανκό φυσικά θα ήταν η σωστή γυμναστική στο σχολείο και φυσικά για περισσότερες ώρες, αλλά ελλείψει αυτής, φαντάζομαι ότι όλα τα παιδιά έχουν ανάγκη εκτόνωσης. Αν έχουν ανάγκη εκτόνωσης τα δικά μας παιδιά της επαρχίας που οι μόνες τους δραστηριότητες είναι αγγλικά, ένα άθλημα και φροντιστήρια, υποθέτω ότι τα παιδιά των πόλεων που κάνουν πιο πολλές δραστηριότητες και δεν έχουν ελευθερία κίνησης, θα χρειάάζονται μεγαλύτερη εκτόνωση. Αλλά καλό θα ήταν ο περίπατος να μην έχει μόνο άθληση.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 16, 2023, 06:54:35 μμ »
Δεν υπάρχει κάτι στο οποίο να διαφωνώ μαζί σου Έσπερε, οι απόψεις σου είναι όλες λογικές. Απλά είμαι περισσότερο απόλυτη από εσένα στο θέμα του περιπάτου. Γιατί όμως;

Ο περίπατος όντως ξεκίνησε ως εκτόνωση από το σκληρό σχολικό περιβάλλον. Οι μαθητές τότε έκαναν μαθήματα πρωί και απόγευμα στο σχολείο, 6 φορές την εβδομάδα. Οι δάσκαλοί τους ήταν πιο αυστηροί και η εξέτασή τους χωρίς έλεος. Όταν έκαναν αυτούς τους περιπάτους, ήταν σαν να τους χάριζαν τον ουρανό με τα άστρα. Ταυτόχρονα, έβλεπαν μια πιο ανθρώπινη πλευρά των πολύ σοβαρών καθηγητών τους και γενικά όλο αυτό έμοιαζε με μια σύντομη έστω λιακάδα ενός καθαρού μυαλού.
Τώρα, από τι να  εκτονωθούν; από τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα; από τις δραστηριότητες; από τα κινητά; Μια εκτόνωση είναι όλη η μέρα τους στο σχολείο και το βράδυ εκτονώνονται στις βόλτες.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 16, 2023, 07:54:40 μμ »
Εκτόνωση από την καθιστική ζωή υποθέτω. Τα παιδιά που διαβάζουν και κουράζονται, όσα υπάρχουν, να χαλαρώσουν, και όσα είναι αποβλακωμένα στο κινητό και το fortnite να κουνηθούν λίγο, να ανοίξει το μάτι τους, αν πάνε κάπου με πράσινο. Ειδικά για τα παιδιά της πόλης το λέω, που υποθέτω ότι δεν βγαίνουν και βόλτες αφού έχουν πολλές δραστηριότητες και είναι μεγαλωμένα πιο συγκροτημένα.

Κατά το αλλα, εγω προσωπικά αν ήμουν τύπος της λούφας, θα προφασιζόμουν ασθένεια τις μέρες του περιπάτου. Δεν έχω χειρότερο από το να κουράζεσαι ασχολούμενος με παιδιά χωρίς να τους κανεις μάθημα ή κάτι εκπαιδευτικό- πολιτιστικό.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 05:02:41 μμ »
Όταν το σχολείο πάει ημερήσιο περίπατο πρέπει στο σχολείο να μένει ο Διευθυντής ή κάποιος αντικαταστάτης; Δηλαδή να τοπω απλά όταν το σχολείο πάει ημερήσια εκδρομή η σχολική μονάδα μπορεί να μείνει κλειστή;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 05:18:47 μμ »
Όταν το σχολείο πάει ημερήσιο περίπατο πρέπει στο σχολείο να μένει ο Διευθυντής ή κάποιος αντικαταστάτης; Δηλαδή να τοπω απλά όταν το σχολείο πάει ημερήσια εκδρομή η σχολική μονάδα μπορεί να μείνει κλειστή;

Υποτίθεται ότι πάνε όσοι χρειάζονται με βάση τον αριθμό των μαθητών. Έχω ακούσει και σχολεία που το κλείνουν, και σ εμάς γίνεται κατά καιρούς, έχω ακούσει και σχολεία που δεν πάνε όλοι γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε να εργαστούν εκτός ωραρίου. Αλλά δεν σημαίνει ότι αυτός που θα μείνει πίσω είναι διευθυντής ή υποδιευθυντής.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 05:47:47 μμ »
Υποτίθεται ότι πάνε όσοι χρειάζονται με βάση τον αριθμό των μαθητών. Έχω ακούσει και σχολεία που το κλείνουν, και σ εμάς γίνεται κατά καιρούς, έχω ακούσει και σχολεία που δεν πάνε όλοι γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε να εργαστούν εκτός ωραρίου. Αλλά δεν σημαίνει ότι αυτός που θα μείνει πίσω είναι διευθυντής ή υποδιευθυντής.
Συνάδελφε σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις!!!!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1724
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 09:39:42 μμ »
Όταν το σχολείο πάει ημερήσιο περίπατο πρέπει στο σχολείο να μένει ο Διευθυντής ή κάποιος αντικαταστάτης; Δηλαδή να τοπω απλά όταν το σχολείο πάει ημερήσια εκδρομή η σχολική μονάδα μπορεί να μείνει κλειστή;
ο διευθυντης παραμενει στο σχολειο ολες τις εργασιμες ωρες συμφωνα με το αρ 28 του καθηκοντολογιου των διευθυντων. Δεν κλεινει το,σχολειο

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 09:53:38 μμ »
ο διευθυντης παραμενει στο σχολειο ολες τις εργασιμες ωρες συμφωνα με το αρ 28 του καθηκοντολογιου των διευθυντων. Δεν κλεινει το,σχολειο

Μπορεί να είναι αρχηγός εκδρομής όμως. Το κάθε σχολείο έχει τις παραδόσεις του.
Σίγουρα δεν υποχρεούσαι να πας ημερήσια. Μπορείς να μείνεις στο σχολείο στο ωράριο σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.