*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές Εκδρομές  (Αναγνώστηκε 43529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 11, 2015, 03:20:26 πμ »
Πριν από λίγες ώρες γύρισα από μία εκπαιδευτική εκδρομή στην οποία ήμουν αρχηγός.3 διανυκτερεύσεις στην Αθήνα . Το εκπαιδευτικό κομμάτι περιελάμβανε θεατρική παράσταση επισκέψεις πρωινές μέχρι το μεσημέρι .'Υπνος στις 12 γιατί υπήρχε πρωινό ξύπνημα για τις επισκέψεις.
Παρατράγουδα κανένα. 27 παιδιά της Β Λυκείου κατενθουσιασμένα. όχι επισκέψεις σε μουσεία. εκδρομή απόλυτα οργανωμένη σε προορισμούς που ενδιέφεραν τα παιδιά στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας με ταυτόχρονες εξόδους για ψυχαγωγία των μαθητών απογευματινές και βραδινές μέχρι τις δώδεκα το πολύ ώρες οι οποίες σύσφιξαν τις σχέσεις των παιδιών μεταξύ τους. επιπλέον πολλά παιδιά άφησαν πίσω τα προσωπικά τους προβλήματα και χαμογέλασαν διασκέδασαν έπαιξαν και ένιωσαν κατά δική τους ομολογία τι σημαίνει σχολείο και τι σημαίνει ομάδα και παρέα.
Η εκδρομή θέλει σχεδιασμό , θέλει υπευθυνότητα από τους διδάσκοντες και θέλει και αμεσότητα ειλικρίνεια στην επαφή με τους μαθητές.
όσοι δεν μπορούν ή δεν ξέρουν να σχεδιάσουν μια εκδρομή αφουγκραζόμενοι τις ανάγκες - ιδιαιτερότητες των μαθητών ας μην συνοδεύουν. μόνο κακό προκαλούν .
Πήραμε συγχαρητήρια από το ξενοδοχείο αλλά και από όσους ήρθαμε σε επαφή για το εκπαιδευτικό και μη κομμάτι της εκδρομής. Μπράβο στα παιδιά αλλά και σε όλους που σχεδιάσαμε με επιτυχία την εκδρομή αυτή. Υπάρχουν πολλές ιδέες εκτος από μουσεία που μπορούν να τραβήξουν την προσοχή των μαθητών και να τους κάνουν να περάσουν όμορφα χωρίς ξενύχτια και διάφορα άλλα τετριμμένα. απλά θέλει τρόπο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:05:26 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 11, 2015, 07:28:23 πμ »
Δεν ξέρω αν ειπώθηκε παραπάνω ως πρόταση αλλά είναι απλό: στην πενταήμερη της αδερφής μου πριν 18 χρόνια συνόδευαν γονείς και όχι καθηγητές, γιατί κανένας καθηγητής δεν ήθελε (να μπλέξει προφανώς). Το αποτέλεσμα: μια ήσυχη εκδρομή χωρίς παρατράγουδα... Με λίγα λόγια, δεν ξέρω αν προβλέπεται κάπου, δεν το έχω ψάξει, αλλά να είναι απαραίτητη η παρουσία γονέων στις εκδρομές αυτές, όπως κάναμε και στο δημοτικό!!!!!!
Κι εγώ συνόδεψα παλιότερα εκδρομή Γ Λυκείου στο εξωτερικό, όπου εκτός από τους συνοδούς καθηγητές ήρθαν και 2 μέλη του συλλόγου γονέων (με δικά τους έξοδα). Παρατράγουδα δεν υπήρξαν και νομίζω οτι η παρουσία κάποιων γονέων βοηθάει.
  

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 20, 2017, 08:41:00 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Στο σχολείο μας πρόκειται να πραγματοποιηθεί τις επόμενες μέρες μια 7-ήμερη εκδρομή στο εξωτερικό στα πλαίσια δύο σχολικών προγραμμάτων και από μία τάξη θα λείπουν σχεδόν τα 2/3 των μαθητών. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν οι καθηγητές θα μπορούν να παραδίδουν κανονικά μάθημα στους υπόλοιπους μαθητές που θα βρίσκονται στο σχολείο. Σημειωτέον ότι σε αρκετά μαθήματα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κάλυψης της διδακτέας ύλης.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 20, 2017, 10:34:43 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Στο σχολείο μας πρόκειται να πραγματοποιηθεί τις επόμενες μέρες μια 7-ήμερη εκδρομή στο εξωτερικό στα πλαίσια δύο σχολικών προγραμμάτων και από μία τάξη θα λείπουν σχεδόν τα 2/3 των μαθητών. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν οι καθηγητές θα μπορούν να παραδίδουν κανονικά μάθημα στους υπόλοιπους μαθητές που θα βρίσκονται στο σχολείο. Σημειωτέον ότι σε αρκετά μαθήματα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κάλυψης της διδακτέας ύλης.
Eίμαι σχεδόν σίγουρη ότι εφόσον λείπουν όντως τα 2/3 των μαθητών, μπορείς (και ενδείκνυται) να μην προχωρήσεις στην ύλη σου.
Ποιο το νόημα εξάλλου; Αφού οι περισσότεροι θα λείπουν, τι να διδάξεις και σε ποιους; Πάλι θα χρειαστεί να τα κάνεις, οπότε δεν κερδίζεις κάτι.

Εξάλλου, δεν θα λείψουν δα και τόοοσες μέρες...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:05:26 »

Αποσυνδεδεμένος blaze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:32:22 μμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό να συνοδεύουμε σε ημερήσιες εκδρομές. Είμαι έγκυος και όταν θα γίνει η εκδρομή θα είμαι 5,5 μηνών. Η διευθύντρια θεωρεί δεδομένο πως θα συνοδεύσω και επισήμανε πως όποιος δεν θέλει θα πρέπει να πάρει άδεια εκείνη την ημέρα. Εγω φυσικά χρειάζομαι τις άδειες για αργότερα αν προκύψει κάτι. Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Αν της πάω χαρτί από γιατρό θα είμαι καλυμμένη?

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 07, 2017, 12:18:03 πμ »
Ημερήσια εκδρομή, ή περίπατος; Νομίζω ότι στην περίπτωση της η.ε. όσοι μαθητές δε συμμετέχουν θα πρέπει να ακολουθήσουν ειδικά διαμορφωμένο πρόγραμμα, άρα θα πρέπει να βρίσκονται και κάποιοι στο σχολείο για να κάνουν μάθημα. Οπότε λογικά μπορείς να κάνεις μάθημα και να αποφύγεις την εκδρομή.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 07, 2017, 08:09:56 πμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό να συνοδεύουμε σε ημερήσιες εκδρομές. Είμαι έγκυος και όταν θα γίνει η εκδρομή θα είμαι 5,5 μηνών. Η διευθύντρια θεωρεί δεδομένο πως θα συνοδεύσω και επισήμανε πως όποιος δεν θέλει θα πρέπει να πάρει άδεια εκείνη την ημέρα. Εγω φυσικά χρειάζομαι τις άδειες για αργότερα αν προκύψει κάτι. Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Αν της πάω χαρτί από γιατρό θα είμαι καλυμμένη?
Ετσι κ αλλιως οι δραστηριοτητες μετα τη ληξη του σχολειου ειναι προαιρετικες (μετα τις 2). Βεβαια προφανως μπορει με εμεσο τροπο να σε πιεσει ο διευθυντης αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Εχεις υπογραψει το πρακτικο της εκδρομης και αναγραφεσαι ως συνοδος?

Αποσυνδεδεμένος blaze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 07, 2017, 09:37:45 πμ »
Ευτυχώς δεν έχω υπογράψει, γιατί έλειπα εκείνη την ημέρα με αναρρωτική άδεια.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 07, 2017, 12:24:01 μμ »
Σε βάλαν συνοδό σε ολοήμερη εκδρομή χωρίς να συμφωνείς; ή αναφέρεσαι στους περιπάτους (μέχρι τις 2) που πάνε τα σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος blaze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 07, 2017, 01:08:35 μμ »
Η εκδρομή είναι ημερήσια δηλ. επιστροφή κατα τις 5 το απόγευμα. Οπως ανέφερα και παραπάνω, η διευθύντρια θεώρησε δεδομένο πως όλοι πρέπει να συνοδεύσουμε, αλλιώς να πάρουμε άδεια εκείνη την ημέρα. Όταν έγινε ο σύλλογος και υπογράφτηκε το πρακτικό εγώ απουσίαζα με άδεια. Το πρόβλημα είναι οτι δεν θέλω να σπαταλήσω άδεια γι'αυτό το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 07, 2017, 02:33:16 μμ »
Εσύ θα πας στο σχολείο κανονικά. Τώρα αν δε θες να πας ούτε στο σχολείο ούτε στην εκδρομή είναι στη διακριτική ευχέρεια του διευθυντή, καθώς δε θυμάμαι να έχει την περίπτωση που ζητάς κάποιος νόμος.

Αποσυνδεδεμένος alex ntepo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06 RULEZZZ
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 12:17:42 μμ »
Καλημέρα σας,
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετική με την πολυήμερη εκδρομή της Γ' Λυκείου. Όταν η ώρα αναχώρησης είναι μετά τη λήξη του σχολικού προγράμματος, τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί υποχρεούνται να πάνε για μάθημα; Στην περίπτωσή μας, η Διεύθυνση του Σχολείου θεωρεί ότι το μάθημα πρέπει να γίνει κανονικά, εφόσον αναχωρούμε το μεσημέρι μετά το σχολείο. Ισχύει αυτό; Είχα την εντύπωση ότι νοείται ως ημέρα εκδρομής, άρα δε γίνεται μάθημα. Ψάχνω να βρω απάντηση στο σχετικό νόμο αλλά δε με διαφωτίζει.
Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2017, 06:54:07 μμ από alex ntepo »
"If there is one lesson the young ought to learn
it is pay no deposit, get no return"

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 08:28:19 μμ »
Στην περίπτωση του σχολείου σας, η διεύθυνση ζει σε ένα παράλληλο σύμπαν...δηλαδή θα πάνε τα παιδιά κανονικά στο σχολείο, και το μυαλό τους δεν θα είναι στην εκδρομή, αλλά θα έχουν φέρει και βιβλία μαζί τους, και θα γίνει κανονικά 7ώρο....και μετά ξύπνησε η διεύθυνση του σχολείου.....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 12:30:25 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι παράνομο, σίγουρα όμως είναι παράλογο. Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω ότι τους διαυθυντές δεν τους ενδιαφέρει αν θα γίνει μάθημα ή αν θα έρθουν οι μαθητές. Θέλουν απλώς να δείξουν ότι το σχολείο λειτουργεί κανονικά ή να κάνουν καψώνι στους καθηγητές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.