*

Αποστολέας Θέμα: Οδηγός νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 70198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 04, 2010, 02:44:16 μμ »
Κανονικά οι τοποθέτησεις γίνονται με τα μόρια διορισμού του διορισμού όταν είναι να τοποθετηθούν εκπαιδευτικοί σε σχολεία ίδιας περιοχής...
 

Δεν παίζουν ρόλο τα μόρια προϋπηρεσίας αλλά η σειρά διορισμού;

Στις τοποθετήσεις των νεοδιοριζόμενων η σειρά είναι η εξής:
1. Κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά, συνυπηρέτηση, εντοπιότητα)
2. Προϋπηρεσία
3. Σειρά διορισμού (για όσους δεν έχουν κάτι από τα παραπάνω)

Προηγούνται όλων όσοι πάσχουν από συγκεκριμένες ασθένειες.


Το σχολείο στο οποίο θα τοποθετηθούμε πότε περίπου το μαθαίνουμε; Αν π.χ. κάποιος διοριστεί στη Γ' Έβρου, μαθαίνει μόλις παρουσιαστεί τα κενά της συγκεκριμένης περιοχής και  δηλώνει τα σχολεία με βάση τη σειρά προτίμησής του; Ή υπάρχει περίπτωση να του γίνει κάποια "απευθείας ανάθεση";

Όταν παρουσιαστείτε ή λίγες μέρες μετά θα κληθείτε να δηλώσετε σχολεία είτε από πίνακα κενών είτε "στα τυφλά". Οι τοποθετήσεις συνήθως ανακοινώνονται την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου (λίγο πριν το τέλος των ΠΕΚ). Υπάρχει πιθανότητα να βρεθείτε σε σχολείο που δεν έχετε δηλώσει αν έχετε λίγα μόρια (για τη σειρά τοποθέτησης δες παραπάνω).


είναι δυνατόν να μη δηλώνουμε δυσπρόσιτα???
έτσι στο άσχετο και όποιον πάρει ο χάρος??τι πραγματα είναι αυτά??
δηλαδή δηλώνεις δ δωδεκανήσου ας πούμε και όπου σε πάνε??
λίγο περίεργο μου φαίνεται...
ας ενημερώσει κάποιος αν ξέρει παρακαλώ....

Η Δ Δωδεκανήσου είναι ούτως ή άλλως όλη δυσπρόσιτη... Και τις προηγούμενες χρονιές, άλλωστε, παρότι έδιναν χωριστά τα δυσπρόσιτα, υπήρχε η πιθανότητα να διοριστεί κάποιος σε μια περιοχή και να βρεθεί σε δυσπρόσιτο (για 1 χρόνο όμως). Τώρα όπου πάει κανείς θα μείνει 3 χρόνια (στην περιοχή -όχι απαραίτητα στο ίδιο σχολείο).

Η τριετία ισχύει για την περιοχή και όχι κατά ανάγκη για το σχολείο; Δηλαδή μπορείς να κάνεις κανονικά βελτίωση θέσης μέσα στη χρονιά και να αλλάξεις σχολείο το δεύτερο χρόνο;

Για να κάνεις βελτίωση θέσης πρέπει να έχεις οργανική θέση. Εσείς θα μπορείτε να πάρετε οργανική τον τρίτο χρόνο (στο τέλος του 2ου χρόνου θα κάνετε αίτηση για οριστική τοποθέτηση και θα δηλώσετε οργανικά κενά). Τις δύο πρώτες χρονιές θα τοποθετηθείτε κάπου προσωρινά. Δεν είναι ξεκάθαρο τι θα γίνει το 2ο χρόνο. Το πιθανότερο είναι ότι θα κληθείτε να επιλέξετε πάλι λειτουργικό κενό, δηλ. ό,τι θα έχετε κάνει και την πρώτη χρονιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2010, 11:20:20 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:08:42 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 04, 2010, 02:47:23 μμ »
μήπως ξέρετε πού μπορούμε να βρούμε πίνακες με τα κενά αναλυτικά στην κάθε περιοχή;

Δεν μπορείτε να βρείτε. Μπορείτε μόνο να προσπαθήσετε να μάθετε τηλεφωνώντας σε κάθε ΔΔΕ, αν και το πιθανότερο είναι ότι δεν ξέρουν ακόμα τα κενά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 02:52:46 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:04:20 μμ »
εγω πηρα τηλ σε δδε και μου ειπαν ακριβως το κενο σε ποιο σχολειο ειναι...ενα κενο ειχε βεβαια....αλλα χωρις να προλαβω να το ζητησω μου το πε η κυρια....τα ξερουν τα κενα....παρτε τηλλλλλ
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:17:35 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ Ioanna! Να' σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:08:42 »

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:18:41 μμ »
εγω πηρα τηλ σε δδε και μου ειπαν ακριβως το κενο σε ποιο σχολειο ειναι...ενα κενο ειχε βεβαια....αλλα χωρις να προλαβω να το ζητησω μου το πε η κυρια....τα ξερουν τα κενα....παρτε τηλλλλλ

1. άλλο πράγμα τα κενά σε μικρονήσια που είναι σίγουρα και άλλο τα κενά σε μεγαλύτερα μέρη
2. Ακόμα και να τα ξέρει κανείς τα κενά, τι θα κάνει θα προλάβει να "κλείσει θέση"? Δε νομίζω.
3. Όταν κλειθείτε όλοι μαζί να δηλώσετε σχολεία τότε θα υπολογιστούν τα κενά στα σχολεία, έτσι κ αλλιώς
οι νεοδιόριστοι τοποθετούνται σε λειτουργικά κενά ΜΟΝΟ, δηλαδή κενά που υπάρχουν ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.
Άρα όταν θέλουν να ανακοινώσουν π.χ. Πέμπτη, μας παίρνουν τηλέφωνο Τετάρτη και ζητάνε αναφορά κενών σε ώρες (π.χ 10ώρες φυσικού = μισό κενό).
4. Μην ξεχνάς ότι πάντα παίζουν άδειες τελευταίας στιγμής, αναρρωτικές και γονικές οπότε η κατάσταση με το προσωπικό είναι πολύ ρευστή.
Θα παρατηρήσεις ότι με το που θα ορκιστείτε θα μαζευτεί κόσμος και ντουνιάς στο γραφείο με τις άδειες για γονική :)

Αποσυνδεδεμένος olial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:25:36 μμ »
Mήπως ξέρει κάποιο έμπειρο μέλος να μου πει:
 Μπορεί κάποιος να ήταν στους περσινούς διοριστέους, δηλαδή να είχε κάνει την αίτηση στην περσινή εγκύκλιο και να ήταν το όνομα του στους διορισμούς, παρολ' αυτά να μην είχε αποδεχτεί τη θέση και να κάνει πάλι στους φετινούς;
Το ρωτάω γιατί αν δε γίνεται, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου διορίζομαι, αλλιώς αν κάποιος δεν αποδέχτηκε πέρσι το διορισμό και ξανακάνει τα χαρτιά του φέτος μένω απ' έξω..... Ειμαι από τον πίνακα ΑΣΕΠ.

Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:28:46 μμ »
Mήπως ξέρει κάποιο έμπειρο μέλος να μου πει:
 Μπορεί κάποιος να ήταν στους περσινούς διοριστέους, δηλαδή να είχε κάνει την αίτηση στην περσινή εγκύκλιο και να ήταν το όνομα του στους διορισμούς, παρολ' αυτά να μην είχε αποδεχτεί τη θέση και να κάνει πάλι στους φετινούς;
Το ρωτάω γιατί αν δε γίνεται, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου διορίζομαι, αλλιώς αν κάποιος δεν αποδέχτηκε πέρσι το διορισμό και ξανακάνει τα χαρτιά του φέτος μένω απ' έξω..... Ειμαι από τον πίνακα ΑΣΕΠ.

Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει.
Λογικά το αναφέρει στην εγκύκλιό σας και αναφέρει ότι αν δεν είχες αποδεχτεί θέση για μόνιμο διορισμό δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση
ή κάτι τέτοιο. Για ψάξε το λίγο πάνω πάνω εκεί που λέει στις προυποθέσεις (Έλληνες πολίτες κτλ). Αν και να ξέρεις ότι υπάρχουν και κάτι περιπτώσεις που κάποιος δε δηλώνει τελικά ότι θέλει να διοριστεί!

-- το θέμα όμως δεν είναι για διορισμό αλλα για νεοδιόριστο οπότε είμαστε λίγο εκτος θέματος.

Αποσυνδεδεμένος olial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:45:00 μμ »
Σ' ευχαριστώ. Διάβασα την εγκύκλιο, δε μου φάνηκε ότι ήταν απολύτως σαφές. Έλεγα μήπως ξέρει κάποιος από την εμπειρία του ή από κάποια θητεία σε γραφείο.
Και ναι, μάλλον ήμουν εκτός θέματος... ;)

Και για να είμαι εντός:
θέλω, όταν με το καλό διοριστώ να πάρω άδεια ανατροφής, έχω προγραμματίσει και τη βάφτιση για μέσα Σεπτέμβρη. Μπορώ να παρακολουθήσω μόνο α φάση ΠΕΚ και τις άλλες 2 του χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:49:21 μμ »
Πότε περίπου λέτε ότι θα πρέπει να παρουσιαστούμε στον τόπο διορισμού?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:53:51 μμ »
εγω πηρα τηλ σε δδε και μου ειπαν ακριβως το κενο σε ποιο σχολειο ειναι...ενα κενο ειχε βεβαια....αλλα χωρις να προλαβω να το ζητησω μου το πε η κυρια....τα ξερουν τα κενα....παρτε τηλλλλλ

1. άλλο πράγμα τα κενά σε μικρονήσια που είναι σίγουρα και άλλο τα κενά σε μεγαλύτερα μέρη
2. Ακόμα και να τα ξέρει κανείς τα κενά, τι θα κάνει θα προλάβει να "κλείσει θέση"? Δε νομίζω.
3. Όταν κλειθείτε όλοι μαζί να δηλώσετε σχολεία τότε θα υπολογιστούν τα κενά στα σχολεία, έτσι κ αλλιώς
οι νεοδιόριστοι τοποθετούνται σε λειτουργικά κενά ΜΟΝΟ, δηλαδή κενά που υπάρχουν ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.
Άρα όταν θέλουν να ανακοινώσουν π.χ. Πέμπτη, μας παίρνουν τηλέφωνο Τετάρτη και ζητάνε αναφορά κενών σε ώρες (π.χ 10ώρες φυσικού = μισό κενό).
4. Μην ξεχνάς ότι πάντα παίζουν άδειες τελευταίας στιγμής, αναρρωτικές και γονικές οπότε η κατάσταση με το προσωπικό είναι πολύ ρευστή.
Θα παρατηρήσεις ότι με το που θα ορκιστείτε θα μαζευτεί κόσμος και ντουνιάς στο γραφείο με τις άδειες για γονική :)




οχι πηρα σε μεγαλη πολη...ρεθυμνο α ρεθυμνου....απλα το κενο ειναι 1....για την δικη μου ειδικοτητα...
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 04, 2010, 03:57:26 μμ »
Ρωξάνη, πέρισυ τα ονόματα είχαν βγει στις 12 ή 13/8 και οι ημερομηνίες που έδιναν για να παρουσιαστούμε στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας ήταν 18 - 21/8. Ε, και φέτος λογικά κάπως έτσι θα είναι...
Άντε να δω στη γιορτή μου πού θα είμαι...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:00:07 μμ »
Και απλά πηγαίνουμε και παρουσιαζόμαστε? Πρέπει να μαζέψουμε κάποια χαρτιά πριν φύγουμε για να τα δώσουμε εκεί?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:03:32 μμ »
Μήπως συμφέρει τις ιατρικές εξετάσεις να τις κάνουμε από πριν ή υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν κάτι διαφορετικό από πέρισυ άραγε; Μπορούμε να τις καθυστερήσουμε καθόλου;

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:14:02 μμ »
Δεν γνωρίζω, δυστυχώς... Όσο για τις ιατρικές, τι άλλο να ζητήσουν πια; Έχω πιστοποιητικό υγείας από τον Μάρτιο, ελπίζω να μην χρειαστεί να ξανατρέχω  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.