*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική Επάρκεια  (Αναγνώστηκε 53865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 08, 2009, 01:59:16 πμ »

[/quote]

Για την ακρίβεια, το Μαθηματικό είναι καθηγητικη σχολή και όχι παιδαγωγικη. Αν την τελειώσεις είσαι καλυμμένος.
[/quote]

Αυτό εννοούσα...κεκτημένη ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:19 »

Αποσυνδεδεμένος ts0ukak1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 08, 2009, 10:39:22 πμ »
Αν τελειώσεις παιδαγωγική σχολή είσαι ok.


Για την ακρίβεια, το Μαθηματικό είναι καθηγητικη σχολή και όχι παιδαγωγικη. Αν την τελειώσεις είσαι καλυμμένος.

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις,
απλα μια διευκρίνηση:

Μου κάνει οποιαδήποτε είτε παιδαγωγική είτε καθηγητική σχολή?

Αν ξέρετε απο που μπορώ να πάρω κ επίσημη απάντηση για αυτό,
ακόμη καλύτερα.

π.χ. το νηπιαγωγων μου κάνει? (θεωρείται παιδαγωγική σχολη φαντάζομαι)
Φαίνεται ίσως η πιο ευκολη επιλογη!

4 χρονια μεν, αλλα αν δουλευω παράλληλα σε φροντιστήρια κ ίσως σαν ωρομοίσθιος ->no problem!


Οσο για το μαθηματικό, νομιζώ οτι μπαινεις με 20 μαθήματα για πτυχίο, αλλά δεν είμαι σίγουρος! Θα μιλήσω με την γραμματεία αυτες τις μερες.
Παντως στη δικια μου σχολη εμπαινες 6 εξαμηνο κ χρωστουσες το 5ο (αρα ουσιαστικα ξεκιναγες απο 3 ετος, απλα οι εξετασεις γινοντουσαν στη μεση της χρονιας)

Ευχαριστώ πολυ εκ των προταίρων.
Νικος!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2009, 11:04:02 πμ από ts0ukak1 »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 08, 2009, 11:57:30 πμ »
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις,
απλα μια διευκρίνηση:

Μου κάνει οποιαδήποτε είτε παιδαγωγική είτε καθηγητική σχολή?
Σου κάνει.
Αν ξέρετε απο που μπορώ να πάρω κ επίσημη απάντηση για αυτό,
ακόμη καλύτερα.
Αν δεις οποιοδήποτε ΦΕΚ Διορισμού ή Προκήρυξη θα δεις ποιες σχολές θεωρούνται καθηγητικές και ότι παρέχουν παιδαγωγική επάρκεια.

π.χ. το νηπιαγωγων μου κάνει? (θεωρείται παιδαγωγική σχολη φαντάζομαι)
Φαίνεται ίσως η πιο ευκολη επιλογη!
Είναι η πιο εύκολη επιλογή (σε σύγκριση με Μαθηματικό, Φυσικο κ.τ.λ). Άσε που θα κάνεις και τις καλύτερες γνωριμίες ;). Ίσως το μόνο μειονέκτημα είναι ότι έχει κάποιες υποχρεωτικές παρακολουθήσεις.

4 χρονια μεν, αλλα αν δουλευω παράλληλα σε φροντιστήρια κ ίσως σαν ωρομοίσθιος ->no problem!
Χαρά στο κουράγιο σου. Πάντως να ξέρεις ότι μπαίνεις σε μια διαδικασία αρκετά δύσκολη και με αρκετά αβέβαιο αποτέλεσμα (αν δεις τους πίνακες διορισμού-αναπληρωτών του κλάδου θα καταλάβεις). Δεν θα το συμβούλευα σε κάποιον που ξεκινάει τώρα, εφόσον δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια ή μια καλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ.

Οσο για το μαθηματικό, νομιζώ οτι μπαινεις με 20 μαθήματα για πτυχίο, αλλά δεν είμαι σίγουρος! Θα μιλήσω με την γραμματεία αυτες τις μερες.
Στο μαθηματικό ΑΠΘ μπαίνεις στο Α εξάμηνο. Δες και την ανακοίνωση για τις κατατακτήριες εδώ

Παντως στη δικια μου σχολη εμπαινες 6 εξαμηνο κ χρωστουσες το 5ο (αρα ουσιαστικα ξεκιναγες απο 3 ετος, απλα οι εξετασεις γινοντουσαν στη μεση της χρονιας)
Αυτό ίσως συνέβαινε παλιότερα και έμπαινες στο 5 έξαμηνο επειδή η σχολή σου είναι πενταετής. Αυτό που ξέρω από το δικό μας τμήμα που είναι τετραετέςς είναι ότι έμπαινες στο Γ' εξάμηνο. Ίσως η κάθε σχολή έχει το δικό της κανονισμό. Με ένα τηλέφωνο στη γραμματεία θα ξεκαθαρίσεις τα πράγματα.



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2009, 12:02:11 μμ από nobody »

Αποσυνδεδεμένος ts0ukak1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 08, 2009, 01:42:10 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση!

Δεν εχω ακομη καταλληξει στο τι θα κανω!

Παντως στο μαθηματικο αθηνας, σιγουρα μπαινεις στο Ε εξάμηνο απο πολυτεχνείο ή πληροφορικη!
http://www.math.uoa.gr/web/greek/under/progr/2007-08/YLHexetaseisKAT2007-08.pdf

Οσο για τον νηπιαγωγων σιγουρα θα κανω πολυ καλες γνωριμιες, αλλα μαλλον εμενα θα μου φαινονται σαν νηπια με 9 χρονια διαφορα ;-)

Νικος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:19 »

Αποσυνδεδεμένος panw_sto_nero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 21, 2009, 05:22:33 μμ »
Walkleon τι εννοείς γαιτί έχω μπερδευτεί..
1)Κατ'αρχήν γιατί χρειάζεται να αποκτήσεις Δέυτερη ξένη γλώσσα και μεταπτυχιακό για να μπεις στην  ΑΣΠΑΙΤΕ?? και
2)Πότε ήταν οι ημερομηνίες για να μπούμε στην ΑΣΠΑΙΤΕ??Προλαβαίνουμε ακόμη ή ήταν αυτές που έληγαν στις 2 Ιουνίου??


Κοίταξε να δεις...το να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής προκειμένου να λάβεις την Παιδαγωγική Επάρκεια σίγουρα θα σου στοιχίσει πολύ περισσότερο και σε χρήμα και σε νεύρα από το να πας στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Ως γνωστόν στην ΑΣΠΑΙΤΕ οποιος μπει θα βγει...το ζητούμενο βέβαια είναι αν μπεις να πάρεις κάτι και να βγεις καλύτερος εκπαιδευτικός. Αν το θες βέβαια. Αν δε το θες, μπορείς να μπεις τούβλο και να βγεις τσιμεντόλιθος...κανείς δε σε ενοχλεί...
Στο προκείμενο τώρα, ένα μετατπυχικό θα σου στοιχίσει 5-6000€ ώρες διαβάσματος και χρονικά θα σου φάει 2 χρονάκια, ενώ στην ΑΣΠΑΙΤΕ θα κάνεις ένα χρόνο και θα στοιχίσει 50€ παράβολο για την αίτηση και 200 € το εξάμηνο (2 εξάμηνα σύνολο) άρα μιλάμε για ένα ποσό 450€ σε σύνολο.....
Σαν ισχύ βέβαια εξυπακούεται ότι είναι το ίδιο και το αυτό...
Η επιλογή είναι δική σου....
Ναι ρε συνάδελφε καλά τα λές αλλά για να μπεί στην ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να αποκτήσει Δέυτερη ξένη γλώσσα και μεταπτυχιακό γιατί αυτά δίνουν μόρια.


Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 21, 2009, 05:37:42 μμ »
Αν δείς τα μόρια που έχουν αυτοι που εισάγονται στην ΑΣΠΑΙΤΕ θα καταλάβεις ότι με το βαθμό πτυχίου και 1 ξένη γλώσσα,δεν μπορείς να είσαι στους επιτυχόντες!
Οι αιτήσεις έγιναν μέσα Μαίου και έληξε 2 Ιουνίου.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Για να μπέις ΑΣΠΑΙΤΕ σε αναγκάζουν να κάνεις επιπλέον σπουδές,έξοδα κτλ....

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 11:51:47 μμ »
Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Έχει πάθει κάτι η σελίδα της ασπαιτε ???; Δεν λειτουργούν τα links στα αριστερά....

Άνοιξε την σελίδα με internet explorer

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 07:52:24 μμ »
Ρε παιδιά, ενημερώστε σε κάτι που αφορά αυτή την καταραμένη παιδαγωγική επάρκεια. Τώρα που το ΔΤΨΣ θεωρείται, όλως παραδόξως, καθηγητική σχολή, σε περίπτωση που κάνω μεταπτυχιακό αυτού του τμήματος και μάλιστα που αφορά τη διδακτική θεωρείται ότι έχω παιδαγωγική επάρκεια ή χρειάζεται και πάλι ΑΣΠΑΙΤΕ;

Αποσυνδεδεμένος ago

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 01:13:46 μμ »
απ'ότι έχω καταλάβει και από αυτούς που έχω ρωτήσει αυτό το τμήμα δίνει την παιδαγωγική επάρκεια χωρίς να χρειάζεται να πας κ στην ασπαιτε...αν γνωρίζει κ κανείς τπτ παραπάνω ας μας πει.. ???

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 03:44:26 μμ »
Αυτό ισχύει για όσους τελειώνουν το προπτυχιακό πρόγραμμα. Εγώ ρωτάω αν θεωρείται ότι έχει παιδαγωγική επάρκεια κάποιος που τελειώνει μεταπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 06:14:44 μμ »
Αυτό ισχύει για όσους τελειώνουν το προπτυχιακό πρόγραμμα. Εγώ ρωτάω αν θεωρείται ότι έχει παιδαγωγική επάρκεια κάποιος που τελειώνει μεταπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος.

Είναι συγκεκριμένα τα μεταπτυχιακά που δίνουν παιδαγωγική, είναι αυτά στις Επιστήμες της Αγωγής.

Δεν πιστεύω πως δίνει το μεταπτυχιακό του συγκεκριμένου τμήματος όπως δεν δίνουν και τα μεταπτυχιακά των λεγόμενων 'καθηγητικών' σχολών
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 06:33:21 μμ »
Κι εδώ είναι το παράλογο. Αν υποθέσουμε ότι το προπτυχιακό πρόγραμμα του ΔΤΨΣ δίνει παιδαγωγική επάρκεια πως είναι δυνατόν να μη δίνει το μεταπτυχιακό που σχετίζεται, μάλιστα, με τη διδακτική; Αθάνατη ελληνική "παιδεία".

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 11:26:45 πμ »
Κι εδώ είναι το παράλογο. Αν υποθέσουμε ότι το προπτυχιακό πρόγραμμα του ΔΤΨΣ δίνει παιδαγωγική επάρκεια πως είναι δυνατόν να μη δίνει το μεταπτυχιακό που σχετίζεται, μάλιστα, με τη διδακτική; Αθάνατη ελληνική "παιδεία".
Που είναι το παράλογο; Δηλαδή αν κάνεις μεταπτυχιακό σε Πολυτεχνική Σχολή, θεωρείσαι μηχανικός και γράφεσαι στο ΤΕΕ;
Γιατί τότε να δίνει παιδαγωγική επάρκεια το μεταπτυχιακό του ΔΤΨΣ αφού δεν είναι προπτυχιακό; Άλλο θέμα το αν είναι αναγνωρισμένο σε επιστήμες αγωγής, το οποίο δεν σχετίζειται κεθόλου με το αν δίνει ή δε δίνει παιδαγωγική επάρκεια το προπτυχιακό ΔΤΨΣ
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 02:51:47 μμ »
Που είναι το παράλογο; Δηλαδή αν κάνεις μεταπτυχιακό σε Πολυτεχνική Σχολή, θεωρείσαι μηχανικός και γράφεσαι στο ΤΕΕ;
Γιατί τότε να δίνει παιδαγωγική επάρκεια το μεταπτυχιακό του ΔΤΨΣ αφού δεν είναι προπτυχιακό; Άλλο θέμα το αν είναι αναγνωρισμένο σε επιστήμες αγωγής, το οποίο δεν σχετίζειται κεθόλου με το αν δίνει ή δε δίνει παιδαγωγική επάρκεια το προπτυχιακό ΔΤΨΣ
Το παράλογο είναι ότι το ΨΣ με μόλις ένα παιδαγωγικό μάθημα δίνει επάρκεια ενώ δε δίνει το μεταπτυχικό του τμήματος που είναι στη διδακτική. Και μίλησα για παιδαγωγική επάρκεια και όχι για το αντικείμενο της σχολής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161793
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 475
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.