*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου  (Αναγνώστηκε 80417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grcrex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 10, 2024, 02:47:10 μμ »
Καλησπέρα!

Είμαι μαθηματικός και, κατόπιν αρκετής σκέψης, αποφάσισα να δώσω ξανά πανελλήνιες με στόχο τη φιλολογία (ούτως ή άλλως, και ως μαθητής βρισκόμουν ανάμεσα στο ίδιο δίλημμα, τρέφοντας μεγάλη αγάπη και για τα δύο αντικείμενα). Προτιμώ το "δρόμο" των πανελληνίων, καθώς μέσω κατατακτηρίων, δεν ξέρω, αν θα είμαι καλά προετοιμασμένος, ώστε να αντεπεξέλθω, σε περίπτωση επιτυχίας, στις απαιτήσεις του τμήματος.

Το θέμα του φροντιστηρίου είναι κάτι που θα  θεωρήσω, αλλά προς το παρόν δε δύνμαι οικονομικά για κάτι τέτοιο και ιδίως σε όλα τα μαθήματα. Πώς θα προτείνατε σε κάποιον, ο οποίος έχει για χρόνια απόσταση από τα κλασικά μαθήματα, αν και προσωπικά ποτέ δεν ξέχασα π.χ. κλίση ονομάτων  ή τις εγκλήσεις στα αρχαία, να πορευτεί; Έχετε κάποια συμβουλή περί οργάνωσης διαβάσματος (να δηλώσω πως παράλληλα κάνω μαθήματα μαθηματικών, τουτέστιν εργάζομαι); Επίσης, μιας και τα τελευταία μηνύματα του θέματος είναι σχετικά παλιά, θα ήθελα να μου προτείνετε βοηθητικά βιβλία για κάθε εξεταζόμενο μάθημα, όσο το δυνατόν πιο πλήρη, αναλυτικά, ακόμα και με προεκτάσεις στις πραγματευόμενες έννοιες.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1169202
  • Σύνολο θεμάτων: 19295
  • Σε σύνδεση σήμερα: 549
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.