*

Αποστολέας Θέμα: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????  (Αναγνώστηκε 11354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« στις: Μάρτιος 06, 2008, 10:10:41 πμ »
 Καλημέρα...κάνω ιδιαίτερα σε ενα κοριτσάκι της δ' δημοτικού...έχει μεγάλο, ή μάλλον τεράστιο πρόβλημα με την ορθογραφία...έχω δοκιμάσει όλα όσα ήξερα ότι βοηθούν...πολύ αντιγραφή, ανάλυση κανόνων, επανάληψη...αλλά κανένα αποτέλεσμα...η κατάσταση είναι τραγική.καμια βελτίωση.,..τί μπορώ να κάνω? ???
μπορεί καποιος να με βοηθήσει,  :'( να μου προτείνει κάτι...παρακαλώ....  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2008, 10:11:41 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:03:36 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2008, 10:27:58 πμ »
Κι εγώ έχω ένα κοριτσάκι της Δ' Δημοτικού. Κι εμένα έχει όχι μεγάλο πρόβλημα βέβαια αλλά κάποια προβληματακια τα αντιμετωπίζουμε με την ορθρογραφία. Αυτό που κάνουμε είναι αντιγραφούλα στις δυσκολες λέξεις της ενότητας, τις γράφουμε και ορθογραφία, κάνουμε και τη Γραμματική μας και πολλές ασκήσεις και υπάρχει σταθερή βελτίωση.
Πάντως στη δική μου περίπτωση έχει πιάσει γιατί βρήκα μια καινούργια μέθοδο για να μαθαίνει, αφού στην αρχή ήταν όλο αντιρρήσεις και δικαιολογίες για την αντιγραφή και την ορθογραφία. Της κολλάω αυτοκόλλητα στο Τετράδιο της Ορθογραφίας της και η μικρή έχει ενθουσιαστεί τόσο πολύ που με παρακαλάει να γράφουμε 2 και 3 ορθογραφίες κάθε φορά.
 
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2008, 10:54:19 πμ »
 εχεις απολυτο δικιο...ασε εχω πηξει στα αυτοκολλητα....το κακο ξερεις ποιο είναι?
δεν κανω καθε μερα στο κοριτσακι...του κανω ενα διωρο τη βδομαδα...υποτιθεται για επαναληψη και καλυψη κενων...οποτε δεν εχω τη δυνατοτητα για πολλα πραγματα...
η δασκαλα στο σχολειο της ειναι αστα να πανε..δεν ξερει την τυφλα της για να το πω λαικα..τα εχει τρελανει και δεν τους μαθαινει τιποτα...σκεψου οτι εκθεση τους εχει βαλει μεχρι τωρα μονο μια......αλλο προβλημα εκει......συν το οτι η μαμα της, καλη μεν, αλλα δεν εχει βγαλει ουτε δημοτικο, και δεν μπορει να τη βοηθησει...προφανως η γυναικα δεν εχει πολλα χρηματα για καθημερινο ιδιαιτερο, αλλα η μικρη ειναι σε τραγικη κατασταση...σκεφτομουν, με αφορμη και ενα αρθρο του Μπαμπινιωτη να της δωσω να διαβασει και κανενα βιβλιο...τι να πω, να τις μενουν οσο το δυνατον περισσοτερες λεξεις....τι λες?υπερβολικο?
επισης, επειδη εναι πολυ φορτμενο το προγραμμα της, μου εχει πει η μαμα της να μην της βαζω πολλα να κανει μονη της...δλδ οτι κανουμε εκει...γιατι δεν προλαβαινει...ε πως θα γινει ομως?θελω να της βαλω ορθογραφια...και δεν προλαβαινει να τη διαβασει..... τι άλλο να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:15:20 πμ »
σε μια παρόμοια περίπτωση σε ιδιαίτερο και μάλιστα με δυσλεξία, βοηθούσε πάρα πολύ   όταν μαθαίναμε ακουστικά τις λέξεις πριν τις γράψει τονίζοντας την κάθε δυσκολία. πχ. στη λέξη παίζω η δυσκολία είναι το αι. το κοριτσάκι έλεγε ένα ένα φώνημα: π,ε (εδώ ανέλυε όμως διευκρινίζοντας :αι), ζ,ο (ω). στις περισσότερες περιπτώσεις για να μην πω σε όλες, όταν τις έγραφε και επαναλάμβανε στον εαυτό της αυτό που είχαμε μάθει, είχε καλά αποτελέσματα. στις εύκολες λέξεις που δεν είχε "περίεργα" γράμματα, της τόνιζα από   πρίν ότι είναι ευκολη και απλή. έτσι τονιζόταν και η αυτοπεποίθησή της γράφοντάς την κατευθείαν σωστά. ελπίζω να σε βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:03:36 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:21:36 πμ »
  θα το δοκιμασω και αυτό..σε ευχαριστώ για την πρόταση...αν και φαν΄τάσου ότι οσο ευκολο και αν τις τονιζω οτι ειναι κατι...μου γραφει τα ρηματα με -η , τα ουδετερα με -η, τα θηλυκα με -ι, οτι να ναι δλδ....και το κυριοτερο ειναι πως δεν μπορω να καταλαβω σε τελικη αναλυση που οφειλεται αυτο....βαριεται, ειναι απροσεκτη?ειναι δυνατον να μην θυμαται ακομα και τους πιο απλους κανονες?οτι τα ρηματα θελουν -ει?
τι αλλο μπορει να ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:29:14 πμ »
Με ένα δίωρο την εβδομάδα σαφώς και δεν μπορεί να γίνει δουλειά. Εμείς είμαστε κάθε μέρα μαζί και προετοιμάζουμε τις ασκήσεις, τα παρακάτω, γράφουμε κάθε μέρα ορθογραφία, κάνουμε κάθε μέρα ασκήσεις πάνω σε αυτά που έκαναν, διαβάζουμε το μάθημα, φωσφορίζουμε, ζωγραφίζουμε, κάνουμε παιχνίδια με τις λέξεις (έχω εφεύρει ασκήσεις με ζωγραφική και με εικονίτσες κι έτσι η μικρή το βλέπει σαν παιχνίδι και το μάθημα γίνεται ευχάριστο) . Τα σαββατοκύριακα δίνω στη μαμά μικρές ασκήσεις σαν τεστάκια για να τα κάνει η μικρή κι αυτή να επιτηρεί, κάνουμε και εκθεσούλες μαζί κι έτσι υπάρχει βελτίωση σταθερή. Αλλά ούτε λόγος για βιβλίο, καμιά ιστοριούλα μόνο της δίνω ή κάνουμε από το ανθολόγιο ή ποιηματάκια εύκολα με τα οποία τελικά τα μικράκια ξετρελαίνονται.
   Πάντως θέλει πολλή δουλειά για να υπάρξει βελτίωση, το δίωρο δεν αρκεί νομίζω. Μήπως εκεί είναι το όλο πρόβλημα?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:45:43 πμ »
  εχεις πολυ ορεξη και κανεις καλη δουλεια απο οσα μου λες!μπραβο!! ;)
αν φταει το διωρο..δυστυχως ομως δεν μπορω να πιεσω για παραπανω ωρες...
οικονομικοι οι λογοι φανταζομαι που δεν τις κανει παραπανω...
απλα στεναχωριεμαι και νιωθω ασχημα να μηνβλεπω αποτελεσματα γιατι πραγματικα μου αρεσει και να δουλευω και να ασχολουμαι με τα παιδια...
αν σκεφτεις κατι αλλο...που μπορω να κανω η τι μπορει να φταιει....σε παρακαλω...θα ηθελα να το ακουσω.... :-\

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:55:42 πμ »
Μέσα σε ένα δίωρο μπορείς μόνο να φέρνεις ασκησουλες (αλλά πρόσεξε να είναι ευχάριστες και οπτικά για να μη δυσανασχετεί το μικρό να τις κάνει, να τις παρουσιάζεις σε στυλ παιχνιδιού) να τις κάνετε για εξάσκηση πάνω σε αυτά που διδάχτηκε μέσα στην εβδομάδα, χρησιμοποίησε χρώματα στο τετραδιάκι της, να φωσφορίζεις τις δυσκολες λέξεις, να γράφετε μαζί κάποιους κανόνες, να τους εξετάζεις κάθε φορά, να επιμείνεις να γράφετε ορθογραφία κι αν δείχνει πως δε θέλει επιτράτευσε μέσα όπως αυτοκολλητάκια, δωράκια κλπ. Στη μικρούλα μου πιάνουν και χαίρεται τόσο που χαίρομαι διπλά κι εγώ μαζί της. Και μαθαίνει πραγματικά. Έχουμε δει ουσιαστική διαφορά. Το θέμα είναι να σε αγαπήσει το παιδάκι, να σε εμπιστεύεται ουσιαστικά και απο'κει και πέρα όλα θα κυλήσουν ρολόι. Δείξε πως έχεις όρεξη για αυτό που κάνεις, ενθάρρυνέ το όσο πιο πολύ μπορείς αλλά και όταν κάνει λαθάκια συνέχεια βάζε του τιμωριούλες να τα ξαναγράφει μέχρι να τα μάθει... Αποκλείεται να μη λειτουργήσουν αυτά εφόσον δεν υπάρχει κάποιο μαθησιακό πρόβλημα.

[Αλήθεια εσείς που βρίσκεστε? Εμείς τελειώσαμε το Κεφάλαιο της Ελιάς και μπήκαμε στο επόμενο με το θέτρο και τα ποντικάκια... ]
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:06:47 μμ »
 Σε ευχαριστω πολυ Ρωξανη μου γαι ολες τις συμβουλες-πληροφοριες....θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω....μου αρεσουν ολα οσα ειπες..απλα με πιεζει ο χρονος....ελπιζω τουλαχιστον να βοηθησω το παιδακι γιατι το χρειαζεται........
στο ιδιο ακριβως σημειο του βιβλιου ειναι και η δικια μου....ασε που βρηκα αλλο ενα παιδακι του οποιου η μαμα οταν με πηρε τηλ πρωτη φορα για να κανονισουμε-χωρις να με εχει δει ποτε- μου μιλουσε κανα 20 λεπτο κ μου λεγε τα προσωπικα της....τα περιουσιακα της...οτι μπορεις ν φανταστεις...και εχω σημεραπρωτη φορα μαθημα με αυτο το πιτσιρικι και εχω ψιλο φρικαρει....μου φανηκε ελαφρως πυροβολημενη η μαμα του..και φοβαμαι πως θα μου ακνει τη ζωη δυσκολη... :-\

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:25:43 μμ »
Άσε εγώ τι έχω πάθει με τις μαμάδες... Δεν ξέρω γιατί αλλά όλες πριν και μετά το μάθημα, μου πιάνουν την κουβέντα και περνάει ο χρόνος και δεν το καταλαβαίνω. Έτσι τα "έσπρωξα" τα ιδιαίτερα λίγο πιο αργά με αποτέλεσμα να φτάνω σπίτι "μεγάλες" ώρες κάθε μέρα...
  Η αλήθεια βέβαια είναι ότι κι εγώ "ψοφάω" για κουβέντα οπότε μάλλον το καταλαβαίνουν. Δεν παραπονιέμαι τώρα γι ' αυτό, ίσα ίσα μου αρέσει να μου λένε για τα παιδάκια γιατί έτσι τα καταλαβαίνω καλύτερα και ανταποκρίνομαι καλύτερα στις ιδιαιτερότητες τους...
   Κι εμένα μου έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις μαμάδων. Μη φρικάρεις ποτέ δε μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα. Καλοπροαίρετα είναι όλα αυτά πιστεύω για να σπάσει ο πάγος. Άλλωστε τι πιο φυσιολογικό από το να θέλουν να επικοινωνούν με την καθηγήτρια που κάνει μάθημα στο παιδάκι τους.
   Τώρα βέβαια αυτά τα λέω εγώ που είμαι ώρες ώρες παραπάνω κοινωνική απο όσο ίσως θα έπρεπε και με μερικές μαμάδες έχουμε γίνει και φίλες και πάω και για καφέ ενώ με μερικές άλλες πάω μαζί τους στους αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ των παιδιών...
  Όλα εξαρτώνται από το τι είδους σχέσηθέλεις να δημιουργήσεις πάντως και είναι στο χέρι σου να βάλεις τα όριά σου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:30:38 μμ »
 οχι, συμφωνω μαζι σου, και εγω ειμαι πολυ του μπλα μπλα.....πολυ ομως...και μου αρεσει να μιλαω και να εχω ανοιχτη σχεση με μαμαδεσ, ακομα και για αχετα θεματα...απλα η συγκεκριμενη με φρικαρε γιατι δεν με ηξερε...ηταν η πρωτη φορα που με πηρ τηλ. χωρις να με εχει δει ποτε απο κοντα...ε οσο να ναι...............

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2008, 07:10:03 μμ »
εμένα μου ετυχε μαι τρελή μαμά να με βάλει με το ζόρι να μιλήσω με τον γκόμενο της στο τηλ για να του πώ ότι δεν μπήκε  άλλος στο σπίτι!!!   ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2008, 08:17:47 μμ »
[Αλήθεια εσείς που βρίσκεστε? Εμείς τελειώσαμε το Κεφάλαιο της Ελιάς και μπήκαμε στο επόμενο με το θέτρο και τα ποντικάκια... ]

Παιδιά εμένα το πιτσιρίκι που έχω,στο σχολείο έχουν τελειώσει και τη γλωσσική αυτοβιογραφία στη 10η ενότητα.
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ορθογραφίας.................????
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2008, 08:19:36 μμ »
Ξέρει κάποιος κανένα site στο internet που να έχει τους βασικούς ορθογραφικούς κανόνες σε πίνακες???
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.