*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 591506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1890 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 01:49:46 μμ »
Υπάρχει ποινή εάν δεν πας και ΔΕΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ

π.χ. επειδή είσαι σε καραντίνα
Μήπως ξέρει κανείς ποιά είναι η ποινή και που πρέπει να ενημερώσουμε για τον λόγο; Προσωπικά για την ώρα που εξετάζομαι δεν βολεύουν τα δρομολόγια.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:01 »

Αποσυνδεδεμένος KATRINA22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1891 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 05:15:26 μμ »
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΟ VIBER ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ

Ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1892 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 07:58:24 μμ »
Με τον τρόπο που περιγράφει εδώ ο tsompev:
Ανοίγεις από τον υπολογιστή το link και μέσα από το viber στο κινητό σου σκανάρεις το QR code

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1893 στις: Νοέμβριος 06, 2021, 05:19:03 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς ποιά είναι η ποινή και που πρέπει να ενημερώσουμε για τον λόγο; Προσωπικά για την ώρα που εξετάζομαι δεν βολεύουν τα δρομολόγια.
Χαίρετε συνάδελφοι.

Δεν στοιχειοθετείται/δικαιολογείται ποινή.

Πηγαίνουμε με δικά μας έξοδα για τις εξετάσεις,
δεν δικαιούμαστε άδεια συμμετοχής σε εξετάσεις για την πιστοποίηση
και ούτε οδοιπορικά μετάβασης ή έξοδα σίτισης και στέγασης.

Στατιστικά θα υπάρξουν απουσίες προσέλευσης στις εξετάσεις ειδικά σε συνθήκες πανδημίας.

Προσωπικά πήγα από νησί σε νησί (ΚυΔεΤρΤε),
την Πέμπτη το σχολείο ΜΑΣ πήγε επίσκεψη σε μουσείο και περίπατο

επειδή ήμουν κουρασμένος από τις "διακοπές μου".....

Τρείς διανυκτερεύσεις & 4 ημέρες.
Τις 2 πρώτες μέρες διάβασμα στο δωμάτιο και εξετάσεις τη δεύτερη μέρα στις 18:30
(42 ερωτήσεις από 48 σε 60 λεπτά περίπου ==> πιστοποιήθηκα).
Την τρίτη ημέρα υπηρεσιακές υποχρεώσεις και εκκρεμότητες διευθετήθηκαν επιτέλους στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης.
Συναντήσεις σε όμορφα σημεία με ΑΓΑΠΗΤΟ ΦΙΛΟ/ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΗ/ΣΥΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΕΦΕΔΡΟ/ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ.
Ομολογώ πως ήταν καλύτερα από διακοπές.

Να είστε όλοι καλά ==> Έρρωσθε και ευδαιμονείτε.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2021, 07:05:34 μμ από cgs »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:01 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1894 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 10:55:11 μμ »
Έπεσαν θέματα από το υλικό των συνεδριών.Τα τεστάκια στο ίντερνετ μάλλον αποπροσανατολίζουν. Ήθελε πολύ προσοχή στη διατύπωση, έχει σημασία η λεπτομέρεια.  Δεν θα τα έλεγα εύκολα, αλλά ήταν βατά. Προσοχή, μη ξεχνάτε την καταχώρηση των απαντήσεων  κάθε φορά που απαντάτε σε μία ερώτηση, είναι κρίμα να την πατήσετε εκεί. Ο χρόνος που δίνεται είναι αρκετός. Τα αποτελέσματα βγαίνουν γρήγορα, σε 3-4 ημέρες και γράφουν μόνο επιτυχώς/ανεπιτυχώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2021, 11:18:07 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1895 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 11:21:01 μμ »
Έτσι είναι. Όποιος/α διαβάσει το υλικό των συνεδριών από την πλατφόρμα moodle φεύγει σε μία ώρα και λίγο παραπάνω. Σε αντίθετη περίπτωση πάει σε ρουλέτα διότι αρκετές ερωτήσεις είναι παραπλανητικές και σε αρκετές χρειάζεται να επιλέξεις ποια θεωρείς σωστά από τα ΄΄παρακάτω΄΄ και είναι δύσκολο να μην σου ξεφύγει κάτι. Η επιφάνεια διεπαφής στις εξετάσεις είναι άριστη και είναι δύσκολο να κάνει κάποιος διαδικαστικό λάθος. Οι καταχωρημένες ερωτήσεις σημειώνονται με ΄΄ν΄΄ και μπορείς να τις μετρήσεις στο τέλος ώστε να είναι 42. Εδώ χρειάζεται προσοχή γιατί αν είναι 44 το σύστημα σε αφήνει να το κάνεις αλλά θα σου αφαιρέσει δύο σωστές ώστε να έχεις απαντημένες 42!

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1896 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 12:36:38 πμ »
Παιδιά, περίπου 10 ερωτήσεις είναι σαφείς και εύκολες αν έχεις διαβάσει. Άλλες 10 περίπου είναι λίγο πιό δύσκολες αλλά με διάβασμα και εμπειρία τις καταφέρνεις. Μένουν οι υπόλοιπες που είναι λίγο "περίεργες" με την έννοια ότι η απάντηση είναι δύσκολη αφού δεν υπάρχει επιλογή "σωστό" "λάθος" ή "ποιά είναι η σωστή απάντηση, η α, β ή γ" αλλά έχουν απαντήσεις του στύλ "ποιά είναι η σωστή, η α και β , η γ και δ, όλες, καμία". Επίσης αρκετές είναι "παγίδα", αλλάζουν λίγο κάποιες λέξεις ή αφορούν κάποια υποπερίπτωση περίπτωσης ή απλώς κάποια λεπτομέρεια της ύλης. Παρόλα αυτά το ποσοστό επιτυχίας που χρειάζεται κανείς είναι 60 τοις εκατό οπότε θεωρώ πως κάποιος που διάβασε, έχει εμπειρία από όλα αυτά και δείχνει προσοχή στις ερωτήσεις δεν θα έχει πρόβλημα. Πολλές ερωτήσεις αφορούν ένα παράδειγμα χρήσης από τους εκπαιδευτικούς ενός προγράμματος ή ο χειρισμός μίας κατάστασης επί της οποίας ζητείται να απαντήσουμε σε ποιές θεωρίες μάθησης αντιστοιχούν ή ποιό λάθος υπάρχει σε σχέση με τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα. π.χ. ο εκπαιδευτικός χρησιμοποιεί ένα ιστολόγιο αλλά απλώς για να ανεβάζει τις εργασίες των μαθητών του, πώς το κρίνουμε αυτό
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2021, 12:38:39 πμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1897 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 09:29:05 πμ »
Έτσι είναι. Όποιος/α διαβάσει το υλικό των συνεδριών από την πλατφόρμα moodle φεύγει σε μία ώρα και λίγο παραπάνω. Σε αντίθετη περίπτωση πάει σε ρουλέτα διότι αρκετές ερωτήσεις είναι παραπλανητικές και σε αρκετές χρειάζεται να επιλέξεις ποια θεωρείς σωστά από τα ΄΄παρακάτω΄΄ και είναι δύσκολο να μην σου ξεφύγει κάτι. Η επιφάνεια διεπαφής στις εξετάσεις είναι άριστη και είναι δύσκολο να κάνει κάποιος διαδικαστικό λάθος. Οι καταχωρημένες ερωτήσεις σημειώνονται με ΄΄ν΄΄ και μπορείς να τις μετρήσεις στο τέλος ώστε να είναι 42. Εδώ χρειάζεται προσοχή γιατί αν είναι 44 το σύστημα σε αφήνει να το κάνεις αλλά θα σου αφαιρέσει δύο σωστές ώστε να έχεις απαντημένες 42!

Εμένα το σύστημα όταν πήγα να απαντήσω την 43η μου έβγαλε αυτόματο μήνυμα ότι μπορώ μέχρι 42 και ότι θα πρέπει να ακυρωσω κάποια άλλη .

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1898 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 11:44:31 πμ »
Εμένα το σύστημα όταν πήγα να απαντήσω την 43η μου έβγαλε αυτόματο μήνυμα ότι μπορώ μέχρι 42 και ότι θα πρέπει να ακυρωσω κάποια άλλη .
Ίσως έκανα λάθος στη δοκιμή και να παρέδωσα 41...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1899 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 01:57:00 μμ »
Εμένα το σύστημα όταν πήγα να απαντήσω την 43η μου έβγαλε αυτόματο μήνυμα ότι μπορώ μέχρι 42 και ότι θα πρέπει να ακυρωσω κάποια άλλη .

Το ίδιο έγινε και σε εμένα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1900 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 02:44:16 μμ »
Όλα υπήρχαν στο υλικό του σεμιναρίου ( συστάδα 1). Μου πήρε 20 λεπτά να απαντήσω 30 ερωτήσεις που ήταν εύκολες και αλλα δέκα λεπτά για να ξαναδιαβάσω αυτές που είχα αφήσει για να απαντήσω άλλες δώδεκα. Σε 40 λεπτά (συνολικά, μαζί με τα διαδικαστικά)είχα φυγει. Ο χρόνος είναι υπεραρκετός, μπορείς να απαντήσεις όσο χαλαρά θέλεις, χωρίς να βιαστείς καθόλου
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2021, 02:49:57 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1901 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 03:49:46 μμ »
Μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα και είμαι επιτυχών.

Αφιέρωσα περίπου 5-6 ώρες στο διάβασμα ( πέρασμα 1,5 φορά ) του pdf με το περιεχόμενο των 12 συνεδριών. Κατατάσσω τον εαυτό μου στους απόλυτα εξοικειωμένους σε θεματα πληροφορικής εκπαιδευτικούς και οποιες δυσκολίες είχα αφορούσαν κομμάτια των θεωριών μάθησης.

Θα χώριζα τις ερωτήσεις σε 4 κατηγορίες :

1η κατηγορία : Ερωτήσεις στοιχειώδους παιδαγωγικής λογικής. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις πουθενά ότι ο εκπαιδευτικός Α που παρουσιάζει μέσω διαδραστικού πίνακα το pdf του ηλεκτρονικού βιβλίου δεν επωφελείται πλήρως των δυνατοτήτων του διαδραστικού πίνακα.

2η κατηγορία : Ερωτήσεις τυπικής πληροφορικής λογικής. Ενα πρόγραμμα που κλειδώνει στο word δεν ξεκλειδώνει στο openoffice ( έτσι δεν θα ήταν τίποτα κλειδωμένο !!! ).

3η κατηγορία : Διαδραστικοί πίνακες - Εννοιολογικοί χάρτες - Αποθετήρια ( Ιφιγένεια - Ψηφιακό σχολείο ) ... Σε αυτό το είδος ερωτήσεων επικέντρωσα το διάβασμά μου.

4η κατηγορίες : Θεωριες μάθησης ... τις αγνόησα .

Μου βγήκαν εύκολα περίπου 18 - 20 ερωτήσεις ... προσεκτικά αλλες 6-8 ... αφαιρώντας προτεινόμενες απαντήσεις βρήκα αλλες 4 - 6 ... ρώτησα άλλες 2-3  ... και σε 1 και 15 min ήμουν σίγουρος για την ορθότητα 35 περίπου απαντήσεων ...

Καλά αποτελέσματα αε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2021, 08:48:03 μμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1902 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 08:27:25 μμ »
Γνωρίζουμε πότε θα ξεκινήσει η επιμόρφωση για το Β2; Δεν θα έπρεπε να το είχαν σπάσει σε Β1 και Β2 και να προχωρούν όλα με ρυθμούς χελώνας. Έτσι κι αλλιώς πλέον όλα μπορούν να γίνονται εξ αποστάσεως.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1903 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 08:49:06 μμ »
Γνωρίζουμε πότε θα ξεκινήσει η επιμόρφωση για το Β2; Δεν θα έπρεπε να το είχαν σπάσει σε Β1 και Β2 και να προχωρούν όλα με ρυθμούς χελώνας. Έτσι κι αλλιώς πλέον όλα μπορούν να γίνονται εξ αποστάσεως.

Αρχές 2022 λένε στη σελίδα της β-επιμόρφωσης αλλά έχω ακούσει, όχι νωρίτερα από Φεβρουάριο 2022.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 279

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.194 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.