*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 589270 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #770 στις: Απρίλιος 25, 2013, 04:26:59 μμ »
Χθες σ'εμάς έγινε κανονικά το πρώτο μάθημα και όταν συζητήθηκε το συγκεκριμένο θέμα ο εκπαιδευτής είπε ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν δεν υπήρξε καμία ποινή και οι εκπαιδευτικοί μπόρεσαν να συμμετέχουν κανονικά σε επόμενη φάση. Δε νομίζει ότι κάτι έχει αλλάξει τώρα.

Δεν ξέρω συνάδελφοι, εγώ σας μετέφερα από πρώτο χέρι την εμπειρία μου. Η επιμορφώτρια μου είπε ότι ξέρει περίπτωση συναδέλφου που απείχε από το προηγούμενο πρόγραμμα αφού παρακολούθησε λίγο (αναίτια βέβαια, χωρίς να ειδοποιήσει για το γιατί διέκοψε) και σε αυτή την περίοδο δεν μπορούσε καν να μπει στο σύστημα. Όταν επικοινώνησε με το helpdesk,λεει, της είπαν ότι ήταν λόγω του ότι άφησε το πρόγραμμα την προηγούμενη φορά.

Οι δε συντονιστές, σκίστηκαν οι άνθρωποι να παίρνουν τηλέφωνα στο υπουργείο για να ρωτήσουν. Σχεδόν μία ώρα προσπαθούσαν, γιατί μιλούσε συνέχεια. Μέχρι να πιάσουν λοιπόν γραμμή, πήραν μπροστά μου σε γειτονικό ΚΣΕ και τους είπαν αυτό ακριβώς το πράγμα: "Κοκκινη κάρτα" είναι η μη συμμετοχή στο πρόγραμμα, για την συμμετοχή σε μεταγενέστερα προγράμματα.

Τώρα τί να σας πω, ράδιο αρβύλα και από τους επιμορφωτές και τους υπεύθυνους; Δεν ξέρω αν θα είχαν λόγο να πούνε ψέμματα. Γιατί; Για να με πείσουν να μείνω; Αφού περιμένουν τόσοι επιλαχόντες να πάρουν τη θέση μου. Και ήταν και όλοι ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι, και μου έδωσαν πολλές ευκαιρίες να το ξανασκεφτώ.  :)

Εν πάσει περιπτώσει, αν κάποιος συνάδελφος ξέρει καλύτερα, πάω πάσο. Όπως σας ξαναείπα, απλά την πρόσφατη προσωπική μου εμπειρία μετέφερα, όπως την έζησα μέσα σε 3 ημέρες.. :)

Θα ήταν όμως ενδιαφέρον να ρωτήσει έτσι ενημερωτικά και κανένας αλλος συνάδελφος στο ΚΣΕ του και να μας πει (έχασα που έχασα αυτήν την επιμόρφωση, να ξέρω για άλλες φορές στα σίγουρα...Γιατί τώρα σαν τι να παρω εγώ να ρωτήσω στο helpdesk; Σαν ...παρατρίχα επιμορφούμενη;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #771 στις: Απρίλιος 26, 2013, 06:05:49 μμ »
Τώρα τί να σας πω, ράδιο αρβύλα και από τους επιμορφωτές και τους υπεύθυνους;

Ω ναι

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #772 στις: Απρίλιος 26, 2013, 10:25:16 μμ »
Kι εμάς οι επιμορφωτές μας μας είπαν στο πρώτο μάθημα ρητά και κατηγορηματικά ότι, αν κάποιος διακόψει για οποιοδήποτε λόγο, ακόμη και υγείας σοβαρό, δεν μπορεί ποτέ ξανά να παρακολουθήσει το πρόγραμμα! Αποκλείεται δια παντός. όταν τους είπα το τι διάβασα στο pde σε αυτή μας τη συζήτηση μου είπαν πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επαναλάβει το πρόγραμμα όποιος διακόψει.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #773 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:20:31 πμ »
Το μόνο που ισχύει είναι ότι αν αποτύχεις σε 3 εξετάσεις για την πιστοποίηση δεν έχεις δικαίωμα να δηλώσεις για άλλη εξέταση.

Το ίδιο ίσχυε και για το Α΄ επίπεδο.

Αλλά, για το Β΄ επίπεδο δεν έχουν διορθωθεί ακόμα τα σενάρια της 2ης περιόδου εξετάσεων πιστοποίησης!!
από επιμορφωτή γνωρίζω ότι έχουν διορθωθεί αλλά δεν έχουν παραδοθεί οι βαθμοί λόγω των γνωστών εκκρεμοτήτων (συμβάσεις, οικονομικές εκκρεμότητες)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #774 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:42:14 πμ »
Kι εμάς οι επιμορφωτές μας μας είπαν στο πρώτο μάθημα ρητά και κατηγορηματικά ότι, αν κάποιος διακόψει για οποιοδήποτε λόγο, ακόμη και υγείας σοβαρό, δεν μπορεί ποτέ ξανά να παρακολουθήσει το πρόγραμμα! Αποκλείεται δια παντός. όταν τους είπα το τι διάβασα στο pde σε αυτή μας τη συζήτηση μου είπαν πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επαναλάβει το πρόγραμμα όποιος διακόψει.

γραπτώς το έχει; γιατί αν το έχει πάω πάσο

εκπαιδευτικοί σου λέει μετά, μπακάληδες....μόνο το μπακαλοτεύτερο τους λείπει....

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #775 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:22:57 πμ »
Επειδή καλό είναι να κρατάμε μια πισινή, θέσαμε ερώτημα στο helpdesk. Πήραμε απάντηση, η οποία έπρεπε να είναι κάπου αναρτημένη για να υπάρχει διαφάνεια. Οπότε αν δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις για συγκεκριμένους λόγους τότε πρέπει να προσκομίσεις τα απαραίτητα έγγραφα και αυτοί να σε απαλλάξουν.



ΕΡΩΤΗΜΑ


ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ Χρονοσφραγίδα Καταχώρισης:  Apr 2013
================================================================
Χαίρεται είμαι επιμορφωτής Β επιπέδου και έχουμε μια απορία

ένα επιμορφούμενος που ξεκινάει το πρόγραμμα και για τους χ-ψ λόγους αναγκάζεται να το εγκαταλείψει έχει κάποια επίπτωση για μελλοντικό πρόγραμμα;

Υπάρχει μία \"φήμη\" που λέει ότι δεν έχει δικαίωμα να ξανακάνει αίτηση, αλλά δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο και θα θεωρώ ότι είναι ανεύθυνο από την στιγμή που στην προκύρηξη δεν αναφέρεται πουθενά οποιαδήποτε επίπτωση να λέγονται τέτοια πράγματα.

Παρακαλώ να μου πείτε τι ισχύει τελικά, ώστε και εμείς να ενημερώνουμε με υπευθυνότητα. Αν ισχύει αποκλεισμός παρακαλώ να μου πείτε που αναφέρεται σε γραπτό κείμενο.

Σας ευχαριστώ



ΑΠΑΝΤΗΣΗ


Help Desk B Epipedo II <b-epipedo2@cti.gr>
10:09 AM (1 hour ago)

to me
Αγαπητέ/ή κε/κα,

Σε περίπτωση διακοπής της παρακολούθησης  του προγράμματος λόγω ανωτέρας βίας, παρακαλούμε επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Help Desk του έργου, στέλνοντας ηλεκτρονικό μήνυμα στη δ/νση: b-epipedo2@cti.gr και επισυνάπτοντας (σκανάροντας)  τα διαθέσιμα δικαιολογητικά (Αίτηση Δικαιολόγησης και πχ. Βεβαίωση ασθενείας από Δημόσιο Νοσοκομείο Ή  Υπεύθυνη Δήλωση, ή υπηρεσιακό σχετικό έγγραφο  κλπ).
Η διαδικασία αυτή προβλέπεται, έτσι ώστε μετά τη δικαιολόγηση της αποχώρησής σας από το προγραμμα, να έχετε δικαίωμα υποβολής αίτησης επιμόρφωσης σε επόμενη επιμορφωτική περίοδο.
Η ανάκτηση της δυνατότητας συμμετοχής του εκπαιδευτικού πραγματοποιείται μετά από εξέταση και έγκριση της παραπάνω αίτησης, από τους αρμοδίους φορείς υλοποίησης του έργου.

Το μέτρο αυτό λαμβάνεται προκειμένου να αποφευχθούν και να αποθαρρυνθούν εκείνες οι περιπτώσεις, που αδικαιολόγητα, καταλαμβάνοντας μια θέση σε ένα πρόγραμμα, στερούν τη δυνατότητα σε άλλους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς να συμμετάσχουν στην επιμόρφωση, επιβαρύνοντας ταυτόχρονα τον προϋπολογισμό του έργου χωρίς τα αναμενόμενα οφέλη και αποτελέσματα.
Αντίστοιχη διαδικασία προβλέπεται και για απουσία από προγραμματισμένη εξέταση πιστοποίησης α΄ ή β΄ επιπέδου.
(http://b-epipedo2.cti.gr/>>Υποστηρικτικές Δομές>>Συχνές Ερωτήσεις>>Διαχειριστικά/Οργανωτικά θέματα)



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2013, 01:16:53 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #776 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:26:14 μμ »
θελω να ρωτησω, αφου δεν διορθωθηκαν τα γραπτα της προηγ. εξετασης, αν καποιος κοπηκε πώς θα το ξερει για να ξαναδωσει στις ερχομενες εξετασεις πιστοποιησης;εχετε κανενα νεο για το πότε θα γινουν οι νεες εξετασεις;εχει περασει 1χρονος κ φυσικα ξεχασαμε ό,τι καναμε... ::)
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #777 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:41:55 μμ »
Είχε βγει μια ανακοίνωση (15/3 νομίζω) ότι για 4 Σαβ/κα μετά το Πάσχα, θα γίνουν οι επόμενες εξετάσεις...Από τότε όμως, δεν έχει ανακοινωθεί ξανά κάτι.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #778 στις: Απρίλιος 29, 2013, 07:03:58 μμ »
θελω να ρωτησω, αφου δεν διορθωθηκαν τα γραπτα της προηγ. εξετασης, αν καποιος κοπηκε πώς θα το ξερει για να ξαναδωσει στις ερχομενες εξετασεις πιστοποιησης;εχετε κανενα νεο για το πότε θα γινουν οι νεες εξετασεις;εχει περασει 1χρονος κ φυσικα ξεχασαμε ό,τι καναμε... ::)

29/04/2013 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ Β’ ΕΠΙΠΕΔΟΥ

Για όσους συμμετείχαν στην τελευταία περίοδο πιστοποίησης.

http://b-epipedo2.cti.gr/
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #779 στις: Απρίλιος 29, 2013, 07:30:02 μμ »
Άρα σε λίγο χρονικό διάστημα θα έχουμε και δηλώσεις για εξετάσεις για όσους παρακολούθησαν το πρόγραμμα την προηγούμενη σχολική χρονιά.Ώρα για διάβασμα λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος kerasaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #780 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:36:49 μμ »
Την πήρα, την πήρα, ευτυχώς, γιατί δεν επρόκειτο να ξαναδιαβάσω για εξετάσεις, ειδικά με τα τελευταία γεγονότα (αύξηση ωραρίου κλπ)...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #781 στις: Απρίλιος 30, 2013, 03:33:02 μμ »
Για όσους ενδιαφέρονται να δώσουν εξετάσεις.

http://ifigeneia.cti.gr/mis/

http://bigweb.cti.gr/bepipedo2/index.php
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #782 στις: Μάιος 01, 2013, 07:50:07 μμ »
Συνάδελφος μου είπε ότι προσπάθησε να κάνει αίτηση σε συγκεκριμένη ημερομηνία σε κέντρα πιστοποίησης και του βγάζει για όλα τα κέντρα που επιλέγει "η λίστα με τα στοιχεία αναζήτησης βρέθηκε άδεια", γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 07:52:47 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #783 στις: Μάιος 01, 2013, 08:00:20 μμ »
Συνάδελφος μου είπε ότι προσπάθησε να κάνει αίτηση σε συγκεκριμένη ημερομηνία σε κέντρα πιστοποίησης και του βγάζει για όλα τα κέντρα που επιλέγει "η λίστα με τα στοιχεία αναζήτησης βρέθηκε άδεια", γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει αυτό?

Δεν υπάρχει εξέταση αυτή την ημέρα. πρέπει να δοκιμάσει άλλη ημερομηνία, μια από αυτές που αναφέρει το ifigeneia cti, πχ, 01-06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.