*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09  (Αναγνώστηκε 40022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 07, 2011, 02:00:23 πμ »
Συναδελφοι θεωρω απαραδεκτο να αντιμετωπιστουν το ιδιο οι αποφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ με συναδελφους που θα παρακολουθησουν το εξαμηνιαιο προγραμμα.Τι ειμαστε δηλ.εμεις, κοροιδα που παρακολουθουμε την ΑΣΠΑΙΤΕ εναν χρονο τωρα,
μακρια απο τα σπιτια μας και καποιοι αλλοι θα παρουν την παιδαγωγικη καταρτιση ανετα και χαλαρα?Εντωμεταξυ ολοι γνωριζουμε ποσο δυσκολα εισαγεσαι στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
εμένα με ρώτησες συνάδελφε που τρέχω 5 χρόνια ωρομίσθιος με 400 ευρώ το μήνα ενώ ταυτόχρονα συντηρώ και το σπίτι μου με γυναίκα άνεργη αν έχω τα φράγκα να κάνω μεταπτυχιακό και να αποκτήσω δεύτερη ξένη γλώσσα για να μπω στην ΑΣΠΑΙΤΕ; Ούτε την προϋπηρεσία μου μετράνε, ούτε ο πατέρας μου είχε τα φράγκα να με σπουδάζει ως τα 30!Και ούτε με ρώτησαν ποτέ τι ξέρω για να με θεωρήσουν καλό παιδαγωγό η όχι!ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΓΊΝΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ.

επίσης όταν μαθαίνω πως ο κύριος υπουργός σε μια νύχτα "βαφτίζει" τμήμα πληροφορικής  ως τμήμα που δίνει παιδαγωγική επάρκεια για να βολέψει την κόρη του, όταν μαθαίνω πως παλιότερα στην ΑΣΠΑΙΤΕ περνούσε το βύσμα, όταν υπάρχουν πλαστά πτυχία παιδαγωγικής επάρκειας εις βάρος μου στην κατάταξη στους πινάκες, τρελαίνομαι όταν ακούω τέτοιες απόψεις.ΝΑ ΑΝΟΊΞΟΥΝ ΌΛΟΙ ΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ.ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΟΣΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΙΚΑΝ ΜΕ ΠΛΑΓΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΕΙΡΑ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ Η ΑΔΙΚΟ ΚΤΛ

Δυστυχώς, έχεις (απόλυτο!) δίκιο... Μακάρι να έβγαινε αύριο η υπουργός και να διέτασσε επανέλεγχο π.χ. για την τήρηση της αντικειμενικότητας των διαδικασίων εισαγωγής στη ΠΑΤΕΣ / ΣΕΛΕΤΕ, για "μεταπτυχιακά" της αλλοδαπής (των οποίων οι κάτοχοι δεν ξέρουν τη γλώσσα της αλλοδαπής....), μακάρι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:23 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 07, 2011, 08:12:33 πμ »
Aπόλυτο δίκιο έχετε συνάδελφοι. Ας απολυθούν οι όσοι διοριστήκανε με πλάγιους τρόπους. Άνθρωποι που δεν έδωσαν ποτέ ΑΣΕΠ (κορόιδα ήταν???) αλλά βολεύτηκαν μια χαρά με τις βυσματικές ΤΡΕΛΕΣ προυπηρεσίες..και σε τσακ μπαμ χρόνια..

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 07, 2011, 05:11:02 μμ »
Συναδελφοι θεωρω απαραδεκτο να αντιμετωπιστουν το ιδιο οι αποφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ με συναδελφους που θα παρακολουθησουν το εξαμηνιαιο προγραμμα.Τι ειμαστε δηλ.εμεις, κοροιδα που παρακολουθουμε την ΑΣΠΑΙΤΕ εναν χρονο τωρα,
μακρια απο τα σπιτια μας και καποιοι αλλοι θα παρουν την παιδαγωγικη καταρτιση ανετα και χαλαρα?Εντωμεταξυ ολοι γνωριζουμε ποσο δυσκολα εισαγεσαι στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
εμένα με ρώτησες συνάδελφε που τρέχω 5 χρόνια ωρομίσθιος με 400 ευρώ το μήνα ενώ ταυτόχρονα συντηρώ και το σπίτι μου με γυναίκα άνεργη αν έχω τα φράγκα να κάνω μεταπτυχιακό και να αποκτήσω δεύτερη ξένη γλώσσα για να μπω στην ΑΣΠΑΙΤΕ; Ούτε την προϋπηρεσία μου μετράνε, ούτε ο πατέρας μου είχε τα φράγκα να με σπουδάζει ως τα 30!Και ούτε με ρώτησαν ποτέ τι ξέρω για να με θεωρήσουν καλό παιδαγωγό η όχι!ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΓΊΝΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ.

επίσης όταν μαθαίνω πως ο κύριος υπουργός σε μια νύχτα "βαφτίζει" τμήμα πληροφορικής  ως τμήμα που δίνει παιδαγωγική επάρκεια για να βολέψει την κόρη του, όταν μαθαίνω πως παλιότερα στην ΑΣΠΑΙΤΕ περνούσε το βύσμα, όταν υπάρχουν πλαστά πτυχία παιδαγωγικής επάρκειας εις βάρος μου στην κατάταξη στους πινάκες, τρελαίνομαι όταν ακούω τέτοιες απόψεις.ΝΑ ΑΝΟΊΞΟΥΝ ΌΛΟΙ ΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ.ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΟΣΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΙΚΑΝ ΜΕ ΠΛΑΓΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΕΙΡΑ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ Η ΑΔΙΚΟ ΚΤΛ
Αγαπητέ συναδελφε,εχω υπαρξει ωρομίσθια για 8 χρονια και ξερω πολυ καλα τι σημαινει αυτο.Επισης ειμαι επιτυχουσα και στον ΑΣΕΠ γι αυτο μπορεσα να εισαχθω στην ασπαιτε(24μηνο+επιτυχία ΑΣΕΠ).Δεν ειχα καμια βυσματικη προυπηρεσια αλλα αγωνιστηκα οπως και εσυ.Ομως απο οτι βλεπω και στις παρατηρησεις των υπολοιπων συναδελφων ο καθενας κοιταει την παρτη του.Δεν μπορω να δεχθω ομως οτι θα ειναι ισα και ομοια η καταρτιση απο την ασπαιτε με ενα εξαμηνιαιο προγραμμα,για το οποιο βεβαια, δεν ξερουμε τον τροπο με τον οποιο θα εισαγεται καποιος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2011, 11:32:46 πμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 07, 2011, 05:17:23 μμ »
Επισης καμια ιδιοτητα δεν την αποκτα ο ανθρωπος απο τη γέννησή του, αρα παιδαγωγος δεν γεννιέσαι.Οσο για το υπολοιπα δηλ.το τμημα της πληροφορικης και την επαρκεια που δινει συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:23 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 07, 2011, 10:00:36 μμ »
ουτε εγω συμφωνω με το να ειναι ισοι στην καταταξη οι εχοντες ασπαιτε/μεταπτυχιακο, με τους εχοντες επαρκεια παο το εξαμηνιαιο προγραμμα. Δηλαδη κοροιδα ειναι οσοι προσπαθουν με νυχια και με δοντια να μπουν στην Ασπαιτε,ενω οι αλλοι θα το εχουν με το που αποφοιτησουν? ας γινει οπως στην ειδικη αγωγη.Ναι μεν οι εχοντες το σεμιναριο μπαινουν στην ειδικη αγωγη αλλα οι εχοντες μεταπτυχιακο προτασσονται! το θεωρω απολυτα φυσιολογικο και δικαιο.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 07, 2011, 10:16:35 μμ »
Συμφωνώ, ότι είναι φυσιολογικό και δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 07, 2011, 10:28:05 μμ »
Επίσης όποιος έχει στοιχεία για πλαστή παιδαγωγική επαρκεια και βυσματικές προυπηρεσίες μπορεί να πάει στον εισαγγελέα!
Μπορεί να υπήρξαν καποιοι οι οποιοι να έχουν βυσματική προυπηρεσία (Σιβιτανιδειος,πρόσθετη),αλλά υπαρχουν εκατοντάδες άλλοι οι οποιοι αγωνίστηκαν για την αποκτήσουν.Δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλάθι.Νομίζω όμως ότι το θέμα που πρεπει να μας απασχολεί είναι άλλο δηλ.οι μηδενικές προσλήψεις και ο ΑΣΕΠ χωρίς αριθμό θέσεων,τα υπόλοιπα μόνο προς κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 08, 2011, 10:40:03 πμ »
Είμαι απόφοιτος απο το 2004. Από το 2006 ασχολούμαι με την εκπαίδευση και δεν έχω παιδαγωγικό. Εσείς που διαφωνείτε και με βάση αυτά που έγραψα παραπάνω, πείτε μου έναν τρόπο να αποκτήσω παιδαγωγικό για να μην αποκλειστω από την εκπαίδευση οπού τώρα είμαι εγκλωβισμένος!!!

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 08, 2011, 11:38:11 πμ »
Συνάδελφε,με μεγάλη κατανόηση το λεω αυτό,θα κάνεις ότι έκαναν και όλοι οι υπόλοιποι,που περίμεναν και αυτοί κάτι χρόνια για να μπουν,γιατί πρέπει κάποιοι να έχουν ειδική μεταχείριση σε σχέση με καποιους άλλους?Είναι δικαιοσύνη και αξιοκρατία αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Marvel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 01, 2013, 07:33:37 μμ »
Καλησπέρα. Τα τελευταία δύο χρόνια εργάζομαι ως καθηγήτρια σε φροντιστήριο στο μάθημα αρχές οικονομικής θεωρίας όμως βλέπω πως το μέλλον είναι πολύ αβέβαιο, τα χρήματα λίγα. Δεν θα ήθελα με τίποτα όμως να αλλάξω επάγγελμα. Έτσι εδώ και καιρό ψάχνω το θέμα του ΑΣΕΠ και της παιδαγωγικής επάρκειας. Για ΑΣΠΑΙΤΕ, δεν το συζητώ, μου λείπουν προσόντα. Σκεφτόμουν να δώσω κατατακτήριες σε μία καθηγητική σχολή. Αυτό θα μου έδινε παιδαγωγική επάρκεια; και 2ον. στον ΑΣΕΠ θα  έπαιρνα τα μόρια του δεύτερου πτυχίου; Το σχετικό απόσπασμα αναφέρει:

Η κατοχή δεύτερου πτυχίου στις επιστήμες της Αγωγής ή σε γνωστικό αντικείμενο σχετικό με τα μαθήματα που διδάσκονται στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης: δυόμισι (2,50) μονάδες.

Θα εκτιμούσα αν κάποιος γνωρίζει να με συμβουλέψει.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2013, 08:05:42 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 01, 2013, 07:50:56 μμ »
Marvel καλωσήρθες στο pde.

Το πτυχίο καθηγητικής σχολής δίνει προς το παρόν καθηγητική επάρκεια, η οποία σύμφωνα με τον 3848/2010
(που θα εφαρμοστεί πλήρως μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου) δε θα σε καλύπτει. Άρα μέχρι να εισαχθείς
και να αποφοιτήσεις από την καθηγητική σχολή, θα βρίσκεσαι και πάλι χωρίς παιδαγωγική επάρκεια...

Οι 2,5 μονάδες που διάβασες (προφανώς στον 3848/2010) είναι προσαύξηση πάνω στον βαθμό του ΑΣΕΠ. Για να τις κερδίσεις θα πρέπει να έχει τελειώσει η μεταβατική, να προκηρυχθεί διαγωνισμός του ΑΣΕΠ και να περάσεις τη βάση.

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αυτή την περίοδο τίποτα δεν αξίζει και όλα είναι ρευστά. Για αυτό δεν μπορείς να κάνεις μια επιλογή που να έχει σίγουρο αποτέλεσμα. Ίσως το ασφαλέστερο θα ήταν να κάνεις μεταπτυχιακό που να σου δίνει παιδαγωγικη επάρκεια, αλλά το κόστος δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2013, 08:09:22 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Marvel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 01, 2013, 08:06:26 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Θα κοιτάξω να δω τι γίνεται και με τα μεταπτυχιακά στις Επιστήμες Αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 01, 2013, 08:10:00 μμ »
Παρακαλώ Marvel.

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια ΠΕ09
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:25:29 μμ »
Παρακαλώ Marvel.



Τελικά αξίζει ένας οικονομολόγος να προσπαθεί να αποκτήσει παιδαγωγική επάρκεια??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.